Jak wybrać skuter elektryczny?

 Jak poruszać się po mieście? Zazwyczaj, oczywiście, popularną metodą jest transport publiczny. Ale tu pojawia się problem korków, masy ludzi, zwłaszcza w godzinach szczytu. Inną opcją - jest podróżowanie prywatnym samochodem, ale dziś nie jest to tania przyjemność: ceny benzyny rosną z każdym dniem, a aby dostać się do pracy i uruchomić rzeczy jakoś trzeba ... Ale jest świetna alternatywa zarówno dla pierwszego i drugiego sposobu: popularny rodzaj inteligentnego transportu, a mianowicie - skuter elektryczny. Mówiąc "po ludzku" - rower. Ale nie, nie jest to prosty rower, a ekonomiczny, niedrogi i przyjazny dla środowiska.

Omówienie korzyści płynących z elektrycznego skutera może być długi czas. Być może, jeśli czytasz ten artykuł, masz już podjętą pozytywną decyzję o zakupie. Poniżej przytoczymy kilka przykładów na to, że ta forma transportu jest naprawdę wygodna i korzystna.

Gospodarka. Silnik elektryczny jest znacznie tańszy w eksploatacji od benzynowego. Jak zauważyliśmy powyżej, benzyna nie jest tania, podczas gdy silnik elektryczny może być po prostu naładowany. Ponadto, pojazd napędzany benzyną wymaga również obecności (i okresowej wymiany) oleju, czego nie wymaga silnik elektryczny.

(zakładając jazdę przez rok po 30 km/dzień)

Porównanie kosztów dla pojazdu elektrycznego i silnika benzynowego

*Racjonalna kalkulacja

Bezpieczeństwo środowiska. Kolejny pro o zakupie skutera elektrycznego. Każdy wie, że nasze środowisko jest już nadmiernie wypełnione spalinami z pojazdów napędzanych benzyną. Elektryczny skuter jest zasilany z sieci i praktycznie nie ma wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Nie ucierpi na tym środowisko i nasze zdrowie, co nie jest bez znaczenia ????.

Szybkość i przejezdność. Myślisz, że ten rodzaj transportu nie jest zbyt szybki? Nieprawda: wypróbuj skuter elektryczny w akcji przynajmniej raz, a będziesz zaskoczony. Wysoki moment obrotowy, dynamika jazdy - to naprawdę daje poczucie prowadzenia. Ponadto nie ma żadnych ograniczeń: ani ruch uliczny, ani wąskie drogi nie będą przeszkodą na Twojej drodze. Cóż, skuter elektryczny ma niewiarygodnie niski poziom hałasu. Daliśmy się ponieść... Mówmy o wszystkim po kolei. Proponujemy więc szczegółowo przeanalizować kryteria wyboru tego wygodnego rodzaju transportu.

Pojemność silnika

Z pewnością jest to pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę miłośnik pojazdów. W tym przypadku, skuter elektryczny nie jest wyjątkiem. Od mocy silnika zależy prawie wszystko: jak długo, szybko i daleko pojazd będzie mógł jechać, a także po jakich drogach. Wniosek jest jeden: im większa moc silnika, tym lepiej.

Dziś można kupić skuter elektryczny z silnikiem o mocy 350 W lub więcej. Obliczenia są nadal dokonywane na podstawie obciążenia transportu. Na przykład, jeśli Twoja waga nie przekracza 100 kilogramów, planując iść nie bardzo daleko - około 20-25 kilometrów, skuter moc silnika może być około 350 watów. Jeśli jednak planujesz jeździć daleko - więcej niż 40 kilometrów, a droga nie będzie płaska (może zdecydujesz się jeździć w lesie) - lepiej kupić potężny skuter elektryczny, z silnikiem co najmniej 400-500 watów. W ogóle, moc skuterów można podzielić na następujące klasy:

Od 350 do 800 W - modele kompaktowe, które są przeznaczone dla jednej osoby i do transportu niewielkich ładunków. Prędkość takiego skutera wynosi do 35 kilometrów na godzinę;

1000 do 1200 W - mocniejsze modele, które mogą przewozić dwóch pasażerów i łatwo pokonać podjazd pod górę, szybko rozwijają prędkość;

od 1500 watów wzwyż - pełnoprawne modele dla dwóch pasażerów i małego ładunku, natychmiast "nabierają przyspieszenia" i łatwo przechodzą "pod górkę". Prędkość tych skuterów jest około 50 kilometrów na godzinę. Wyrazistym przykładem tej klasy są sokół Bravisa i jastrząb Bravisa.

