Jak zaktualizować Androida na telefonie - proste i łatwe instrukcje

 Aktualizacje systemu mogą być ważne z wielu powodów: dla bezpieczeństwa, optymalizacji oszczędzania energii, wyglądu interfejsu lub usuwania błędów w procesie. Aktualizacje zawsze mają na celu poprawę doświadczenia użytkownika. Czy powinienem zaktualizować moje oprogramowanie Android? Absolutnie. W każdym razie, regularne aktualizacje Androida są jedną z zalet tego systemu operacyjnego. I na pewno nie warto lekceważyć tych zalet.

Wielu użytkowników zastanawia się, "Jeśli zaktualizujesz Androida, wszystko zostanie usunięte?". Odpowiedź jest przecząca. Maksymalna szkoda wynikająca z instalacji aktualizacji to usunięcie kilku aplikacji niekompatybilnych z nowym oprogramowaniem. Są to jednak drobne mankamenty w porównaniu z użytecznością aktualizacji, które zauważalnie przyspieszają pracę urządzenia i ułatwiają czas obsługi.

Jak zaktualizować system Android przy użyciu standardowych środków?

Każde urządzenie z systemem Android wyposażone jest w funkcjonalność automatycznej aktualizacji systemu. Aby dowiedzieć się, jaka wersja systemu operacyjnego jest zainstalowana na gadżecie, a jeśli to konieczne, aby zaktualizować system operacyjny, musisz otworzyć ustawienia telefonu.

Jak zaktualizować Androida przez powietrze, a raczej przez Wi-Fi? Konieczne jest przewinięcie ekranu w dół, znalezienie pozycji "System", wejście i naciśnięcie "Ustawienia zaawansowane" - "Aktualizacja systemu". Po kliknięciu na właściwą pozycję, technik skontaktuje się z serwerem producenta i sprawdzi, czy istnieją aktualizacje dla Twojego urządzenia. Jeśli dostępne są aktualizacje, pobieranie rozpocznie się automatycznie. Oczywiście, ta metoda jest dostępna tylko wtedy, gdy masz stabilne połączenie z Internetem.

Przy okazji można skonfigurować instalację aktualizacji i powiadomień o pojawieniu się nowych wersji Androida. Aby to zrobić, w pozycji "Aktualizacja oprogramowania" kliknij na koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie ustawiamy suwak w pozycji aktywnej przy napisie "autodownload via wi-fi", aby urządzenie nie korzystało automatycznie z mobilnego Internetu do pobierania aktualizacji. W tym samym menu możesz ustawić czas aktualizacji systemu - na przykład w nocy, tak aby instalacja nie odciągała Cię od codziennych zadań w ciągu dnia.

Czasami jednak nie można zaktualizować oprogramowania sprzętowego w standardowy sposób. Powodów może być wiele. Na przykład producent nie wysyła aktualizacji, ma zbyt duże opóźnienia w wysyłce, Twój smartfon w ogóle nie obsługuje funkcji aktualizacji przez Wi-Fi lub w telefonie nie ma w danej chwili internetu. Jak w takim przypadku zaktualizować wersję systemu Android? Zrozummy to w kolejności.

Jak zainstalować nową wersję Androida, jeśli nie ma żadnych aktualizacji?

Istnieje możliwość aktualizacji systemu bez powiadomień od producenta i standardowego menu. Aby to zrobić, pierwszą rzeczą, którą musisz szukać informacji o oficjalnych aktualizacjach dla swojego modelu telefonu, tabletu, radioodtwarzacza samochodowego lub innego gadżetu. Wpisz w google kilka fraz wyszukiwania i znajdź plik z oficjalnymi aktualizacjami dla Twojego modelu sprzętu. Pobierz aktualizacje z oficjalnej strony producenta.

Po pobraniu plików, ściągnij je do pamięci telefonu i przejdź do zakładki "Aktualizacja systemu". Przy wybranym elemencie powinna znajdować się potrójna kropka, po kliknięciu na nią pojawi się menu podręczne "Wybierz plik firmware". Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć na nazwę żądanego pliku, poczekać na instalację i zrestartować urządzenie przed dalszą pracą.

Jak mogę zaktualizować Androida, jeśli nie ma żadnych oficjalnych aktualizacji? Nawet jeśli producent całkowicie zapomniał o użytkownikach, pozostaje szansa na aktualizację oprogramowania. Na świecie nie brakuje utalentowanych inżynierów i programistów pełnych entuzjazmu. Tak więc, alternatywny firmware dla wielu różnych modeli sprzętu nie jest rzadkością w Internecie. Najważniejsze jest to, aby być sumiennym w poszukiwaniu aktualizacji, które zostały już wykorzystane przez innych użytkowników. Na marginesie: jednym z najbardziej renomowanych projektów pracujących nad alternatywnym oprogramowaniem jest CyanogenMod.

