Jak samodzielnie wyczyścić laptopa z niechcianych programów i wirusów

 Podczas pracy w pamięci laptopa gromadzi się wiele niepotrzebnych plików, które spowalniają działanie systemu. Strony ładują się wolno, obrazy nie chcą się otwierać z powodu braku pamięci, co chwilę zawieszają się różne programy. W takiej sytuacji wiele osób wpada w panikę i decyduje się na podjęcie drastycznych środków, takich jak reinstalacja systemu. Ale w rzeczywistości wystarczy wiedzieć, jak wyczyścić laptopa z wirusów i "gruzu", aby przywrócić ulubione urządzenie do jego pierwotnej skuteczności.

Etapy czyszczenia systemu

Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności czyścisz system. Najważniejsze jest to, że sprzątanie obejmuje:

  • czyszczenie pulpitu; usuwanie zbędnych programów; czyszczenie plików tymczasowych; usuwanie wirusów; czyszczenie rejestru; konfiguracja autorun.

Jak prawidłowo wyczyścić laptopa z niepotrzebnych plików? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy szczegółowo każdą z pozycji na liście.

Usuwanie niepotrzebnych plików z pulpitu

Pierwszym krokiem w czyszczeniu systemu jest usunięcie niepotrzebnych plików z pulpitu i wszystkich folderów na dyskach lokalnych. Zwróć uwagę na wszystkie rodzaje plików, od zdjęć po torrenty. Zdjęcia można przenieść na pendrive'a lub dysk zewnętrzny.

Oglądałeś swój program telewizyjny przez jakiś czas, a pobrane pliki nadal siedzą martwe na dysku C? Nie żałuj, usuń filmy. To zdecydowanie przyspieszy Twój komputer. Czasami plik nie zostanie usunięty w zwykły sposób. Spróbuj pobrać narzędzie o nazwie Unlocker. Program wyładowuje z pamięci procesy, którymi zajmuje się plik i będziesz mógł go bez problemu usunąć.

Dezinstalacja programów

Posiadanie tylko tych programów, których potrzebujesz na swoim laptopie jest kluczem do szybkiego i płynnego działania Twojego gadżetu. Czasami użytkownicy instalują aplikacje "na pałę". W rezultacie nie są one użyteczne, a wydajność laptopa spada. Jak wyczyścić laptopa z niechcianych programów?

Możliwe jest usunięcie niepotrzebnych programów za pomocą:

  • panel sterowania; plik dezinstalacyjny; media specjalne.

Dwie pierwsze metody nie są w 100% skuteczne, ponieważ po odinstalowaniu aplikacji w rejestrze systemowym mogą pozostać zapisy. Aby całkowicie odinstalować program, najlepiej jest uruchomić narzędzie Revo Uninstaller. Narzędzie można łatwo znaleźć i pobrać z Internetu.

Po uruchomieniu należy wybrać z listy program, który chcemy odinstalować i potwierdzić odinstalowanie. Zaletą Revo Uninstaller jest to, że nie tylko dezinstaluje sam program, ale także usuwa wszelkie ślady po nim. Aby usunąć wszystkie ślady plików istniejących na komputerze, uruchom skanowanie za pomocą programu Revo Uninstaller, a następnie usuń wszystkie znalezione dokumenty i foldery.

Usuwanie wirusów

Na szczególną uwagę zasługuje złośliwe oprogramowanie - wirusy, które spowalniają pracę komputera, instalują niepotrzebne aplikacje, otwierają karty z reklamami w przeglądarce, a nawet mogą szyfrować dane osobowe. Jak samodzielnie wyczyścić laptopa z wirusów? Standardowym sposobem jest zainstalowanie na komputerze narzędzi leczniczych, takich jak Dr. Web lub innych programów antywirusowych.

Co jednak zrobić, gdy takie "leczenie" pomaga na krótko, albo antywirus w ogóle nie wykrywa problemów? Spróbuj poradzić sobie z wirusami ręcznie. W tym celu podczas uruchamiania komputera należy przytrzymać klawisz F8, aby system uruchomił się w trybie bezpiecznym. Następnie naciśnij klawisz Start i wpisz słowo "msconfig" w pasku wyszukiwania. To polecenie pomoże wyświetlić listę programów, które są automatycznie ładowane wraz z uruchomieniem systemu. Sprawdź, czy na liście nie ma wirusów, i odznacz niepotrzebne procesy (można je rozpoznać po nieznanych nazwach programów, których nie używasz). Po tym kroku należy kliknąć "OK" i ponownie uruchomić komputer.

