Jak podłączyć telewizor do Internetu: najlepsze sposoby dla nowoczesnych i starych telewizorów

 Oglądaj co chcesz, na dużym ekranie, nie ograniczając się do programów telewizyjnych - misja zakończona! Wystarczy tylko podłączyć telewizor do Internetu. Oto jak podłączyć i jak skonfigurować telewizor do Internetu, nawet jeśli nie masz modelu smart.

Jakie telewizory można podłączyć do Internetu?

Jakość telewizorów z roku na rok jest coraz lepsza: poprawia się odwzorowanie kolorów, rozdzielczość i oczywiście wbudowane funkcje. Obecnie prawie wszystkie nowoczesne modele telewizorów mają możliwość podłączenia do Internetu i funkcje Smart TV. Dostępność Wi-Fi i Smart TV można sprawdzić w instrukcji obsługi.

Najczęściej połączenie z Internetem odbywa się za pomocą kabla lub Wi-Fi. A niektóre modele łączą te dwie opcje i dają użytkownikowi wybór trybu połączenia. Jeśli posiadasz starą technikę ze złączami HDMI lub "tulipan", nie rozpaczaj. Możesz połączyć się z siecią, jeśli chcesz i masz inteligentny dekoder. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak.

Jak podłączyć telewizor do Internetu przez Wi-Fi?

Łączenie się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi jest możliwe, jeśli telewizor ma już wbudowany moduł bezprzewodowy lub technika obsługuje kartę bezprzewodową USB.

Jeśli telewizor jest wyposażony w sieć Wi-Fi

Upewnij się, że router lub modem jest sprawny. Schemat połączeń wygląda następująco.

  • Naciśnij przycisk Menu na pilocie i wybierz opcję Sieć. Następnie przejdź do menu ustawień sieciowych, naciśnij "Start". Na ekranie powinno pojawić się okno z listą dostępnych połączeń sieciowych. Wybierz bezprzewodowe połączenie Wi-Fi. Zostanie wyświetlone okno szukające routera bezprzewodowego, a kilka minut później powinieneś mieć możliwość aktywacji urządzenia. Kliknij na swój router na liście i wprowadź klucz bezpieczeństwa (hasło), jeśli jest dostępny. Po wprowadzeniu hasła telewizor sprawdzi połączenie z siecią bezprzewodową i poinformuje o pomyślnym nawiązaniu połączenia z Internetem.

Czasami adres IP może powodować błąd podczas automatycznego łączenia. Jak w tym przypadku podłączyć Smart TV do Internetu? Konieczne będzie ręczne wprowadzenie adresu IP. Znajdź w menu pozycję "Ustawienia IP", wybierz opcję "Tryb IP", a następnie "Ręcznie". Następnie trzeba będzie ręcznie wprowadzić numery IP. Standardowy adres to 192.168.1.86. Wartości dla maski podsieci to 255.255.255.0, dla pozycji "Gateway" - 192.168.0.1., dla serwera DNS te same liczby to 192.168.0.1.

Aby sprawdzić połączenie, uruchom przeglądarkę i spróbuj wyszukać dowolną frazę kluczową.

Jeśli telewizor nie jest wyposażony w sieć Wi-Fi

Jak podłączyć mój stary telewizor do Internetu? Aby połączyć się z Internetem na starym telewizorze bez modułu Wi-Fi, potrzebny jest dodatkowy sprzęt. Jedną z najlepszych opcji jest adapter Wi-Fi lub Android TV box (set-top box). Pierwsza opcja jest odpowiednia dla Smart TV lub starszych modeli ze złączem HDMI. Box pozwoli Ci podłączyć do Internetu nawet telewizor Twojej babci ze złączami typu RCA. Co to jest TV box? Zasadniczo jest to małe plastikowe pudełko z płytą główną, procesorem, pamięcią i portami w środku. Wszystkie te mechanizmy działają pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Wybierając "inteligentny" dekoder należy pamiętać, że musi on posiadać złącza HDMI lub inne porty pasujące do złączy w telewizorze.

Kolejność podłączania dekodera jest następująca.

