Prawidłowa pielęgnacja odkurzacza

Odkurzacz jest niezastąpioną pomocą w sprzątaniu domu. Dzisiejsze modele pozwalają na wydajne czyszczenie na sucho, mokro i parą różnych powłok. Aby mieć pewność, że odkurzacz przez długi czas "pomagał" gospodyni, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Ogólne zasady dla wszystkich typów urządzeń są następujące:

    Nie należy przegrzewać odkurzacza. Podczas czyszczenia dużej powierzchni należy robić przerwy między kolejnymi użyciami. Nigdy nie należy odłączać oczyszczacza podczas pracy bez uprzedniego naciśnięcia przycisku zasilania. Regularnie czyścić pojemnik na kurz z nagromadzonych zanieczyszczeń. Nie wolno dopuścić do całkowitego zatkania pojemnika na kurz. Utrzymywać filtr w worku w czystości. W razie potrzeby należy go wymienić. Po czyszczeniu należy przetrzeć odkurzacz wilgotną szmatką.

Istnieją dodatkowe zasady dotyczące odkurzaczy do pracy na mokro:

    Po wyczyszczeniu należy wylać brudną wodę lub wymienić ją na nową, a sam filtr aqua należy umyć. Dokładnie wypłukać wszystkie przystawki. Zaleca się mycie odkurzacza po każdym czyszczeniu, ponieważ kurz i wilgoć, jak również pozostałości detergentu, osadzają się wewnątrz rury i innych części urządzenia. Nie zaleca się stosowania nadmiernie pieniących się detergentów.

Wszystkie te zasady dotyczą również odkurzaczy-robotów, które wymagają nie mniejszej troski. Można je stosować tylko w temperaturze pokojowej. Zaleca się monitorowanie poziomu naładowania urządzenia - jeśli robot odkurzacz nie był używany przez dłuższy czas, powinien być ładowany przez co najmniej 16 godzin.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeganiu wszystkich tych zasad, odkurzacz będzie służył przez długi czas, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.

Przydatne wskazówki dotyczące odkurzania:

    Aby łatwo oczyścić dywan z sierści zwierząt, lekko natłuść szczotkę odkurzacza gliceryną. Aby całkowicie oczyścić podłogę lub mocowanie dywanu z małych ciał obcych, należy użyć magnesu. Magnesy z łatwością wyłapują szpilki, guziki, igły i inne metalowe przedmioty. Szczególnie ważne jest stosowanie tej metody sprzątania w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci. Przed odkurzaniem dywanów warto zetrzeć kurz z mebli i innych powierzchni. Być może zauważyłeś, że po wyczyszczeniu odkurzacza, przy kolejnym odkurzaniu, do powietrza dostaje się znaczna ilość kurzu. Aby tego uniknąć, należy najpierw podłączyć wąż do wylotu i uruchomić odkurzacz na kilka sekund. Resztki kurzu zostaną zatrzymane w pojemniku na kurz, a następnie można uruchomić maszynę. Przewody odkurzacza muszą być zabezpieczone środkiem antystatycznym, aby zapewnić długotrwałą czystość. Spryskać szmatkę antystatyczną lub przetrzeć nią całą długość przewodu. W ten sposób można usunąć wszelkie zabrudzenia i ładunki elektrostatyczne. Dzięki temu kurz i brud nie będą tak szybko przywierać do przewodu, a jego zwijanie będzie o wiele łatwiejsze. Czyszcząc dywan z zabrudzeń, nie jest konieczne mycie go specjalnym szamponem. Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy posypać dywan sodą oczyszczoną lub krochmalem, a następnie odkurzyć. Te naturalne środki pomagają usunąć brud, który jest głęboko zakorzeniony w dywanie, a soda oczyszczona usuwa również nieprzyjemny zapach. Dla świeżego i miłego aromatu w pokoju, zrób małą manipulację przed czyszczeniem: musisz zwilżyć mały kawałek waty z olejkiem eterycznym o ulubionym zapachu i wyciągnąć tę watę z odkurzaczem. Po tym można bezpiecznie odkurzyć mieszkanie. Olejek eteryczny pozostawi delikatny przyjemny zapach i zapewni ochronę przed rozprzestrzenianiem się zarazków.

Zapoznaj się z ofertą akcesoriów do odkurzaczy pod linkiem:

Akcesoria do odkurzaczy