Czym jest dysk SSD M2 i jak najlepiej go podłączyć?

 Dysk SSD (Solid State Drive) pojawił się jako alternatywa dla klasycznych dysków twardych, które stały się przestarzałe. W przeciwieństwie do masywnych dysków twardych, główną cechą SSD jest stosunkowo niewielki rozmiar, co zapewnia integrację z wieloma urządzeniami komputerowymi. Obecnie ten typ dysku jest aktywnie wykorzystywany do poprawy wydajności zarówno w przenośnych laptopach, jak i komputerach. Każdy zaawansowany użytkownik komputera prędzej czy później zastanawiał się, jak zwiększyć dostępną wydajność swojego urządzenia. Aby postawić kropkę nad i w tej kwestii, szczegółowo przyjrzyjmy się czym jest SSD M2 i jak podłączyć SSD M2.

SSD M2 - co to jest

Być może główną zaletą SSD jest to, że może odczytywać i zapisywać dane z fenomenalną prędkością. Mimo, że dyski SSD istnieją już od dłuższego czasu, wzrost popularności tych urządzeń rozpoczął się dopiero kilka lat temu. Jeśli jeszcze niedawno na forach toczyły się aktywne dyskusje na temat tego, czy warto zainstalować dysk, to teraz dyski SSD cieszą się powodzeniem wśród najróżniejszych segmentów populacji - zarówno wśród profesjonalnych graczy i pracowników sektora IT, jak i zwykłych użytkowników. Wiele z dzisiejszych nowszych laptopów ma już wbudowany dysk SSD M.2. W przypadku dysku półprzewodnikowego wydajność może wzrosnąć nawet 10-krotnie, co nie jest zaskoczeniem. Aby jednak zrozumieć, czym jest SSD M2, musimy odwołać się do historii.

Ewolucja interfejsu SATA

Interfejs SATA zastąpił notorycznie przestarzały interfejs PATA. Od poprzedniej generacji różnił się tym, że był bardziej kompaktowy, ponieważ króciec interfejsu był mniejszy, cieńszy i wygodniejszy. Ponadto, jeśli poprzednia generacja miała 40 pinów, SATA ma tylko 7. Niewielka powierzchnia interfejsu pozwoliła na zmniejszenie oporu powietrza, podczas gdy system chłodzenia wydmuchuje powietrze wokół urządzeń wewnętrznych komputera.

O ile PATA miał służyć do podłączenia tylko dwóch urządzeń na jednym kablu, to zmieniło się to wraz z pojawieniem się SATA. Teraz do każdego urządzenia był osobny kabel. Przede wszystkim, funkcja ta pozwoliła na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie, a także ułatwiła prowadzenie przewodów w komputerze. Jednocześnie wyrównuje to liczbę możliwych problemów montażowych.

Postęp technologiczny dążył do tego, aby duże rzeczy stawały się małe i dlatego SATA został zastąpiony jego mniejszą wersją - mSATA. mSATA to rewelacja dla netbooków, telefonów komórkowych i innych urządzeń wymagających minimalnej przestrzeni dyskowej. Dodatkowo mSATA miało charakter otwarty. Po raz kolejny mSATA był tylko przystankiem w łańcuchu ewolucji technologii ze względu na sukcesję interfejsów M.2. A jego możliwości dały wreszcie dużą przewagę nad wszystkimi poprzednimi generacjami.

Jak wygląda M.2 i co robi

Jak mogę sprawdzić, czy moja płyta główna obsługuje dyski SSD M2? Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czym w istocie jest M.2.

Interfejs M.2 został okrzyknięty prawdziwym pionierem, gdy po raz pierwszy zadebiutował, i jak się okazuje, całkiem zasłużenie. Można ją zainstalować w slocie PCI-Express lub bezpośrednio na płycie głównej. Jedną z cech tego złącza jest to, że oprócz dysku SSD, nadaje się ono również do podłączenia modułów NFC, GPS, Bluetooth, a nawet Wi-Fi.

Szczególną popularność M.2 zyskał dzięki gigantowi technologicznemu Intel, który postanowił zintegrować interfejs w płytach głównych niektórych chipsetów istotnych dla linii procesorów z połowy lat dwudziestych.

Dlaczego M.2 jest tak wyjątkowo dobry? Pozytywne cechy interfejsu stają się oczywiste przy porównywaniu poprzednich generacji SATA, ponieważ z łatwością omija on bariery. W przypadku standardu mSATA było to około 600 MB na sekundę, podczas gdy dzisiejsze dyski SSD działają bez problemu z prędkością 3000 MB na sekundę lub wyższą.

M-key i B-key

Aby w pełni zrozumieć, że jest to SSD M2, należy zdać sobie sprawę, że złącze może być umieszczone w zupełnie inny sposób. Absolutnie każdy rodzaj napędu jest zmuszony do podłączenia na magistrali SATA. Jak wspomniano powyżej, dyski SSD mogą z łatwością pracować przy wysokich prędkościach, czego interfejsy SATA po prostu nie potrafią. W tym przypadku pojawia się naturalny dylemat - jak poprawić wydajność w tak ciasnych granicach. W takich przypadkach potrzebna jest magistrala PCI-Express o większej przepustowości.

