Jak wybrać okap kuchenny: szczegółowy przewodnik po udanym zakupie

 Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce, gdzie cała rodzina gotuje i gromadzi się przy stole. Aby zachować świeżość i świeżość w kuchni oraz zapobiec osadzaniu się tłuszczu na ścianach i meblach, potrzebujesz okapu kuchennego. Jak wybrać okap, który nie zgubi się w natłoku różnych stylów i modeli? Dowiedz się więcej w tym artykule.

Wybór konstrukcji okapu kuchennego

Pierwszym etapem procesu wyboru okapu kuchennego jest podjęcie decyzji o projekcie okapu kuchennego. Rozważ zalety i wady każdego z nich.

Okapy typu kopułowego (kominkowego) są świetne dla tych, którzy dużo gotują i dbają o czyste powietrze w kuchni. Wśród modeli kopułowych można wyróżnić:

  • Kątowe (do miejsc pracy znajdujących się w rogu pomieszczenia); wyspa (często płaskie modele, które są przymocowane do sufitu w kuchni); trójkątny (klasyka, która nie wymaga wiele miejsca i dobrze komponuje się z wnętrzem).

Następnym typem jest pochylony kaptur, którego główną różnicą jest płaski panel z przodu techniki. Okapy takie wyglądają bardzo stylowo i nowocześnie, doskonale pasują do miejskich wnętrz w stylu high-tech. Kąt nachylenia dobierany jest indywidualnie w zależności od położenia powierzchni do gotowania. Przy okazji, szerokość okapu i płyty kuchennej musi być co najmniej taka sama. Jeszcze lepiej, okap musi być szerszy niż płyta grzewcza. Jest to jeden z głównych warunków doboru dobrego okapu kuchennego.

Nie jesteś pewien, jaki okap kuchenny wybrać, jeśli chcesz, aby idealnie pasował do aranżacji Twojej kuchni? W takim razie modele dekoracyjne są Twoim pierwszym wyborem. Okapy ozdobne mogą być zaprojektowane, ukształtowane i stylizowane tak, aby wyglądały jak każdy inny okap. Modele z drewnianymi ornamentami są bardzo popularne, ponieważ pasują do kuchni z litego drewna i forniru.

Okapy mogą być również sklasyfikowane według:

  • materiał (stal emaliowana i nierdzewna, aluminium, szkło); tryb pracy (modele przepływowe, recyrkulacyjne i kombinowane).

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać okap kuchenny, konieczne jest szczegółowe rozważenie ostatniej pozycji na liście.

Tryby pracy, czyli gdzie powietrze jest pobierane

Istnieją różne modele okapów, które działają na zasadzie wyciągu lub recyrkulacji. Istnieją również produkty, które obsługują dwa tryby jednocześnie. Najbardziej popularne są jednak okapy z wyciągiem. Zasada ich działania jest prosta: zanieczyszczone powietrze jest wydalane do kanału wentylacyjnego. W nie zatykaniu się silnika w procesie pochłaniania brudnego powietrza pomagają specjalne płytki przeciwtłuszczowe. Te ostatnie wykonane są z aluminium, stali lub materiałów syntetycznych.

Czasami w kuchni nie ma możliwości zapewnienia wylotu powietrza na zewnątrz. Na przykład nie ma kanału wentylacyjnego lub okap jest umieszczony zbyt daleko od kanału powietrznego. Jak w takiej sytuacji wybrać okap? Zwróć uwagę na okapy, które posiadają funkcję recyrkulacji powietrza. Okapy te wciągają brudne powietrze, filtrują je, a następnie wydmuchują z powrotem do pomieszczenia. W okapach recyrkulacyjnych oprócz wspomnianych wcześniej płyt tłuszczowych stosowane są również filtry dokładne. Filtry te zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej na wewnętrznych mechanizmach okapu i oczyszczają powietrze z żużlu i nieprzyjemnych zapachów. Trudno jest przecenić rolę, jaką odgrywają filtry z węglem aktywnym w efektywności okapu kuchennego z recyrkulacją. Dlatego właściciel okapu musi być świadomy cech tych akcesoriów.

Filtry do okapów: rodzaje, właściwości i pielęgnacja

Istnieją tylko dwa rodzaje filtrów do okapów:

  • Dokładne czyszczenie (filtry węglowe); Niegruby (aluminium, stal nierdzewna lub stal galwanizowana).

