Przewodnik krok po kroku dotyczący wyboru routera: wszystko, co musisz wiedzieć

 Czy chcesz, aby wideo na Twoim smartfonie lub telewizorze było zatrzymywane podczas oglądania online, a niezbędne pliki pobierane tak szybko, jak to możliwe? Potrzebujesz wtedy wydajnego routera, który rozprowadzi wi-fi do wszystkich urządzeń i zapewni komfortowe surfowanie po sieci. O tym, jak wybrać router i wziąć pod uwagę wszystkie ważne kryteria - patrz poniżej.

Co to jest router i dlaczego jest mi potrzebny?

Wi-Fi jest pierwszą stacją początkową w Internecie World Wide Web, a jej źródłem jest urządzenie zwane routerem. To właśnie router odbiera sygnał od dostawcy Internetu i rozsyła go do różnych inteligentnych urządzeń - od smartfonów po lodówki. Router (to samo co router) jest podobny do zwykłego komputera: również posiada procesor, pamięć RAM, wbudowaną pamięć masową i system operacyjny.

Większość domowych sieci bezprzewodowych działa w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Oznacza to, że dane w sieci przesyłane są za pomocą fal radiowych. Siła fal radiowych potrafi pokonywać przeszkody, dzięki czemu router może rozprowadzać Internet po całym mieszkaniu, a nie tylko w pokoju, w którym się znajduje.

Routery są niezastąpione, gdy trzeba podłączyć do Internetu wiele urządzeń jednocześnie i mieć względną swobodę ruchu, rezygnując z połączeń przewodowych. Urządzenia te różnią się jednak od siebie szybkością, ilością złącz, częstotliwością i nie tylko. Aby prawidłowo wybrać router Wi-Fi, zajmijmy się wszystkimi parametrami w kolejności.

Rodzaje routerów Wi-Fi: podstawowa klasyfikacja

Głównym kryterium klasyfikacji routerów jest standard transmisji danych. Jest ich w sumie pięć:

  • Ethernet (FTTB) - połączenie za pomocą skrętki komputerowej; ADSL - transmisja danych poprzez łącze ADSL; CPON/CEPON/PON - połączenie wykorzystujące technologię PON; 3G i 4G - działają w oparciu o połączenia sieci komórkowych; Modele uniwersalne - możliwość podłączenia do różnych źródeł sygnału.

Typ transmisji danych jest główną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie routera. Przed zakupem urządzenia należy dowiedzieć się, jaki standard transmisji danych jest obsługiwany przez operatora i wybrać odpowiedni gadżet.

Kryteria wyboru

Jak wybrać router do domu i nie popełnić błędu? Ważne jest, aby określić swoje priorytety i wziąć pod uwagę wszystkie parametry sprzętu. Do głównych kryteriów należą:

  • częstotliwość pracy; tryb prędkości; liczbę i typ portów; kontrola dostępu; typ sieci; dostępność dodatkowych trybów pracy.

Dodatkowo routery można wybierać według klasy (urządzenia dla graczy, domowe, biznesowe), ilości kanałów oraz pojemności baterii. Porozmawiajmy o głównych cechach urządzeń w sposób bardziej szczegółowy.

Tryb prędkości

W teorii każdy router posiada pewien tryb prędkości, określony w charakterystyce urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne typy routerów:

  • Fast Ethernet - prędkość do 150 Mb/s; Gigabit Ethernet - do 1 Gbit/s.

W praktyce szybkość rozproszonego Internetu zależy od wielu czynników:

  • Zatykanie fal radiowych przez sąsiadujące urządzenia; Liczba gadżetów w sieci; Obsługiwane przez wyposażenie niektórych trybów prędkości; Liczba przeszkód (ścian) pomiędzy routerem a innymi urządzeniami.

Dlaczego rzeczywiste prędkości różnią się od danych na pudełku? Router "komunikuje się" ze wszystkimi gadżetami po kolei, a prędkość jest zmniejszana przez zakłócenia z sąsiednich sieci wi-fi. Wyjściem z sytuacji może być zakup dwupasmowych modeli routerów z dwoma sieciami na 2,4 i 5 GHz.

