Najważniejsze zasady dotyczące obsługi zmywarki

 Zakup zmywarki do naczyń to kamień milowy dla gospodyni domowej. Oznacza to, że masz więcej czasu, aby spędzić go z rodziną i przyjaciółmi w kuchni, więc nie musisz tracić czasu na zmywanie naczyń. Aby technika służyła jak najdłużej, ważne jest, aby znać zasady działania zmywarki. Przeanalizujmy je szczegółowo.

5 najważniejszych złotych zasad opieki

Podczas eksploatacji zmywarki należy przestrzegać kilku zasad:

  • Dbaj o siebie codziennie i zapobiegaj awariom. Stosować odpowiednie środki chemiczne. Regularnie przeprowadzać gruntowne czyszczenie. Unikać gromadzenia się brudu, pleśni i rdzy. Zapobiega powstawaniu osadów wapiennych.

Pielęgnacja zmywarki do naczyń

Czy chcesz maksymalnie wydłużyć żywotność swojego urządzenia? Następnie wybierz odpowiednie detergenty do danego zadania. Bez względu na to, jaki rodzaj pralki posiadasz, nie możesz po prostu wlać do niej detergentu, jak w przypadku prania lub ręcznego mycia naczyń.

W sklepach chemicznych i odpowiednich działach supermarketów do wyboru są różnego rodzaju detergenty.

  • Proszki. Najtańsza opcja, ale w tym przypadku użytkownik musi samodzielnie określić, ile detergentu dodać na cykl roboczy. Żele. Proszki o płynnej konsystencji, które (podobnie jak w poprzednim przypadku) są dodawane "na oko". Istnieją również kapsułki, jedna wystarcza na jeden cykl prania. Tabletki, które zawierają składniki mydła i nabłyszczacza, wszystkie niezbędne do kompletnego czyszczenia i pielęgnacji zlewozmywaka. Nie pozostawiają smug, pozwalając Twoim naczyniom lśnić jak w reklamach telewizyjnych. Detergenty do zmywarek są wykorzystywane pod koniec cyklu zmywania: dodaje się je do komory zmywania, a zmywarka pobiera tyle, ile potrzebuje. Środki zmiękczające. Dodawany w przypadku twardej wody, aby zapobiec osadzaniu się kamienia. Odświeżacze eliminujące nieprzyjemne zapachy wewnątrz urządzenia. Są one przymocowane do kosza wewnątrz urządzenia i mają wystarczającą żywotność na dziesiątki cykli pracy.

Głębokie czyszczenie

W przypadku codziennego, intensywnego użytkowania, zabieg należy powtarzać raz na 3 miesiące. Jak to się robi?

  • Kosze ładunkowe są wysuwane, zdejmowane są pokrywy ochronne. Filtry czyści się szczotką (można użyć starej szczoteczki do zębów), a dysze zwykłym drutem, po czym elementy te należy przetrzeć szmatą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Otwór odpływowy należy dokładnie umyć gąbką z mydłem. Ostrza są wyjmowane i myte pod bieżącą wodą, podobnie jak uszczelki drzwi. Wszystkie elementy, które można usunąć, są również dobrze umyte wodą z mydłem. Na koniec wszystkie części są całkowicie osuszane i ponownie montowane.

Jak walczyć z kamieniem, pleśnią i rdzą w zmywarce do naczyń

Bez względu na to, jak delikatnie traktujesz swoje urządzenia, z czasem ulegają one zabrudzeniu: na ściankach pojawia się kamień, pleśń i rdza. Zapobieganie nie jest rozwiązaniem. Co więc robić w każdym przypadku i jakie są protokoły pielęgnacji mojej zmywarki?

Usuwanie kamienia

Dość łatwo jest wyeliminować stałe osady na powierzchniach wymiennika ciepła myjki. Włączyć urządzenie w tryb pracy bez napełniania go naczyniami. Nie zapomnij też napełnić go jedną z tych substancji:

  • kwas cytrynowy; ocet stołowy; soda oczyszczona.

Włącz zmywarkę i pozwól jej pracować (przy optymalnej temperaturze 60 stopni). Po zakończeniu pracy należy oczyścić komorę załadowczą z zanieczyszczeń pływających w jej wnętrzu, a następnie - włączyć urządzenie do pracy na jeszcze jeden cykl z czystą wodą. W rezultacie waga powinna zniknąć.

Można również przygotować mieszankę w proporcji 400 gramów sody oczyszczonej + 3 łyżki stołowe nadtlenku wodoru. Dodaj również około 20 kropli olejku eterycznego do produktu do pielęgnacji zmywarek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i uformować małe kulki. Umieść detergent w urządzeniu na dolnej półce, a na górnej półce umieść 400 gramów octu stołowego i odrobinę detergentu do zmywarki. Uruchom urządzenie na 1 cykl mycia, a na koniec wytrzyj resztki mieszanki mokrą gąbką.

Forma bojowa

Ogólnie rzecz biorąc, pleśń ma tendencję do tworzenia się z nadmiernej wilgoci. W zmywarce do naczyń to zjawisko również nie jest wykluczone. Aby pozbyć się pleśni wykonaj następujące czynności.