Filtry dokładne (filtry węglowe) - najważniejsza część okapu, odpowiadają za oczyszczanie powietrza w modelach recyrkulacyjnych. Takie filtry radzą sobie nie tylko z nieprzyjemnymi zapachami, ale nawet z najmniejszymi cząsteczkami kurzu. Głównym składnikiem aktywnym filtra dokładnego jest węgiel aktywny. Właściwości adsorbentu pozwalają na pochłanianie zanieczyszczeń i oczyszczanie powietrza w kuchni. Filtry takie wykonywane są w postaci płyt okrągłych lub prostokątnych. Korpus produktów jest plastikowy, a węgiel drzewny jest utrzymywany wewnątrz przez specjalną siatkę.

Aby filtr węglowy działał skutecznie, adsorbent musi być równomiernie rozłożony na powierzchni płyty. Gdy granulki substancji zgromadzą się w jednym miejscu, węgiel drzewny zbryla się, tracąc swoje użyteczne właściwości. Czy chcesz przedłużyć żywotność swojego filtra? Po każdym użyciu pozostawić kaptur na 5 minut. Ten prosty zabieg pomoże usunąć resztki wilgoci z węgla drzewnego i zapobiegnie zbijaniu się masy.

Filtry węglowe są bezobsługowe i muszą być wymieniane. Częstotliwość wymiany może się różnić w zależności od tego, jak często używasz okapu. Filtr należy wymieniać średnio co 3 miesiące.

Nie należy również zapominać o regularnych filtrach zgrubnych. Robią świetną robotę przy zatrzymywaniu smaru i sadzy. Jeśli ważna jest dla Ciebie oszczędność i długotrwałe użytkowanie, wybierz modele wielokrotnego użytku. Zazwyczaj takie produkty wykonane są z aluminium, w formie blachy perforowanej lub siatki. Wzór i perforacja na powierzchni filtra mogą być różne, nie ma to wpływu na działanie urządzenia. Można więc wybrać dowolny wzór: filtr będzie w stanie zmienić kierunek przepływu powietrza i w każdym przypadku zatrzyma cząsteczki tłuszczu. Ale materiał jest ważny. Zaleca się, aby preferować filtry tłuszczu wykonane ze stali nierdzewnej. Takie filtry działają dłużej niż inne, są łatwe do czyszczenia i ponownego założenia.

Dbanie o te filtry jest proste: można je myć ręcznie gorącą wodą lub w zmywarce. Jeśli myjesz filtr ręcznie, użyj zwykłego domowego detergentu do mycia naczyń i szczotki do usuwania kłaczków. Powstrzymaj się od używania sody oczyszczonej i wysokiej temperatury w zmywarce. Oba te czynniki mogą zniszczyć wygląd i funkcjonalność płytki czyszczącej. Przy prawidłowej pielęgnacji, wysokiej jakości filtr metalowy jest zwykle tak trwały, jak sam okap.

Nie chcesz tracić czasu na czyszczenie i zgadzasz się na zwiększenie budżetu na konserwację okapu? Lepszym wyborem są jednorazowe filtry wykonane z włókien syntetycznych, akrylowych lub fizelinowych, które doskonale zatrzymują tłuszcz i brud. Gdy tylko taki filtr ulegnie zabrudzeniu, należy go wyrzucić, a na jego miejsce wstawić nową płytę. Wszelkie pranie jest przeciwwskazane, ponieważ kontakt z wodą pozbawia materiał syntetyczny wszystkich jego użytecznych właściwości.

Rodzaje okapów w zależności od sposobu montażu i niuansów instalacji

W zależności od rodzaju konstrukcji montowane są okapy:

  • W dolnej części szafki kuchennej (wiszącej, wnękowej); Na ścianie (kopulastej, pochyłej); Sufit (wyspa).

Najprostszą i najbardziej przyjazną dla budżetu opcją jest tradycyjny (zawieszony) okap. Są one łatwe w instalacji, kompaktowe i proste w obsłudze. Ale poziom mocy takich urządzeń jest niewielki, a hałas w procesie ich pracy dezorientuje wielu użytkowników. Jeśli nie gotujesz bardzo często i zastanawiasz się, jak wybrać okap kuchenny za niewielkie pieniądze, tradycyjna opcja może Ci odpowiadać.

Okapy do zabudowy są zasłużonym faworytem: modele te charakteryzują się wysoką wydajnością i są tak kompaktowe, że można je całkowicie ukryć w szafce kuchennej (widoczna pozostaje tylko przednia ścianka szuflady). Takie rozmieszczenie urządzeń ma jednak pewną wadę: czasami okapy do zabudowy nie zasysają dobrze pary z przednich palników płyty grzewczej. Ważna jest również konstrukcja samej szafy. Materiały, z których jest wykonana, muszą być trwałe i dobrej jakości. Ma to na celu zapewnienie, że praca okapu nie zepsuje frontu mebla.