  • Podłącz telewizor i STB do gniazda. Naciśnij przycisk zasilania na dekoderze lub użyj pilota zdalnego sterowania, aby go włączyć. Weź kabel HDMI (kabel RCA) i podłącz jeden koniec do pudełka TV, a drugi do odpowiedniego złącza w telewizorze. Wyjścia HDMI są zwykle oznaczone etykietami, a złącza tulipanowe są oznaczone kolorami, co ułatwia ich odnalezienie. Naciśnij przycisk menu na pilocie i wybierz źródło. W przypadku podłączenia przez HDMI, wybierz odpowiednią opcję. Na ekranie telewizora zostanie wyświetlone menu TV box z możliwością instalowania różnych aplikacji i dostępu do Internetu.

Nawet jeśli Twój telewizor ma wbudowaną funkcję Smart-TV, ale nie jesteś zadowolony z jakości oprogramowania lub szybkości działania opcji, opcja dekodera Android przyda się. Korzystając z TV box, można zwiększyć prędkość pobierania wymaganych aplikacji i uniknąć "usterek" Smart TV.

Jak bezproblemowo podłączyć telewizję internetową przez kartę Wi-Fi? Preferuj urządzenia tej samej firmy co telewizor. Po podłączeniu adaptera do telewizora, wystarczy przejść do ustawień, wybrać sieć bezprzewodową i wprowadzić hasło, aby się połączyć.

Połączenie przewodowe za pomocą kabla LAN

Z reguły sygnał internetowy przy połączeniu przewodowym jest silniejszy i bardziej stabilny. Użytkownik będzie musiał jednak zadbać o wygodne ułożenie kabla na podłodze lub ścianie. Przewód LAN może iść bezpośrednio od dostawcy lub łączyć się z routerem (router, modem). Do połączenia potrzebne będą:

  • Sznur o odpowiedniej długości; Router (modem) ze skonfigurowanym połączeniem internetowym.

Jak podłączyć telewizor do Internetu za pomocą kabla? Jeden koniec kabla należy podłączyć do odpowiedniego gniazda w telewizorze (otwór musi być oznaczony skrótem LAN), a drugi do portu LAN routera lub modemu. Jeśli podłączasz Internet za pomocą kabla bezpośrednio od dostawcy usług internetowych, musisz podłączyć skręconą parę przewodów do gniazdek w telewizorze.

Większość skonfigurowanych routerów udostępniających wi-fi zaczyna działać automatycznie po takim połączeniu. Jeśli jednak nie możesz uzyskać dostępu do Internetu, sprawdź status połączenia w ustawieniach.

Jak skonfigurować Internet w telewizorze? W tym celu należy przejść do menu ustawień naciskając odpowiedni przycisk na pilocie. Znajdź zakładkę o nazwie "Sieci". Teraz można przejść do zarządzania połączeniami sieciowymi. Należy wybrać swoje połączenie na liście dostępnych sieci i nacisnąć "Ok", a następnie "Done", aby zakończyć połączenie z Internetem. Opisane manipulacje są wystarczające, jeśli używasz modemu lub routera, a sprzęt obsługuje dynamiczne IP. Osoby, które chcą połączyć się bezpośrednio z siecią muszą wejść do menu ustawień zaawansowanych i ręcznie wpisać IP i DNS. Niezbędne manipulacje i dane są opisane na początku artykułu, a mianowicie w "Jak podłączyć telewizor do Internetu przez Wi-Fi?

Jak podłączyć telewizor do Internetu, jeśli nie masz routera lub modemu? Dowiedz się, jakiego rodzaju połączenia używa Twój dostawca usług internetowych. Jeśli jest to dynamiczny lub statyczny IP, można podłączyć kabel bezpośrednio do telewizora. Jest tu jednak ważny niuans: połączenie nie może być chronione hasłem. Jeśli źródło sygnału jest chronione hasłem, do połączenia z Internetem potrzebny będzie router.