Warto zaznaczyć, że instalując nieoficjalne aktualizacje systemu należy być przygotowanym na niestabilną pracę urządzenia oraz błędy. W większości przypadków, rozwój takiego oprogramowania jest wykonywany przez jedną osobę, a nie zespół profesjonalistów. Instalacja amatorskich aktualizacji musi być przeprowadzona ściśle według instrukcji. W większości przypadków aktualizacje są najpierw resetowane do karty pamięci telefonu, a następnie instalowane w trybie Recovery.

Jak zaktualizować Androida przez komputer?

Czy jest możliwość aktualizacji wersji Android za pomocą komputera? Oczywiście, metoda ta jest najczęściej określana jako ręczne instalowanie aktualizacji. Instrukcje dotyczące aktualizacji systemu Android za pomocą komputera mogą się różnić w zależności od typu i modelu urządzenia. Ogólna procedura pozostaje jednak taka sama.

  • Znajdź, pobierz i zainstaluj program do aktualizacji oprogramowania. Bardzo ważne jest, aby być bardzo uważnym i sprawdzić kilka razy, aby dopasować pliki do aktualizacji swojego modelu gadżetu. Te same czynności - ale teraz szukanie i instalowanie sterowników dla konkretnego modelu smartfona. Sterownik jest również wyszukiwany według nazwy modelu urządzenia, ale tutaj możliwe są uniwersalne rozwiązania - czasami jeden sterownik jest odpowiedni dla serii chipsetów. Podłączenie smartfona do komputera za pomocą kabla USB. Ważne jest, aby rozważyć, na którym urządzeniu planujesz zainstalować oprogramowanie układowe. W zależności od modelu, gadżet może być włączony, wyłączony lub ustawiony na specjalny tryb podczas połączenia. W instalatorze należy wybrać plik z aktualizacjami i nacisnąć przycisk potwierdzenia, aby rozpocząć.

Przed rozpoczęciem procesu instalowania aktualizacji należy upewnić się, że wszystkie kroki opisane w instrukcji zostały wykonane.

Cechy aktualizacji systemu Android na Twoim smartfonie

Aby poprawnie zaktualizować system Android, należy wziąć pod uwagę model smartfona. Istnieją tylko dwa ogólne zalecenia: należy maksymalnie naładować baterię, aby uniknąć nagłego wyłączenia urządzenia podczas instalacji firmware'u, oraz zadbać o połączenie z szybkim Internetem. W innym przypadku należy kierować się typem urządzenia.

Xiaomi

Po pierwsze, warto sprawdzić wersję Androida w standardowy sposób i spróbować zaktualizować go za pomocą zwykłych środków opisanych na początku artykułu. Jeśli aktualizacja nie powiedzie się, przejdź do planu B.

Pierwszym krokiem jest wpisanie w google nazwy swojego modelu smartfona i frazy "4pda firmware". 4pda to nazwa popularnego i sprawdzonego przez wielu użytkowników forum, na którym przechowywane jest firmware. Następnie, Twoje działania zależą od celu. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany nowym firmware, który nie został jeszcze wydany, poszukaj sekcji zatytułowanej "Unofficial firmware". W środku znajdź odpowiednie oprogramowanie dla swojego modelu smartfona i zainstaluj program na komputerze.

Szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji plików znajdują się na forum. Jeśli instrukcji nadal nie ma, zainstaluj aktualizacje poprzez tryb Recovery. Jak zaktualizować Androida przez tryb odzyskiwania? Odrzuć pliki z aktualizacjami na kartę pamięci i umieść ją wcześniej w telefonie. Następnie naciśnij kombinację klawiszy, aby przejść do trybu odzyskiwania (najczęściej - naciśnij jednocześnie klawisz głośności i klawisz zasilania). W menu znajdź pozycję "Zainstaluj z sdcard" (nazwa może być inna, ale znaczenie pozostanie takie samo), wybierz oprogramowanie układowe na karcie pamięci i kliknij przycisk rozpoczęcia instalacji.

Kolejny pomocnik dla posiadaczy smartfonów Xiaomi - tryb Fastboot. Zainstaluj na komputerze program o nazwie MiFlash. Aby przejść do Fastboot, wyłącz urządzenie i naciśnij klawisze zasilania i głośności w dół. Jeśli zrobisz to poprawnie, na ekranie pojawi się królik. Teraz możesz podłączyć telefon do komputera za pomocą kabla USB i nacisnąć przycisk Flash, który rozpocznie proces aktualizacji oprogramowania.

Po zakończeniu procesu instalacji i ponownym uruchomieniu, przejdź do sekcji menu "O telefonie", przesuń palcem w dół ekranu i upewnij się, że nowa wersja Androida jest zainstalowana.

Huawei

Jak zaktualizować wersję systemu Android w telefonie Huawei, jeśli nie możesz pobrać nowej wersji oprogramowania w standardowy sposób? Jedną z możliwych przyczyn problemu jest niewystarczająco szybki Internet lub awarie połączenia. Sprawdź prędkość transferu danych: są one wyświetlane w pobliżu ikony sieci, na pasku stanu.

