Dobra jak nowa: 7 skutecznych sposobów na czyszczenie mikrofalówki

 Aby uzyskać mikrofalówkę w czystości, wszystko czego potrzebujesz to trochę wolnego czasu i cierpliwości. Brud i tłuszcz na wewnętrznej stronie kuchenki mikrofalowej może być często rozwiązany z czymś tak prostym jak soda oczyszczona, ocet i cytryna. W tym artykule pokażemy Ci, jak szybko i skutecznie wyczyścić mikrofalówkę.

Szybki sposób na czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Ta metoda czyszczenia jest najłatwiejsza, nie potrzebujesz niczego poza miską z wodą i gąbką. Wlej płyn do małego pojemnika, włóż go do piekarnika i włącz mikrofalówkę na 10-15 minut. Po tym czasie należy wyjąć naczynia i delikatnie przetrzeć komorę miękką gąbką lub ściereczką. Metoda ta jest odpowiednia dla każdego rodzaju powierzchni, ale usunie tylko drobne zabrudzenia.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z mikrofalówki?

Po rozmrożeniu mięsa i ryb lub po prostu aktywnym gotowaniu przez dłuższy czas, wnętrze mikrofalówki zaczyna brzydko pachnieć. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w specjalny tryb eliminowania nieprzyjemnych zapachów, użyj następującej metody.

Weź ocet lub kwasek cytrynowy - każda z tych substancji będzie odpowiednia. Rozpuść kilka łyżek w małej miseczce z wodą (w proporcji 1 do 1). Ściereczka nasączona roztworem może być użyta do czyszczenia wnętrza piekarnika i usuwania łagodnego zapachu. Jeśli zapach jest silny, umieścić pojemnik z roztworem w komorze piekarnika i włączyć piekarnik na 5 minut. Po tym czasie można wyłączyć piekarnik i dokładnie wytrzeć ściany i spód urządzenia. Oblicz ilość płynu tak, aby po zagotowaniu nie rozpryskiwał się na powierzchni mikrofalówki. Jeżeli ty używasz ocet eliminować zapachy, otwierać okno w pokoju przedtem.

Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą cytryny?

Cytryna i inne owoce cytrusowe mają doskonałe właściwości antybakteryjne i w ciągu kilku minut mogą nie tylko wyczyścić mikrofalówkę, ale także odświeżyć powietrze w całym pomieszczeniu.

Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę za pomocą cytryny? Weź naczynie, które nadaje się do gotowania w mikrofalówce, wyciśnij do środka sok z jednej cytryny. Pozostałą skórkę pokroić na plasterki i włożyć do tego samego pojemnika. Teraz możesz włożyć talerz do środka i włączyć mikrofalówkę. Wybierz najmocniejszy tryb i odczekaj 5 minut. Po tej procedurze, wystarczy tylko dobrze wytrzeć piekarnik wewnątrz i cieszyć się przyjemnym aromatem cytryny. Przy okazji, możesz zastąpić cytrynę w tym przepisie pomarańczą, grejpfrutem lub jakimkolwiek innym owocem cytrusowym.

Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą octu?

Nie myłeś mikrofalówki od dłuższego czasu i w środku nagromadziło się dużo tłuszczu i brudu? Prosty ocet stołowy pomoże Ci uporać się z płytką nazębną. Do czyszczenia mikrofalówki potrzebne będą 2-3 łyżki octu (w zależności od objętości komory), głębokie naczynie i szklanka wody. Wlej wodę i ocet do pojemnika nadającego się do mikrofalówki. Włóż naczynie do środka i uruchom urządzenie. Moc powinna być ustawiona na maksimum, a procedura powinna trwać 5 minut. Po takim czyszczeniu należy wytrzeć komorę do sucha wewnątrz, tłuszcz i brud łatwo usunąć za pomocą zwykłej gąbki lub ręcznika papierowego.

Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą sody oczyszczonej?

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej sodą oczyszczoną to sprawdzona metoda, która pomaga usunąć średni poziom zabrudzeń z wewnętrznych powierzchni piekarnika. Przygotuj pastę z równych części sody oczyszczonej i wody, nanieś mieszankę na miękką gąbkę i przystąp do czyszczenia. Nie spiesz się, aby oczyścić powierzchnie z brudu i smaru, pozwalając stwardniałej płytce nazębnej wsiąknąć. Jeśli ręczne czyszczenie nie wystarczy, zakończ je umieszczając pojemnik z wodą i sodą oczyszczoną wewnątrz piekarnika i uruchom go ponownie na kilka minut.

Czyszczenie mikrofalówki za pomocą roztworu mydła

Mydło gospodarcze to kolejny poręczny materiał, który szybko poradzi sobie z tłuszczem i brudem wewnątrz mikrofalówki. Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą mydła? Niewielką ilość suchego mydła zetrzeć na tarce. Do naczynia nadającego się do gotowania w mikrofalówce wlej tyle wody, aby przykryła połowę pojemnika. Teraz dodajemy wiórki mydła pralniczego, mieszamy i umieszczamy roztwór wewnątrz piekarnika. Pięć minut pracy przy maksymalnej mocy wystarczy, aby rozpuścić nawet stare osady tłuszczu na ściankach urządzenia. Po zakończeniu procedury wytrzyj ściany i dno mikrofalówki do sucha czystą szmatką.

Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą chemii gospodarczej

Możliwe jest czyszczenie mikrofalówki za pomocą środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym. Do tego celu nadają się specjalne kremy i spraye przeznaczone do kuchenek mikrofalowych, a także zwykłe detergenty do mycia naczyń. Chemia gospodarcza może być używana zarówno do ręcznego czyszczenia gąbkami, jak i do stworzenia "czyszczącej sauny" wewnątrz mikrofalówki.

Ważny niuans - lepiej nie używać agresywnych środków, zwłaszcza jeśli wewnętrzna powłoka piekarnika jest wykonana ze stali nierdzewnej. Dodatkowo, po umyciu środkami chemii gospodarczej wymaga starannego usunięcia pozostałości tych środków ze ścianek techniki. W przeciwnym razie, pozostałości chemiczne osadzą się na potrawach, które będą gotowane w mikrofalówce po zakończeniu procedury czyszczenia.

Co należy zrobić, aby utrzymać kuchenkę mikrofalową w czystości?

Utrzymanie mikrofalówki w idealnej czystości jest łatwiejsze niż myślisz. Podąża te proste porady i pytanie co czyścić twój mikrofalówkę rzadko kłopocze ciebie.

Użyj głębokiego naczynia do rozmrażania żywności. Zapobiegnie to zabrudzeniu tacki i ścianek mikrofalówki.

Nie zapomnij przykryć pojemnika papierem pergaminowym lub specjalną folią spożywczą podczas odgrzewania potrawy.

Pamiętaj, że jajka i orzechy nie nadają się do gotowania w mikrofalówce. Jeśli chcesz ugotować warzywa z gęstą skórką, najpierw podziel je na części lub nakłuj widelcem w kilku miejscach.

Po każdym użyciu piekarnika należy przetrzeć wewnętrzne powierzchnie wilgotną ściereczką i pozostawić drzwiczki otwarte na kilka minut. W ten sposób unikniesz tworzenia się osadów i nieprzyjemnych zapachów wewnątrz kuchenki mikrofalowej.