Jak prać kurtkę puchową w pralce i ręcznie?

 Kurtka puchowa - jeden z najpopularniejszych modeli odzieży wierzchniej w naszych szerokościach geograficznych. Taka kurtka jest bardzo praktyczna i wygodna: łączy się z większością stylów odzieży i utrzymuje ciepło w chłodne dni. Ale jeśli chodzi o mycie, pojawia się wiele pytań. Jak wyprać kurtkę puchową w domu? W czym można prać kurtkę puchową z wypełnieniem naturalnym? Czy kurtki puchowe można prać w pralce? O wszystkich niuansach mycia i suszenia produktu - dalej w artykule.

Przygotowuję się do prania kurtki puchowej

Jak należy się przygotować do mycia? Tutaj wszystko jest proste:

  • Sprawdź kieszenie, aby nie prać pieniędzy, telefonu i innych rzeczy razem z ubraniem wierzchnim. Zaszyj wszystkie dziury, jeśli są. W przeciwnym razie farsz może wypłynąć podczas mycia. Zaopatrz się w płynne detergenty do prania (można je kupić w specjalistycznych sklepach), zwykły detergent nie jest odpowiedni. Przyjrzyj się uważnie swojej kurtce puchowej. Jeśli kurtka jest ozdobiona jasnym futrem, którego nie można oderwać, lepiej oddać rzecz do pralni chemicznej. Podczas procesu prania na takiej kurtce puchowej pozostaną smugi.

Namoczenie kurtki puchowej jest niemożliwe, ale wstępne usunięcie plam jest możliwe i konieczne. W tym celu zaleca się użycie specjalnego odplamiacza. Ale są też przepisy domowe. Na przykład, mieszanina amoniaku, wody i płynnego detergentu.

I chyba najważniejszą zasadą przygotowania do prania kurtki puchowej jest dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi na metce. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo.

Rozszyfruj, co jest napisane na etykiecie

Przyjrzyj się uważnie piktogramom umieszczonym na etykiecie.

  • Zdjęcie z przekreśloną umywalką oznacza, że przedmiotu nie wolno prać. W takim przypadku przedmiot należy oddać do pralni chemicznej lub wodnej z trybem ultra-delikatnym. Czy widziałeś obraz dłoni i pojemnika z wodą? Oznacza to, że kurtka puchowa powinna być prana ręcznie. Nie ma takiej ikony na etykiecie? nie krępuj się wyprać puchu w pralce. Liczby na etykiecie oznaczają maksymalną dopuszczalną temperaturę wody. Jeśli na metce znajduje się linia poniżej wzoru miednicy, zaleca się pranie delikatne.

Kolejnym ważnym punktem jest rodzaj wypełnienia. Etykieta powinna wskazywać, czym ocieplona jest kurtka puchowa. Jeśli wewnątrz kurtki znajduje się gęsi puch lub inny naturalny wypełniacz, można ją prać tylko ręcznie.

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Opowiemy Ci o najważniejszych etapach prania kurtki puchowej, abyś niczego nie przeoczył.

Usuwanie plam

Jak wyprać kurtkę puchową w domu? Pierwszym etapem prania jest usuwanie plam. Sprawdzić kołnierz, obszycia i rękawy kurtki puchowej: zazwyczaj to właśnie te miejsca są szczególnie narażone na plamy. Drobne plamki można zmyć zwykłym mydłem do prania, a ślady makijażu - przetrzeć płatkiem kosmetycznym, obficie zwilżonym w wodzie micelarnej.

Odplamiacz można zrobić samemu: 20 gramów alkoholu amoniakalnego i taką samą ilość płynnego detergentu miesza się w głębokim pojemniku, następnie mieszankę ubija się do uzyskania piany i nakłada na plamę. Po kilku minutach przetrzeć powierzchnię gąbką lub czystą szmatką.

Masz plamę z tłuszczu na kurtce? Pasta z soli i skrobi może je rozpuścić. Wymieszaj składniki w równych proporcjach i dodaj odrobinę wody. Nałóż powstałą mieszankę na plamę i poczekaj aż wyschnie. Po tej procedurze, można spłukać kompozycję wilgotną szmatką i kontynuować mycie.

Proces mycia

Jak prać kurtkę puchową w pralce? Wywróć kurtkę puchową na lewą stronę i rozepnij kaptur, zapnij wszystkie kieszenie, aby nic nie wisiało w bębnie. Aby zapobiec zbijaniu się izolacji, warto umieścić w pralce dwie specjalne kulki do delikatnego prania (są one sprzedawane w sklepach z chemią gospodarczą). Jeśli jednak ich nie ma, podczas procesu prania należy kilkakrotnie zatrzymać pralkę, wyjąć puchową kurtkę i wstrząsnąć nią.

Zajmijmy się parametrami prania. Tryb - delikatny lub specjalny program dla odzieży wierzchniej. Temperatura wody - nie więcej niż 30 stopni. Ustawić prędkość wirowania: dla puchowej kurtki wystarczy 400 - 600 obrotów. Na koniec zaleca się dodatkowe płukanie, aby na tkaninie nie pozostały żadne ślady detergentu.

Jak zmywać ręcznie?

Mycie ręczne nie jest trudne. Najważniejsze jest, aby nie pocierać tkaniny do fanatyzmu, jak w przypadku tradycyjnego prania. W przeciwnym razie struktura wypełniacza zostanie naruszona, a sama powłoka nie będzie Ci wdzięczna.