Jak wybrać router Wi-Fi o optymalnej prędkości? Minimalna prędkość do 150 Mbit/s będzie odpowiednia dla użytkowników, którzy mieszkają sami i podłączają do Internetu maksymalnie 2-3 gadżety. Jeśli chcesz korzystać z Wi-Fi dla całej rodziny, oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości i pobierać pliki w kilka minut, to powinieneś rozważyć użycie sprzętu o gigabitowej prędkości. Przy okazji, prędkość zależy również od urządzenia odbiorczego. Aby przyspieszyć działanie sieci Wi-Fi, można zaktualizować sterowniki karty sieci bezprzewodowej na komputerze, laptopie lub innym gadżecie.

Główne standardy Wi-Fi

Częstotliwość

Dzisiejsze routery działają na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. Przy częstotliwości 2,4 gigaherca urządzenia wykorzystują 12,5 centymetra długości fali, co zapewnia doskonałą penetrację. Wraz ze wzrostem częstotliwości i zmniejszeniem długości fali, sygnał zaczyna odbijać się od przeszkód i staje się słabszy. Dlatego routery zaleca się umieszczać w centrum przestrzeni mieszkalnej. Co oznacza częstotliwość 2,4 gigaherca? Mówimy o konkretnym paśmie, które obejmuje 14 kanałów, z których niektóre mogą być używane w danym kraju. Jeśli kupisz router za granicą, może on automatycznie wybrać kanał, którego częstotliwość nie jest widoczna dla urządzeń krajowych. Należy wziąć ten punkt pod uwagę i w razie potrzeby wybrać kanał ręcznie.

W zależności od standardów i ustawień routera szerokość kanału może być różna, ale w większości przypadków parametr ten wynosi 20 megaherców. Na tej podstawie wnioskujemy, że z pełnego zakresu dostępne są tylko 4 nienakładające się na siebie kanały, a mianowicie pierwszy, piąty, dziewiąty i trzynasty. To dlatego routery sąsiadów mogą czasami zakłócać Twoją pracę: jeśli Ty i Twój sąsiad wybierzecie ten sam kanał, może dojść do interferencji. Jaki kanał powinienem wybrać dla mojego routera? Problem można rozwiązać poprzez skanowanie sieci za pomocą specjalnych programów i wybieranie najmniej zaszumionego kanału. Większość routerów jest wyposażona w opcję łączenia kanałów w celu zwiększenia prędkości, w wyniku czego użytkownik będzie miał do dyspozycji tylko dwa kanały 40 megahercowe. Nowoczesne routery mogą automatycznie przełączać się na tryb wyższej prędkości i wybierać najlepszy kanał.

Jak wybrać wydajny router Wi-Fi? Moc nadajników wi-fi jest ograniczona i wynosi maksymalnie 100 mW dla pasma 2,4 GHz. Są to jednak wartości w zupełności wystarczające jak na urządzenie domowe. Jeśli chodzi o moc odbiorczą, to jest ona jeszcze niższa. Tak więc router może bez problemu wysyłać dane do komputera, ale już przesyłanie informacji do sieci z laptopa jest trudniejsze.

Czym charakteryzują się urządzenia pracujące na częstotliwości 5 GHz? Liczba ich kanałów mierzona jest w dziesiątkach. W związku z tym istnieje mniejsza szansa na wybranie zaszumionego kanału. "Piątka" może pracować z kanałami o szerokości do 160 megaherców i zapewnić właścicielowi dużą prędkość. Sygnał nadawany jest w zakresie mikrofalowym, a średnia długość fali wynosi sześć centymetrów. Przeszkody takie routery pokonują gorzej niż urządzenia o częstotliwości 2,4 GHz, ale wydajność wyrównuje się dzięki dużej mocy "piątki" (osiąga granicę 200 mW).

