Uczciwy przewodnik po wyborze projektora dla domu i firmy

 DLP czy LCD? WUXGA czy Full HD? ANS lumen, kontrast, pozycjonowanie - w świecie projektorów istnieje wiele specyfikacji i cech, które pomogą Ci wybrać idealny projektor! Zebraliśmy kilka ważnych specyfikacji i cech projektorów, pamiętając o najnowszych osiągnięciach technologicznych. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dokonać właściwego wyboru projektora.

1. Aplikacja 2. Jasność 3. Kontrast 4. Rozdzielczość/Format 5. Tom 6. Technologia 7. Cechy 8. Połączenia 9. Pozycjonowanie 10. Koszty utrzymania

1. Zastosowanie - do czego chcesz używać projektora?

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, do czego potrzebujesz projektora. Istnieją różne kryteria wyboru dla każdego zastosowania, dla uproszczenia podzielimy zastosowania na dwa rodzaje - domowe i biznesowe.

Projektory do użytku domowego

Do zastosowań w kinie domowym zalecamy projektor o rozdzielczości 16:9, ponieważ większość filmów jest dostępna w tym formacie. Projektory Full HD (1920 x 1080 pikseli) oferują taką rozdzielczość i stały się standardem w zastosowaniach kina domowego. Jeśli chcesz zmodernizować starszy projektor na przyszłość, wybierz projektor o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli). Jeśli Twój budżet na to pozwala, to jest to właściwy wybór.

Niektóre z wysokiej jakości projektorów kina domowego Full HD są również skalowalne do 4K. Posiadają one technologię 4K enhancement - co oznacza, że panel 1080p jest w stanie poprawić jakość obrazu do wyższej rozdzielczości, wypełniając lukę cenową między 1080p a 4K.

W dzisiejszych czasach dobry projektor do kina domowego będzie obsługiwał 3D, a droższe modele będą oferowały jeszcze jedną ważną funkcję: interpolację klatek. System ten dodaje dodatkowe klatki do obrazu wideo, zapewniając płynniejsze wyświetlanie podczas szybko zmieniających się scen.

Aby kolory i gradienty były wyświetlane w najlepszy sposób, projektor kina domowego musi mieć współczynnik kontrastu co najmniej 10 000: 1.

Jasność wymagana dla projektora zależy od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Jeśli pomieszczenie kina domowego może być całkowicie zaciemnione, wystarczy natężenie światła na poziomie 1500 ANSI lumenów, jednak jeśli w pomieszczeniu jest dużo światła z otoczenia, wymagane jest minimum 3000 ANSI lumenów.

Do odtwarzania filmów Blu-ray o wysokiej rozdzielczości projektor potrzebuje również złącza HDMI lub złącza DVI zgodnego z HDCP.

Przy poszukiwaniu projektora do kina domowego ważnym kryterium jest również poziom hałasu wentylatora. Jeśli chcesz oglądać filmy po cichu, cichy projektor 30dB jest świetnym wyborem. Zadbaj też o dobry dźwięk, bo wbudowane głośniki projektora to zwykle za mało.

Projektory do zastosowań biznesowych

Dostępne są projektory przenośne do użytku mobilnego oraz projektory instalacyjne, które pozostaną w sali konferencyjnej.

Do montażu na suficie projektor powinien posiadać odpowiedni system mocowania oraz funkcję automatycznej korekcji geometrii obrazu (np. gdy górna i dolna krawędź obrazu mają różną długość). Automatyczna korekcja pomoże skompensować zniekształcenia projekcji.

Urządzenia mobilne nie powinny ważyć więcej niż 3 kg, co ułatwia ich transport i są zazwyczaj wyposażone w wewnętrzne głośniki umożliwiające prowadzenie prezentacji w dowolnym miejscu. Jeśli dźwięk nie jest wystarczający, zwykle można podłączyć zewnętrzny głośnik, który można podłączyć bezpośrednio do projektora lub laptopa przez Bluetooth lub gniazdo 3,5 mm.

Warto również rozważyć urządzenia z gniazdem USB lub gniazdem kart SD, jeśli chcemy odtwarzać prezentacje lub pliki bez konieczności podłączania komputera lub tabletu. Dla maksymalnej elastyczności przydatny jest projektor z obsługą sieci WLAN.

Jeśli posiadasz smartfon lub tablet z obsługą MHL, z pewnością zainteresuje Cię projektor z obsługą MHL. Można je podłączyć bezpośrednio do urządzenia mobilnego za pomocą kabla, aby przesyłać treści podczas ładowania urządzenia.