Najbardziej zaawansowane są uważane za stołowe okapy, które są wbudowane w blat, lub bezpośrednio w powierzchnię gotowania. Urządzenia te charakteryzują się wysokim poziomem wydajności i mogą pracować zarówno na zasadzie wyciągu jak i recyrkulacji. Okapy te należą do najwyższego segmentu cenowego.

W każdym przypadku ważne jest zachowanie pewnej odległości pomiędzy płytą grzewczą a okapem. W przypadku kuchenek gazowych minimalna wysokość zabudowy wynosi 65-85 cm, a w przypadku kuchenek elektrycznych - 47-70 cm.

Innym ważnym aspektem jest przewód odprowadzający powietrze. Jeśli zdecydowałeś się na przepływowy model okapu, upewnij się, że przewód wentylacyjny nie jest zatkany przed instalacją. Lepiej, jeśli kanał wywiewny będzie wykonany z plastikowych przewodów lub falistych przewodów elastycznych. Należy pamiętać, że średnica kanału musi być taka sama jak średnica wylotu w okapie. Kanał bez zbędnych zakrętów jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania okapu. Jeśli chodzi o kanały faliste, folia nie może być zbyt cienka. W przeciwnym razie materiał będzie bardzo szeleścił podczas pracy okapu.

Najważniejszą radą dotyczącą instalacji urządzeń jest przestrzeganie zasad określonych przez producenta w instrukcji danego urządzenia. W każdym przypadku instalacja będzie wymagała innych warunków. Na przykład w przypadku okapów wyspowych niezwykle ważne jest prawidłowe umieszczenie okablowania i kanału odprowadzającego powietrze w suficie. Dlatego też instalacja urządzenia typu wyspowego będzie wymagała konstrukcji sufitu podwieszanego lub skrzynkowego.

Optymalny stosunek mocy do szumu: jak go obliczyć?

Jak obliczyć moc okapu kuchennego? Potrzebna będzie prosta formuła:

P=S (powierzchnia kuchni) × H (wysokość sufitu) × 12 (częstotliwość oczyszczania powietrza na godzinę) × 1,3 (rezerwowy współczynnik mocy)

Załóżmy, że Twoja kuchnia ma 10 metrów kwadratowych, a wysokość sufitu wynosi 2,7 metra. Pomnóż wszystkie liczby według wzoru: 10×2,7×12×1,3. Okazuje się, że do wysokiej jakości oczyszczania powietrza potrzebny jest wyciąg o wydajności 421 m3/h.

Należy zauważyć, że użytkownicy często mylą wskaźniki pojemności i wydajności. Pojęcia te są podobne, ale nie takie same. Wydajność mierzona jest w metrach sześciennych/godzinę i pokazuje, jak efektywnie technika radzi sobie z zadaniami. A moc jest mierzona w watach i jest wskaźnikiem zużycia energii przez urządzenie.

Czy formuła nie zawsze jest poprawna?

Jeśli chodzi o współczynnik mocy rezerwowej we wzorze zaproponowanym powyżej, jest to wartość średnia. Może się ona różnić w zależności od rodzaju kanału, jego długości i sposobu podłączenia okapu. Kilka słów o częstotliwości oczyszczania powietrza na godzinę: 12 jest podana w przepisach sanitarnych, ale nie obowiązuje dla wszystkich pomieszczeń.

Jak więc to rozgryźć i jaki okap kupić? W przypadku planowania wyjścia okapu przepływowego na ulicę w domu prywatnym nie ma ograniczeń wydajności. Przewód w takim przypadku nie ma dużej średnicy i nie jest długi, a więc opór w nim będzie minimalny. Czy chcesz kupić okap z recyrkulacją? Masz wiele możliwości. Jednak filtry węglowe stawiają dodatkowy opór i wymagają określonego poziomu wydajności. Można więc szukać okapów, które dostarczają mniej niż 250 metrów sześciennych na godzinę.

Innym przydatnym punktem odniesienia dla tych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy formułami i obliczeniami jest powierzchnia pomieszczenia. Okapy są zazwyczaj zaopatrzone w odpowiednie etykiety "do 10 m²", "do 17 m²", "do 20 m²" itd. W ten sposób łatwiej jest dobrać technikę, ale margines błędu wynikający z różnej wysokości sufitu pozostaje.