Po ponownym uruchomieniu laptopa, można ponownie sprawdzić programy poprzez panel sterowania. Wybierz folder "Programy i komponenty" i przejrzyj listę. Wszystkie nazwy powinny być dla Ciebie znajome, jak również naprzeciwko nazwy powinien być wydawca. Jeśli jakiś program wydaje się podejrzany, nie krępuj się go odinstalować.

Usuwanie plików tymczasowych

Kiedy pracujesz przy komputerze, grasz w grę wideo lub po prostu surfujesz po Internecie, system tworzy wiele plików tymczasowych, aby utrzymać bieżące procesy w ruchu. Tyle tylko, że po zakończeniu tych procesów, niepotrzebne pliki nigdzie nie znikną. Muszą one zostać znalezione i usunięte samodzielnie, aby laptop działał jak nowy.

Jak ręcznie wyczyścić laptopa z niepotrzebnych programów i plików?

Najprostszym sposobem jest wyczyszczenie właściwości dysku systemowego. Przejdź do "Mój (ten) komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku lokalnego C i wybierz "Właściwości" na samym końcu listy. Pojawi się nowe okno, w którym jesteśmy zainteresowani zakładką "Ogólne" i "Czyszczenie dysku". System sam oceni ilość danych, które mogą być usunięte i poprosi o usunięcie śmieci. Jeśli na liście aplikacji proponowanych do usunięcia nie ma żadnych aplikacji, które trzeba usunąć, kliknij przycisk OK i rozpocznij czyszczenie dysku.

Drugą metodą jest wyczyszczenie folderu "Temp" na lokalnym dysku C. W tym miejscu przechowywane są tymczasowe pliki aplikacji i pliki systemowe. Folder ten jest łatwy do znalezienia. Otwórz dysk C, następnie folder "Użytkownicy", folder z nazwą właściciela komputera, folder "App Data", a na końcu "Temp". Podświetl całą zawartość za pomocą skrótu Ctrl +A i naciśnij klawisz Delete. Możliwe jest, że podczas procesu usuwania system wyświetli powiadomienie, że niektóre pliki nie mogą zostać usunięte, ponieważ są obecnie używane przez system. Nie martw się i po prostu naciśnij przycisk Pomiń i zaznacz pole "Wykonaj tę akcję dla wszystkich bieżących obiektów".

Jeśli możliwości systemu okazały się niewystarczające, skorzystaj z oprogramowania firm trzecich. Pobierz CCleaner z oficjalnej strony i otwórz go. Wybierając zakładkę "Cleanup" w wyświetlonym oknie, zobaczysz następujące elementy:

  • Windows; Zastosowania; Eksplorator Windows; System; Inne.

Przejrzyj listę i usuń zaznaczenie z pól, w których ich nie potrzebujesz. Na przykład, jeśli nie chcesz, aby program usuwał zapisane hasła i formularze autouzupełniania, pozostaw pola obok tych pozycji puste. Po tym można kliknąć przycisk "Analizuj", a następnie wykonać wycieranie. Należy pamiętać, że Ccleaner najpierw czyści Kosz. Jeśli pozostawiłeś tam pliki, które zamierzasz przywrócić, zrób to przed uruchomieniem programu. Przy okazji, możesz również wyczyścić rejestr za pomocą CCleaner. Przyjrzyjmy się temu punktowi bardziej szczegółowo.

Czyszczenie rejestru

Rejestr systemu Windows jest bazą danych różnych ustawień i parametrów systemu operacyjnego. System uzyskuje dost p do rejestru setki razy podczas uruchamiania i pracy komputera. Dlatego dla sprawnego działania urządzenia ważne jest, aby rejestr był wolny od śmieci. Przechowywanych jest tu wiele niepotrzebnych plików, w tym zapisy dawno usuniętych programów, nieprawidłowych rozszerzeń plików, opcji programów i linków skrótów. Musimy je usunąć.