  • Za każdym razem, gdy zmywasz naczynia, zostaw drzwi zlewu otwarte na chwilę, aż zniknie cała para. Jeśli grzyb rozprzestrzenił się na dużej powierzchni wewnątrz urządzenia, można go zmyć specjalnym środkiem wybielającym.

Proszę zwrócić uwagę! Każdy wybielacz jest substancją chemiczną o silnie odczuwalnym działaniu, niepożądane jest stosowanie go w dużych ilościach jednorazowo i często. W przypadku maszyn ze stali nierdzewnej nie należy w ogóle stosować wybielaczy!

Zwalcza rdzę

W większości przypadków plamy utleniania na metalu w maszynie powstają w wyniku kontaktu z metalowymi przedmiotami. Na przykład, jeśli utknęła łyżeczka lub nóż. W takim przypadku obiekty te należy usunąć.

Nierzadko zdarza się również, że samo urządzenie jest stare i zardzewiałe, lub było źle pielęgnowane. W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:

  • Jeśli korozja rozprzestrzeniła się na szufladę na przybory kuchenne, można ją zabezpieczyć specjalnym lakierem uszczelniającym. Jeśli rdza jest silna, lepiej jest wymienić kosze na nowe. Inną przyczyną powstawania rdzy jest twarda woda. Jeśli ma dużo żelaza, eksperci zalecają zainstalowanie filtrów, aby woda, która będzie doprowadzana do zlewu, najpierw przez nie przechodziła. Często twardość wody pochodzi z przestarzałych, zardzewiałych instalacji, przez które jest ona doprowadzana. W tym przypadku nie pomoże żaden środek do pielęgnacji zmywarek. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana rur.

Zapobiegawcza konserwacja zmywarek

Codzienna konserwacja zapobiegawcza nie zajmuje wiele czasu, a mimo to jest najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie problemów ze zmywarką w przyszłości. Zgodzisz się, że łatwiej jest usunąć niewielki brud każdego dnia, niż czyścić urządzenie co siedem dni, aby usunąć dużo brudu.

Hostessy z doświadczeniem zalecają wykonanie następujących czynności:

  • Po każdym cyklu pracy należy wytrzeć do sucha jednostki wewnętrzne urządzeń. Wytrzeć zewnętrzną część zmywarki półsuchą szmatką, łącznie z panelem sterowania. Po zakończeniu cyklu prania pozostawić otwarte drzwiczki, aby umożliwić odparowanie wilgoci z urządzenia. Dokładnie wytrzeć uszczelki - najpierw mokrą szmatką, a następnie suchą, nie sztywną. Raz w tygodniu opłucz sitko pod bieżącą wodą i wyczyść zewnętrzne elementy oraz drzwiczki gąbką z mydłem. Raz w miesiącu uruchamiaj zmywarkę z pustym zbiornikiem; wcześniej dodaj kwasek cytrynowy do szuflady na detergenty. Takie działanie eliminuje płytkę nazębną i usuwa przebarwienia z pracujących części urządzeń.

Podsumowując, zauważmy, że ignorowanie zasad działania zmywarki do naczyń w żaden sposób. Oczywiście, jeśli jesteś zainteresowany, aby zapewnić, że będzie służyć Ci jak najdłużej. Wystarczy kilka zabiegów w miesiącu, a Twoja zmywarka będzie jak nowa.

Porady

Podsumowując, oto kilka wskazówek, które warto znać, jeśli korzystasz ze zmywarki.

  • Wybieraj środki do czyszczenia zmywarek z odpowiednimi patentami w stosunku do standardowego płynu do mycia naczyń. Zmywarka nie jest przeznaczona do pracy w środowisku pianowym. Nie należy przeładowywać zmywarki sztućcami. Ułożyć brudne naczynia w taki sposób, aby nie utrudniały swobodnego obrotu ramienia zmywarki. Po zakończeniu cyklu należy najpierw wyładować dolną szufladę, a następnie górną. Nie należy zapominać o suszeniu elementów gumowych przynajmniej raz na kilka miesięcy. W urządzeniu nie należy myć talerzy, kubków, garnków, kaczek i innych naczyń wykonanych z plastiku, drewna, miedzi, porcelany, stali nierdzewnej i cyny. Ozdobne przedmioty mogą pęknąć lub potłuc się i uszkodzić samą zmywarkę. Czego jeszcze nie należy myć w zmywarce? Pojemniki z popiołem tytoniowym, woskiem lub resztkami farby. Duże formy i kraty najlepiej myć za pomocą dyszy. Przed załadowaniem naczyń należy upewnić się, że nie ma na nich resztek jedzenia.

I na koniec, aby zmywarka pracowała prawidłowo i stała stabilnie, należy umieścić ją pod blatem przelotowym połączonym z szafką kuchenną. Te proste zasady obsługi przedłużą życie Twojego kuchennego pomocnika, a Tobie oszczędzą wiele rutynowej i monotonnej pracy.