Jednak takie routery są kompatybilne tylko z nowoczesnym sprzętem. Przed zakupem i instalacją routera 5 GHz należy zadać sobie pytanie, czy pozostałe gadżety będą mogły pracować w tym trybie.

Zakres

Zasięg routera wskazuje, jak daleko od urządzenia można nawiązać połączenie z siecią. Najmocniejsze urządzenia są w stanie rozprowadzić wifi w promieniu 150 metrów w otwartej przestrzeni i około 50 metrów w przestrzeni mieszkalnej z przeszkodami (ściany). Prawie wszystkie nowoczesne routery dobrze spełniają swoje zadanie w mieszkaniach i jednopiętrowych budynkach mieszkalnych. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki router wybrać do prywatnego domu z betonowymi ścianami lub dwupiętrowego domku, zaleca się zakup produktów o maksymalnej mocy 100 miliwatów (20 dBm) i wersji protokołu 802.11n lub wyższej. Również w tym przypadku warto dokupić repeater - specjalne urządzenie do wzmacniania sygnału lub router z systemem Mesh.

Jak uniknąć obniżenia prędkości routera?

  • Umieść urządzenie na środku pomieszczenia mieszkalnego, aby fale radiowe miały mniej przeszkód. Dobrym miejscem jest ściana w centralnym pomieszczeniu, bezpośrednio pod sufitem. Należy pamiętać, że metal odbija sygnał routera. Unikać wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Nie podłączaj do routera zbyt wielu urządzeń jednocześnie, jeśli z nich nie korzystasz.

Jak wybrać dobry router wi-fi, jeśli nie możesz zdecydować się na prędkość? Istnieje opcja win-win - modele z możliwością regulacji mocy, w zależności od potrzeb w danym momencie. Jak wspomniano wcześniej, właścicielom przestronnych mieszkań i domów zaleca się zwrócenie uwagi na routery z systemem Mesh (2-3 urządzenia w zestawie). Takie routery tworzą bezproblemową sieć jednocześnie w całym domu i zapewniają dobrą jakość sygnału nawet w odległych zakątkach domu. Podczas przechodzenia z jednego pomieszczenia do drugiego, gadżety będą płynnie i szybko przełączać się z jednego punktu do drugiego.

Sprzęt i jego cechy

Funkcjonalność routera zależy od jakości komponentów znajdujących się wewnątrz gadżetu. Tak więc nowoczesne procesory i przyzwoita ilość pamięci RAM gwarantują spójne ładowanie i rozładowywanie dużej ilości plików. Jakość i generacja procesora decyduje o tym, jak stabilny będzie sygnał routera. Obecnie istnieje 6 generacji routerów Wi-Fi, zalecany jest zakup urządzeń o wartościach 4, 5 i 6.

Ponadto, hardware stuffing określa obecność kilku trybów pracy urządzenia. Są to:

  • punkt dostępowy - możliwość podłączenia wielu użytkowników; Klient - odbierający sygnał wi-fi i przesyłający go przewodem; Most" - łączący wiele sieci lokalnych.

Dostępne porty

Według jakich parametrów wybrać router, oprócz wspomnianej już częstotliwości, zasięgu i sprzętu? Obecność odpowiedniej liczby złączy jest kluczowym kryterium wyboru. Oprócz liczby portów należy również wziąć pod uwagę rodzaj otworu. Istnieją następujące rodzaje złączy.

LAN - port służący do podłączenia różnych gadżetów (telewizory, dekodery, komputery PC) do routera za pomocą kabla.

WAN - złącze umożliwiające bezpośrednie połączenie z Internetem za pomocą przewodu od dostawcy.

USB - Przez ten port można podłączyć modem 3G/4G, drukarkę, skaner i inne urządzenia, a także podłączyć pendrive'y, pamięci masowe lub dyski twarde do przechowywania danych. Wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią Wi-Fi, będą miały dostęp do tych plików. Co ciekawe, funkcjonalność portu USB może być różna w poszczególnych modelach. Do niektórych urządzeń można podłączyć tylko dyski zewnętrzne, a do innych drukarkę sieciową lub modem 3G. USB nie gwarantuje wszystkich tych funkcji. Przed zakupem zawsze pytaj o możliwości złącza USB danego routera.

Jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi? To ma sens, aby spojrzeć na prędkość portu wyjściowego z Internetu, bo czasami producent twierdzi, router jako gigabit, ale okazuje się, że prędkość wyjściowa jest 500 Mbit / c. Na przykład, jeśli planujesz transmitować wideo HD do telewizora, będziesz potrzebował prędkości USB 3.0.

Oprogramowanie

Firmware routera znacząco wpływa na możliwości gadżetu. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, technika będzie w stanie realizować funkcje:

  • klient torrent; router dla wielu dostawców jednocześnie; kanał zapasowy połączony z Twoim smartfonem; centrala telefoniczna; modem umożliwiający podłączenie do telewizora i odtwarzanie filmów online.

Jakość oprogramowania zależy od producenta sprzętu. Dlatego należy dać pierwszeństwo bardziej znanych marek z oprogramowaniem seryjnym, które otrzymują regularne aktualizacje. Przy okazji, jeśli zauważysz, że urządzenie działa z błędami, aktualna wersja firmware może rozwiązać problem. Drogie modele, co do zasady, są automatycznie aktualizowane, podczas gdy low-end routery wymagają więcej uwagi użytkownika - trzeba będzie pobrać aktualizacje z oficjalnej strony producenta i zainstalować je ręcznie.

Ochrona sieci Wi-Fi

Rola bezpieczeństwa sieciowego jest oczywista - funkcja ta ma za zadanie chronić Twoje dane przed niepowołanym dostępem. Do ochrony wykorzystywane są różne metody szyfrowania. Najbardziej przestarzałym standardem jest WEP (Wired Equivalent Privacy). Routery z takim szyfrowaniem są uważane za najbardziej podatne na ataki pod względem bezpieczeństwa. Dlatego też nie zaleca się kupowania takich urządzeń. Najbezpieczniejsze routery są wyposażone w szyfrowanie AES i WPA2. Rozwiązaniem pośrednim jest standard WPA.

Jak działa bezpieczeństwo? Jeden z najlepszych przykładów: gdy użytkownik próbuje wejść na niezabezpieczoną stronę, router alarmuje, czy w zasobach sieciowych znajduje się złośliwe oprogramowanie i nie otwiera strony.

Zewnętrzne anteny Wi-Fi routera

Zewnętrzne anteny routera wzmacniają sygnał. Sprawdza się tu zasada "im więcej tym lepiej", ponieważ zapewniają one bardziej stabilne pokrycie.

Jak wybrać router z antenami? Jeśli mamy zwykłą sieć i proste urządzenia bez zaawansowanych modułów, wystarczą dwie anteny. Lepiej jest, gdy jedna z anten jest wewnętrzna, a druga zewnętrzna. Zalecane wzmocnienie wynosi 5 lub więcej. Parametr ten zawsze można zwiększyć za pomocą dodatkowego urządzenia - repeatera. Zazwyczaj producenci zalecają ustawianie anten w pozycji pionowej, ale można eksperymentować z kątami nachylenia według własnego uznania.

W modelach z wyższego segmentu cenowego anteny wyposażone są w system, który analizuje położenie podłączonych gadżetów i wysyła wzmocniony sygnał w odpowiednie miejsce. Są też urządzenia wyposażone w wiele anten zewnętrznych oraz technologię MU-MIMO, dzięki której można jednocześnie przesyłać dane do wielu gadżetów. Czy Twój router ma wymienne anteny? Jeśli chcesz, możesz je wymienić na bardziej wydajne, poprawiając w ten sposób odbiór i transmisję danych.