Ponieważ projektory biznesowe są zwykle używane w jasnych środowiskach oświetleniowych, wysoka jasność co najmniej 3000 lumenów jest ważna dla wyświetlania dobrych kontrastów. Współczynnik kontrastu około 3000: 1 jest zazwyczaj wystarczający dla światła dziennego.

2. Jasność - jak jasny powinien być projektor?

Jasność projektora, zwana również natężeniem światła, jest mierzona i wyświetlana w ANSI lumenach. Określa on, ile światła projektor może rzucić na daną powierzchnię. Aby określić, jak wysokie powinno być natężenie światła, należy przyjrzeć się otoczeniu. Czy w twoim pokoju jest ciemno? Im jaśniejsze jest światło otoczenia w pomieszczeniu, tym jaśniejszy powinien być projektor. Rozmiar obrazu i odległość projekcji są również ważnymi czynnikami, które należy rozważyć, ponieważ większa odległość projekcji oznacza, że jasność maleje w miarę zbliżania się do ekranu.

Poniżej podano kilka przykładów wymaganej luminancji w różnych pomieszczeniach. Ilustracja przedstawia optymalną jasność dla projektorów LCD. W przypadku projektorów DLP należy dodać około 1000 lumenów, ponieważ są one nieco ciemniejsze niż ich odpowiedniki LCD.

3. Kontrast - nadawanie głębi obrazowi

Współczynnik kontrastu opisuje różnicę w jasności pomiędzy czernią i bielą. Dla współczynnika kontrastu 1000:1, najjaśniejszy punkt jest tysiąc razy jaśniejszy od najciemniejszego. Im wyższy kontrast projektora, tym ostrzejszy i bardziej naturalny będzie wyświetlany obraz.

To, jak wysoki powinien być współczynnik kontrastu, zależy od zastosowania i jasności otoczenia. Współczynnik kontrastu jest szczególnie ważny dla projektorów kina domowego, aby stworzyć głębokie odcienie czerni.

Jeśli projektor ma być używany głównie przy świetle dziennym lub sztucznym, współczynnik kontrastu nie jest tak istotnym czynnikiem. Większość projektorów dostępnych obecnie na rynku oferuje współczynnik kontrastu na poziomie co najmniej 5000: 1.

4. Rozdzielczość/Format - ile pikseli potrzebuje Twój projektor?

Rozdzielczość opisuje liczbę pikseli składających się na obraz. Im większa gęstość pikseli, tym więcej szczegółów będzie zawierał obraz.

Rozdzielczość wymagana dla danego projektora zależy od jego przeznaczenia i jakości źródła sygnału wejściowego. W dzisiejszym świecie jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiej rozdzielczości treści dzięki nowoczesnym telewizorom, komputerom i innym wyświetlaczom. W związku z tym zalecamy rozpoczęcie poszukiwań przynajmniej od rozdzielczości "HD ready". Dzięki projektorowi HD Ready (1280 x 720 pikseli) możesz oglądać filmy DVD na dużym ekranie. Rozdzielczość WXGA (1280 x 800) jest idealna do prezentacji biznesowych i pasuje do nowoczesnych laptopów panoramicznych. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę ostry obraz dla swojego odtwarzacza Blu-ray, wybierz projektor Full HD (1920 x 1080 pikseli). Dla graczy posiadających konsolę PS4 lub Xbox, projektor Full HD będzie idealnym wyborem.

Full HD to jednak nie wszystko, w segmencie kina domowego klasy high-end dostępne są już projektory 4K o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

  • SVGA = 800 x 600 pikseli (format 4: 3). Niższa jakość obrazu. XGA = 1024 x 768 pikseli (format 4: 3). Poziom początkowy i biznes. WXGA = 1280 x 800 pikseli (współczynnik kształtu 16:10). Biznes i Multimedia. HD ready = 1280 x 720 pikseli (format 16:9). Kino domowe na poziomie podstawowym. Full HD = 1920 x 1080 pikseli (współczynnik kształtu 16:9). Kino domowe lub biznes. WUXGA = 1920 x 1200 pikseli (współczynnik kształtu 16:10). Luxury Business. 4K = 3840 x 2160 pikseli (format 16:9). Wysokiej jakości kino domowe.

5. Głośność - Jak duży hałas będzie generowany przez projektor?

W zależności od zastosowania, poziom hałasu projektora może odgrywać większą lub mniejszą rolę. W przypadku dedykowanego kina domowego lub prezentacji w małym pomieszczeniu, projektor nie powinien mieć więcej niż 30dB.

Projektory kina domowego z większymi obudowami charakteryzują się znacznie niższym poziomem hałasu wentylatora, zazwyczaj poniżej 30dB. Mały przenośny projektor będzie zazwyczaj nieco głośniejszy, zwykle pomiędzy 32dB a 38dB. Kluczowe znaczenie będzie miała wymagana jasność urządzenia: im jaśniejszy projektor, tym będzie głośniejszy, ponieważ mocniejsza lampa wymaga dodatkowego chłodzenia.

