Uczciwy przewodnik po wyborze laptopa

 Wybór notebooka, który bez problemu wykona zadanie, którego oczekujesz, może być trudny. Sama różnorodność ofert różnych producentów może być myląca. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Możesz skontaktować się z naszym konsultantem w sklepie internetowym lub w najbliższym sklepie Foxtrot, zagłębić się w studium dokumentacji i charakterystyki lub wybrać najprzyjemniejszy sposób - przeczytać ten artykuł!

Wybór "uniwersalnego myśliwca" należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Zadaj sobie pytanie, po co mi laptop? Jakie zadania pomoże mi rozwiązać i jakie wymagania mam wobec urządzenia?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić podstawowe kryteria i cechy przyszłego asystenta. Rozważymy 5 punktów, które pomogą Ci zdecydować się na podstawowe kryteria i parametry. Zacznijmy od najtrudniejszego - wyboru procesora.

PROCESOR

Jest to główny element urządzenia - mózg laptopa, jego centrum obliczeniowe. Od jego charakterystyki zależy ilość jednoczesnych operacji, oraz jak "ciężkie" programy będzie w stanie uruchomić.

Główną część procesorów produkuje amerykańska firma Intel, której udało się odnieść sukces w tym biznesie i stworzyć naprawdę fajne urządzenie. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo istniejącym typom.

Celeron .

Jest dobry do standardowych programów biurowych, do oglądania filmów na lapku i do starego dobrego surfowania po sieci. Notebook z takim procesorem bez problemu radzi sobie z prostymi zadaniami i może pracować autonomicznie przez 5-7 godzin, co nie jest złym wynikiem. Można na nim grać w gry bez wymyślnej grafiki, ale nie licz na komfortowe wrażenia z rozgrywki.

Pentium

W charakterystyce, ten procesor jest bardziej wydajny niż poprzednia generacja. Jest on przeznaczony do tych samych zadań, ale będzie w stanie wykonać je szybciej i bez dużych opóźnień. Uruchomienie na nim cięższego programu będzie łatwiejsze, a także będzie dostępna lepsza zintegrowana grafika.

Core i3

Intel Core to rodzina procesorów, które odróżniają się od poprzednich dzięki zastosowaniu nowych technologii, które przyspieszają pracę notebooka. Technologia Hyper-Threading lub wielowątkowość pomaga procesorowi przetwarzać wiele operacji jednocześnie bez zauważalnych opóźnień. Będziesz więc mógł z łatwością przewijać swój profil na Facebooku, słuchać muzyki i pobierać pliki. Możesz też edytować klipy wideo dzięki funkcji Quick Sync Video.

Core i5

Procesor Core i5 ma wystarczającą moc, aby poradzić sobie z codziennymi zadaniami, dzięki czemu możesz uruchamiać programy do edycji zdjęć i nowoczesne gry bez obawy, że wszystko się zawiesi, gdy nie będzie potrzebne. Automatyczna funkcja TurboBoost zwiększa wydajność procesora, dzięki czemu notebook jest szybszy i bardziej wydajny. Automatycznie zwiększy wydajność, gdy będziesz robić trudne rzeczy, a wróci do normy, gdy będziesz pracować nad dokumentami. W ten sposób maksymalnie wykorzystuje możliwości Twojej baterii.

Core i7

Flagowy mikroprocesor jest potężny i świetnie sprawdza się w programach do obróbki wideo/foto i modelowania 3D. Procesor ten jest często używany przez fotografów, projektantów i architektów.

RAM

Jest to "pamięć krótkotrwała" urządzenia, pamięć RAM jest potrzebna, aby laptop mógł szybko reagować na Twoje żądania i przetwarzać zadania. W zasadzie 8 Gb wystarczy do komfortowej pracy, wybierz urządzenie z co najmniej taką ilością pamięci.

HDD lub SSD

Dyski wewnętrzne są przeznaczone do przechowywania plików na komputerze. Występują one w dwóch odmianach.

HDD (hard disk drive)

Jego zasada działania jest bardzo podobna do gramofonu. Tak jak w gramofonie igła odczytuje informacje z płyty, tak tutaj, tylko trochę bardziej nowocześnie. ????

Wśród zalet dysku twardego - niski koszt, z dużą ilością pamięci.

Do wad należy zaliczyć dużą wrażliwość napędów HDD na upadki, głośną pracę oraz niską prędkość odczytu informacji (relatywnie). Zużywają one również sporo energii w porównaniu z innymi dyskami.

SSD (Solid State Drive).

Jego technologię można porównać do zwykłego pendrive'a i choć jeszcze kilka lat temu był on dość drogi, dziś SSD jest dostępny niemal dla każdego użytkownika.

Do zalet SSD należy niski pobór mocy w porównaniu z poprzednimi urządzeniami pamięci masowej, brak hałasu podczas pracy oraz niewielkie rozmiary.

SSD ma dwie główne wady: wysoki koszt, zwłaszcza w porównaniu z HDD, a jeśli ulegnie awarii, nie można odzyskać informacji z dysku.

ADAPTER VIDEO

Adapter wideo to urządzenie, które jest odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu. Karta graficzna jest najpotężniejszą częścią karty graficznej, którą można wykorzystać do obróbki zdjęć lub wideo w edytorze lub do grania w nowoczesne gry.

Karty graficzne występują w dwóch rodzajach - zintegrowane i dyskretne. Rozważ szczegółowo cechy każdego z nich.

Zintegrowane .

Karta graficzna jest wbudowana w procesor i pracuje na jego zasobach i pamięci. Nie jest on przeznaczony do skomplikowanych zadań, ale doskonale poradzi sobie z odtwarzaniem wysokiej jakości filmów czy przeglądaniem prezentacji. Nie zużywa dużo energii ani nie nagrzewa się na notebooku.

Dyskretny

Jest to oddzielna część, która działa na własnym zasobie. To właśnie dzięki temu adapterowi wideo możesz cieszyć się nowoczesnymi grami. Ale wszystko zależy również od jego wydajności.

Z drugiej strony, bateria będzie się szybciej rozładowywać, a laptop może się bardzo nagrzewać podczas uruchamiania potężnych gier lub programów.

WYŚWIETLACZ

Przekątna laptopa może wynosić od 10 do 17,5 cala.

10-14 cali to zazwyczaj cienkie i małe urządzenia, które można wygodnie zabrać ze sobą w podróż. Na tym laptopie oczywiście nie da się komfortowo grać w "Wiedźmina", ale wygodnie jest obsługiwać dokumentację, robić prezentacje czy oglądać filmy. Ładowanie laptopa wystarcza na 7-8 godzin pracy na baterii.

15,6 cala - jest to standardowy znany ekran, laptopy te są dość kompaktowe, a przekątna pozwala cieszyć się filmami czy grami.

17 cali i większe - to urządzenia, które mogą całkowicie zastąpić komputer stacjonarny. Nie jest zbyt wygodnie zabierać taki laptop ze sobą w podróż, ale przekątna wyświetlacza zapewni Ci wysokiej jakości zanurzenie w świecie filmów czy gier.