Filtracja sucha, mokra i aqua: jakie są różnice?

 Funkcje, które posiada odkurzacz, są uzależnione od jego przeznaczenia. Niektóre modele wykonują tylko czyszczenie na sucho, inne zaś na mokro. Istnieją również urządzenia łączone, które mogą wykonywać dwa zadania.

Odkurzacz na sucho to w zasadzie odkurzacz do podłóg, dywanów lub kanap. Z kolei odkurzacz na mokro wywiera ciśnienie na powierzchnię podłogi i natychmiast zasysa ją wraz z kurzem. W ten sposób zbierasz kurz i jednocześnie wycierasz podłogę, dzięki czemu masz czystą podłogę i świeże powietrze w mieszkaniu.

Niektóre modele odkurzaczy mogą być alternatywą dla czyszczenia na sucho. Są one wyposażone w dodatkowe dysze do czyszczenia mebli i dywanów. Będziesz w stanie wyczyścić kanapę lub dywan z plam w miarę ich pojawiania się.

Żaden odkurzacz na sucho nie czyści tak dokładnie jak odkurzacz do dywanów. I tu nie chodzi o moc urządzenia, a po prostu o jego funkcjonalność.

Odkurzacz na sucho z filtrem wodnym

Odkurzacze z filtrem wodnym działają według tego samego schematu - kurz jest zasysany do środka, tam łączy się z wodą i osiada w specjalnym pojemniku. Aquafilter występuje w różnych typach, aby zrozumieć, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie, zapoznajmy się z ich różnicami:

  • Rodzaj sziszy działa na zasadzie elementarnej - powietrze wraz z cząsteczkami pyłu przechodzi przez słup wody. Ten rodzaj oczyszczania powietrza jest uważany za najmniej skuteczny, ponieważ małe cząsteczki kurzu mogą dostać się do powietrza. Odkurzacz cyklonowy to bardziej zaawansowane urządzenie, w którym woda wiruje, zbierając cząsteczki kurzu. Ze względu na siłę odśrodkową, pył pozostaje wewnątrz cyklonu, staje się mokry i osiada. Jednak taki odkurzacz nie jest w stanie zatrzymać najmniejszych cząsteczek, które wracają do powietrza. Odkurzacze typu separator wyposażone są w zbiornik na wodę, który tworzy chmurę wodną, pomaga to zatrzymać najmniejsze cząsteczki kurzu. W ten sposób do pomieszczenia trafia możliwie najczystsze powietrze. Urządzenia te zapewniają najwyższą jakość czyszczenia, ale ich koszt jest wyższy niż poprzednich typów.

Czyszczenie na sucho

Odkurzacze do pracy na sucho to najczęściej spotykane odkurzacze. Wyposażone są w worek na kurz, który może być wymienny (jednorazowy) lub wielokrotnego użytku.

W niektórych odkurzaczach do odkurzania na sucho stosuje się filtr cyklonowy, który zamiast worka ma wkład lub specjalną żarówkę. W nim, podczas czyszczenia, tworzy huragan małych cząstek, kurzu i włosów, które osiadają i tworzą bryłę, po wyłączeniu. Dobrą cechą tego typu urządzeń jest to, że zebrany pył nie przedostaje się do powietrza.

Odkurzanie na mokro za pomocą wilgotnego odkurzacza

Odkurzacz do pracy na mokro różni się od innych typów urządzeń pod wieloma względami. Jego głównym zadaniem jest szybkie dostarczenie wody pod wysokim ciśnieniem i natychmiastowe jej odebranie.

Ma inną konstrukcję - ma dwa zbiorniki na wodę, pierwszy napełniasz czystą wodą do czyszczenia, a drugi będzie otrzymywał brudną wodę z zebranymi cząsteczkami kurzu. Za pomocą tego urządzenia można łatwo czyścić dywany i mopować podłogi.

Wybierając odkurzacz, weź pod uwagę swoje osobiste potrzeby. Jeśli masz dużą rodzinę, posiadasz zwierzęta i dywany, to warto zwrócić uwagę na odkurzacz z filtrem typu aqua separator. Do małego pomieszczenia bez dywanów wystarczy zwykły odkurzacz do czyszczenia na sucho.

Wybierz, porównaj ceny, cechy i wygodnie zamów swojego asystenta sprzątacza na stronie foxtrot.com.ua.