6. Technologia - jaka technologia jest odpowiednia?

Projektory oparte są na różnych technologiach. Poniżej wymieniono główne technologie projektorów, ich zalety i wady.

DLP

DLP (Digital Light Processing) to technologia projekcji, w której obraz generowany jest przez miliony małych lusterek, które rzucają światło na ekran. Każde lustro odpowiada punktowi światła, którego przechylony ruch (niewidoczny dla ludzkiego oka) zapewnia różne gradacje kolorów. Określa to współczynnik kontrastu. Delikatna struktura lustra sprawia, że obraz wygląda dobrze i nie ma efektu LCD. Technologia DLP wymaga mniej miejsca, dzięki czemu producenci mogą produkować małe projektory. Źródło światła i układ optyczny znajdują się w zamkniętym systemie, dzięki czemu cząsteczki kurzu nie mogą przedostać się do środka. Projektory DLP wymagają niewielkiej lub żadnej konserwacji.

Zalety

  • Doskonałe wyświetlanie tekstu i linii. Wysoki kontrast. Trwałe chipy DMD.

Cons

  • Efekt tęczy (można wykryć małe kolorowe błyski). Możliwe zakłócenia kolorów. Odwzorowanie kolorów nie tak dobre jak w projektorach LCD.

Nadaje się w szczególności dla biznesu i kina domowego poziomu wejścia.

LCD

Dzięki technologii projekcji LCD (Liquid Crystal Display), białe światło z lampy projektora jest dzielone na trzy podstawowe kolory, czerwony, zielony i niebieski, i przepuszczane przez trzy oddzielne panele LCD. W ten sposób powstaje rozpoznawalny kolorowy obraz. W uproszczeniu proces ten działa jak rzutnik slajdów. Zamiast slajdu, wyświetlany obraz tworzą małe elementy LCD. Technologia LCD zapewnia szczególnie żywe i naturalne kolory, ale poziom czerni jest mniej nasycony. W projektorach LCD przeznaczonych do kina domowego poziomy czerni są optymalizowane.

Korzyści z .

  • Wysoka jakość obrazu, dobre odwzorowanie kolorów. Drobna pikselacja. Nieco jaśniejszy niż projektory DLP.

Cons

  • Możliwy efekt siatki (szczególnie przy niskich rozdzielczościach). Wymaga więcej czynności konserwacyjnych (np. może wymagać wymiany filtra).

Odpowiedni specjalnie dla high-endowego kina domowego.

D-ILA, LCoS i SXRD

Technologia ta jest znana pod różnymi nazwami od różnych producentów. JVC nazywa to D-ILA (direct-drive image light amplification), Canon nazywa to LCos (liquid crystal on silicon), a Sony nazywa to SXRD (silicon reflective X-tal display). Wszystkie trzy technologie opierają się na tej samej zasadzie.

Działa ona podobnie do technologii LCD, ale panele odbijają światło zamiast je przepuszczać (jak technologia DLP). D-ILA / LCoS / SXRD łączą w sobie zalety technologii DLP i LCD.

Korzyści z .

  • Obsługuje wysokie rozdzielczości. Brak efektu kratownicy. Lepszy kontrast.

Cons

  • Mniejsza jasność. Raczej wysoki koszt.

Nadaje się głównie do kina domowego.

7. Cechy - jakie cechy powinien mieć Twój projektor?

W zależności od zastosowania, istnieją różne funkcje, które są przydatne dla konkretnego zastosowania. Należą do nich następujące elementy:

Zoom optyczny.

  • 2x zoom dla większej elastyczności w projektorach kina domowego. Przydatne, gdy projektor nie może być umieszczony w optymalnej odległości od obszaru wyświetlania.

Przesunięcie obiektywu

  • Przesuwanie obrazu w poziomie i w pionie bez zniekształceń. Przydatne, gdy projektor nie może być umieszczony bezpośrednio przed obszarem wyświetlania.

Korekcja zniekształceń trapezowych

  • Naciskać przyciski korekcji geometrii obrazu, aby wyregulować obraz od góry do momentu skompensowania zniekształceń geometrii obrazu. Przydatne do kompensacji nachylenia projekcji i prostowania obrazu.

8. Połączenia - analogowe lub cyfrowe

Istnieją 2 rodzaje połączeń: analogowe i cyfrowe.

Interfejsy analogowe obejmują VGA, S-video, kompozytowe wideo i komponentowe wideo. Najczęściej używanym obecnie jest VGA. Dzisiejsze połączenia cyfrowe to HDMI i DVI. Przy wyborze projektora ważne jest, aby posiadał przynajmniej jedną z tych cech.