Green Wi-Fi

Kwestia przyjazności routerów dla środowiska oraz wpływu fal radiowych na organizm człowieka do tej pory pozostaje otwarta. Badacze i naukowcy nie są zgodni co do konsekwencji ciągłego korzystania z Wi-Fi. Doświadczenie pokazuje jednak, że nowoczesne modele routerów nie są szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, wiele urządzeń ze średniego i wysokiego segmentu cenowego wyposażonych jest w regulatory mocy nadajnika, które pozwalają zredukować moc promieniowania do minimum. W tym przypadku prędkość i jakość Internetu nie ulegnie zmianie. Można również zawsze umieścić router w miejscu pracy i wyłączyć go na noc, aby zminimalizować ryzyko.

Koszt

Ceny nowoczesnych routerów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy hrywien. Wielu użytkowników jest przekonanych, że koszt jest głównym wyznacznikiem jakości. Jednak wybierając tylko po cenie łatwo popełnić błąd.

O wiele bardziej rozsądnym podejściem jest wybór routera w zależności od jego funkcji i marki. Jeśli korzystasz z routera samodzielnie i nie zamierzasz podłączać do niego więcej niż dwóch gadżetów, nie ma powodu, by przepłacać za zaawansowany, drogi model. Czy chcesz korzystać z Internetu na nowoczesnym telewizorze LED, konsoli do gier, smartfonie i komputerze domowym i nie odczuwać utraty prędkości? Następnie należy wybrać wydajne urządzenia, które pracują na częstotliwości 5 GHz. Jakiej marki router powinienem wybrać? Jeśli chodzi o producentów, to wśród liderów rynku w chwili obecnej znajdują się takie marki jak: TP-link, ASUS, Huawei, Mikrotik, Tenda.

Czym różni się drogi router od modelu budżetowego? Niedrogie routery nie będą w stanie przesyłać danych z dużą prędkością i mają nieprzyjemną tendencję do zamarzania, gdy kilka gadżetów jest podłączonych. Często trzeba je restartować. Urządzenia z najwyższej półki pozbawione są takich wad: części takich routerów są bardziej wydajne i lepiej radzą sobie z rozkładem obciążenia na wszystkie kanały, utrzymując stale wysoką prędkość.

Dodatkowe funkcje i możliwości routerów Wi-Fi

Oprócz przekazywania sygnału do połączenia z siecią, nowoczesne routery mogą pobierać zapisane pliki, gdy komputer jest wyłączony, służyć jako dysk zewnętrzny, pobierać torrenty w trybie offline, chronić sparowane gadżety przed wirusami i innymi zagrożeniami sieciowymi, ograniczać dostęp do niektórych zasobów internetowych bezpośrednio w ustawieniach routera (funkcja kontroli rodzicielskiej). Rodzice mogą również ustalić limity czasowe na odwiedzanie określonych witryn i ogólnie na dostęp do Internetu.

Routery mogą być dwupasmowe i trójpasmowe. Posiadacze tych gadżetów otrzymują dwie lub trzy sieci jednocześnie: jedną 2,4GHz i jedną 5GHz w przypadku routerów dwupasmowych oraz jedną 2,4GHz i dwie "piątki" w przypadku routerów trójpasmowych. Taki sprzęt przyda się właścicielom dużych domów i dużej ilości inteligentnych gadżetów, gościnnym gospodarzom i dużym rodzinom.

Osobno warto powiedzieć kilka słów o routerach gamingowych i gadżetach klasy biznes. Urządzenia te mają zastrzeżone funkcje i większą liczbę portów. Na przykład, dzięki routerowi dla graczy możesz przeznaczyć osobny kanał dla gier lub szybciej łączyć się z serwerami.

Na co należy zwrócić uwagę przy podłączaniu routera do sieci globalnej?

Jak już wcześniej wspomniano, routery dobierane są pod kątem rodzaju połączenia - ADSL, Ethernet, 3G/4G, EPON/GEPON/GPON itd. W każdym przypadku prędkość Internetu i warunki pracy urządzenia będą nieco inne. Na przykład, jeśli używane są routery Wi-Fi Ethernet, wymagane jest połączenie za pomocą skrętki komputerowej, bezpośrednio od dostawcy. W przypadku instalacji w prywatnym domu, zaleca się wyposażenie routerów w piorunochrony i osłony ochronne, aby uniknąć negatywnych skutków środowiskowych.