Jak wyczyścić laptopa z niepotrzebnych plików? Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i wiesz, które pliki są potrzebne systemowi, a które można usunąć, użyj wbudowanego narzędzia systemowego RegEdit. Dla tych, którzy nie chcą ryzykować usunięcia ważnych ustawień systemowych, istnieją specjalne programy do czyszczenia rejestru. Weźmy pod uwagę działanie znanego już CCleaner.

Otwórz program, wybierz zakładkę Rejestr i kliknij przycisk Szukaj problemów. Poczekaj, aż CCleaner całkowicie przeskanuje system w poszukiwaniu błędów, takich jak nieprawidłowe wpisy instalatora, błędy ActiveX i klasy, nieprawidłowe rozszerzenia plików itp. Po zakończeniu skanowania można wykonać polecenie "Napraw", klikając przycisk w prawym dolnym rogu.

Na wszelki wypadek lepiej jest zapisać kopię rejestru, zwłaszcza jeśli czyszczenie jest wykonywane po raz pierwszy. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia płynnego działania systemu procedura czyszczenia rejestru powinna być wykonywana regularnie - co najmniej raz w miesiącu.

Konfigurowanie programu Autorun

Autorun lub autoloader to funkcja systemowa odpowiedzialna za uruchamianie programów natychmiast po włączeniu urządzenia. Czy to oznacza, że system może bez Twojej wiedzy uruchamiać niepotrzebne aplikacje i tym samym spowalniać pracę Twojego laptopa? Tak, ale możesz to zmienić ustawiając autorun.

W paragrafie o usuwaniu wirusów już wspomniano polecenie "msconfig", które pomaga uruchomić laptopa w trybie bezpiecznym i wykluczyć niepotrzebne programy z listy autorun. Jednak w ten sposób nie będzie można usunąć niepotrzebnych programów. Jak wyczyścić laptopa z niepotrzebnych programów? Bardziej efektywne i bezpieczniejsze jest używanie do tego celu specjalnych programów. Aby oczyścić autoloader z resztek i przyspieszyć działanie systemu, uruchom program CCleaner. W oknie, które się otworzy, wybierz menu Narzędzia, a następnie Auto Upload. Teraz pozostaje tylko zaznaczyć niepotrzebne programy i pozbyć się ich po kolei, klikając odpowiedni przycisk.

Funkcje czyszczenia systemu Windows 10

Ogólnie rzecz biorąc, schemat czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików i programów jest taki sam dla wszystkich systemów. Ale nadal, istnieją pewne osobliwości w zależności od systemu operacyjnego zainstalowanego na laptopie. Jak wyczyścić pamięć podręczną na laptopie z systemem Windows 10? Najprostszą metodą jest użycie poleceń, które uzyskują dostęp do miejsc, w których gromadzą się tymczasowe i niepotrzebne pliki.

Przejdź do menu "Start", kliknij "Uruchom" i wpisz "%temp%" bez cudzysłowów w linii, która się pojawi, a następnie kliknij OK. Pojawi się folder, w którym przechowywane są pliki tymczasowe różnych aplikacji. Jeśli folder Temp nie jest opróżniany przez dłuższy czas, śmieci mogą zapełnić całą wolną przestrzeń na dysku C. Rozwiązanie jest proste - zaznacz cały folder i usuń go za pomocą menu skrótów lub klawisza Delete.

Wróć do wiersza poleceń, tym razem wpisz polecenie "prefetch" (bez cudzysłowów) i zatwierdź akcję. Spowoduje to przejście do innego folderu do przechowywania plików tymczasowych utworzonych przez prefetch, składnik systemu Windows przyspieszający uruchamianie systemu. Możesz bezpiecznie usunąć wszystkie wpisy również z tego folderu.

Podczas instalacji i aktualizacji systemu Windows 10 w środku pozostają stare pliki instalacyjne systemu, które warto wyczyścić. Aby to zrobić, w wierszu poleceń wpisz słowo "storage" i wybierz element "Ustawienia pamięci masowej". Następnie znajdź linię "Pliki tymczasowe" i wybierz z listy to, co chcesz usunąć. Najlepsze rezultaty przynosi zazwyczaj włączenie opcji "Wyczyść aktualizacje systemu Windows".

