Jak wybrać lodówkę?

Treść:

Wstęp Typ lodówki Przedziały, układ i obszar świeżej żywności Wymiary i objętość. System chłodzenia, zdolność zamrażania Sprężarka, poziom hałasu Klasa energetyczna Klasa klimatyczna Dodatkowe cechy i wyposażenie Rodzaj kontroli Projekt

O tym, jak ważna i niezbędna jest lodówka, nie muszę wiele mówić. Jest niezbędnym urządzeniem w kuchni, bez którego współczesne życie jest niemożliwe. Ale prędzej czy później każdy potrzebuje nowej lodówki, a jest to szczególnie istotne w gorącym okresie letnim roku. Aby nie dokonać złego wyboru i kupić model, który będzie służył przez wiele lat, zebraliśmy listę kluczowych punktów, na których należy się skupić przy zakupie lodówki.

Typ lodówki

Bez względu na to, jak ważne mogą być cechy funkcjonalne lodówki, każdy nabywca w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd urządzeń. O tym właśnie chcielibyśmy opowiedzieć Państwu więcej.

Wbudowany czy wolnostojący?

Zanim kupisz lodówkę, ważne jest, aby zdecydować, czy chcesz wolnostojący lub wbudowany model.

Pierwszy typ jest o tyle wygodny, że można go umieścić w dowolnej części kuchni - gdziekolwiek zechcemy. W razie potrzeby można go również łatwo przenieść w inne miejsce.

Lodówka wolnostojąca / Samsung RB31 FSRNDSA

Lodówka wolnostojąca jest instalowana bezpośrednio w przygotowanej wnęce w Państwa kuchni. Znacznie oszczędza miejsce w pomieszczeniu.

Modele do zabudowy są z kolei podzielone na 2 kategorie: częściowo zabudowane i całkowicie zabudowane.

Co to za różnica? To bardzo proste: pierwsza opcja jest zainstalowana we wnęce w kuchni, z przednim panelem z drzwiami nadal widoczne. Całkowicie wpuszczona lodówka różni się tym, że jest całkowicie ukryta przez panel dekoracyjny szafki kuchennej (który jest przygotowany w ściance szafki lub szuflady). W ten sposób w pełni wbudowana lodówka w ogóle nie wyróżnia się we wnętrzu i harmonijnie wtapia się w pomieszczenie.

Częściowo wbudowana chłodziarko-zamrażarka

W pełni zintegrowana chłodziarko-zamrażarka

Drzwi ruchome

Przy wyborze lodówki należy zwrócić uwagę na to, z której strony można otworzyć drzwi. Zawiasy drzwi są w niektórych modelach rozmieszczone po lewej i prawej stronie. Ta cecha pozwala na łatwe ustawienie lodówki w dowolnej części pomieszczenia - drzwi otwierają się w wybranym kierunku.

Podłączenie drzwi skrzydłowych

Przedziały i układ

Lodówki dostępne są w różnych modelach:

    Jednokomorowa - opcja do domku lub biura; w tym przypadku lodówka ma tylko jedne drzwi, a komora zamrażarki może być "ukryta" wewnątrz głównej komory, z małymi oddzielnymi drzwiami lub bez nich;

Chłodziarka jednokomorowa / Gorenje RB 3091 AW

Istnieje wariant chłodziarki jednokomorowej bez komory zamrażania - tylko komora chłodziarki.

Chłodziarka bez zamrażarki / Electrolux ERF 2504 AOW

    Dwukomorowy - najbardziej powszechny typ, który jest dostępny w prawie każdym domu. W modelach dwukomorowych warto zwrócić uwagę na umiejscowienie zamrażalnika - górny lub dolny. Wybór zależy od użytkownika: komu będzie wygodnie korzystać z zamrażarki;

Górny układ komory mrożenia w chłodziarce / Electrolux EJ 2801 AOW2

Układ dna komory mrożenia w chłodziarce / Gorenje NRK 6191 MW

    modele trzykomorowe - wszystkie trzy komory umieszczone są w rzędzie, jedna nad drugą;

Chłodziarka z trzema komorami / Kaiser KK 65205 S

Zdarza się, że producenci wykonują lodówki z czterema oddzielnymi drzwiami, gdzie komory mogą być również trzy:

Chłodziarka trzykomorowa side-by-side / Liebherr CBNes 6256

    Side-by-side - obszerne modele z komorą zamrażarki po lewej stronie i komorą chłodziarki po prawej.

