Przetrwać za wszelką cenę - uczciwy przewodnik po wyborze klimatyzatora

 Nadeszło długo oczekiwane lato, upały. Coraz częściej można spotkać ludzi na ulicy, rozpuszczonych tuż przy chodniku. W mieście jest zbyt gorąco, okresowo musimy przemieszczać się biegiem z cienia przystanku autobusowego do najbliższego drzewa. Głównym celem jest jak najszybsze dotarcie do biura, pod chłód klimatyzacji. To jedyny sposób na przetrwanie dnia pracy, kiedy w mieście jest +30 stopni. Ale co zrobić, jeśli w domu nie ma życiodajnego chłodu? W tym artykule można przeczytać o tym, na jakie cechy i funkcje należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu.

Rodzaj kondycjonera

Przede wszystkim należy wybrać rodzaj klimatyzatora, który będzie odpowiedni dla naszego domu - przenośny lub split-system.

Główną zaletą klimatyzatora przenośnego jest prostota konstrukcji i podłączenia. Monoblok można łatwo przenieść i przetransportować, więc będziesz mógł go używać wieczorem w sypialni, rano w kuchni, a po południu w salonie. W niektórych mieszkaniach z przyczyn technicznych nie ma możliwości zainstalowania standardowego systemu split-system. W tym przypadku klimatyzator przenośny jest idealnym rozwiązaniem, gdyż do jego pracy wystarczy okno lub otwór w ścianie na zewnątrz.

Najbardziej rozpowszechniony wariant - split-system, składa się z dwóch bloków - zewnętrznego i wewnętrznego, są one połączone ze sobą rurami miedzianymi, przez które krąży freon, oraz przewodem elektrycznym.

Instalacja

Wewnętrzny blok systemu split może być montowany na dwa sposoby: naścienny i podłogowy.

Klimatyzator naścienny nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 20-30 metrów. W zależności od funkcji, modele te chłodzą, ogrzewają, jonizują, oczyszczają i nawilżają powietrze.

Kondycjoner podłogowo-sufitowy jest odpowiedni, ponieważ jego wewnętrzny blok może być zainstalowany na ścianie bliżej podłogi - jako grzejnik lub na suficie.

Tryby pracy kondycjonera

W trybie automatycznym klimatyzator sam decyduje, jaki tryb pracy zastosować w danym momencie, aby utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

"Chłodzenie" i "Ogrzewanie" są głównymi trybami pracy, niektóre modele łączą obie funkcje.

"Recyrkulacja" - w prostych słowach jest to wentylacja pomieszczenia.

Typ sprężarki

Najważniejszą rolę w pracy klimatyzatora odgrywa sprężarka, w zależności od zasady działania, może być inwerterowa i nieinwerterowa.

Standardowa sprężarka (bez inwertera) działa na prostej logice, najpierw chłodzi do żądanej temperatury i wyłącza się, a po pewnych wahaniach temperatury w pomieszczeniu zaczyna pracować ponownie. Ze względu na dużą różnicę i ciągłą potrzebę pracy na pełnej mocy, marnuje on dużo energii elektrycznej.

Przeciwnie, klimatyzatory inwerterowe pracują płynnie i utrzymują żądaną temperaturę przy jednoczesnej regulacji mocy. To znaczy po uruchomieniu pracuje na maksymalnych obrotach, a po osiągnięciu wymaganej temperatury sprężarka nie wyłącza się, lecz kontynuuje pracę w trybie minimalnym.

Taka zasada działania klimatyzatora pozwala na oszczędność energii o 30% kosztem braku skoków temperatury. A także sprawia, że jego praca jest bardziej efektywna, ponieważ temperatura w pomieszczeniu jest regulowana szybciej i dokładniej.

Najważniejsze jest jednak to, że dzięki klimatyzatorowi inwerterowemu nie musisz się martwić, że zachorujesz lub przeziębisz się, ponieważ nie będzie stałych skoków temperatury.

Wydajność chłodnicza i obszar roboczy

Prawidłowość wyboru mocy jest prosta: im większa jest powierzchnia przesłanki, tym większa powinna być jej moc.

Od tej charakterystyki bezpośrednio zależy praca klimatyzatora, a żeby dobrze radził sobie z chłodzeniem w lecie, należy dokładnie obliczyć jego wydajność. Nie jest to opcja, aby po prostu wziąć potężny klimatyzator, ponieważ będzie spędzać zbyt dużo energii.

Najprostszym sposobem jest zapoznanie się z dokładnym opisem towaru na stronie, tam zawsze jest podane, jaki obszar kondycjoner będzie w stanie obsłużyć. Za pomocą tabeli zamieszczonej poniżej można dobrać moc klimatyzatora do potrzebnej powierzchni lokalu.

