Jak wybrać cooler CPU: wszystko, co kupujący powinien wiedzieć

 Chłodnica to system chłodzenia powietrza składający się z chłodnicy i wentylatora. Te urządzenia chłodzące są przeznaczone do obniżania temperatury procesora. Parametry urządzenia określają spójność, głośność i szybkość działania komputera. Jak dobrać cooler dla procesora, aby zapewnić komfortową i płynną pracę przy komputerze? O podstawowych zasadach wyboru - w dalszej części artykułu.

Jak dobrać cooler do procesora?

Najbardziej powszechnym typem chłodnicy jest chłodnica powietrza. Rurki cieplne wraz z płytami radiatora pokrywają ciepło z procesora i doprowadzają je do głównej części coolera, które ostatecznie jest wydmuchiwane przez wentylator. Istnieją również chłodnice cieczy, ale w tym artykule skupimy się na specyfice wyboru chłodnic powietrza.

Jak wybrać chłodziarkę o długiej żywotności? Warto zapytać o typ łożyska, które wyposażone jest w wentylator. Za najbardziej trwałe, niezawodne w działaniu, a także przystępne cenowo uważa się łożyska hydrodynamiczne. Ponadto, przy wyborze chłodziarki należy zwrócić uwagę na poziom hałasu. Jeśli cisza podczas pracy przy komputerze jest dla Ciebie bardzo ważna, szukaj sprzętu o poziomie hałasu w granicach 25 dB. Można również kierować się prędkością obrotową. Dla zapewnienia maksymalnej ciszy, wskaźnik nie powinien przekraczać 800-1500 obrotów na minutę.

Aby określić, który cooler wybrać, należy podejść do wyboru krok po kroku. Aby dokonać udanego zakupu, należy dobrać odpowiedni rozmiar chłodziarki:

  • Współczynnik rozpraszania mocy (TDP); kompatybilność z płytami głównymi; wielkość; projekt; liczba rurek cieplnych; typ połączenia.

Aby nie popełnić błędu i wiedzieć dokładnie, jak wybrać chłodnicę dla procesora, rozważmy każdy z elementów na liście bardziej szczegółowo.

Skąd mam wiedzieć, czy mój cooler jest odpowiedni dla mojego procesora pod względem mocy?

Producenci coolerów zadbali o wyraźne stopniowanie rozpraszania mocy przez urządzenia, aby ułatwić kupującym wybór. Rozpraszanie mocy lub TDP jest miarą ilości wydzielanego ciepła. Znalezienie właściwej odpowiedzi na pytanie "jak wybrać cooler do procesora" jest proste, gdy weźmie się pod uwagę zadania, jakie wykonuje komputer.

Jeśli komputer jest używany wyłącznie do przetwarzania dokumentów biurowych i przeglądania Internetu, wystarczą klasyczne coolery o TDP 45-65 W.

Czy często grasz w gry komputerowe? Następnie wybierz chłodnice dla średniej i wysokiej klasy komputerów do gier o mocy rozpraszania od 65 do 120 W.

Dla osób, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafiki i obróbką wideo, a także grają w nowoczesne gry 3D, wystarczą coolery o TDP powyżej 120 W. Należy jednak pamiętać, że takie coolery są kompatybilne tylko z mocnymi komputerami dla graczy i profesjonalistów.

Lepiej jest wybrać cooler dla procesora z 50% marginesem TDP. Jest ku temu kilka powodów.

  • W warunkach wysokiego obciążenia procesor wytwarza więcej ciepła, co oznacza więcej pracy dla chłodzenia. Producenci coolerów często zawyżają TDP. Dopuszczalne TDP pozwoli coolerowi na pracę ze średnią prędkością, w konsekwencji sprzęt będzie działał dłużej.

Specjalna potrzeba rezerwowania wydajności chłodzenia nie jest konieczna tylko w jednym przypadku - jeśli kupujemy cooler do komputera, który pracuje tylko w programie Microsoft Word.

Wybór coolera, który jest kompatybilny z płytą główną

Aby prawidłowo dobrać cooler do płyty głównej, należy wziąć pod uwagę rodzaj interfejsu programowego i rodzaje mocowań. Każda płyta główna ma swoją własną kolejność otworów montażowych i sposobów montażu coolera. Są to standardy, którymi należy się kierować przy wyborze urządzenia chłodzącego.

Pierwszym krokiem do prawidłowego doboru coolera jest sprawdzenie układu otworów montażowych w gnieździe płyty głównej. Następnie należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją coolera i upewnić się, że urządzenie jest kompatybilne z konkretnym typem montażu płyty głównej.

Wymiary coolera, który ma być zainstalowany na płycie głównej

Jak dobrać rozmiar chłodziarki? Zazwyczaj producenci komputerów podają maksymalne dopuszczalne wymiary chłodnic, które można zamontować w jednostce systemowej. Jeśli jednak nie znajdziesz takiej informacji w instrukcji, możesz samodzielnie zmierzyć niezbędne parametry.