Podłączanie Internetu do starych telewizorów

Jak podłączyć Internet do telewizora bez Smart TV? Stary telewizor można łatwo uczynić "inteligentnym" poprzez zakup i podłączenie TV boxa. Należy podłączyć dekoder do kabli tulipanowych kierując się kolorem, a następnie podłączyć drugi koniec przewodów do wyjść telewizyjnych.

TV box jest sterowany za pomocą pilota. W ustawieniach dekodera należy wybrać "ustawienia", "sieci przewodowe i bezprzewodowe", następnie kliknąć "przewodowe lub Wi-Fi"; wybrać "połączenie sieciowe", kliknąć na nazwę sieci na liście, w razie potrzeby wpisać hasło i kliknąć "zakończ".

Instalując inteligentne skrzynki, możesz surfować po Internecie, oglądać filmy online, aktualizować sieci społecznościowe, sprawdzać pocztę elektroniczną, oglądać zdjęcia na dużym ekranie i nie tylko. Jeśli jednak Twój telewizor jest stary, nie powinieneś liczyć na wysoką rozdzielczość obrazu. Jeśli chodzi o funkcjonalność i pojemność pamięci TV boxa, zależą one od producenta i modelu urządzenia.

Apple TV: czym charakteryzuje się set-top box

Główną zaletą i różnicą Apple TV box jest możliwość oglądania wideo i zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Podłączając Apple TV, użytkownik uzyskuje dostęp do bibliotek iTunes, Apple Music oraz innych treści w Apple Store. Gadżet Apple pozwala również na pobieranie wielu przydatnych aplikacji i gier, korzystanie z usług kin online. Możesz nawet przesyłać strumień z telefonu lub komputera na ekran telewizora za pomocą AirPlay.

Apple TV set-top box jest wyposażony w pilota zdalnego sterowania, ale w większości przypadków będziesz musiał kupić kabel HDMI, aby podłączyć go do ekranu telewizora. Jak podłączyć telewizor do Internetu za pomocą urządzenia Apple TV box?

  • Podłącz telewizor i Apple TV box do gniazdka. Podłącz urządzenia za pomocą kabla HDMI. Podłącz przewód do Internetu do gniazda Ethernet 10/100. W ustawieniach na ekranie telewizora wybierz HDMI jako źródło sygnału.

Po pierwszym włączeniu Apple TV, użytkownik będzie mógł wybrać żądany język interfejsu i aktywować asystenta głosowego Siri. Jeśli wyświetlacz nie reaguje na podłączenie Apple TV box, sprawdź mocowanie i integralność przewodów i, jeśli to konieczne, zrestartuj urządzenia.

Jak podłączyć telewizor do Internetu, jeśli posiadasz identyfikator AppleID? W takim przypadku podłączenie TV boxa będzie wielokrotnie łatwiejsze - wystarczy zbliżyć gadżet do telewizora i postępować zgodnie z prostymi instrukcjami technika. Kolejna przydatna wskazówka - wybierając w ustawieniach lokalizację Apple TV, będziesz mógł zsynchronizować ekran główny i wszystkie programy zainstalowane na dekoderze.

Posiadacze Apple TV mogą sterować dekoderem za pomocą swojego smartfona dzięki opcji iBeacon. Aby używać iPhone'a zamiast pilota, należy:

  • Upewnij się, że telewizor jest podłączony do Apple-TV; Włącz Bluetooth i Wi-Fi w swoim smartfonie; Stań z włączonym urządzeniem w pobliżu ekranu działającego telewizora na około minutę; cofnij się o 2 kroki i potwierdź ustawienia dekodera w wyskakującym okienku na ekranie smartfona zaloguj się do AppleID; zapisanie AppleID w skrzynce telefonicznej i umożliwienie wysyłania raportów.

Po wykonaniu tych czynności, gadżety zostaną zsynchronizowane automatycznie. Jeśli jednak masz problemy z połączeniem, możesz spróbować połączyć się za pomocą aplikacji Apple TV Remote na urządzeniu z systemem iOS lub iPadOS. Pobierz jedną z tych aplikacji z Apple Store, wejdź do programu i wybierz swój telewizor z listy. Ważne: Oba gadżety muszą być podłączone do tego samego źródła Wi-Fi. Następnie musisz wejść do menu ustawień Apple TV i wprowadzić kod z wyświetlacza iPhone'a. Czasami gadżety są parowane automatycznie i nie jest wymagane podawanie hasła.