Główna różnica polega na tym, że DVI nadaje się tylko do przesyłania obrazu, podczas gdy HDMI przesyła obraz i dźwięk. Port DVI jest zwykle używany tylko w dużych projektorach instalacyjnych. HDMI stało się standardem w przesyłaniu treści HD. Jeśli źródło i projektor posiadają port cyfrowy, użyj połączenia cyfrowego (HDMI), zapewni ono najlepszą jakość obrazu.

9. Pozycja projektora

Odległość oglądania

Najlepsza odległość oglądania zależy od rozdzielczości projektora.

Jeśli dysponujesz projektorem o rozdzielczości 1280 x 720, minimalna odległość między widownią a ekranem powinna wynosić 1,8 szerokości ekranu. Jeśli projektor jest Full HD (1920 x 1080 px), minimalna odległość powinna być 1,5 razy większa od szerokości ekranu. Jeśli projektor ma rozdzielczość 4K (3840 x 2160 px) - minimalna odległość to 1 szerokość ekranu.

Dzięki wysokiej rozdzielczości, jakość obrazu pozostaje doskonała, a piksele nie są widoczne pomimo niewielkiej odległości.

  • Rozdzielczość HD ready: Odległość: Szerokość ekranu x 1,8 Full HD: Odległość: Szerokość ekranu x 1,5 Rozdzielczość 4K: Odległość: Szerokość ekranu x 1

Pozycjonowanie

Projektor LCD powinien być ustawiony równolegle do dolnej krawędzi ekranu lub w przypadku montażu sufitowego równolegle do górnej krawędzi ekranu.

Projektory DLP często stosują "przesunięcie", co oznacza, że obraz zaczyna się nieco wyżej. Dlatego projektor DLP powinien być umieszczony nieco poniżej dolnej krawędzi ekranu, a w przypadku montażu sufitowego - nieco powyżej górnej krawędzi ekranu. Drobne poprawki można wprowadzić za pomocą korekcji geometrii obrazu.

10. Koszty utrzymania - jak kosztowna jest wymiana lampy?

Przy zakupie projektora należy zwrócić uwagę na koszt wymiany lampy. Cena lampy może wahać się od 2000 do 35 000 hrywien.

Zazwyczaj otrzymasz lampę, która będzie trwać od 2000 do 4000 godzin. W przypadku projektorów mobilnych żywotność lampy jest znacznie krótsza ze względu na inną konstrukcję lampy i wynosi od 1000 do 1500 godzin.

Nasze zalecenia dotyczące wyboru projektora

 

BenQ W1090

 

BenQ W1090 to projektor z popularnej serii BenQ W. Wykorzystuje również technologię koła kolorów RGBRGB, która zapewnia doskonałe wyświetlanie i jakość kolorów. Ten projektor kina domowego ma rozdzielczość Full HD i obsługuje 3D. Jest on szczególnie przydatny do oglądania wydarzeń sportowych, ponieważ oferuje specjalny tryb dźwięku sportowego, dzięki czemu można zanurzyć się w wydarzeniu i cieszyć się komentarzem. BenQ W1090 oferuje wszechstronne funkcje rozrywki dla całej rodziny!

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 Full HD Jasność: 2.000 ANSI lumenów Interfejsy: wyjście audio; wejście audio; wejście kompozytowego sygnału wideo (RCA); S-Video; RS-232 (D-Sub 9-pin); VGA (D-Sub 15-pin); mini-USB; USB typu A; HDMI Cena: 17.699 ₴

ACER H6519ABD (MR.JNB11.00M)

 

Acer H6519ABD to idealne rozwiązanie, które wymaga minimum konfiguracji. Świetnie nadaje się do kina domowego, rozdzielczość Full HD jest podstawą jego wszechstronności. Nadaje się do różnych zadań, czy to do kina domowego, gier czy prezentacji.

Podsumowując, H6519ABD to świetny, wszechstronny system kina domowego!

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 Full HD Jasność: 3,400 ANSI lumenów Interfejsy: wyjście audio; wejście audio; VGA (D-Sub 15-pin); USB typu B; USB typu A; HDMI Cena: 14.903 ₴

Sony VPL-HW45ES

 

Sony VLP-HW45ES to świetny projektor do kina domowego 3D i Full HD. Daje dobry obraz nawet w nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu. 3D najlepiej doświadczać w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Ten wysokiej jakości projektor Sony oferuje dużą elastyczność, a także doskonałą jakość obrazu dzięki technologii Real Creation.

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 Full HD Jasność: 1,800 ANSI Lumen Interfejsy: wejście audio; USB typu A; HDMI Cena: ₴55,000