Aby to zrobić, należy zmierzyć dwa parametry. Pierwszym z nich jest odległość pomiędzy metalową pokrywą procesora a bokiem obudowy. Drugi to odległość od podstawy coolera, która styka się z procesorem, do spodu wentylatora lub radiatora. Ta ostatnia wartość jest szczególnie ważna dla tych, którzy korzystają z kart RAM z osłoną chłodzącą.

Dobór ilości rurek cieplnych

Rurki w coolerach służą do odprowadzania ciepła do płytek radiatora, więc ich ilość w dużej mierze decyduje o szybkości chłodzenia procesora. Chłodziarki klasy podstawowej wyposażone są w jedną lub dwie rurki. Trzy lub cztery rurki to znak, że mamy do czynienia z coolerem średniej klasy. Urządzenia z segmentu Hi-End, przeznaczone do chłodzenia wydajnych procesorów, wyposażone są w pięć lub więcej rurek.

Mówiąc o rurkach cieplnych, należy zwrócić uwagę na specyfikę ich położenia. Lepiej jest, gdy rurki stykają się z otwartą pokrywą procesora. W tym przypadku proces odprowadzania ciepła będzie bardziej efektywny.

Zdarza się, że konstrukcja chłodnicy obywa się bez rurek. W większości przypadków taka konstrukcja jest typowa dla standardowych urządzeń budżetowych. Jak w tym przypadku nawigować i dobrać cooler do procesora? Zwróć uwagę na materiał bazowy. Urządzenia z miedzianą podstawą będą najbardziej efektywne, ponieważ przewodność cieplna tego materiału daje dobry wzrost chłodzenia.

Który projekt jest lepszy?

Nowoczesny asortyment obejmuje trzy rodzaje konstrukcji chłodnic.

Klasyka. Chłodziarki klasyczne stosowane są do komputerów biurowych i domowych, które służą do codziennych, prostych zadań. Wentylator jest umieszczony równolegle do procesora. Kształt tych coolerów zależy od typu procesora (dla Intela - okrągły, dla AMD - kwadratowy). Urządzenia o klasycznej konstrukcji są niezawodne, koszt budżetu i raczej wysoki poziom głośności podczas pracy.

Top-Flow. W odróżnieniu od poprzedniej konstrukcji, cooler Top-Flow posiada masywniejszy radiator, a odległość pomiędzy procesorem a radiatorem została zwiększona. Powietrze jest zasysane z otworów na bocznej ściance, na zewnątrz obudowy, a następnie wydmuchiwane w kierunku płyty głównej. Taka konstrukcja pozwala na szybsze chłodzenie komponentów znajdujących się blisko procesora. Chłodnice Top-Flow są odpowiednie dla średnio obciążonych komputerów domowych i komputerów do gier.

Chłodnice wieżowe. Charakterystyczną cechą tych urządzeń - obecność rur cieplnych, które łączą chłodnicę i podstawę chłodnicy. A sekretem zwiększonej wydajności urządzenia jest skierowanie powietrza do radiatora wzdłuż płyty głównej. Chłodnice wieżowe mogą być wyposażone w kilka wentylatorów. Ten typ konstrukcji coolera jest preferowany przez graczy oraz specjalistów zajmujących się obróbką zdjęć i filmów.

Typ połączenia

Większość coolerów ma złącze czteropinowe. Co to oznacza? Nowoczesne coolery wspierają technologię PMW, która automatycznie dostosowuje prędkość obrotów, biorąc pod uwagę temperaturę procesora.

Istnieją jednak inne urządzenia - z podłączeniem wentylatora chłodnicy za pomocą trzypinowego złącza. W tym przypadku użytkownik będzie musiał ręcznie sterować prędkością.

Wnioski

Jak wybrać cooler CPU? Po pierwsze, zrozum, jakie zadania najczęściej wykonujesz na swoim komputerze. Na podstawie tego wykresu wybierz optymalną moc rozpraszania energii (TDP) przez cooler. Zaleca się wybór coolera z co najmniej 50-procentowym zapasem TDP. Rezerwa TDP pozwoli coolerowi na pracę ze średnią prędkością, w konsekwencji sprzęt będzie działał dłużej.

Następnie należy wybrać konstrukcję urządzenia - klasyczną, wieżową lub Top-Flow, w zależności od charakteru aplikacji i zadań stawianych chłodnicy. Nie zapomnij upewnić się, że wybrany model coolera pasuje do Twojego komputera pod względem rozmiaru i typu połączeń, a także jest kompatybilny z płytą główną. Należy pamiętać, że 800 rpm to próg słyszalności dla każdego wentylatora, a rurki cieplne (jeśli są w projekcie) powinny być otwarte i stykać się z pokrywą procesora.