Jak poznać adres MAC: wskazówki dla początkujących i profesjonalistów

 Wszystkie urządzenia potrzebne do uzyskania dostępu do Internetu posiadają unikalny numer. Adres MAC to kombinacja cyfr, która odnosi się do numeru kierunkowego urządzenia NIC, modemu lub routera. Identyfikator jest związany ze sprzętem, na którym jest używany i nigdy się nie zmienia. Istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się adres MAC konkretnego urządzenia i wszystkie te metody zostaną omówione w tym artykule.

Jak poznać adres MAC komputera

Nie będziemy mówić o tym, dlaczego te informacje są potrzebne. Przyczyn może być sporo: konfiguracja routera, podłączenie dodatkowych urządzeń itp. Jeśli potrzebujesz tych danych, a nie wiesz jak znaleźć adres mac komputera, skorzystaj z poniższej instrukcji. Przyjrzyjmy się 4 sposobom na znalezienie informacji:

  • Jak znaleźć adres MAC z linii poleceń. Wyświetlanie adresu MAC poprzez informacje systemowe Windows. Współpraca z systemami operacyjnymi typu nix. Praca w systemie operacyjnym MAC.

Pierwsze dwie metody są odpowiednie dla platformy Windows 10, 8, 7. Oba pozwalają na szybkie uzyskanie potrzebnych informacji. Jeden jest dla doświadczonych użytkowników, drugi dla tych, którzy nie wiedzą jak pracować w bashu.

Jak znaleźć adres MAC z wiersza poleceń

System operacyjny Windows jest uważany za przyjazny dla użytkownika. To znaczy, posiada on interfejs graficzny i większość użytkowników nie jest nawet świadoma istnienia basha. I nie bez powodu. W końcu system pozwala na skuteczne rozwiązanie wielu problemów. Na przykład, znalezienie adresu MAC karty sieciowej komputera PC może być bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać serię działań.

  • Dla systemów operacyjnych XP 8, 8.1, 7 należy wcisnąć Win + R. Dla 10 może to być Win+R lub Win+Q, w zależności od ustawień startowych. W polu wprowadzania danych wpisz "CMD" - opcja ta uruchamia wiersz poleceń i wyświetla stronę startową. Następnie użyj polecenia ipconfig /all i Enter, aby przejść do folderu głównego. Plik główny będzie zawierał szczegóły wszystkich urządzeń na komputerze. Uważaj, to jest kompletna lista, zawierająca zarówno obiekty wirtualne, jak i prawdziwe. Zakładka Physical Addresses zawiera niezbędne informacje, tutaj możesz poznać swój adres MAC.

Zwróć uwagę! Każdy podłączony komponent ma swój własny adres MAC. Oznacza to, że własny adres MAC dla routera, inny dla adaptera, inny dla karty sieciowej, a trzeci dla Wi-Fi. Należy uważać przy wyborze właściwych danych.

Jeśli z jakiegoś powodu ipconfig /all nie działa dla Ciebie, jest jeszcze jedna komenda - getmac /v /fo list. To polecenie jest mniej popularne, ale prezentuje informacje w bardziej zwarty i szybszy sposób. Nie musisz spędzać dużo czasu na przeszukiwaniu nieistotnych danych ze wszystkich wirtualnych komponentów.

Wyświetlanie adresów MAC za pomocą informacji o systemie Windows

Ta metoda jest bardziej odpowiednia dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z wierszem poleceń i boją się czarnego okna terminala. Adres MAC można sprawdzić w Informacjach o systemie dla większości generacji systemu Windows od HP do 10. Istnieją dwa sposoby na uzyskanie informacji.

Wariant pierwszy

Algorytm składa się z kilku kroków:

  • Wpisz klawisz skrótu Win+R. W polu wprowadzania danych podaj msinfo32. Naciśnij ENTER.

Pojawi się okno z napisem: "Informacje o systemie". W tym celu przejdź do podmenu "Sieć" i wybierz "Adapter".

Następnie w prawym segmencie ekranu zostaną wyświetlone dane wszystkich kart sieciowych, w tym ich adresy MAC.

Druga opcja

Innym sposobem na uzyskanie informacji o karcie sieciowej jest przejście do listy połączeń, a następnie przejście do właściwości żądanego z nich i uzyskanie informacji. Aby przejść wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na skrót i wybrać "Właściwości". Zazwyczaj znajduje się na dole zakładki. Aby dostać się bezpośrednio do listy, naciśnij Win+R i wpisz ncpa.cpl

Pobieranie adresu MAC w systemach Mac OS X i Linux

Jeśli używasz czystego Linuksa lub Ubuntu, Fedory i innych systemów operacyjnych tego typu, będziesz musiał użyć terminala, aby uzyskać informacje. Jednak ci, którzy używają Linuksa, nie przyzwyczajają się do tego, ponieważ w tym systemie operacyjnym nie da się pracować bez użycia wiersza poleceń.

Aby uzyskać te informacje należy uruchomić terminal i wykonać polecenie

ifconfig -a | grep HWaddr

Na ekranie zostaną wyświetlone wszystkie połączenia sieciowe. Spośród nich należy wybrać konkretną.

Uwaga: Czasami przy próbie wykonania polecenia w konfiguracji systemu może wystąpić błąd. W tym przypadku powinieneś zalogować się jako root w terminalu. To znaczy, z uprawnieniami administratora.

W systemie Mac OS, aby poznać swój adres MAC, istnieją dwie metody:

  • Poprzez wiersz poleceń w terminalu - należy wpisać komendę ifconfig. System wyświetli wszystkie istniejące adresy MAC. Poprzez Preferencje systemowe. Dla adresu internetowego przejdź do działu Ethernet, dla AirPort przejdź do działu AirPort. Następnie należy otworzyć zakładkę "Hardware" w wybranym podsystemie i tam skopiować identyfikator.

Te metody pozwolą Ci dowiedzieć się adres mac Twojego laptopa, komputera stacjonarnego. Przy okazji: jest jeszcze jeden bardzo prosty sposób na znalezienie tych informacji - odczytanie danych na pudełku z urządzeniem, jeśli masz je zapisane.

Na pierwszy rzut oka metody te wyglądają na skomplikowane i czasochłonne. Ale w rzeczywistości procedura jest bardzo prosta.