Filtry

W powietrzu znajduje się wiele różnych cząstek - kurz, drobne zanieczyszczenia, sierść, grzyby i różne wirusy. Aby utrzymać je z dala od mieszkania, klimatyzatory wyposażone są w różne filtry.

Poznajmy ich cechy.

Filtr zgrubny jest obecny we wszystkich klimatyzatorach. Zapobiega przedostawaniu się kurzu i brudu do wnętrza oraz zapobiega wnikaniu drobnych zanieczyszczeń, sierści zwierząt, futra, liści i innych elementów o wielkości powyżej 2 mikronów.

Filtr antybakteryjny - zaprojektowany, aby zapobiec przedostawaniu się zarazków i bakterii do powietrza w pomieszczeniu.

Katechina - posiada specjalną impregnację, która zawiera substancje przeciwbakteryjne i antybakteryjne. To na nich osadzają się wirusy i bakterie, a w ciągu 6 godzin filtr całkowicie je neutralizuje.

Filtr jonów srebra: usuwa szkodliwe bakterie z powietrza w naturalny sposób.

Filtr antyalergiczny zawiera mocznik i enzymy. Dlatego gdy dostaną się na nią alergeny, specjalny skład eliminuje alergeny grzybicze, pyłkowe, alergeny sierści, a także roztocza różnych gatunków, w tym roztocza kurzu domowego.

Dezodoryzujący filtr węglowy ma porowatą strukturę, która zatrzymuje kurz i zapachy.

Filtry plazmowe niszczą za pomocą wysokiego napięcia szkodliwe mikroby, różne wirusy, pyłki i grzyby.

Filtr fotokatalityczny (zeolitowy) doskonale pochłania obce zapachy z ulicy. Jego główną zaletą jest to, że nie wymaga wymiany. Jeśli taki filtr jest zapchany, należy go wystawić na kilka godzin pod światło słoneczne i w pełni się zregeneruje.

Filtr enzymatyczny oczyszcza powietrze z bakterii, grzybów mikroskopowych, wirusów i innych mikroorganizmów.

Cechy i funkcje

  • Sterowanie Wi-Fi. Daje Ci możliwość kontrolowania temperatury, planowania pracy i ograniczania zużycia energii za pomocą smartfona. Automatyczny restart. Po przerwie w dostawie prądu sam przywróci działanie. Automatyczne odszranianie. Wbudowany system kontroli monitoruje pracę urządzenia i aktywuje system automatycznego odszraniania, jeśli istnieje ryzyko oblodzenia. Wymiana powietrza z otoczeniem. W trakcie użytkowania regularnie dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, aby zregenerować poziom tlenu i usunąć powietrze o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Hydrofilowa powłoka wymienników ciepła. Zapewnia dodatkową ochronę wymiennika ciepła i zapobiega korozji i utlenianiu. Czujniki wykrywające wycieki czynnika chłodniczego. Wbudowana funkcja, która mierzy temperaturę w punktach kontrolnych i oblicza ciśnienie czynnika chłodniczego. Pamięć kąta nachylenia żaluzji. Ustawiasz raz wygodny kąt, a kiedy włączysz klimatyzator, ustawi się on w odpowiedniej pozycji. Zabezpieczenie przed spadkiem mocy. Stabilizator zabezpieczający agregat przy regularnych przepięciach. Jonizacja. Nasycenie powietrza aerozolami podnosi odporność i pomaga poczuć się lepiej. Tryb nocny (uśpienie). Ustawić prędkość wentylatora na minimum, aby zmniejszyć hałas. W tym trybie temperatura powoli wzrasta o 2-3 stopnie w ciągu kilku godzin. Wyłączy się po 7 godzinach. Osuszanie. W tym trybie klimatyzator zmniejsza wilgotność powietrza, a temperatura obniża się o 1-2 stopnie. Podświetlenie. Dla maksymalnej wygody użytkowania można podświetlić wyświetlacz. Autodiagnostyka. Zapewnia szybkie wskazanie problemów. Samoczyszczenie. Funkcja samoczyszczenia automatycznie osusza wnętrze klimatyzatora, eliminując wilgoć, pleśń i nieprzyjemne zapachy. Wyświetlanie symboli. Wyświetla temperaturę, wilgotność i inne zaawansowane parametry. Tryb Turbo. Konieczne, aby przyspieszyć chłodzenie pomieszczenia, jeśli z jakiegoś powodu nie stało się to wcześniej. Tryb ekonomiczny. Zmniejszone zużycie energii przez klimatyzator, przy niezmienionej wydajności chłodniczej.