Laptop nie włącza się: Co robić?

 Nikt nie jest bezpieczny przed niespodziewanymi awariami maszyn. Pewnego dnia Twój laptop działał bez zarzutu. Ale następnego dnia masz do czynienia z sytuacją, w której laptop nie włącza się. Jeśli w poprzednich dniach nie było ku temu warunków, ustalenie przyczyn awarii może być niezwykle problematyczne. Niemniej jednak, jeśli laptop się nie włącza, nie należy wpadać w panikę. Zanim oddasz go do serwisu, powinieneś zrozumieć, co było przyczyną takiej sytuacji i na podstawie tych informacji skoordynować dalsze działania.

Konwencjonalnie, wszystkie awarie, które nie działają laptopa można podzielić na dwie kategorie - oprogramowanie i sprzęt. Ale jeśli awarie sprzętu są natury mechanicznej i mogą być wyeliminowane tylko przez wymianę komponentów, które są uszkodzone, to błędy oprogramowania wszystko nieco łatwiejsze. Większość błędów w oprogramowaniu można naprawić w mgnieniu oka przy odrobinie wiedzy. Co więcej, już podczas wstępnych oględzin można określić charakter uszkodzenia. Jeśli laptop w ogóle się nie włącza i nie wykazuje żadnych oznak działania - w większości przypadków jest to wynik uszkodzenia sprzętu. Jeśli system zdoła dotrzeć do ekranu startowego w momencie włączenia zasilania, ale potem wszystko się zatrzymuje, to z pewnością ma to podłoże programowe.

Co zrobić, jeśli laptop się nie włącza?

Od czarnego ekranu do w pełni funkcjonalnego pulpitu, z działającym kursorem i gładzikiem, laptop musi przejść przez kilka etapów uruchamiania. Wyglądają one następująco

  • Zasilanie włączone; Rozpoczyna się proces inicjalizacji; Na ekranie pojawi się obraz; System operacyjny jest ładowany; System operacyjny jest uruchomiony.

Na każdym etapie mogą wystąpić zakłócenia.

Kiedy laptop nie włącza się całkowicie, często objawia się to na dwa sposoby. W pierwszym z nich laptop po prostu nie reaguje na podłączenie zasilania, co objawia się tym, że diody na ładowarce i sam laptop są wyłączone. Często towarzyszy temu brak jakiejkolwiek reakcji na naciśnięcie przycisku uruchamiającego system. W takiej sytuacji przyczyna awarii może nie być związana z laptopem w ogóle, a leżeć w wadliwym gniazdku. Aby sprawdzić jego stan, należy podłączyć do niego coś innego, np. lampę podłogową.

Jeśli gniazdo jest w porządku, należy sprawdzić ładowarkę. Idealnym rozwiązaniem jest wyjęcie podobnej, gwarantującej sprawne działanie ładowarki w celu sprawdzenia parowania między urządzeniami. Jeśli i to się nie powiedzie, dopiero wtedy można stwierdzić, że problem rzeczywiście leży po stronie laptopa. Może to być spowodowane uszkodzeniem obwodu zasilania na płycie głównej lub błąd leży w sterowniku zasilania. W obu przypadkach bardzo problematyczne jest samodzielne rozwiązanie problemu, nie posiadając odpowiednich umiejętności, dlatego należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem.

Może jednak zaistnieć inna sytuacja. Lampki sygnalizacyjne zasilania reagują na podłączenie urządzenia do gniazda, ale klawisz odpowiedzialny za uruchomienie urządzenia nie reaguje w żaden sposób. Elementy chłodzące w takich przypadkach również nie pokazują się, co oznacza, że system został pomyślnie uruchomiony. W większości przypadków problem ten rozwiązuje się w następujący sposób. Konieczne jest wyłączenie zasilania, pozostawienie laptopa na kilka minut, a następnie ponowna próba włączenia zasilania. Można również spróbować wyjąć baterię z laptopa, a następnie po około 15 minutach włożyć ją z powrotem. Jeśli te działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak w poprzedniej metodzie, będzie udanie się do centrum serwisowego.

Powód, dla którego laptop nie reaguje na włączanie może być banalny i leżeć w uszkodzonych stykach lub wewnętrznych przewodach w ładowarce. Przy okazji, istnieje sposób, aby uniknąć najczęstszej przyczyny awarii ładowarki. Aby to zrobić, należy najpierw podłączyć urządzenie do laptopa, a następnie do gniazdka. W innym schemacie wewnątrz prostownika w momencie załączenia powstaje iskra, która z czasem uszkadza przewody.

