Jak odzyskać usunięte pliki: najskuteczniejsze sposoby

 Czasami użytkownicy usuwają ważne pliki bez zastanowienia lub przypadkowo naciskają przycisk Usuń. Co zrobić, gdy po jakimś czasie okazuje się, że usunięte pliki są naprawdę potrzebne? Najważniejsze w takiej sytuacji jest to, aby nie panikować i spróbować rozwiązać problem za pomocą standardowych środków systemu operacyjnego lub za pomocą oprogramowania innych firm. Informacje o tym, jak odzyskać usunięte pliki, znajdują się poniżej.

Dlaczego możliwe jest odzyskanie usuniętych plików

Dobra wiadomość dla osób zainteresowanych odzyskiwaniem skasowanych plików. Po usunięciu pliki nie znikają bez śladu. W rzeczywistości, każdy taki plik na komputerze jest zerowany przez system. Innymi słowy, informacja okazuje się być po prostu ukryta przed oczami użytkownika. W większości przypadków pliki te można znaleźć i odzyskać za pomocą narzędzi systemu Windows i specjalnych programów.

Odzyskiwanie plików z Kosza

Doświadczeni użytkownicy komputerów wiedzą, że po usunięciu plików, lądują one w koszu. Oczywiście limit miejsca w Koszu jest ograniczony i nie może on pomieścić wszystkich danych, które kiedykolwiek zostały usunięte. Jeśli jednak ostatnio usunąłeś jakieś informacje, są szanse, że możesz je odzyskać w najprostszy możliwy sposób. Wystarczy przejść do Kosza, znaleźć w nim interesujący nas plik i kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy/dotykiem myszy. W menu pojawi się opcja "Odzyskaj".

Odzyskiwanie danych z magnetycznych dysków twardych i pamięci flash

Co zrobić, gdy magnetyczny dysk twardy lub pendrive stracił swój system plików? Jak wspomniano wcześniej, po usunięciu pliku, nie znika on bez śladu. Polecenie "usuń" komputera z magnetycznym dyskiem twardym nie wykonuje się natychmiast. Na początku, aby zwolnić miejsce, komputer po prostu usuwa wskaźnik do danych i stopniowo nadpisuje go nowymi plikami. Pliki mogą być odzyskane tylko do momentu zakończenia procesu "nadpisywania". Dlatego szanse na odzyskanie ostatnio usuniętych plików są większe w porównaniu do danych, które zostały usunięte kilka dni lub miesięcy temu.

Jak więc odzyskać usunięte pliki? Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest natychmiastowe wyłączenie komputera, wyjęcie napędu i włożenie go do innego komputera jako dodatkowy napęd. Jeśli nie ma innego komputera, to po wyłączeniu należy uruchomić komputer z płyty CD lub dysku USB i przeskanować system specjalnym programem do odzyskiwania danych (np. Photorec).

Dlaczego muszę to robić? Chodzi o to, że pozostawienie komputera włączonego po usunięciu plików pozwoli systemowi wypełnić wolne miejsce nową informacją nad usuniętym plikiem. Możesz zrobić bez wyłączania komputera, ale prawdopodobieństwo odzyskania plików jest zmniejszone.

Metoda odzyskiwania plików z pamięci USB działa w podobny sposób. Plan działania jest następujący:

  • Pobierz i zainstaluj na swoim komputerze specjalny program do odzyskiwania plików, taki jak RecoverIt; Podłącz pamięć flash USB do komputera i uruchom narzędzie do odzyskiwania; Uruchom zakładkę Odzyskiwanie urządzenia zewnętrznego, wybierz dysk flash, który ma być podłączony i kliknij przycisk Start; Po zakończeniu skanowania wybierz z listy wszystko, czego potrzebujesz i kliknij "Odzyskaj".

W rozważanym oprogramowaniu do odzyskiwania plików, możesz wznowić 100MB danych za darmo. Co zrobić, gdy trzeba "przywrócić do życia" dużą liczbę plików o imponującej wadze? Porozmawiajmy o darmowych programach użytkowych, które mogą pomóc rozwiązać ten problem.

Darmowe oprogramowanie do odzyskiwania plików dla odzyskania usuniętych plików

Recuva

Jednym z najpopularniejszych darmowych programów do odzyskiwania skasowanych plików jest Recuva. Znalezienie i zainstalowanie go na komputerze zajmie dosłownie kilka minut, a interfejs jest intuicyjny nawet dla początkujących. Po uruchomieniu program wyświetli monit o wybranie typu plików, które mają zostać wznowione. Lepiej jest być ubezpieczonym i wybrać "Wszystkie pliki", ale jeśli potrzebujesz tylko zdjęć, muzyki lub dokumentów, wybierz odpowiednią kolumnę.

