Wskazówki dotyczące pielęgnacji i użytkowania urządzenia grzewczego

W czasie nadejścia zimnej pogody centralne ogrzewanie nie zawsze jest włączane na czas, a ludzie kupują grzejniki, aby uzyskać ciepło. Jak każde urządzenie, sprzęt grzewczy wymaga odpowiedniej konserwacji i właściwego użytkowania. Jeśli okresowo wykonasz kilka czynności - możesz w prosty sposób przedłużyć żywotność swojej nagrzewnicy. Przygotowaliśmy listę manipulacji, które nie będą zbędne podczas czyszczenia grzejnika.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się demontażu urządzenia grzewczego i dlatego można je czyścić tylko od zewnątrz.

    Ostrożnie wytrzyj kurz i brud z urządzenia. Nawet niewielka warstwa kurzu może zakłócić działanie urządzenia grzewczego. Użyj odkurzacza, aby wyczyścić wszelkie zanieczyszczenia z otworów chłodzących nagrzewnicy. Nagrzewnica będzie działać prawidłowo tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio wentylowana. Kurz w układzie chłodzenia powoduje jego przegrzanie i nie spełnia swojej funkcji.

Warto również zwrócić uwagę na zasady działania urządzenia, gdyż jest ono bardzo niebezpieczne i łatwo może ulec zapłonowi.

    Nie zaleca się suszenia rzeczy na grzejniku - wpływa to negatywnie na chłodzenie, co prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych elementów grzewczych. Nie należy używać grzejnika w miejscach o dużej wilgotności: pod prysznicami, na basenach lub w łazienkach. Może dojść do skraplania się pary wodnej, co ma negatywny wpływ na elementy elektryczne. Warto starannie dobrać urządzenie do wielkości pomieszczenia, w którym będzie użytkowane. Bardzo mały grzejnik nie będzie w stanie ogrzać dużej powierzchni, natomiast duży może przegrzać małe pomieszczenie. Grzejnik powinien być używany wyłącznie w pozycji pionowej. Elementy wytwarzające ciepło znajdują się na dole, a ciepło, jak wiadomo, ma tendencję do przemieszczania się w górę.

Jeśli używasz promiennika podczerwieni, to aby o niego dbać, należy stosować się do poniższych wskazówek:

    Zasada działania urządzenia sprowadza się do wstępnego ogrzania ścian i przedmiotów w pomieszczeniu, a nie masy powietrza. Dlatego należy przygotować się na to, że przez kilka pierwszych dni grzejnik będzie ogrzewał i w razie potrzeby osuszał powierzchnie, a dopiero potem zacznie je efektywnie ogrzewać. Zaizoluj wszystkie okna i drzwi - zwiększy to izolację termiczną, a zużycie energii będzie niższe. W przypadku zabrudzenia, po upewnieniu się, że promiennik jest wyłączony i ostygł, należy przetrzeć obudowę wilgotną szmatką, a panel promiennika alkoholem. Aby przedłużyć żywotność urządzenia i chronić je przed skokami napięcia, zaleca się stosowanie regulatorów napięcia. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się suszenia ubrań za pomocą grzejnika, wystawiania go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub wody.

Te proste zasady przedłużą żywotność Twojego urządzenia grzewczego.