Kolejnym miejscem, które wymaga oczyszczenia jest folder "Software Distribution". Przechowuje on aktualizacje i pliki instalacyjne i może gromadzić wiele śmieci. Aby go znaleźć, przejdź do Eksploratora, dysku C, folderu "Windows" i poszukaj folderu o nazwie "Software Distribution". Wewnątrz, musisz wybrać folder "Pobierz" i usunąć wszystkie pliki tymczasowe.

Jeśli używasz aplikacji z Microsoft Store, wyczyszczenie pamięci podręcznej w tej sekcji jest również istotne dla Ciebie. Jak wyczyścić pamięć podręczną na laptopie z systemem Windows 10? W pasku menu Start wpisz kombinację liter "cmd". Na skrócie wiersza poleceń, kliknij prawym przyciskiem myszy/touchpada i wybierz "Uruchom jako administrator". W terminalu, który się otworzy, wpisz: "wsreset". Naciśnij Enter. Proces czyszczenia odbywa się w sposób niezauważalny dla użytkownika. Musisz poczekać na ponowne uruchomienie sklepu, co będzie sygnałem, że czyszczenie zostało zakończone.

Czy dużo pracujesz w Adobe Premier i innych programach przetwarzających pliki multimedialne? Nie zapomnij o wyczyszczeniu pamięci podręcznej plików multimedialnych. Aby to zrobić, otwórz lokalny dysk C i przejdź w następujący sposób: Użytkownicy - Nazwa konta - Dane aplikacji. Jeśli nie możesz znaleźć ostatniego folderu, prawdopodobnie jest on ukryty. Aby go znaleźć, przejdź do ustawień widoku folderów i zezwalaj na pokazywanie ukrytych plików. W folderze AppData znajdź repozytorium Roaming i sprawdź zawartość folderów, które współpracują z programami multimedialnymi.

Funkcje czyszczenia systemu Windows 7

Jak wyczyścić laptopa, aby Windows 7 nie zwalniał? Usługa odzyskiwania systemu Windows stale gromadzi dane i może zgromadzić całkiem sporo danych, jeśli usługa nie jest skonfigurowana. Wyczyszczenie punktów odzyskiwania może znacznie przyspieszyć działanie komputera. Przejdź do menu start, otwórz panel sterowania, wybierz "System" i sekcję "Ochrona systemu". Sprawdź, czy komputer ma jakieś punkty odzyskiwania. Jeśli tak, usuń wszystkie oprócz ostatniego punktu przywracania lub wyłącz go całkowicie. Pozwoli to zwolnić pamięć komputera i przyspieszy jego działanie.

Czy często surfujesz po sieci? Prawdopodobnie masz dużo śmieci nagromadzonych w przeglądarce, co uniemożliwia szybkie ładowanie stron internetowych. W przeglądarce znajdź menu "Ustawienia", a następnie wybierz "Historia" lub po prostu użyj kombinacji klawiszy Ctrl+H. W oknie, które się pojawi, wybierz zakładkę "Wyczyść historię". Tutaj możesz wyczyścić historię przeglądarki, pliki cookie, obrazy i inne pliki przechowywane w pamięci podręcznej. Należy pamiętać, że usunięcie plików cookie i innych danych witryny spowoduje wylogowanie użytkownika z większości witryn. Jeśli nie chcesz tego robić, usuń zaznaczenie odpowiedniego pola przed potwierdzeniem, aby wyczyścić swoją historię.

Wyloguj się

Z czasem duża liczba przestarzałych ustawień rejestru, plików tymczasowych i niepotrzebnych może znacznie spowolnić system operacyjny. W rezultacie komputer może się zawiesić i odmówić wykonania nawet najprostszych zadań. Regularnie czyść rejestr, foldery z plikami tymczasowymi i śmieci na pulpicie. Utrzymuj swój komputer w czystości i porządku jak swój własny dom, aby działał sprawnie i nie zawiódł Cię w najważniejszym momencie.