Lodówka Side-by-side / Samsung RSA1SHVB1/BWT

Temperatura w komorze

Komora chłodziarki utrzymuje temperaturę powyżej 0 stopni, zazwyczaj od +1 do +9 stopni. Dodatkowo w komorze chłodniczej często znajduje się specjalny przedział zwany "strefą świeżości".

Jest to oddzielna komora, w której temperatura jest utrzymywana od 0 do +2 stopni, a wilgotność jest umiarkowana. Warunki te są optymalne do przechowywania półproduktów, świeżego mięsa, ryb, owoców morza, a nawet ziół.

Strefa świeżości w chłodziarce / Samsung RB 37 J5100SA

Wewnątrz komory lodówki znajdują się półki i szuflady (pojemniki). Półki mogą być wykonane z listew (bardzo rzadko) lub z trwałego szkła hartowanego. Materiał ten jest łatwy w pielęgnacji.

Niektóre modele lodówek mają możliwość zmiany wysokości półek, co jest wygodne, jeśli musisz umieścić w komorze wysokie naczynia.

Szklane półki rekonfigurowalne / Electrolux ENG 2693

Półki, które można przestawiać, pozwalają na przechowywanie owoców i warzyw.

Szuflady na warzywa i owoce / Liebherr CBNP 5156

Niektóre chłodnie mają szuflady z różnymi poziomami głębokości. Producenci robią chłodniom z oddzielnymi głębokimi pudełkami które projektują dla masowych mrożonek.

Większy pojemnik zamrażarki / LG GW-B469BMJZ

Wymiary i objętość.

Przy zakupie lodówki nie należy zapominać o jej wymiarach. Kryteria wielkości i objętości są ze sobą nierozerwalnie związane: najbardziej kompaktowe modele lodówek charakteryzują się niewielką objętością. Na przykład, model o wysokości do 1 metra będzie miał objętość około 110-150 litrów.

Chłodziarka Liebherr T 1710.

Modele o wysokości do 1,80 m należą do kategorii lodówek średniej wielkości. Ich objętość wynosi około 300 litrów. Ta kategoria jest najbardziej popularna wśród kupujących, przeznaczona jest dla 3 - 4 osobowej rodziny.

Chłodziarka Siemens KG36NNL30U

Najbardziej wielkogabarytowe modele to lodówki side-by-side. Ich pojemność wynosi ponad 350 litrów, a zwiększenie przestrzeni wewnętrznej lodówki osiągnięto dzięki jej szerokości. Modele tego typu mają szerokość około 1 metra i wysokość 2 metrów. Pojemna lodówka side-by-side jest odpowiednia dla dużej rodziny.

Chłodziarka Daewoo FRN-X22B3CS

System chłodzenia i moc zamrażania

Nowoczesne modele lodówek nie wymagają już ręcznego procesu rozmrażania. Obecnie istnieje kilka automatycznych systemów do chłodzenia żywności w komorach chłodniczych, o których szczegółowo opowiemy.

System kroplujący

Ten rodzaj odszraniania nazywany jest również "ścianą płaczącą". Nazwa pochodzi od procesu rozmrażania, który przebiega w następujący sposób:

Parownik (a zarazem element chłodzący) znajduje się na tylnej ścianie lodówki. W określonych odstępach czasu praca kompresora zostaje zatrzymana, lód powstały na parowniku zaczyna się topić i spływać do specjalnej tacki zainstalowanej w dolnej części lodówki. Cały proces przebiega automatycznie, wystarczy tylko od czasu do czasu usunąć gąbką wilgoć powstałą na tylnej ścianie lodówki i opróżnić tackę ociekową. Dlatego też system kroplujący nazywany jest "ścianą płaczu" - woda spływająca kroplami bardzo przypomina łzy.

Chłodziarki z systemem odszraniania kropelkowego wymagają regularnego odszraniania komory zamrażania (ręcznie), co nie jest zbyt praktyczne. Dlatego wygodniejszym wariantem będzie uzyskanie modelu z kombinowanym systemem rozmrażania: komora chłodnicza - rozmrażanie kroplowe, komora zamrażania - automatyczny system powietrzny (porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo poniżej).

Schemat systemu zamrażania kroplowego

No Frost

Obecnie najbardziej popularnym systemem chłodzenia jest No Frost: zamrażanie produktów spożywczych odbywa się poprzez nadmuch chłodnego powietrza. Komora lodówki jest wyposażona w wydajny system wentylatorów, który wspomaga ten proces.

Słowo "no frost" tłumaczy się jako "brak mrozu". Dzięki przepływowi zimnego powietrza w komorach chłodziarki utrzymywana jest temperatura niezbędna do przechowywania i zamrażania żywności.

Nie jest konieczne rozmrażanie lodówki z systemem No Frost. Ale dla prewencyjnej konserwacji maszyn, lepiej jest odłączyć lodówkę od zasilania raz lub dwa razy w roku i wyczyścić komory mokrą gąbką (w tym półki i szuflady). W ten sposób można uniknąć pojawienia się bakterii i nieprzyjemnego zapachu.

Automatyczny system odszraniania No Frost składa się z kilku podsystemów i może być nazywany innymi nazwami:

Full No Frost - nazwa oznacza, że zarówno komora chłodziarki, jak i zamrażarki wyposażone są w system No Frost;

Total No Frost - połączenie systemu No Frost i systemu Multi-Air-Flow (o którym opowiemy w dalszej części).

Zamrażanie No Frost Zamrażanie konwencjonalne

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją również kombinowane systemy chłodzenia (wspomnieliśmy o nich powyżej). W jednym przypadku komora zamrażarki jest chłodzona systemem No Frost, a komora chłodziarki systemem ociekowym. Ten wariant chłodzenia nosi nazwę Frost Free.

Inna kombinowana metoda chłodzenia polega na tym, że system ociekowy działa w komorze zamrażarki, ale komora zamrażarki musi być rozmrażana ręcznie.

Zdolność zamrażania

Ta cecha jest również ważna przy zakupie lodówki. Zdolność zamrażania jest mierzona w kilogramach i wskazuje, ile żywności zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu 24 godzin. Zamrażanie żywności odbywa się na całej jej głębokości, od temperatury pokojowej do temperatury -18 stopni Celsjusza.

Średnia wydajność zamrażania w dzisiejszych lodówkach wynosi od 3 do 40 kilogramów dziennie. Sprężarka i poziom hałasu

Co to jest kompresor? Można powiedzieć, że jest to "serce" lodówki, jej główny "silnik". To właśnie sprężarka rozprowadza i rozprowadza czynnik chłodniczy, którego kosztem powstaje zimno.

Nowoczesne lodówki mogą mieć jedną lub dwie sprężarki. Zdecydowanie korzystniejszy jest zakup ostatniego wariantu, ponieważ obecność dwóch kompresorów daje lodówce kilka cennych zalet:

    Każda ze sprężarek pracuje dla oddzielnej komory - chłodziarki i zamrażarki, co przyczynia się do zwiększenia żywotności urządzenia, zwiększa się wydajność chłodnicza; Dla każdej z komór możliwa jest oddzielna regulacja temperatury.

Oczywiście modele z dwiema sprężarkami kosztują znacznie więcej. Ale w tym przypadku lepiej nie oszczędzać pieniędzy: dwusprężarkowa lodówka będzie służyć dłużej i bardziej niezawodne niż reszta.

Teraz porozmawiajmy o typach sprężarek. Istnieją dwa z nich - liniowy i inwerterowy.

Sprężarkę liniową można nazwać typem "standardowym", który działa zgodnie z pewną zasadą:

załączenie na pełną moc - chłodzenie (osiągnięcie wymaganego poziomu chłodzenia) - wyłączenie.

Ten sposób działania stanowi duże obciążenie dla systemu chłodniczego i sieci elektrycznej.

Sprężarka inwerterowa jest najnowszym osiągnięciem producentów. Jego praca jest gładka i jednolita. Wbudowane czujniki pozwalają sprężarce przez cały czas utrzymywać zadaną temperaturę. Ten sposób działania zmniejsza zużycie energii o 40%, zapewnia minimalny poziom hałasu i dłuższą pracę całej lodówki.

Porównanie wydajności sprężarki

Poziom hałasu

Każdy wie, że hałas podczas pracy lodówki jest czymś naturalnym. Poziom hałasu może się jednak różnić - jest to całkowicie związane z opisaną powyżej sprężarką.

Standardowy poziom hałasu podczas pracy lodówki z konwencjonalną sprężarką wynosi 45-50 decybeli (dB). Dla porównania można to porównać do głośnej rozmowy w pokoju.

Wysoki poziom hałasu - ponad 50 dB.

Niski poziom hałasu wynosi od 35 do 42 dB. Jest to wartość dla lodówek ze sprężarkami inwerterowymi. Poziom hałasu jest zazwyczaj podany w specyfikacji lodówki, dlatego warto zwrócić uwagę na te dane. Klasa efektywności energetycznej

Określa to, ile energii będzie zużywać lodówka. Bardzo ważną cechą jest ????. Poziom konsumpcji oznaczany jest przez klasy, które są oznaczone literami. Każda litera odpowiada określonemu wskaźnikowi efektywności energetycznej, wartość mierzona jest w kilowatach.