Osobliwością Apple TV jest jego prostota. Technologia powie użytkownikowi, co ma robić, więc wszystko, co musi zrobić, to przeczytać powiadomienia na ekranie i nacisnąć przyciski. Każdy, nawet najbardziej niedoświadczony użytkownik może podłączyć urządzenie i skonfigurować Internet. Inżynierowie Apple zadbali o to.

Jak podłączyć telewizor LG?

Jeśli Twój model telewizora LG ma wbudowany moduł Wi-Fi i funkcję Smart-TV, proces podłączania i konfigurowania Internetu zajmie kilka minut. Aby podłączyć telewizor led do Internetu, wykonaj następujące czynności.

  • Włącz telewizor i naciśnij przycisk "Ustawienia" na pilocie (zwykle z kołem zębatym u góry pilota). Ikony pojawią się z boku, nas interesuje ostatnia opcja z trzema kropkami o nazwie "Ustawienia zaawansowane". Kliknij na nią. Po kilku sekundach na ekranie pojawi się okno, w którym należy wybrać sekcję "Sieć" . Następnie wybierz z listy opcję "Połączenie sieciowe Wi-Fi" i znajdź nazwę swojej sieci. W razie potrzeby wprowadź hasło wi-fi i potwierdź połączenie.

Jak podłączyć telewizor do Internetu za pomocą kabla LAN? Ta instrukcja będzie działać dla wszystkich telewizorów LG wyposażonych w złącze LAN.

  • Podłącz telewizor do routera lub modemu za pomocą kabla LAN. Przejdź do Smart TV i kliknij na opcję zwaną "Sieć" (zazwyczaj ikona domku). Wybierz opcję "Ustaw połączenie", a następnie "Sieć przewodowa".

Zrobione! Twój telewizor LG jest podłączony do Internetu. Jeśli chodzi o przewodowe połączenie telewizora z Internetem, to jest ono dostępne tylko dla technologii połączeń IP (DHCP) i IP. W tym przypadku wystarczy podłączyć kabel i skonfigurować internet w sposób opisany powyżej. Jeśli masz połączenie PPoE, L2TP lub PPTP, będziesz potrzebował routera lub modemu.

Jak podłączyć telewizor Samsung?

Rozważmy przykład podłączenia telewizora Samsung do Internetu za pomocą adaptera Wi-Fi. Adapter z wbudowanym modułem wi-fi wygląda jak zwykły pendrive. Aby podłączyć go do telewizora, wystarczy:

  • włóż gadżet do wolnego złącza USB w telewizorze; Aby włączyć telewizor i wejść do menu opcji; W sekcji Sieć wybierz opcję Konfiguracja sieci; W otwartym oknie wybieramy typ sieci bezprzewodowej i klikamy na źródło sygnału wi-fi, które zostanie wyświetlone na liście znalezionych sieci; jeśli jest hasło, wprowadź je; nacisnąć przycisk ОК.

Aby uniknąć przegrzania adaptera, możliwe jest podłączenie go do telewizora nie bezpośrednio, ale za pomocą przedłużacza USB. Połączenie sieciowe telewizorów Samsung z Internetem nie różni się wiele od LG. Różnice mogą występować tylko w pozycjach menu. W skrócie, droga do udanej konfiguracji jest następująca: Menu - Sieć - Ustawienia sieciowe - Start. Z nowych telewizorów Samsung na Tizen OS jeszcze prostsze: natychmiast po podłączeniu kabla, ekran wyświetli powiadomienie o konfiguracji Internetu. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, to potwierdzić żądanie techniczne i czekać na nawiązanie połączenia.

Jak podłączyć telewizor Philips?