Mniej powszechna, ale całkiem prawdopodobna przyczyna tego, że laptop nie uruchamia się może być z nim związana. Aby to zrobić, musisz odłączyć wszystko, co może być potencjalnie podłączone do laptopa. Jeśli po tych czynnościach laptop nadal się włączał, oznacza to, że przyczyna czaiła się w jednym z urządzeń, z którymi zostało nawiązane parowanie. Aby ustalić, co spowodowało wyłączenie, należy ponownie je podłączyć i sprawdzić poprawność połączenia.

Ekran laptopa nie działa

Jeśli podłączenie do zasilania było prawidłowe, możesz napotkać inny problem - czarny ekran laptopa. Chłodnica jest prawidłowo zaszumiona, wszystkie wskaźniki migają, czyli laptop się włącza, ale nie bootuje. W takich przypadkach ważne jest, aby właściwie zdiagnozować, co dokładnie zostało uszkodzone. Mając te informacje, będzie można już zdecydować, jakie działania warto podjąć, aby go naprawić.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dokładne przyjrzenie się ekranowi laptopa. Mogą istnieć pewne oznaki, że nadal trwa, choć są one mniej oczywiste. Jeśli w czerni wyświetlacza można dostrzec jakieś znaki, to znaczy, że ekran, w przeciwieństwie do jego podświetlenia, działa prawidłowo. Podświetlenie może być włączone za pomocą pewnej kombinacji klawiszy, która jest unikalna dla każdego modelu laptopa.

Aby sprawdzić poprawność wyświetlania, można również skorzystać z innego sposobu. W tym celu należy podłączyć laptopa do zewnętrznego ekranu (telewizora lub monitora PC). Jeśli obraz jest wyświetlany na drugim wyświetlaczu, to przyczyna awarii rzeczywiście leży po stronie ekranu. Często jest to spowodowane albo uszkodzeniem samego ekranu, albo pętli łączącej ten element konstrukcyjny z płytą główną.

Dość często ekran staje się czarny z powodu całkowitej awarii dyskretnej karty graficznej. Czasami mogą się one zepsuć z powodu częstego przegrzewania. Aby temu zapobiec, konieczne jest monitorowanie temperatury ogrzewania karty graficznej. Należy również spędzać mniej czasu z laptopem na kolanach, ponieważ w tej pozycji otwory do cyrkulacji powietrza są zamknięte, co prowadzi do przegrzania. Nie mniej częstą przyczyną awarii karty graficznej jest zanieczyszczenie wewnętrznych elementów kurzem i brudem. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo oczyścić laptopa z kurzu.

Zamyka się po uruchomieniu

Czasami po przejściu przez wszystkie etapy uruchamiania, laptop zawiesza się na stałe. Może się to objawiać brakiem jakiejkolwiek reakcji na prowadzenie kursora lub wyskakiwaniem okna informującego o błędzie. W takim przypadku należy wykonać jedną z poniższych czynności:

  • Błąd w BIOS-ie często prowadzi do takich konsekwencji. W tym celu należy przy włączaniu komputera wejść do BIOS-u i zresetować wszystkie parametry do podstawowych. Można to zrobić za pomocą polecenia Load BIOS Defaults. Czasami system podpowiada użytkownikowi rozwiązanie problemu. Odbywa się to poprzez wyświetlenie okna z klawiszem, który należy nacisnąć. Z reguły po wykonaniu tej czynności laptop uruchamia się ponownie i działa jak zwykle. Ważne jest, aby zwracać uwagę na takie przejawy. Może to być znak, że BIOS lub płyta główna nie działa prawidłowo. Zamrożenie może również wystąpić z powodu mechanicznego uszkodzenia napędu. Jeśli tak, będziesz musiał uzbroić się w aparaty słuchowe. Oznaki, że problem jest w dysku twardym jest przerywany warkot silnika, który nie może przyspieszyć i charakterystyczny trzask głowic.

