Jak wejść do BIOS-u: instrukcje dla początkujących i profesjonalistów

 Etapem początkowym, podczas uruchamiania komputera PC lub laptopa jest aktywacja kompleksu oprogramowania, który odpowiada za implementację API. Ten rodzaj oprogramowania systemowego nosi nazwę BIOS.

Co to jest BIOS

BIOS to podstawowy system wejścia/wyjścia. Pełna nazwa to Basic input/output system, działa on jako strefa buforowa przed uruchomieniem systemu operacyjnego. W rzeczywistości bios to zespół chipów obramowanych kodem oprogramowania. Z jego pomocą odbywa się precyzyjne dostrajanie działania systemu:

  • Kolejność uruchamiania dysku. Monitorowanie podłączonych urządzeń. Sprawdzenie działania urządzenia. Uruchomienie systemu operacyjnego. Podłączanie/odłączanie bootowalnych pamięci USB, dysków zewnętrznych, napędów optycznych. Sprawdzenie danych technicznych i właściwości.

Początkowo używany był DOS BIOS (wersja Legacy). Do manipulacji i wprowadzania danych używane są skróty klawiaturowe. Nowoczesna wersja - UEFI, przedstawiła interfejs graficzny i interakcja z nim jest znacznie łatwiejsza dla przeciętnego użytkownika, dzięki czemu oprócz klawiszy istnieje wizualny design oraz możliwość korzystania z touchpada i myszki. Tutaj pytanie jak dostać się do biosu jest o wiele łatwiejsze do rozwiązania. Dopracowanie zależy jednak jeszcze od rodzaju sprzętu i producenta. W tym artykule rozważymy osobliwości systemu i przedstawimy krok po kroku algorytm interakcji z BIOS-em na różnych urządzeniach.

Jak wejść do BIOS-u w laptopach i komputerach PC

Najczęściej logowanie do BIOS-u odbywa się poprzez naciśnięcie jednego lub kombinacji klawiszy. Najważniejsze jest to, aby zrobić to na czas. Jak tylko informacje o komputerze pojawią się na czarnym tle okna startowego, na dole lub na górze (w zależności od producenta), pojawi się powiadomienie, że można teraz wejść. Najczęściej przybiera to formę "Naciśnij "określony klawisz skrótu" aby wejść do Setup". W zależności od typu oprogramowania, klawisze skrótu mogą się różnić:

  • W celu udzielenia zamówienia - wykreślić. Dla AMI -F10. Dla Phoenixa -F2.

To są typowe warianty; mogą być też inne kombinacje: "Ctrl+Alt+Ins, Ctrl+Alt+Esc", F12. W dalszej części rozważymy specyfikę wprowadzania komend przez różnych producentów sprzętu.

Jak wejść do BIOS-u, gdy komputer jest włączony

Wejście do BIOS-u podczas uruchamiania komputera stacjonarnego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku laptopa. Skróty klawiszowe są ograniczone. Dlatego wystarczy jedno naciśnięcie klawisza, aby przejść do podstawowych ustawień startowych.

W zależności od typu płyty głównej, może to być:

  • Klawisz DELETE (Del) dla producentów płyt głównych ASUS, MSI, Foxconn, ASRock, Gigabyte, Advantech, ESC, Biostar. Klawisz F2 dla produktów firmy Intel. Dość częstym problemem podczas interakcji z komputerami stacjonarnymi z systemem operacyjnym Windows jest opcja szybkiego uruchamiania. Po uruchomieniu systemu, użytkownik po prostu nie ma czasu, aby zobaczyć, kiedy konieczne jest wykonanie prawego przycisku myszy w celu wejścia do BIOS-u pod Windows 10, 7 i innych wersjach. Aby wyłączyć tę funkcję, należy wykonać prosty algorytm działań: W "Panelu sterowania" znajdź blok "zasilanie". W segmencie "power" przejdź do "power button actions". Wybrać podmenu "Parametry systemu". Kliknij na "zmień ustawienia, które nie są dostępne". Usuń zaznaczenie pola "włącz szybkie uruchamianie". Aktywuj opcję "zapisz zmiany".

Ta sama procedura obowiązuje zarówno dla wersji UEFI, jak i Legacy.

Jak wejść do BIOS-u przy starcie systemu

Aby dostać się do podstawowego menu na laptopie, może być wiele opcji. Wszystko zależy od serii, modelu, producenta i roku produkcji urządzenia. Najczęściej dla większości laptopów istotny jest klawisz F10.

