15 najlepszych technologii przyszłości z CES 2020

Consumer Electronics Show to największa wystawa technologiczna, która odbywa się od 1967 roku w Las Vegas. Zrzesza globalne marki i małe startupy, które organizują prezentacje i pokazy, aby pokazać nowe technologie i zaprezentować produkty przyszłości.

Na targach CES wiele startupów otrzymuje dofinansowanie i wsparcie od prasy oraz globalnych firm, co pomaga im w promocji swoich produktów. W tym roku ponad 175 tysięcy osób z 79 krajów odwiedziło targi CES 2020. Na targach zaprezentowano 4 400 eksponatów znanych na całym świecie marek i młodych firm.

Tradycyjnie jako pierwsze swoje prezentacje prowadziły duże marki (takie jak LG, Samsung czy Sony). Po raz pierwszy od ponad 10 lat firma Apple była obecna na wystawie. Nie zaprezentowali nowych produktów, ale Jane Horvath (przedstawicielka Apple ds. zarządzania prywatnością produktów) wzięła udział w dyskusji na temat bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej. Wśród uczestników była również Ivanka Trump, która poświęciła dyskusję na temat awansu kobiet w świecie technologii.

Zebraliśmy najbardziej niezwykłe i ciekawe technologie, które zostały zaprezentowane na targach CES 2020 i stworzyliśmy listę 15 najlepszych innowacji.

    Samochód koncepcyjny Mercedesa inspirowany Avatarem

Mercedes-Benz zaprezentował samochód koncepcyjny oparty na sedanie Mercedes Vision EQS, który trafi do masowej produkcji w 2021 roku.

Vision AVTR został stworzony pod wpływem silnej inspiracji filmem Jamesa Camerona "Avatar". Twórcy dążyli do stworzenia sposobu na harmonijne współdziałanie ludzi, natury i maszyn. Na dachu samochodu znajdują się 33 bioniczne zawory, imitujące łuski gadów, które będą przekazywać kierowcy informacje o otoczeniu.

Ponadto, samochód koncepcyjny może monitorować i rozpoznawać bicie serca i oddech kierowcy, gdy ten kładzie rękę na panelu sterowania, i w ten sposób wyświetlać menu sterowania samochodu na dłoni kierowcy.

    Robot asystujący Ballie Robot firmy Samsung

Ballie wyposażony jest w różnego rodzaju czujniki i sensory, które pomagają mu w nawigacji w przestrzeni i bezproblemowym poruszaniu się po mieszkaniu. Posiada wbudowaną w korpus kamerę, która może nagrywać filmy.

Samsung poświęcił wiele uwagi systemowi zabezpieczeń, dzięki czemu użytkownicy mogą być spokojni - nikt nie może uzyskać zdalnego dostępu do kamery lub wyładować nakręconego filmu. Robot nie posiada pilota, można nim sterować tylko głosowo poprzez aplikację, będąc z nim w tym samym pomieszczeniu.

W arsenale możliwości robota-asystenta znajduje się wiele poleceń. Przede wszystkim może sterować urządzeniami smart home - włączać telewizor i przełączać kanały, aktywować odkurzacz-robota i nagrywać wideo. Aby Ballie wykonał polecenie, wystarczy wydać mu instrukcje głosowe. Samsung twierdzi, że w przyszłości dostanie więcej funkcji i będzie w stanie uczyć się poprzez AI.

    Hydraloop

Startup z Holandii zaprezentował pierwszy domowy system recyklingu wody. Jeszcze kilka lat temu takie systemy były instalowane tylko na stacjach kosmicznych, ale teraz są dostępne dla każdego.

System recyklingu może uzdatniać tylko wodę użytkową, tzn. można jej używać do toalety, mycia, podlewania roślin, ale nie można się w niej pić ani kąpać. Oczyszczanie składa się z 6 etapów, które obejmują oddzielenie dużych i małych cząstek, oczyszczanie przez bakterie tlenowe i promieniowanie ultrafioletowe. Jedną z zalet podawanych przez producenta jest brak jakichkolwiek materiałów eksploatacyjnych, co oznacza, że nie będzie potrzeby wymiany filtrów lub innych części podczas pracy urządzenia.

Hydraloop można kupić w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb użytkownika. Istnieją kompaktowe modele, które kosztują 4000 dolarów i mają pojemność 530 litrów na dzień. I są modele przemysłowe, które mogą być alternatywą dla małej stacji uzdatniania wody, ponieważ są one zdolne do leczenia 6000 litrów dziennie.

    Okulary wirtualnej rzeczywistości od Panasonic

Firma Panasonic zaprezentowała pierwsze na świecie okulary do wirtualnej rzeczywistości, które obsługują obraz o ultrawysokiej rozdzielczości i rozszerzonym zakresie dynamiki (UHD HDR). Producent zapewnia, że są one równie wygodne w użytkowaniu jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

W rzeczywistości jednak konstrukcja okazała się dość masywna i niezbyt wygodna w użytkowaniu. Po prezentacji Panasonic zapewnił, że okulary trafią do sprzedaży z poprawionym wyglądem.

W okularach zastosowano mikropanele OLED. Pomogły one stworzyć wspaniały obraz bez efektu zgrzytu. A wyjątkowy system głośników zapewnia wysoką jakość dźwięku.

    LG Signature 65RX Telewizor zwijany

Ten telewizor pojawia się na targach już drugi rok z rzędu, ale wciąż nie trafi na sklepowe półki. Model 2020 posiada unowocześniony procesor i ulepszoną matrycę. Szykowny pomysł pójdzie na wyszukany projekt wnętrza, ale będzie przystępny tylko dla prawdziwych koneserów, przybliżony koszt to 60.000 dolarów.

