Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu Canon?

Pokaż treść artykułu

  1. Focus
  2. USM
  3. Pierścień typu USM
  4. Micro USM
  5. Nano USM
  6. STM

Focus

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę ludzkie oko podczas oglądania fotografii, jest to, czy model/obiekt jest ostry, czy też nie. W 1987 roku firma Canon jako pierwsza dodała silnik ustawiania ostrości wewnątrz obiektywu. W obiektywach firmy Canon stosowane są obecnie trzy główne typy silników ogniskujących. Są to silniki STM, USM i konwencjonalne silniki DC. Jaka jest różnica między tymi typami silników?

USM

Silnik USM (Ultrasonic Motor) to najczęściej stosowany obecnie typ silnika w aparatach EF firmy Canon. Wspólną cechą silników USM jest to, że przekształcają one energię drgań ultradźwiękowych w siłę obrotową w celu przesunięcia ogniskowej obiektywu. Jest to obecnie najszybszy silnik ustawiania ostrości w ofercie obiektywów firmy Canon. Jednocześnie użytkownik będzie miał możliwość ręcznego ustawiania ostrości, bez całkowitego wyłączania autofokusa.

Pierścień typu USM

Podobna wersja silnika znajduje się w większości profesjonalnych obiektywów Canona. Pierścieniowy silnik USM nie jest tak cichy jak silniki STM, ale i tak jest wystarczająco cichy, aby sprostać wymaganiom, do których został zaprojektowany. USM to właściwy wybór w przypadku fotografii dzikiej przyrody lub sportu, czyli właśnie tam, gdzie szybkość jest tak ważna.

Przykład pierścieniowego silnika USM

Micro USM

Micro USM został zaprojektowany tak, aby pasował do szerokiej gamy obiektywów, nie ograniczając się do rozmiaru bocznej ścianki obiektywu. Jest on nadal tak szybki jak pierścieniowy USM, ale o połowę lżejszy.

Przykład silnika Micro USM

Nano USM

Nano USM to najnowsza technologia ustawiania ostrości firmy Canon. Ogłoszony na początku 2016 roku. Łączy on w sobie szybkość pierścieniowego USM z cichą pracą STM. Jego cechy czynią go idealnym do fotografowania poruszających się obiektów lub nagrywania wideo, gdzie ciche i płynne zmiany ostrości są tak ważne.

Przykład silnika Nano USM

STM

Obiektywy z silnikiem STM pomagają tworzyć wspaniałe zdjęcia i filmy. Ich nazwa pochodzi od elementu technologii zwanego silnikiem krokowym (Stepping Motor). Niemal bezgłośny silnik krokowy STM (technologia ustawiania ostrości STM) umożliwia bardzo szybkie ustawianie ostrości podczas robienia zdjęć, dzięki czemu nie umknie Ci żaden moment. Technologia ta sprawia, że nagrywanie wysokiej jakości filmów wideo jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, zapewniając stabilność, nieprzerwaną pracę i doskonałą ostrość. Dzięki temu uzyskujesz płynne przejścia w obrazie i dźwięk, który zawiera tylko dźwięki otoczenia, a nie szumy silnika ustawiającego ostrość. Chociaż niektóre silniki ustawiania ostrości wytwarzają bardzo dziwny i rozpraszający hałas mechaniczny, obiektywy STM ustawiają ostrość cicho, umożliwiając jak najdokładniejsze rejestrowanie dźwięków natury i otoczenia.

Przykładowy silnik STM

Na tym filmie można wizualnie ocenić różne silniki ogniskujące:

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2018/04/cb691ae44d.720-1.mp4

Mamy nadzieję, że materiały te okażą się przydatne przy wyborze obiektywu Canon.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubzostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy