Jak przetrwać w XXI wieku: technologia bezpieczeństwa we współczesnym świecie

W nowoczesnym świecie nie ma potrzeby, aby chronić rodzinę i dom przed najazdami wrogów i dzikich zwierząt, aby chronić ogień jako jabłko oka, do potu i krwi, aby uzyskać własne jedzenie, minuta po minucie ryzykując swoje życie. Nie oznacza to jednak, że w dzisiejszym świecie nie ma się czego bać. Komfortowe życie w mieście, z wygodami i gadżetami, nie jest bezpieczniejsze niż domek w lesie. XXI wiek ma swoje własne zasady przetrwania.

Co zagraża człowiekowi we współczesnym świecie?

Aby stawić czoła zagrożeniom - trzeba je poznać. Niebezpieczeństwo czai się w wielu znanych nam rzeczach i sytuacjach, z którymi stykamy się na co dzień.

Mój dom - mój zamek?

Najbezpieczniejszym miejscem jest Twój dom lub mieszkanie. Ale nieszczęście może zdarzyć się także w Twoim domu:

  1. Ogień. Nikt nie jest odporny. Aby uniknąć śmiertelnych konsekwencji nie wolno zaniedbywać środków bezpieczeństwa, utrzymywać w dobrym stanie instalacje elektryczne, system grzewczy, urządzenia elektryczne, nie zaśmiecać mieszkania. Kraty w oknach będą przeszkodą w akcji ratunkowej w przypadku pożaru. Ważne jest, aby ustalić czujnik dymu. Kosztuje grosze - ratuje życie. Zatrucia. Wyciek gazu w gospodarstwie domowym może być śmiertelny, dlatego należy mieć oko na urządzenia. Jeśli w domu są dzieci, usuń leki, chemię gospodarczą w niedostępne miejsca. Nie jedz podejrzanego jedzenia. Nie pić wody z kranu bez przegotowania. Sąsiedzi. Psychicznie niezdrowe lub zły ludzie będą manifestować się prędzej czy później. Obecność marginalnych mieszkańców na klatce schodowej zamienia dom w beczkę prochu - urządzają pożary, zalania, itp. Z sąsiadami lepiej się nie kłócić, ale też lepiej nie nawiązywać bliskich relacji. Uważnie obserwować, aby przy pierwszych "dzwonkach" podnieść alarm. Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka. Budynki mieszkalne mogą zawalić się w ciągu jednej nocy. Podczas montażu sufitów podwieszanych dochodzi do eksplozji i pożarów. Mogą się również zdarzyć powodzie, lawiny błotne, trzęsienia ziemi itp.

Inne zagrożenia w domu: zwierzę chore na wściekliznę, podejrzany przedmiot wrzucony do domu, zwarcie w instalacji elektrycznej, zalanie mieszkania przez sąsiadów z góry itp.

Ważne! Obserwacja i odpowiedzialne podejście do rodziny, do gospodarstwa domowego pomoże zapobiec problemom.

Ulica: obszar wysokiego ryzyka

Poza domem jest bardziej niebezpiecznie. Przestrzegając zasad ruchu drogowego, nie należy oczekiwać, że będą one przestrzegane przez wszystkich. Kierowca nadjeżdżającego samochodu może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków, albo zajęty własnymi myślami, albo ma zawał serca. Ostrożność to kardynalna zasada jazdy po ulicach.

Inne zagrożenia: lód, otwarte studzienki, roboty drogowe, bezpańskie psy, pijani/narkotyzowani/chorzy psychicznie, kieszonkowcy i złodzieje, śnieg i sople nieusunięte na czas z dachu, linie pod napięciem... Ryzyko nie ma tu znaczenia.

Jeśli jest możliwość ominięcia przeszkody - omijaj, jeśli jest możliwość uniknięcia zderzenia z nieodpowiednią osobą - omijaj. Łatwiej jest zmienić trasę na drugą stronę ulicy, przesiąść się do innego autobusu, niż później żałować.

W poszukiwaniu miłości

Samotność to problem XXI wieku. Dziś część życia toczy się w Internecie. Mniej jest prawdziwych rozmów, uduchowionych spotkań, spacerów i spotkań rodzinnych.

Dorosłym, których cykl życia jest zamknięty w "pracy domowej", trudniej jest zapoznać się z przedstawicielami płci przeciwnej. Brak atrakcyjnych współpracowników, towarzystwo przyjaciół, hobby wymagające komunikacji z ludźmi komplikuje poszukiwanie partnera.

W Internecie możliwe jest poznawanie i komunikowanie się z ludźmi. Związki zaczynają się w świecie wirtualnym i stamtąd wychodzą (lub nie) w świecie rzeczywistym.

Internetowe serwisy randkowe to podatny grunt dla oszustów. Samotna kobieta poznaje wymarzonego mężczyznę, który mieszka w innym mieście (kraju) i na pewno do niej przyjedzie.