Klasy oznaczone literami A, A++ i A+++ charakteryzują się najniższym zużyciem energii.

Kolejne litery - B, C, D itd. - opisują najwyższy poziom zużycia energii.

Wskaźnik efektywności energetycznej

Dolna linia na powyższym rysunku wskazuje procentowy wskaźnik efektywności energetycznej. Krótko mówiąc, lodówki z klasami A+, A++ i A+++ będą bardzo energooszczędne. Klasa klimatyczna

Kolejną ważną cechą lodówki jest jej klasa klimatyczna. W prostych słowach, ocena ta wskazuje, jak wydajnie i jak długo lodówko-zamrażarka będzie pracować w temperaturze otoczenia.

Klasa klimatyczna jest również oznaczana literami, które odpowiadają strefom klimatycznym:

"N" - normalny: temperatura otoczenia pomiędzy +16 a +32 stopnie;

"SN" - subnormalna: temperatura otoczenia od +10 do +32 stopni;

"ST" - subtropikalny: temperatura otoczenia od +18 do +38 stopni;

"T" - tropikalna: temperatura otoczenia od +18 do +43.

Nowoczesne modele lodówek mają rozszerzone limity temperatury, wartości ich klasy klimatycznej są podane w następującym formacie: N-ST, SN-ST. Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Oprócz głównych cech lodówki, w wielu modelach występują dodatkowe funkcje, które opiszemy szczegółowo.

Autonomiczna chłodnia - funkcja utrzymuje optymalną temperaturę przechowywania żywności w chłodziarce w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu. Temperatura chłodzenia jest utrzymywana tak długo, jak podano w specyfikacji lodówki, w zakresie od -18 do -9 stopni.

"Super zamrażanie" (Super freeze, quick freeze) - pozwala zamrozić żywność w bardzo krótkim czasie, co pozytywnie wpływa na ich dalsze przechowywanie. Po rozmrożeniu żywność zachowuje swoją strukturę, właściwości użytkowe i walory smakowe.

Szybkie mrożone jagody

"Super Cool" - w tym trybie można bardzo szybko schłodzić żywność.

Multi-Air Flow to wielostrumieniowy system chłodzenia powietrza w komorze chłodniczej. Powietrze nawiewane jest kilkoma strumieniami jednocześnie, co pozwala na najbardziej efektywne chłodzenie produktów. Optymalny poziom wilgotności w komorze utrzymywany jest automatycznie.

Powłoka antybakteryjna - powłoka wewnętrznej powierzchni komór lodówki zawiera specjalną ochronę, która zapobiega pojawianiu się i rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów.

Wskaźniki temperatury i otwartych drzwi - Wbudowane czujniki automatycznie reagują na wzrost temperatury lub otwarcie drzwi lodówki przez dłuższy czas i natychmiast o tym informują (światłem lub dźwiękiem).

Tryb wakacyjny to przydatna funkcja, jeśli wyjeżdżasz na jakiś czas, a w lodówce pozostała minimalna ilość jedzenia. Temperatura w komorach utrzymywana jest na poziomie +15 stopni, co znacznie oszczędza zużycie prądu, a także zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

"Zabezpieczenie przed dziećmi" - funkcja pozwala zablokować panel sterowania, zablokować drzwi lodówki i uchwyty zamknięte - wszystkie manipulacje, aby uniemożliwić małym dzieciom dostęp do techniki.

Ochrona przed skokami napięcia - wbudowany układ zabezpieczający zmniejsza obciążenie silnika i zapobiega awarii lodówki w przypadku nagłego skoku napięcia w sieci.

Oddzielna regulacja temperatury - Funkcja ta zapewnia dwa oddzielne regulatory temperatury dla komory zamrażarki i chłodziarki. Pozwala to na regulację temperatury dla każdej z komór osobno.

Dezodorant - aby zapobiec powstawaniu i mieszaniu się nieprzyjemnych zapachów w komorach, w lodówce jest już wcześniej zainstalowany specjalny pochłaniacz. Rozprowadza świeży i przyjemny zapach w całej lodówce.

Jonizator powietrza jest oddzielną funkcją, która generuje jony ujemne w lodówce. To właśnie one zapobiegają pojawianiu się szkodliwych bakterii: jony wnikają i atakują bakterie. Dzięki temu żywność pozostaje świeża, a wewnątrz lodówki nie unosi się nieprzyjemny zapach.

Wiodący producenci lodówek wyposażają je w oddzielne funkcje z nazwą marki. Na przykład firma Whirlpool dodała technologię 6 sense do swoich lodówek. Funkcja ta regularnie monitoruje temperaturę wewnątrz komór i "dostosowuje" ją do zmian zewnętrznych.