Nowoczesne laptopy wyposażone są w interfejs UEFI, a algorytm działania jest ustandaryzowany:

  • Naciśnięcie przycisku startu (uruchomienia). Natychmiast nacisnąć klawisz funkcyjny F10. Alternatywny sposób: Przycisk zasilania. Klawisz ESC. Klawisz funkcyjny F10.

Uwaga. F10 jest standardem. Jednak nie działa to w ten sposób na wszystkich typach urządzeń. Jeśli po naciśnięciu klawisza F10 nie pojawi się menu startowe, można poeksperymentować z innymi klawiszami funkcyjnymi: F8, F9, F11, F12. Ponieważ odstęp czasu przewidziany na wybór opcji jest minimalny, można przetestować 1 przycisk na każde uruchomienie systemu.

Jeśli nie chcesz włączać i wyłączać laptopa kilka razy z rzędu, aby odgadnąć właściwą kombinację klawiszy funkcyjnych, możesz skorzystać z poniższej instrukcji, gdzie opisane jest jak wejść do BIOS-u na Twoim laptopie.

Laptopy Asus

W linii laptopów marki Asus, algorytm wejścia do BIOS-u zależy od serii i generacji sprzętu. Najczęściej używaną opcją jest klawisz F2. Bezpośrednio po uruchomieniu przycisku zasilania, aby rozpocząć pracę, należy wcisnąć klawisz F2. Istnieją 2 sposoby wejścia do ustawień: długotrwałe pojedyncze naciśnięcie F2 oraz wielokrotne naciśnięcie.

Jeśli obie te metody nie zadziałają, możesz spróbować użyć skrótu klawiszowego Del+F9. Ten wariant jest znacznie rzadszy, ale nie można go w ogóle nazwać rzadkim. W tym przypadku metoda może być realizowana z naprzemiennym lub jednoczesnym wciskaniem tych klawiszy.

W przypadku najstarszych wersji modeli z serii "Asus" typowe rozwiązania mogą nie działać. Jeśli nadal konieczne jest wejście do BIOS-u na przestarzałym typie Asusa, to w tym celu można spróbować następującej opcji:

  • Ponownie uruchomić laptop. Podczas uruchamiania systemu należy przytrzymać klawisz ESC. Przytrzymaj go, aż pojawi się menu rozruchowe. Przejdź do Entr setup i naciśnij Entr.

Skróty klawiszowe do wchodzenia do BIOS-u według serii:

  • Seria X to typowe klawisze F2, Ctrl+F2 FX-ruler - najczęściej jest to Del lub Ctrl+ Del. Seria Ux/Ul - tutaj jest uruchamianie klawiszami funkcyjnymi F2 i Fn oraz kombinacjami: Ctrl + F2, Fn + F2. W serii K dostęp do BIOS-u można uzyskać po naciśnięciu klawisza F8.

Laptopy Acer

Jeśli nie wiesz jak wejść do BIOSu w Acerze, ta instrukcja jest dla Ciebie. Prawidłowy wybór klucza zależy od serii:

  • Zarówno Extens lineup, jak i TravelMate otwierają menu startowe za pomocą klawiszy Del lub F2. W komputerach z serii Aspire używane są klawisze F2, Ctrl+F2.

Wszystkie inne typy sprzętu pozwalają użytkownikowi na wejście do BIOS-u za pomocą klawiszy F1, F2. W starszych modelach (wydanych przed 2015 rokiem), najczęściej dostęp do menu podstawowego odbywa się poprzez kombinację klawiszy: Ctrl+Alt+Del oraz Ctrl+Alt+Esc.

Laptopy Lenovo

Produkty marki Lenovo różnią się znacznie w zależności od serii. Dlatego nie ma standardowej metody wejścia do BIOS-u.

Wszystkie modele z lat 2007-2013 wyposażone są w specjalny przycisk BIOS Setup, który pozwala na wymuszone uruchomienie podstawowego menu ustawień. Bardziej aktualne modele, prezentowane są wraz z rozwiązaniem ogólnym. Na przykład:

  • Seria jogi - przycisk startowy Fn, F2 lub tandem Fn + F2. Do linii netbooków i laptopów IdealPad można wejść do BIOS-u za pomocą klawiszy F8 i Del.

W pozostałych wersjach podstawowe menu uruchamia się również poprzez użycie przycisków Fn+ F2.

Laptopy HP

Jeśli nie wiesz jak wejść do BIOSu (HP), ten poradnik Ci pomoże.

Konfiguracja sprzętu odgrywa kluczową rolę w znalezieniu odpowiedniego przycisku.