Prawie wszystkie nowoczesne modele telewizorów Philips wyposażone są w technologię Smart TV oraz wbudowany moduł wi-fi. Jak skonfigurować Internet w moim Smart TV? Aby połączyć się z Internetem, musisz znaleźć pozycję "Połącz z siecią" w ustawieniach i kliknąć "Kontynuuj", a następnie "Połącz". W otwartym oknie należy wybrać typ połączenia. Jeśli używasz wi-fi, prawidłową opcją jest sieć bezprzewodowa, ale jeśli podłączyłeś kabel HDMI do telewizora, kliknij na "Sieć przewodowa".

Następnie system wyszuka dostępne routery i połączenia. Należy jedynie wybrać z listy żądane urządzenie lub źródło sygnału i potwierdzić połączenie. Jeśli sieć jest chroniona hasłem, aby się połączyć, należy wprowadzić kod dostępu.

I to jest to! Telewizor Philips może teraz odtwarzać zdjęcia, muzykę i filmy z Internetu i sieci domowej. Zalecamy również zainstalowanie najnowszej wersji oprogramowania serwera mediów, aby ułatwić jego obsługę. Listę obsługiwanych serwerów mediów można znaleźć w Pomocy TV.

Jak skonfigurować Internet w telewizorze? Jeśli łączysz się z Internetem poprzez dekoder Android-TV, możesz skonfigurować Internet w menu samego dekodera TV. Aby to zrobić:

  • kliknij na przycisk z ikoną domku; przewiń menu w dół i wybierz "ustawienia"; Wewnątrz sekcji wybierz "sieci przewodowe i bezprzewodowe"; kliknij na opcję "przewodowe lub Wi-Fi"; wybierz "połączenie sieciowe", a następnie "sieć bezprzewodowa"; kliknij na nazwę sieci na liście; jeśli to konieczne, wprowadź swoje hasło i kliknij "zakończ".

Posiadacze telewizorów Philips z funkcją Smart TV mogą skorzystać z funkcji indywidualnych rekomendacji. Technologia poleca określone filmy i programy na podstawie historii oglądania. Dostępna jest również opcja kontroli rodzicielskiej z blokadą treści dla dorosłych i ochroną hasłem niektórych folderów.

Możliwe problemy i rozwiązania

Podczas łączenia się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi wyświetlany jest komunikat "Aby połączyć się z siecią, sprawdź kabel sieciowy lub klucz Wi-Fi". Najprawdopodobniej przyczyną błędu jest to, że telewizor nie posiada wbudowanego modułu wi-fi. Problem można rozwiązać poprzez zastosowanie adaptera lub podłączenie za pomocą kabla.

Telewizor nie widzi żądanej sieci bezprzewodowej. Upewnij się, że router działa prawidłowo, a telewizor znajduje się w zasięgu domowej sieci Wi-Fi. W razie potrzeby umieść telewizor bliżej źródła sygnału.

Błąd połączenia. Spróbuj zrestartować router lub modem, sprawdź czy przewody są zabezpieczone i podłącz je ponownie. Często przyczyną awarii jest zły kabel lub wadliwy router. Upewnij się, że Twój ISP nie używa technologii statycznych adresów IP. Jeśli tak jest, należy ręcznie przypisać adres IP. W ustawieniach IP wprowadź standardowe numery: 192.168.1.86.

Co zrobić, jeśli zapomniałem hasła do sieci Wi-Fi? Niektóre telewizory mają opcję łączenia się z Internetem przez WPS za pomocą kodu PIN zamiast hasła. Jak mogę połączyć się z internetem za pomocą tej metody? Naciśnij przycisk WPS na routerze, a podczas konfigurowania Internetu, wybierz "WPS" lub "WPS z kodem PIN" w sekcji "Połącz z siecią". Potrzebny kod można znaleźć w instrukcji obsługi lub na samym gadżecie.

Jeśli planujesz podłączyć się do Internetu za pomocą kabla, ustal wcześniej jego długość, abyś nie musiał ciągnąć za przewody i przesuwać mebli podczas podłączania.

Przed zakupem dodatkowych urządzeń (TV boxy, adaptery, routery) należy sprawdzić, czy dany gadżet jest kompatybilny z posiadanym modelem telewizora. Czasami możliwe jest połączenie z Internetem tylko poprzez odbiornik tej samej firmy co telewizor.