Warto zauważyć, że czasami aktualizacje nie mogą załadować się na telefon z powodu braku wolnego miejsca. Aby wyczyścić i zoptymalizować wykorzystanie pamięci, przejdź do menedżera smartfonów i przeprowadź optymalizację, naciskając odpowiedni przycisk. Nie zaszkodzi również wyczyścić pamięć podręczną oprogramowania przed zainstalowaniem aktualizacji. Aby to zrobić, przejdź do menu "Ustawienia", wybierz "Aplikacje", następnie "Aplikacje" ponownie, kliknij na trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu i wybierz "Pokaż system". Teraz pozostaje kliknąć na "Aktualizacja oprogramowania" na liście, która się otworzy, przejść do menu "Pamięć" i wybrać opcję "Wyczyść pamięć podręczną".

Po tych manipulacjach sprawdź, czy aktualizacje są wyłączone w ustawieniach (System - Aktualizacja oprogramowania - koło zębate w prawym górnym rogu - oba elementy powinny być aktywne). Następnie spróbuj ponownie zaktualizować wersję Androida za pomocą zwykłych środków. Nie udało się? Następnie przejdź do wyszukiwania niezbędnych plików na forum tematycznym i ręcznie pobierz je na swój smartfon. Procedura jest taka sama dla wszystkich smartfonów i została szczegółowo opisana w poprzednim podpunkcie artykułu.

Innym sposobem aktualizacji oprogramowania jest zainstalowanie na komputerze narzędzia HiSuite. Ten ostatni jest przeznaczony do zarządzania danymi na urządzeniu mobilnym i aktualizacji firmware. Wystarczy, że użytkownik podłączy smartfon do komputera z aktywnym programem, a HiSuite sam znajdzie i zaproponuje instalację niezbędnych aktualizacji.

Samsung

Jak zaktualizować system Android w telefonie Samsung? Wewnętrzne metody aktualizacji oprogramowania są prawie takie same jak w przypadku innych smartfonów. Możesz dowiedzieć się jaka jest wersja Androida na Twoim urządzeniu, przechodząc do menu ustawień i wybierając 'Phone Info', a następnie 'Software Info'. Standardowa aktualizacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć - w menu Software Update oraz Download & Install.

Jak zaktualizować Androida na Samsungu, jeśli zwykłe sposoby nie są skuteczne? Jedna z opcji - wykorzystanie programów usługowych. Właścicielom smartfonów Samsung zaleca się korzystanie z użytecznego Smart Switch. Program na komputer można pobrać z oficjalnej strony Samsunga, natomiast aplikację mobilną można znaleźć w Google Play. Po zainstalowaniu narzędzia, podłącz telefon do komputera przez USB. Kliknij na "Więcej" (w górnej części interfejsu Smart Switch) i "Ustawienia". Następnie przejdź do zakładki "Aktualizacja oprogramowania" i sprawdź swoje urządzenie oraz opcję "Last Software Preload". Po tym, wszystkie oficjalne aktualizacje zostaną wstępnie załadowane w pamięci smartfona i będzie można zaktualizować swoją wersję androida nawet w trybie offline.

Jak zaktualizować androida na telefonie ręcznie? Wejdź na forum tematyczne z firmware (np. 4pda), znajdź gałąź poświęconą Twojemu modelowi smartfona i pobierz plik z aktualizacjami. Można tam również pobrać specjalne narzędzia do "flashowania" telefonu Samsung. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na forum, aby poprawnie zainstalować aktualizacje.

Wyniki .

Aktualizacje systemu Android są ważne dla szybkiego i poprawnego działania każdego gadżetu - od smartfona po wieżę stereo czy konsolę do gier. Najprostszym sposobem na przeprowadzenie aktualizacji systemu jest zwykły sposób, poprzez menu ustawień samego urządzenia. Aby pobrać aktualizacje standardową metodą musisz upewnić się, że masz wolne miejsce w pamięci gadżetu, naładować baterię oraz połączyć się z szybkim i stabilnym łączem internetowym.

Twoje urządzenie nie obsługuje standardowej funkcji aktualizacji? Następnie pobierz specjalne narzędzia na komputer i podłącz smartfon przez USB, aby szybko znaleźć i zainstalować potrzebne aktualizacje. Dla telefonów Samsunga odpowiednie jest narzędzie Smart Switch, dla Huawei - program HiSuite, a dla Xiaomi - MiFlash.

Jeśli producent nie wydał oficjalnych aktualizacji, a chcesz wypróbować nową wersję oprogramowania, zawsze możesz zainstalować aktualizacje ręcznie. Aby to zrobić, przejdź do forum tematycznego z oprogramowaniem układowym, znajdź sekcję witryny dotyczącą modelu urządzenia i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wyraźnie.