Ekran w tym modelu posiada własny zasób - 50 tys. otwarć/zamknięć. Jeśli włączysz telewizor dwa razy dziennie, jego zasoby wystarczą na 60 lat użytkowania, co zwróci koszt jego zakupu.

    Robot kucharz z Samsunga

Na targach CES 2020 pojawiło się wiele nowości od Samsunga, ale robot-kucharz zachwycił wszystkich i wywołał furorę. Demonstracja była tak zwięzła, jak to tylko możliwe i zaczynała się od komendy "Witaj, Bot Chef! Zróbmy sałatkę." Po odczytaniu przepisu, szef kuchni Bot zabrał się za przygotowanie sałatki. Co z tego wyszło możecie zobaczyć na filmie!

Robot-kucharz może zostać zainstalowany w Twojej kuchni i na polecenie Twojego smartfona będzie w stanie ugotować dla Ciebie kolację lub śniadanie. Samsung Bot Chef jest w stanie pobierać przepisy przez Wi-Fi, pobierać odpowiednie produkty z lodówki i sterować innymi inteligentnymi urządzeniami (piekarnik, wentylacja, lodówka).

    Wyświetlacz Nvidia G-Sync z częstotliwością odświeżania 360 Hz

Nvidia zdecydowała się przenieść swoją uwagę na tych, którzy potrzebują częstotliwości odświeżania gier, aby wygrać, czyli fanów Esportu i graczy wyczynowych. Nowy wyświetlacz G-Sync charakteryzuje się wysoką częstotliwością odświeżania 360Hz, co oznacza, że klatki w grach są odświeżane co 2,8ms. Ponadto, technologia Variable Refresh Rate (VRR) firmy Nvidia jest wbudowana w wyświetlacz, zapewniając normalną i płynną synchronizację.

    Royole: głośniki i elastyczne wyświetlacze na drewnie

Firma ta zaprezentowała już pierwszy składany smartfon FlexPai, a teraz we współpracy z Cleer Audio stworzyła inteligentny głośnik.

Na zewnątrz widzimy kapsułę, która zdaje się unosić w powietrzu, elastyczny wyświetlacz o przekątnej 7,8'' AMOLED i rozdzielczości 1920×1440. Kapsuła ta jest zapakowana w elastyczny display. Na ekranie można sterować muzyką i włączać żywe efekty specjalne.

    Uber Air Taxi

Hyundai wraz z Uber Technologies zaprezentował makietę samolotu S-A1. Według prezentacji, powietrzna taksówka będzie latać z prędkością około 290 kilometrów na godzinę na wysokości 300-600 metrów. Urządzenie będzie zasilane wyłącznie energią elektryczną, a jego naładowanie zajmie 7 minut. W dalekiej przyszłości zapowiada się, że taksówki staną się bezzałogowe. Tu również będzie obowiązywała zasada wspólnych przejazdów, koszt takiego przejazdu 30 km będzie wynosił 100 dolarów.

    Y-Brush: szczotkowanie zębów w 10 sekund

Inżynierowie FasTeesH postanowili ułożyć włosie wzdłuż całego rzędu zębów i w ten sposób powstała szczoteczka Y-Brush, która potrafi wyszczotkować 1 szczękę w 5 sekund. Włosie wykonane jest z nylonu, a bateria wystarcza na miesiąc użytkowania. Idealny dla tych, którzy zawsze mają mało czasu rano, aby się przygotować. Cena przyjemności to 125 dolarów.

    Segway S-Pod: fotelik na hulajnodze żyroskopowej

Ludzie na jednośladach i żyroskopach na ulicach miasta wciąż wydają się być przybyszami z przyszłości. Segway poszedł o krok dalej: firma wprowadziła autonomiczny fotel S-Pod dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą stać. Fotelik waży 150 kg i rozpędza się do 40 km/h. Ładunek wystarcza na przejechanie 70 km. Sterowanie odbywa się za pomocą joysticka umieszczonego w podłokietniku.

    Atmōs: maska do oczyszczania powietrza

Firma Aō Air opracowała osobistą maskę oczyszczającą powietrze. Maska jest wyposażona w wentylatory, które zapewniają nadciśnienie w obszarze w pobliżu ust. Dzięki temu wdychacie Państwo przefiltrowane, czyste powietrze. Cena wynosi $350.

    Google Phone: pierwszy na świecie okrągły smartfon

Masz już dość identycznych, prostokątnych telefonów? Firma dTOOR stworzyła okrągłe!

Cyrcle Phone działa na systemie Android 9, ma okrągły ekran o średnicy 3,45 cala. Twórcy obiecują, że zoptymalizują istniejące aplikacje pod kątem okrągłego formatu. Ale dopóki to się nie stanie, sukces gadżetu wydaje się słaby. Ale Cyrcle Phone posiada microUSB, USB-C i dwa gniazda audio 3,5 mm do wspólnego słuchania muzyki.

    Egzoszkielet Guardian XO

Firma Sarcos Robotics nawiązała współpracę z Delta Air Lines w celu zaprezentowania egzoszkieletu zaprojektowanego do pomocy pracownikom w podnoszeniu dużych ciężarów. Dzięki niemu pracownicy lotnisk mogą na przykład bez wysiłku podnosić i przenosić ciężkie przedmioty.

    AirSelfie - dron do robienia selfie

Zapomnij o kijkach do selfie! Teraz modne jest robienie selfie z pomocą drona amerykańskiego producenta AirSelfie. Gadżet jest w stanie rozpoznawać twarze i robić zdjęcia w jakości HD. A sterowanie nim jest bardzo proste - wystarczy machnąć ręką.

Bonus: robot dostarczający papier toaletowy