Ale najpierw jest to konieczne: aby rozwiązać problemy finansowe z byłą żoną; aby spłacić kredyt, który został zawieszony na nim przez niegodnego zaufania partnera biznesowego (dawno temu upadł); aby zapłacić za starą samotną matkę (lub siebie), kosztowną operację, i tak dalej. Zakochana naiwna kobieta wierzy i wysyła panu młodemu potrzebną sumę, którą ten zobowiązuje się zwrócić.

Mężczyźni są w podobnej sytuacji. Wielu, zwłaszcza dobrze sytuowanych, jest z góry przygotowanych na to, że zostaną oszukani. Nie są więc tak naiwni i nie reagują tak boleśnie, jeśli zostaną przyłapani na oszustwie.

Jest to niebezpieczne, aby szukać komunikacji na jedną noc lub uruchomić na randkę w ciągu dwóch dni po randce. Jest to obarczone spotkaniem z maniakiem, zbiorowym gwałtem, pobiciem i napadem. Masz szczęście, jeśli uda ci się przeżyć.

Związki, które pozostają wirtualne, bez przechodzenia do świata realnego, wydają się nieszkodliwe, nawet z podtekstem seksualnym. I na próżno. Szantażowanie dziewczyny nagimi zdjęciami lub intymnymi filmami wideo to kolejny popularny obszar działania oszustów.

Nie oznacza to jednak, że należy się bać internetowych randek. Dla kogoś jest to szansa na znalezienie miłości. Można poznać naprawdę "swoich" ludzi, przyjaciół. Rodziny zaczynają również od korespondencji w grach online lub na portalach społecznościowych.

Aby uniknąć ryzyka, musisz..:

  • Nie uciekaj na randkę z pierwszą napotkaną osobą, pozwól, aby upłynął czas, podczas którego możecie poznać się nawzajem w korespondencji; Zadawaj pytania nowo poznanej osobie, analizuj jej odpowiedzi, aby sprawdzić, czy nie kłamie; Nie wstydź się poprosić o zdjęcia z pracy, szkoły, wakacji i rodziny; Unikaj zbytniej zażyłości z kimś; Nie podawaj danych osobowych, które mogłyby zostać wykorzystane do złych celów.

I pamiętaj: nikt o poważnych zamiarach nie żąda pieniędzy od osoby, w której jest rzekomo szaleńczo zakochany.

Jak być gotowym na wszystko: proste wskazówki

Survival to modne hobby. Ludzie, którzy się tym interesują, zbierają zapasy, budują bunkry i uczą się walczyć. Nie musisz iść za ich przykładem i fanatycznie przygotowywać się na koniec świata. Apokalipsa to wciąż abstrakcja. Pożary, wypadki, bandyci, gwałciciele, wyłudzacze to rzeczywistość.

Jak być przygotowanym na wszystko:

  1. Nie zwracaj na siebie zbytniej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim ludzi zamożnych, odnoszących sukcesy, atrakcyjnych. Unikaj rzeczy, które budzą wątpliwości. Dziwni ludzie, podejrzane przedsięwzięcia, przygody zagrażające życiu, podpisywanie podejrzanych umów. Lepiej być znanym jako tchórz, ale bez szwanku. Opanuj techniki samoobrony. Mężczyźni i kobiety muszą wiedzieć, jak się chronić. Posiadać środki ochrony. Paralizator lub gaz pieprzowy może być dobry. Uprzedź swoich bliskich gdzie i na jak długo wyjeżdżasz, z kim, kiedy planujesz wrócić. Rozejrzyj się uważnie na boki na ulicy. Miej oczy i uszy otwarte w miejscach publicznych. Dostrzeganie szczegółów, podejrzanych obiektów. Nie ujawniaj informacji o sobie. Nigdy nie zostawiaj osobistych zdjęć, dokumentów lub kart bankowych leżących w pobliżu, nawet na krótki czas. Zawsze miej przy sobie zestaw awaryjny. Paszport, gotówka w ukrytej kieszeni, składany nóż, zapałki lub zapalniczka, bandaże, środki przeciwbólowe, środki antyseptyczne, nici i igły, butelka czystej wody, tabliczka czekolady, chusteczki nawilżające, złożony plastikowy płaszcz przeciwdeszczowy, suche skarpety.

Jeśli chodzi o relacje z ludźmi z Twojego otoczenia, to znane są przypadki, kiedy to wieloletni znajomi, przyjaciele, a nawet krewni zostali wrobieni, zabici, skrzywdzeni lub doznali uszczerbku na zdrowiu lub mieniu.

Nie oznacza to, że wszystkich należy podejrzewać o złe intencje. Ale dbałość o szczegóły nie będzie zbyteczna.

Być przygotowanym - to nie znaczy bać się własnego cienia, siedzieć w bunkrze, robić zapasy na 50 lat do przodu i czekać na apokalipsę. Oznacza to bycie ostrożnym, uważnym, spostrzegawczym. Rozwijaj te cechy w sobie. Zauważaj dziwne rzeczy w czasie. I nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.