Do napompowania interfejsu można użyć następujących autobusów:

  • PCI-Express, wersja 2.0. Posiada dwa łącza, przepustowość do 800 MB na sekundę; PCI-Express, wersja 3.0. - Posiada cztery linie, do 3,2 Gb na sekundę.

A jak dokładnie podłączyć interfejs można określić poprzez położenie zworki.

Teraz na rynku można łatwo znaleźć karty z kluczami formatu B, M lub B + M. Zanim jednak kupisz dysk SSD, musisz wiedzieć, jakie interfejsy są obsługiwane przez płytę główną Twojego komputera lub laptopa.

Specyfikacje kluczy B i M są następujące:

  • B-key - obsługuje PCI na dwóch liniach, a także SATA, I2C, USB, IUM, PCM i SSIC; M-key - obsługuje PCI dla czterech linii, jak również SATA.

Zgodność kluczy to dość klasyczny schemat, ale są tu pewne niuanse. Konieczne jest otwarcie informacji o płycie głównej i dowiedzieć się, czy schemat będzie działał, jeśli zainstalujesz w nim dysk SSD z interfejsem SATA, powiedzmy dla 4 linii. Napęd z kluczem B nie może być podłączony do gniazda z kluczem M, a klucz M nie utworzy pożądanego interfejsu z gniazdem z kluczem B. Przycisk B+M pomaga skorygować sytuację. Płyta główna wyposażona w odpowiedni typ gniazda będzie niezawodnie kompatybilna z obydwoma wariantami klucza. W związku z tym M.2 jest tylko formatem dla dysków SSD. Płyty główne, które są z nim kompatybilne muszą posiadać odpowiednie gniazdo i korzystać z magistrali o wyższej przepustowości.

Rodzaj magistrali wykorzystywanej przez napęd jest bezpośrednio związany z rodzajem klucza. A możliwość podłączenia dysku SSD wyposażonego w interfejs SATA musi być wyraźnie wyszczególniona w informacji o płycie głównej.

Co to są 2242, 2260, 2280

Rozwiązując pytanie, jak podłączyć SSD M2 do laptopa i przeglądając dane o tym właśnie interfejsie, oprócz informacji o rodzaju klucza, można zauważyć dziwne cyfry składające się z czterech cyfr. Wyglądają one następująco:

  • 2242; 2260; 2280.

Więc co to oznacza? Jest to o wiele prostsze niż się na początku wydaje. Zgrabnie koduje informacje o wielkości dysków SSD, które można podłączyć do danego gniazda M.2. Pierwsze dwie cyfry zawsze oznaczają szerokość, np. 22 milimetry. Ale druga para cyfr - to długość dysku SSD. Jego zmienność waha się między 42, 60 i 80 milimetrami. Warto powiedzieć, że im więcej będzie listew, tym więcej chipów można na nich zainstalować. W związku z tym, a pojemność samego dysku będzie znacznie większa. Uważa się, że najbardziej popularny jest dysk o numerze 2280. W każdym razie, ten zestaw liczb ma na celu zawężenie wyboru dysku SSD. Mając odpowiednie informacje o złączu, można łatwo znaleźć odpowiednie urządzenie.

Czym więc dokładnie jest M.2? Jest to współczynnik kształtu dla dysków SSD i został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej kompaktowy. Jeśli Twój komputer lub laptop posiada taki interfejs, możesz go łatwo wykorzystać do zwiększenia wydajności swojego urządzenia. Oto informacje, które musisz wiedzieć o tym, jak podłączyć dysk SSD M2:

  • Obsługuje dostępny interfejs. Będziesz musiał wybrać pomiędzy SATA i PCIe. Druga opcja wydaje się znacznie bardziej opłacalna ze względu na perspektywę pracy z dużymi prędkościami. A możliwość poprawnego podłączenia do interfejsu SATA musi być jasno określona w instrukcji, w przeciwnym razie cała procedura będzie bezsensowna. Liczba linii. Interfejs PCIe 2.0 ma dwa pasy o łącznej przepustowości 8 gigabitów na sekundę, natomiast wersja 3.0 ma cztery pasy o łącznej przepustowości 3,2 gigabajta. Mając te informacje, połączenie może być wykonane znacznie łatwiej. Typ klucza. Dla interfejsów M.2 odpowiednie są tylko klucze w formacie B i M. Jednak dyski dla interfejsów SATA często posiadają również klawisz "B+M". Ważne jest, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie kluczy do płyty głównej, więc lepiej jest wcześniej dowiedzieć się informacji o niezbędnej lokalizacji.

Format dysku SSD, który wpisuje się w każdy z wyznaczonych parametrów, sprawi, że korzystanie z systemu komputerowego wejdzie na zupełnie nowy poziom. Jego zalety są niezaprzeczalne, jak w przypadku gier o wysokich wymaganiach, tak i w przypadku ciężkich programów, które mogą zacząć się zawieszać podczas pracy. Dysk SSD, po podłączeniu przez interfejs M.2, zapewni zwiększoną wydajność odczytu danych, zwiększając kilkudziesięciokrotnie liczbę operacji na sekundę i redukując do minimum opóźnienia. Nawet w codziennych zastosowaniach konsumenckich, które nie wymagają zużycia zasobów, jest on doskonałym dodatkiem do napędu.