Elektryczne skutery Bravis Falcon i Bravis Hawk

Zasięg i prędkość

Co to jest "zasięg"? W specyfikacjach pojazdów elektrycznych zawsze podawana jest ta wartość. Oznacza to maksymalną odległość, jaką skuter elektryczny może pokonać na płaskiej powierzchni drogi. Wartość ta zależy od wielu czynników: pojemności akumulatora, mocy silnika i obciążenia. Średnio, zasięg skutera elektrycznego wynosi 60 kilometrów.

O prędkości wspomnieliśmy już powyżej. Maksymalna prędkość skutera nie jest bardzo wysoka - około 60 kilometrów na godzinę. Wynika to z faktu, że pojazd zużywa dużo energii elektrycznej: im większa prędkość - tym mniejsza rezerwa mocy. Ponadto, producenci skuterów ograniczają ich maksymalną prędkość, ponieważ jazda z dużą prędkością jest bardzo niebezpieczna.

Układ hamulcowy

Wybór tej cechy powinien być dokonany bardzo starannie, ponieważ od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. W skuterach elektrycznych stosowane są dwa rodzaje układów hamulcowych: bębnowy i tarczowy.

Hamulce bębnowe składają się z linki napinającej, klamki i klocków hamulcowych. Mechanizm ten działa w prosty sposób: po naciśnięciu klamki - linka zostaje pociągnięta, a to z kolei powoduje odblokowanie klocków hamulcowych. Po zwolnieniu gałki hamulca sprężyna przywraca klocki do poprzedniego położenia i ruch zostaje wznowiony. Hamulce bębnowe są proste i niezawodne.

Tarczowy układ hamulcowy działa inaczej. Obejmuje on stalową tarczę, klocki hamulcowe, tłok i przewód z płynem hamulcowym. Po naciśnięciu klamki hamulca, na drugim końcu przewodu hamulcowego, który jest wypełniony płynem, znajduje się tłok, który wysuwa się pod ciśnieniem płynu i naciska na klocki, które pokrywają tarczę hamulcową. W tym momencie, bardzo wysokie ciśnienie jest wywierane na klocki, zdolne do zatrzymania skutera w każdych warunkach. Ten system hamowania jest bardzo skuteczny i niezawodny, a droga hamowania jest znacznie krótsza. System hamulca tarczowego jest używany z szybszych i cięższych skuterów elektrycznych.

Bębnowy i tarczowy układ hamulcowy w skuterze elektrycznym

 

Waga i zwrotność

Skutery, podobnie jak inne pojazdy, mogą mieć różne rozmiary, a tym samym różną wagę. Przy wyborze modelu warto wziąć pod uwagę swoją klasę wagową, która określa maksymalną wydajność hulajnogi. Waga skutera elektrycznego może wynosić od 50-70 kilogramów i powyżej, wymiary są odpowiednie: od mniejszych do większych.

Jeśli jesteś fanem jazdy w mieście, planuje szybko przejść przez ruch, będzie odpowiedni model Bravis Grace skuter elektryczny. Waga skutera wynosi 98 kg, a dopuszczalne obciążenie - do 150 kg. Model ten może z łatwością pokonywać wzniesienia o kącie nachylenia do 12°.

Hulajnoga elektryczna Bravis Grace

Wyniki testów hulajnogi elektrycznej Bravis można zobaczyć w recenzji:

Żywotność baterii

Rodzaj baterii i żywotność baterii jest bardzo ważne przy wyborze skutera elektrycznego. Bateria decyduje o tym, jak daleko i jak długo można jeździć. Zaletą skutera elektrycznego jest to, że nawet jeśli bateria wyczerpie się gdzieś po drodze, zawsze można ją naładować na stacji benzynowej lub na specjalnie wyposażonych parkingach.

Istnieją 2 rodzaje akumulatorów w skuterach elektrycznych: żelowe kwasowo-ołowiowe i litowo-polimerowe. Pierwszy typ akumulatora posiada zasób 350 cykli ładowania. Przy bardzo aktywnym użytkowaniu skutera elektrycznego z jednym żelowym akumulatorem kwasowo-ołowiowym może jeździć przez 2-3 lata.