Wybór wydajności okapu kuchennego dla właścicieli mieszkań

Mieszkasz w mieszkaniu i podłączasz okap do ogólnej instalacji wentylacyjnej? Wybór odciągu w tym przypadku zależy bezpośrednio od przepustowości kanału wentylacyjnego. Na przykład dla kanału o średnicy 100 mm optymalna pojemność wynosi 180 metrów sześciennych. Aby wybrać odpowiedni system odciągowy dla Państwa mieszkania, należy do wydajności dodać 50 % (współczynnik wydajności rezerwowej). Otrzymana suma będzie równa idealnej wydajności urządzenia.

W istocie wydajność wskazuje, ile powietrza okap jest w stanie przepuścić przez siebie w jednostce czasu. Im wyższa jest ta liczba, tym większy będzie poziom hałasu. Nie zaleca się instalowania urządzeń o dużej wydajności na kanale wentylacyjnym o małym przekroju. Duży przepływ powietrza w małym kanale powoduje duży hałas.

Co jeszcze wpływa na hałas?

  • Materiały użyte do wykonania korpusu okapu; Równowaga pomiędzy silnikiem elektrycznym a wirnikiem; W jaki sposób okap jest podłączony do systemu wentylacyjnego.

Jak wybrać cichy okap kuchenny? Według ekspertów, komfortowy poziom hałasu powinien mieścić się w przedziale 55-58 decybeli. Ten poziom hałasu jest porównywalny z głośnością ludzkiej mowy. Optymalnie jest, gdy na tym poziomie okap pracuje na drugiej i trzeciej prędkości. Zdarza się, że średni poziom hałasu okapu jest dość wysoki, ale nie spiesz się, aby odmówić zakupu. Aby nie popełnić błędu w wyborze, w opisie charakterystyki nie szukaj średniej charakterystyki hałasu, ale poziomu głośności przy najniższej prędkości.

Elementy sterujące i funkcje dodatkowe

Wspólną cechą wszystkich nowoczesnych okapów jest prosta, intuicyjna obsługa. Panel składa się zazwyczaj z przycisków służących do włączania, wyboru trybu pracy, wydajności, włączania podświetlenia itp.

Aby ustawić żądany poziom mocy, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk lub przesunąć suwak. Umieszczenie urządzeń nad płytą grzewczą daje dodatkową korzyść: okap może stać się dodatkowym źródłem światła. Do oświetlenia można wykorzystać wbudowane lampy halogenowe, fluorescencyjne lub typu LED, choć niektóre modele posiadają również tradycyjne żarówki. Większość kapturów oferuje możliwość regulacji natężenia, kierowania strumienia światła do określonego miejsca lub po prostu rozpraszania światła. Jak w pełni wykorzystać możliwości mojego okapu kuchennego? Wybierz model z odpowiednim zakresem opcji, który spełni Twoje indywidualne potrzeby.

Dodatkowe funkcje okapów obejmują:

  • czujniki automatycznej aktywacji (uruchamiane przez odczyty temperatury i wilgotności); Opóźnienie wentylatora (umożliwia pracę okapu przez krótki czas po jego wyłączeniu); Wyświetlacz i zintegrowany timer; Dioda LED informująca o zatkaniu filtra; Interval ON (funkcja dla tych, którzy chcą mieć idealnie świeże powietrze w swojej kuchni).

Możesz również poprawić użyteczność i wygląd swoich okapów dzięki akcesoriom, takim jak skrzynki dekoracyjne, panele, panele sterowania itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawór przeciwzwrotny, który stanowi para przesuwnych klap, które zamykają się po wyłączeniu okapu. Urządzenie takie zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia obcych zapachów, dźwięków, a nawet owadów z ogólnego szybu wentylacyjnego domu.

Podejście krok po kroku do wyboru jest gwarancją udanego zakupu

Okap kuchenny to niezawodny pomocnik i czyściciel w Twojej kuchni, który pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów, utrzyma meble i ściany w czystości i pomoże Ci gotować Twoje ulubione potrawy w komfortowych warunkach. Jak więc wybrać właściwy okap kuchenny do odpowiedniej pracy i najdłuższej możliwej żywotności?

Aby uniknąć błędów, należy krok po kroku wybrać odpowiednie urządzenie odciągowe. Po pierwsze, zdecyduj się na konstrukcję i projekt okapu, wybierz odpowiednią szerokość (biorąc pod uwagę wielkość płyty kuchennej), oblicz optymalny poziom wyjściowy dla kanału wentylacyjnego, wybierz rodzaj sterowania i zestaw dodatkowych funkcji, których potrzebujesz. Po wykonaniu wszystkich tych czynności należy porównać wybrane modele i wybrać ten, który charakteryzuje się najniższym poziomem hałasu przy pierwszej prędkości.