Co prać w kurtce puchowej? Kup w dziale chemii gospodarczej specjalny płyn do prania odzieży wierzchniej, aby ostatecznie nie pozostawić na kurtce smug. Napełnij wannę lub duży zbiornik wodą (jej temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni), a następnie dodaj do niej detergent. Mieszać do momentu powstania piany. Ilość płynnego detergentu oblicza się na podstawie instrukcji podanej na opakowaniu. Zanurz kurtkę w wodzie, weź gąbkę i delikatnie wyszoruj powierzchnię ubrania, pozbywając się plam. Na koniec wyciśnij nieco kurtkę puchową, spuść wodę i dodaj nową do płukania. Dokładnie wypłucz kurtkę, aby uniknąć pozostawienia smug na tkaninie.

Jak wysuszyć kurtkę puchową?

Suszenie jest równie ważne jak samo pranie. Jak prawidłowo wysuszyć kurtkę puchową? Po wypłukaniu, można odwrócić kurtkę puchową na przednią stronę i rozpiąć wszystkie zapięcia. Należy aktywnie wyżymać kurtkę, a tym bardziej skręcać ją w wiązkę, ponieważ wypełniacz i sama struktura tkaniny jest zdeformowana. Wystarczy powiesić mokrą rzecz na wieszakach i poczekać, aż nadmiar płynu spłynie.

Po praniu kurtka puchowa może wyglądać na cienką, nie należy się tym przejmować: po wyschnięciu wróci do swojego poprzedniego kształtu. Twoim głównym zadaniem jest od czasu do czasu spulchnić (potrząsnąć) kurtkę puchową jak poduszkę, tak aby w procesie suszenia wypełnienie zostało równomiernie rozłożone i zajęło swoje miejsce. Suszenie kurtki na kaloryferze lub suszarką do włosów jest surowo zabronione: w ten sposób zepsujesz wypełnienie, a kurtka puchowa nie zapewni Ci ciepła nawet przy pierwszych mrozach.

Możliwe trudności w myciu

Zdarza się, że po wypraniu kurtki puchowej w domu pojawiają się trudności w postaci plam, nieprzyjemnego zapachu, plam na tkaninie i wypełniaczu, zbitych w grudki. Jak rozwiązać te problemy?

Rozpuszczanie się w tkaninie

Czy po praniu na kurtce puchowej pojawiają się żółte smugi? Najprawdopodobniej przyczyną jest złe przetwarzanie puchu przez producenta. Przy okazji, można uniknąć takiej sytuacji już na etapie zakupu kurtki. Sprawdź, czy produkt posiada znak DIE EN 12934. Symbole te wskazują na zgodność wypełnienia z europejskimi normami przetwarzania.

Plamy można usunąć specjalnym odplamiaczem lub płynem do mycia naczyń Fairy. Po 10 minutach od zastosowania preparatu należy dokładnie spłukać plamy wodą. Czy plamy na kurtce są białe? Ponownie wypłukać puch: Jest prawdopodobne, że detergent pozostał wewnątrz kurtki.

Puch jest zbity

Czy po praniu w pralce puch zrobił się grudkowaty? Kup w sklepie piłki tenisowe lub specjalne piłki do delikatnego prania, załaduj je razem z kurtką do bębna i włącz cykl wirowania z maksymalną prędkością 600 obrotów na minutę.

Mam nieprzyjemny zapach

Jeśli kurtka puchowa będzie suszona dłużej niż dwa dni, zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Jedynym skutecznym sposobem naprawienia sytuacji jest ponowne wypranie kurtki. Inną opcją jest wietrzenie rzeczy na świeżym powietrzu przez kilka dni.

Wskazówki dotyczące przechowywania

Właściwe i staranne przechowywanie pomoże Twojej kurtce puchowej zachować pierwotny wygląd na dłużej. Zanim powiesisz kurtkę w szafie, upewnij się, że jest sucha po spacerze w śniegu lub deszczu. Wilgoć jest tak samo szkodliwa dla wypełnienia jak niewłaściwe mycie. Należy jednak pamiętać, że aktywne suszenie w bezpośrednim słońcu lub na kaloryferze jest przeciwwskazane. Po takim zabiegu wypełniacz staje się kruchy i traci swoje właściwości izolacyjne.

Idealnym miejscem do przechowywania kurtki puchowej jest bawełniany pokrowiec umieszczony w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Możesz zabezpieczyć tkaninę przed nieprzyjemnymi zapachami i szkodnikami, wkładając do środka specjalne saszetki o zapachu ziół. Jednak worki celofanowe do kurtek puchowych nie są odpowiednie: folia nie przepuszcza powietrza i z czasem takie przechowywanie może doprowadzić do powstania pleśni wewnątrz naturalnego wypełnienia kurtki.

Aby uniknąć nieestetycznych zagnieceń w okolicach ramion, należy stosować ramiona o szerokości dokładnie takiej samej jak marynarka. Zanim włożysz kurtkę puchową do szafy, sprawdź kieszenie i upewnij się, że usunąłeś wszystkie ciężkie przedmioty. W ten sposób unikniesz rozciągnięcia materiału, a Twoja ulubiona kurtka puchowa zachowa swój pierwotny kształt. Przestrzegaj tych prostych zasad, a będziesz cieszyć się swoją odzieżą wierzchnią wielokrotnie dłużej.