Baterie litowo-polimerowe są lepsze pod względem wydajności, ale kosztują też znacznie więcej. Ten typ jest odporny na zmiany temperatury - wytrzymuje od -20 do +60°C, zasób jego cykli jest również wyższy - od 500 i więcej. Bateria litowo-polimerowa jest odporna na zwarcia i wibracje.

Różnica w kosztach pomiędzy skuterem elektrycznym z akumulatorem kwasowo-ołowiowym a akumulatorem litowo-polimerowym wynosi około 50%.

Czas pełnego ładowania akumulatora skutera - od 6 do 8 godzin, jedno ładowanie wystarcza na przejechanie około 60 kilometrów.

Dodatkowe "cechy"

Nie myśl, że funkcjonalność skutera elektrycznego jest ograniczona tylko do zdolności do jazdy. Podobnie jak w przypadku innych środków transportu, skuter może "pochwalić się" dodatkowymi udogodnieniami. Na przykład, niektóre modele posiadają przedział bagażowy, który znajduje się z tyłu. Jest to wygodne miejsce do przechowywania niezbędnych drobiazgów i rzeczy.

Pień / Wróbel Bravis

Istnieją skutery z wbudowanym systemem stereo - ulubiona muzyka zamieni podróż w przyjemność. Elektryczny skuter można założyć na alarm - zapewni to bezpieczeństwo techniki, dla niektórych modeli, można kupić specjalny futerał - będzie chronić skuter przed złymi warunkami atmosferycznymi. Ogólnie rzecz biorąc, w skuterach elektrycznych istnieje wiele dodatkowych opcji.

Panel sterowania z radiem / Bravis Hawk

Warunki pracy i bezpieczeństwo

Na koniec warto wspomnieć o warunkach, które są optymalne do korzystania z hulajnogi elektrycznej, a także o środkach bezpieczeństwa, które należy podjąć podczas jazdy.

Drogi, po których zamierzasz jeździć, lepiej wybierać z mniej lub bardziej płaskimi powierzchniami. Najlepszym czasem na jazdę na skuterze jest ciepła i sucha pogoda. Jazda w deszczu jest możliwe - skuter jest przeznaczony do tych warunków, ale nie nadużywaj tego, ponieważ wilgoć nadal wpływa na wydajność transportu. Nie zapomnij spojrzeć w lusterka boczne podczas jazdy po mieście ????

Lusterka boczne do skuterów / Bravis Hawk, Thunder i Sparrow

 

Jeśli planujesz trzymać pojazd na zewnątrz, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec - w ten sposób ochronisz swój skuter elektryczny przed wilgocią, wilgocią i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Aby hulajnoga mogła stać poziomo, posiada specjalne podnóżki.

Podnóżki boczne do skuterów / Bravis Hawk

Dbaj o czystość swoich reflektorów i tylnych świateł - jasno oświetlona droga zapewni Ci bezpieczeństwo.

Światła przednie i tylne / Bravis Thunder

 

Teraz o bezpieczeństwie. Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę, że jazda skuterem elektrycznym po ruchliwej drodze (i tylko po chodniku) nie jest bezpieczna, zwłaszcza przy dużej prędkości. Dla własnego zaufania lepiej jest kupić zestaw ochronny.

Powinien on koniecznie zawierać kask, który w nieprzewidzianej sytuacji na drodze ochroni Cię przed uderzeniem. Kaski wykonane są z trwałych materiałów, wewnętrzna powierzchnia uszczelniona jest miękką wyściółką. Aby kask był stabilnie zamocowany na głowie, posiada on specjalne paski do mocowania.

Hełm ochronny Bravis SH fire

Ponadto, podczas jazdy na skuterze ważne jest, aby używać ochraniaczy na kolana i łokcie. Jak wiadomo, przy upadku w pierwszej kolejności "cierpią" łokcie i kolana, więc nie zaniedbuj tej ochrony dla swojego bezpieczeństwa. Zestawy ochronne wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu wybrany zestaw będzie służył przez wiele lat.

Zestaw ochronny - nakolanniki i ochraniacze na łokcie / Bravis SK

Życzymy Państwu łatwej, bezpiecznej podróży i niezapomnianych wrażeń z jazdy. ????