Lodówki Electrolux wyposażone są w technologię TwinTechFrostFree. Jest to podwójny system chłodzenia i cyrkulacji powietrza w komorach zamrażarki i chłodziarki. W tym przypadku lodówka ma tylko jedną sprężarkę. Inni producenci mają podobną funkcję, tylko inaczej nazwaną: Liebherr ma DuoCooling, a Samsung Twin Cooling.

Takich przykładów może być wiele.

Nie należy teraz zapominać o dodatkowym wyposażeniu lodówek. Co mamy na myśli? Mowa tu o udogodnieniach elektronicznych, półkach i pudełkach, kratkach i innych akcesoriach.

Wyświetlacz to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Wyświetlacze w lodówkach mogą być czarno-białe lub kolorowe. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje o elementach sterujących i włączonych funkcjach. Wyświetlacz może być umieszczony wewnątrz lodówki lub na zewnętrznej stronie drzwi.

Wyświetlacz wewnętrzny Gorenje NRK 621 CLI / Wyświetlacz zewnętrzny Electrolux EN 93852 JX

Wytwornica lodu jest oddzielnym urządzeniem do wytwarzania i produkcji lodu. Czasami lodówki mają dozownik na zewnętrznej stronie drzwi, który może dostarczać lód i wodę. Istnieją również modele, w których generator lodu jest zainstalowany wewnątrz komory lodówki.

Wewnętrzna wytwornica lodu / LG GN-M702HQHM

Zewnętrzna wytwornica lodu / Hitachi R-M700AGPUC4XDIA

Dozownik wody - umieszczony na drzwiach lodówki, dostarcza zimną wodę oraz lód.

Dozownik wody / Hitachi R-M 700 GPUC2XMIR

Dodatkowe półki - są obecne w prawie wszystkich modelach lodówek. Półki mogą mieć różne kształty i przeznaczenie: na jajka, masło, kawałki ciasta, ser i wędliny - istnieje wiele wariantów.

Różne dodatkowe półki do chłodziarko-zamrażarki

Rodzaj kontroli

Za pomocą specjalnego panelu można sterować lodówką i ustawiać w niej różne funkcje. W niektórych przypadkach elementy sterujące znajdują się w pobliżu wyświetlacza lub bezpośrednio na nim.

Przyciski sterujące mogą być dotykowe lub wrażliwe na dotyk. W rzadkich przypadkach, w lodówkach występuje mechaniczny rodzaj sterowania - za pomocą "suwaków" i pokręteł.

Sterowanie mechaniczne / Atlant XM-4712-100

Przycisk sterujący / Hitachi R-V610PUC3KXINX

Sterowanie dotykowe / Beko GNE 114612 X

Obecnie najczęściej w lodówkach można spotkać sterowanie za pomocą przycisków oraz za pomocą czujników. Nie da się powiedzieć, co jest lepsze, bo każdy klient wybiera najlepszą dla siebie opcję. Projekt

I kończąc "akord" w naszym artykule chcemy rozważyć projekt lodówek. Wielu osobom wydaje się, że w tym temacie nie ma nic ciekawego - no tak lodówka, no oczywiście, że jest biała, albo czarna... Ale nie - najnowsze osiągnięcia producentów potrafią naprawdę zaskoczyć.

Jeśli chodzi o design, przede wszystkim wybieramy kolor. Lodówkę można wybrać w klasycznym kolorze białym, czarnym lub beżowym. Można również znaleźć więcej jasnych niezwykłych opcji kolorystycznych. Na przykład pomarańczowy, czerwony, a nawet z kwiatowym nadrukiem.

Różne wzory lodówek

Możesz wybrać wszystko, co ci się podoba. Główną rzeczą jest upewnienie się, że lodówka pasuje do ogólnego schematu kolorów w kuchni.

Wnętrze kuchni w kolorach czerwonym i białym

Mówiąc o projekcie lodówki, przy wyborze należy zwrócić uwagę na jej powierzchnię - błyszczącą lub matową; na kształt uchwytów i narożników. Ważne jest, aby wszystko w technice było przemyślane pod kątem wygodnego użytkowania.

Podsumowując, chcielibyśmy przypomnieć: przed zakupem lodówki, lepiej jest zważyć wszystkie aspekty, zdecydować się na kluczowe cechy i można bezpiecznie iść do sklepu (lub zamówić online). Życzymy Państwu, aby wybór był zgodny z Państwa życzeniami.

Życzymy udanych zakupów! ????