  • Większość modeli reaguje na szybkie wielokrotne naciśnięcie klawisza F10. Linia z nowoczesnym UEFI na pokładzie działa również z F10, ale tutaj wystarczy jedno naciśnięcie.

W niektórych przypadkach możesz znaleźć modele, w których do uruchomienia będziesz musiał wpisać F9, F8, Del, ESC.

Laptopy tej marki są najbardziej uniwersalne. Jeśli wiesz, jak wejść do BIOS-u na laptopie Lenovo, to interakcja z HP będzie wydawać się bardzo prosta.

Laptopy Samsung

Urządzenia "Samsung" wyróżniają się przemyślaną konstrukcją i funkcjonalnością. Cechy lokalizacji przycisków zmuszają programistów do oferowania innych niż standardowe rozwiązań. Właściciele laptopów Samsunga, aby wejść do BIOS-u, będą musieli wcisnąć kombinację klawiszy Fn + F2, Fn + F12, Fn + F8.

Laptopy Dell

Aby otworzyć BIOS w komputerze Dell, możesz użyć klawisza F2. Ten przycisk funkcyjny jest odpowiedni dla większości modeli, jak również dla komputerów stacjonarnych. Nieco rzadziej spotykane są Insert, Del, F10, Esc.

Jak wejść do UEFI z Windows 7 i Windows 10

W Windows 10, 8/8.1 i 7 można wejść do podstawowych ustawień bezpośrednio przez pulpit.

Aby to zrobić, musisz wykonać kilka kroków:

  • Przejdź do menu "start" za pomocą prawego przycisku na touchpadzie lub myszy. Przejdź do bloku "ustawienia". Następnym krokiem jest podmenu "aktualizacja i bezpieczeństwo". Kliknij na "Przywróć". Segment "specjalne opcje startowe". Wybierz opcję "restart".

Po kliknięciu tej opcji otwarte okna i aplikacje zostaną zamknięte, a system uruchomi się ponownie z niebieskim ekranem. W tym podmenu musisz wybrać sekcję "Rozwiązywanie problemów".

Po tych manipulacjach pojawi się okno dialogowe, w którym należy wybrać "opcje zaawansowane" i przejść do "opcji UEFI". Po wybraniu tej opcji zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie systemu. Po ponownym uruchomieniu zostaniesz automatycznie zalogowany do BIOS-u.

Algorytm jest odpowiedni dla wszystkich typów urządzeń.

Proszę zwrócić uwagę! Jeśli masz zainstalowany system operacyjny Windows 7 lub masz do wyboru rozruch - Linux lub Windows, będziesz musiał nacisnąć inne klawisze funkcyjne, aby otworzyć BIOS, w zależności od producenta płyty głównej:

  • AMD →F1. ALR → F2, Ctrl+Alt+Esc. DTK → Esc. Nagroda → Del, Ctrl+Alt+Esc. Phoenix Ctrl+Alt+Esc, Ctrl+Alt+Ins, Ctrl+Alt+S. AMI → F2, Del.

BIOS prosi o hasło, jak zresetować?

Dość częstym problemem, z którym użytkownicy przychodzą na fora tematyczne, jest zapytanie "Nie mogę wejść do BIOS-u, wymaga hasła". Taka sytuacja jest możliwa, jeśli ktoś inny korzysta z komputera lub jeśli laptop nie jest nowy dla użytkownika. Oznacza to, że ktoś wcześniej ustawił hasło, którego Ty nie znasz.

To jest ważne! Resetowanie hasła na laptopie jest dość trudne do rozwiązania. Ważne jest, aby znać dokładnie model, konfigurację. Najlepiej jest skontaktować się z wyspecjalizowanym centrum serwisowym.

Ale jest możliwe zresetowanie żądania na maszynie stacjonarnej własnymi siłami. Na płycie głównej znajduje się czujnik - Clear CMOS. Jest on wlutowany w bezpośrednim sąsiedztwie baterii. Aby zresetować hasło wystarczy wyłączyć zasilanie w jednostce systemowej, usunąć Clear CMOS z jednego z pinów i przyłożyć go na 10-20 sekund do jednego z pozostałych pinów. A potem odłóż to z powrotem. W 75% przypadków te manipulacje pomagają zresetować hasło. Jeśli nie, spróbuj usunąć zworkę razem z baterią.

Ważne! Resetowanie hasła łączy się z pełnym resetem ustawień BIOS-u. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ praca z podstawowym menu może znacząco zakłócić i zmienić funkcjonalność, jak również wydajność komputera.