Aby zrozumieć, który router jest potrzebny, należy rozważyć:

  • miejsce instalacji (mieszkanie, dom prywatny, domek na wysokim piętrze, biuro, itp.) liczba osób, które będą korzystać z sieci Wi-Fi; liczba i rodzaj podłączonych gadżetów; cel zakupu (do gier, router do biura lub domu); czy router będzie współpracował z modemem 3G/4G (jeśli nie posiadasz operatora).

Co jeszcze muszę wiedzieć o podłączaniu routera do sieci WAN? Praca routera Wi-Fi może być zakłócana przez inne gadżety korzystające z tego samego zakresu częstotliwości i sieci znajdujące się w pobliżu urządzenia.

Wnioski

Podsumujmy wszystko to, co zostało powiedziane powyżej. Jak więc wybrać router Wi-Fi? Pierwszą rzeczą, którą kupujący musi zrobić, to dowiedzieć się, jaki rodzaj połączenia jest używany przez dostawcę usług internetowych. Kabel od operatora można podłączyć do sieci WAN, do portu RJ-45, do złącza RJ-11 oraz do modemu ADSL (w przypadku zwykłej linii telefonicznej). Brak możliwości podłączenia przewodowego? Do wyboru są routery z wbudowanym modemem 4G i 3G lub z portem USB do podłączenia dodatkowego modemu zewnętrznego. W tym ostatnim przypadku, przed zakupem należy zapytać, jakie modemy są kompatybilne z routerem i czy taka funkcja jest w ogóle dostępna, ponieważ port USB nie gwarantuje takiej możliwości.

Oblicz liczbę urządzeń, które będą podłączone za pomocą kabla i wybierz router z odpowiednią liczbą złączy. Nie tylko liczba ma znaczenie: istnieją porty sieciowe typu fast Ethernet (o przepustowości 100 megabitów na sekundę) i gigabit Ethernet (o przepustowości 1 gigabita na sekundę). W przypadku, gdy taryfa zakłada prędkość większą niż 100 megabitów, lepiej zdecydować się na routery z portami gigabitowymi.

Warto zwrócić uwagę na standardy Wi-Fi. Stabilne połączenie bez kręgów pobierania, słabej jakości obrazu i przerw w połączeniu zapewni urządzenie z 802.11 w standardzie. Najnowszy standard - Wi-Fi 6 (802.11 ax) mają najbardziej zaawansowane routery należące do wysokiej kategorii cenowej. Etykiety M300 lub AC1200 na opakowaniach routerów są oznaczeniem klasy (częstotliwości) urządzenia. "M" oznacza, że sprzęt obsługuje częstotliwość 2,4GHz, a litera "AC" oznacza, że router obsługuje standard 802.11. Liczba po literach to teoretyczna maksymalna przepustowość.

Jeśli korzystasz z wi-fi głównie ze smartfona, a Twój sprzęt nie obsługuje częstotliwości 5 GHz, możesz zadowolić się najzwyklejszym budżetowym routerem. Częstotliwość 2,4 GHz jest najlepszym wyborem dla właścicieli domów i mieszkań z grubymi ścianami nośnymi, ponieważ fale routera o tej częstotliwości lepiej pokonują przeszkody.

Czy Twoje gadżety działają w trybie 5 GHz? Warto wtedy kupić router "pięciopasmowy" lub dwupasmowy, który znacznie zwiększy prędkość internetu. Ale należy pamiętać, że wadą "piątki" jest stosunkowo krótka długość fali i lepiej jest umieścić taki router w centrum pokoju. Zaawansowane routery przydadzą się tym, którzy korzystają z wielu inteligentnych gadżetów jednocześnie, planują zorganizować w domu szybką sieć przewodową z gigabitowym internetem i stworzyć własną pamięć sieciową.