Następnie należy wybrać lokalizację usuniętego pliku. Lepiej jest podać dysk, na którym znajdował się folder z plikiem, ale jeśli nie pamiętasz lokalizacji danych, zaznacz pole "Nieznana dokładnie". W następnym oknie kliknij przycisk "Start" i poczekaj na zakończenie analizy. W rezultacie Recuva wyświetli wszystkie znalezione pliki: zielone oznaczenie będzie wskazywać dane, które można odzyskać, a żółte lub czerwone oznaczenie będzie wskazywać "uszkodzone" pliki, których odzyskanie jest wątpliwe.

Wybierz pliki, których potrzebujesz i kliknij przycisk "Odzyskaj", określ folder, do którego chcesz zapisać dane i potwierdź akcję.

Transcend RecoveRx

To darmowe narzędzie z prostym i łatwym menu pomoże w szybkim odzyskiwaniu plików z pendrive'ów, kart pamięci, odtwarzaczy mp3 i zewnętrznych dysków twardych. Obsługa Transcend RecoveRx nie sprawi trudności nawet niedoświadczonym użytkownikom: program powie Ci, jak krok po kroku przeprowadzić odzyskiwanie danych. Opatentowany algorytm głębokiej analizy pozwala na odzyskanie każdego rodzaju plików - od zdjęć i dokumentów tekstowych po wideo i audio.

Oprócz standardowej funkcji odzyskiwania plików Transcend RecoveRx posiada opcję formatowania i ochrony danych dla kart pamięci SD i CompactFlash. Jeśli jesteś właścicielem dysku flash firmy Transcend, narzędzie wyświetli monit o ustawienie hasła na dysku w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa. W tym przypadku nośnik będzie pracował wyłącznie w połączeniu z czytnikiem kart RDF8.

EaseUS Data Recovery Wizard

Oprogramowanie do odzyskiwania danych EaseUS Data Recovery Wizard jest odpowiednie do odzyskiwania plików zarówno na dyskach twardych, jak i napędach USB. Funkcjonalność obejmuje trzy tryby: dla ostatnio usuniętych plików, głębokie wyszukiwanie i do odzyskiwania danych z utraconych partycji dysku. Po wykonaniu skanowania na ekranie zostaną wyświetlone foldery i pliki w widoku drzewa (takie rozwiązanie ułatwia odnalezienie potrzebnych danych). Bez płatnej subskrypcji można odzyskać pliki o maksymalnej wadze 1GB.

Odzyskiwanie multimediów za pomocą PhotoRec

PhotoRec jest właściwym oprogramowaniem do odzyskiwania plików multimedialnych. Utracone dane można odzyskać z pamięci aparatu, dysku twardego, napędu flash lub CD-ROM.

PhotoRec oferuje dwie metody skanowania: free (analizuje niewykorzystane miejsce) i whole (wyodrębnia pliki z całej partycji). Aby poprawić wyniki wyszukiwania, wybierz nie tylko istniejące partycje systemu plików, ale także nieprzydzielone miejsce. Możesz zawęzić i przyspieszyć wyszukiwanie, określając formaty poszukiwanych plików. Można określić, gdzie odzyskane pliki zostaną zapisane na dowolnym dysku oprócz tego, który jest skanowany.

Pandora Odzyskiwanie

Jeden z najmniej znanych, ale skutecznych programów do odzyskiwania skasowanych plików. Narzędzie jest kompatybilne z wszystkimi wersjami systemu Windows i niezwykle łatwe w użyciu. Z Pandora Recovery można odzyskać pliki z dysków twardych, kart pamięci, pamięci flash i innych typów dysków.

Aby usprawnić odzyskiwanie danych, zaleca się użycie funkcji Surface Scan. Jeśli nie chcesz tracić czasu na dogłębne skanowanie i wiesz, jakiego typu plików szukasz, możesz w ustawieniach określić typ poszukiwanych danych - dokumenty, zdjęcia, muzyka itp.

R.Saver

Następnym programem do odzyskiwania danych na naszej liście jest R.Saver. R.Saver może odzyskać nie tylko usunięte, ale także uszkodzone i sformatowane pliki. Interfejs programu jest intuicyjny i nieskomplikowany nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Słowo "Saver" w nazwie programu jest użyte nie bez powodu: narzędzie jest zdolne do zapisywania i kopiowania plików z systemów plików nieobsługiwanych przez Windows.

MiniTool Power Data Recovery Free

To narzędzie jest dobrym rozwiązaniem do odzyskiwania plików po formatowaniu i do odzyskiwania danych utraconych z powodu awarii systemu plików. MiniTool Power Data Recovery Free z powodzeniem przywraca do życia dane na dyskach twardych i wszystkich typach dysków.

Oprócz standardowych funkcji, program może pomóc w utworzeniu bootowalnego dysku flash. Ta opcja jest bardzo przydatna, jeśli wyłączyłeś komputer, usunąłeś dysk twardy i zamierzasz odzyskać niedawno usunięte dane w najbardziej bezpieczny sposób na innym komputerze. Pomimo słowa "free" w nazwie, w tej chwili można odzyskać maksymalnie 1 GB danych za darmo w programie.