Również z laptopami jest często problem, który jest niezdolność do rozpoczęcia korzystania z urządzenia rozruchowego. Często takiej awarii towarzyszą liczne komunikaty systemowe w języku angielskim. Przede wszystkim należy usunąć z obudowy wszystkie dyski, pamięci flash, przewody USB itp. Jeśli masz jakieś dyski w napędzie laptopa, musisz je wyciągnąć. Następnie należy ponownie uruchomić laptopa. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany, to najprawdopodobniej usterka wystąpiła w napędzie. A biorąc pod uwagę specyfikę jego urządzenia, problem może mieć charakter zarówno programowy, jak i sprzętowy. W tym przypadku bez operatywnej interwencji pracowników centrum serwisowego nie wystarczy.

Ciągle się restartuje lub wyłącza

Częstym problemem w przypadku laptopów jest również ciągłe restartowanie się i/lub wyłączanie. Oba występują bez wyraźnego powodu lub warunku wstępnego. Jest to uważane za poważny problem sprzętowy, gdyż takie sytuacje mogą świadczyć o zwarciu w jednym z mostków płyty głównej. Przyczyną może być również zapchanie coolera kurzem, co uniemożliwia mu prawidłowe chłodzenie podzespołów, w szczególności procesora. W takich sytuacjach przegrzanie może również powodować samoistne wyłączanie się urządzenia.

Ponadto, regularne wyłączanie się może być również oznaką, że żywotność baterii jest coraz niższa. Jeśli restarty lub wyłączenia występują właśnie z tego powodu, należy rozważyć wymianę baterii.

Lenovo

Jeśli laptop marki Lenovo przestał się włączać, to wszystkie opisane powyżej wskazówki mają zastosowanie w takiej sytuacji. Przede wszystkim należy oczyścić z kurzu, często jest to rozwiązanie wielu problemów. Jeśli wszystkie opisane powyżej metody rozwiązania problemów nie przyniosły rezultatu, oznacza to, że problem leży poza Twoimi kompetencjami i nie unikniesz wędrówki do centrum serwisowego.

HP

W przypadku urządzeń przenośnych od Hewlett-Packard dość częstym problemem jest pęknięcie przycisku odpowiedzialnego za włączanie. Po prostu zacina się w gnieździe, co powoduje, że system znajduje się w pozycji pomiędzy aktywacją a dezaktywacją. W takim przypadku należy rozebrać obudowę, ponieważ przyczyn takich uszkodzeń może być wiele - od wyłamanych zamków po postrzępione styki. Jednakże, wszystkie problemy opisane powyżej, są również stosowane do laptopów HP.

Acer

W przypadku laptopów marki Acer, niemożność włączenia laptopa jest często rozwiązywana za pomocą następujących metod:

  • Przywrócenie BIOS-u do wersji podstawowej (zresetowanie ustawień); sprzętowy reset do ustawień domyślnych; Resetowanie pamięci RAM.

Z reguły te działania są w stanie rozwiązać problem z uruchomieniem urządzenia. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać, że nie należy posuwać się zbyt daleko w samodzielnych naprawach. W obliczu problemów, których nie da się rozwiązać w prosty sposób, a nawet zdiagnozować, należy powierzyć naprawę urządzenia wykwalifikowanym specjalistom.

Dell

Oprócz tradycyjnych sposobów naprawy problemu opisanych powyżej, laptopy Dell posiadają jeden program, który pozwala na zdiagnozowanie i zidentyfikowanie konkretnej usterki. Można do niego wejść naciskając klawisz F12, gdy wyświetlany jest ekran ładowania wstępnego z logo marki. Ta metoda jest odpowiednia tylko w przypadkach, gdy komputer może być włączony. W niektórych sytuacjach aplikacja diagnostyczna może się nie uruchomić. W takich przypadkach na ekranie wyświetlana jest informacja o błędzie wraz z kodem numerycznym. Należy zapisać tę kombinację, ponieważ znacznie ułatwi to wyjaśnienie problemu w dziale pomocy technicznej firmy Dell.

Asus

Zgodnie z zaleceniami marki, w większości przypadków, gdy laptop Asus przestał się włączać, można go rozwiązać poprzez zresetowanie ustawień CMOS. Urządzenie to jest mikroprocesorem z danymi startowymi systemu. Błędy w jego działaniu mogą być spowodowane awarią baterii laptopa, z której zasilany jest CMOS. Z tego powodu zresetowanie go do ustawień podstawowych może rozwiązać problem. Jednak większość typowych sposobów naprawy takich awarii laptopów ma również zastosowanie do laptopów Asus.