Jak prawidłowo transportować lodówkę: na co zwrócić uwagę?

 Na pierwszy rzut oka, transport lodówki wydaje się być dość skomplikowanym zadaniem. Nie jest tak ważne, który model lodówki jest transportowany, w obu przypadkach, nawet jeśli wydaje się silny i monolityczny, element techniki może po prostu nie dotrzeć z punktu A do punktu B w sposób bezpieczny i integralny. Na szczęście wielu negatywnych aspektów związanych z transportem lodówki można uniknąć, jeśli podejdzie się do sprawy profesjonalnie. A przed właściwym transportem lodówki, należy ją odpowiednio przygotować do transportu.

Jak przygotować lodówkę do transportu

Lodówka często musi być transportowana w następujących przypadkach:

  • zmiana miejsca zamieszkania; Transport lodówki w inne miejsce; Zakup używanego urządzenia od prywatnego sprzedawcy; Zakup nowych urządzeń w sklepie.

Przeprowadzka to zawsze kłopotliwe przedsięwzięcie, wymagające maksymalnego skupienia na każdym aspekcie. Aby przygotować się do przeprowadzki w znacznie łatwiejszy sposób i uniknąć chaosu w życiu codziennym, należy wcześniej przygotować plan przeprowadzki. Przede wszystkim należy posortować rzeczy według typu i poszczególnych pudełek.

Jeśli chodzi o lodówkę, to najbardziej idealnym stanem rzeczy byłoby, gdybyś zachował z niej pudełko. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego wiele osób decyduje, że opakowanie fabryczne nie jest już potrzebne i po prostu je wyrzuca. W rzeczywistości, tylko w takich przypadkach, gdy konieczne jest transportowanie lodówki bez zbędnych problemów, obecność pudełka będzie bardzo pomocna. A jeśli nie masz pudełka, możesz użyć jako opakowania papieru, kartonu lub specjalnej folii w nakrętce bąbelkowej. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że przepisy dotyczące transportu lodówek mówią, że w żadnym wypadku nie można transportować sprzętu AGD absolutnie bez opakowania. W tej sytuacji złamanie będzie prawie nieuniknione.

Jeśli transportujesz lodówkę, gdy jest ona już w użyciu, konieczne jest przygotowanie jej do transportu z około jednodniowym wyprzedzeniem. Zazwyczaj przygotowanie obejmuje następujące etapy:

  • usunąć wszystkie produkty zarówno z lodówki, jak i z zamrażarki; wyłączyć zamrażarkę i całkowicie ją rozmrozić; Ja jest dobrym pomysłem myć inside i outside chłodziarka z mydłem i wodnym roztworem; Szuflady i półki powinny być wyjęte i zapakowane oddzielnie; Przed przygotowaniem chłodziarki należy ją wysuszyć w celu usunięcia wilgoci.

Bezpośredni proces, w jaki sposób transportować lodówkę podczas przeprowadzki, ma również wiele niuansów. Przede wszystkim należy zabezpieczyć kompresor za pomocą liny lub specjalnych śrub. Jeśli tego nie zrobimy, może on po prostu odpaść podczas wstrząsów.

Lina powinna również pozostawać w pozycji statycznej przez cały czas podróży. Najlepszym sposobem na to jest użycie taśmy duct tape.

Równie ważne jest zabezpieczenie drzwi lodówki. Świetną opcją do tego może być taśma budowlana lub lina. W trakcie przewożenia, a tym bardziej transportu samochodem, drzwi mogą się otworzyć lub całkowicie odpaść. Przy okazji, jeśli lodówka jest znacznie większa niż otwór drzwiowy w nowym domu, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie drzwi.

Ale przeprowadzka to tylko jedna z sytuacji, w których może zaistnieć potrzeba przetransportowania lodówki. Często, potrzeba wiedzieć, jak transportować lodówkę w samochodzie może pojawić się, jeśli kupujesz używane urządzenie. Nie jest łatwo znaleźć prywatnego sprzedawcę, który będzie dbał o to, jak będziesz transportować szafę chłodniczą. W takich przypadkach należy zapoznać się z instrukcją.

Przenoszenie lodówki do samochodu ze sklepu lub mieszkania jest dość czasochłonnym zadaniem. Najlepiej, aby zajęło się tym dwóch mężczyzn. Ale aby to zrobić, trzeba wiedzieć, jak przenieść lodówkę przez dwa. Lepiej będzie użyć specjalnych lin, których obecność znacznie ułatwi ręczny transport. Ważna uwaga: tego typu urządzenia zaleca się transportować w pozycji poziomej.

Ponadto należy zapoznać się z następującą informacją: podczas przenoszenia lodówki kategorycznie zabrania się chwytania za uchwyt, ponieważ w takiej sytuacji drzwi mogą odpaść pod wpływem nacisku i zabrać ze sobą całą lodówkę.

Transport nowej chłodziarko-zamrażarki ze sklepu jest również związany z osobliwościami transportu.

Jak prawidłowo transportować nową lodówkę

Kupując nową lodówkę, należy pamiętać o głównej zasadzie związanej z tym działaniem - temat sprzętu AGD musi być transportowany ściśle poziomo w przestrzeni. Jeśli pracownicy sklepu zajmują się transportem, muszą wziąć to pod uwagę. Na pomyślny wynik transportu chłodniczego mają wpływ następujące cechy szczególne:

  • Ze względu na niezłomną zasadę dotyczącą transportu poziomego, wysokość burt pojazdu musi być odpowiednia, aby lodówka mogła zostać prawidłowo ustawiona. Ponadto poziome ustawienie pozwala na to, aby freon - czynnik chłodniczy zapewniający właściwą regulację temperatury - nie mieszał się z olejem wlewanym do sprężarki. Zgodnie z wszelkimi instrukcjami, gdy lodówka jest już na miejscu, powinna po prostu stać odłączona od prądu przez jakiś czas. Kilka godzin wystarczy, aby czynnik chłodniczy prawidłowo rozprzestrzenił się po całym obszarze. Z punktu sprzedaży lodówka powinna być transportowana ściśle w opakowaniu fabrycznym z pianką, która ma za zadanie chronić narożniki urządzenia i jego pokrywę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Drzwi, części i inne elementy konstrukcyjne powinny być pokryte specjalną folią, która złagodzi drgania podczas jazdy i ochroni przed uderzeniami. Wózek musi być wyposażony w specjalne mocowania, które uniemożliwią swobodne przemieszczanie się sprzętu w przestrzeni podczas podróży.

Stosując się do tych zasad, nic krytycznego nie stanie się z lodówką podczas transportu.

Jakie problemy mogą być spowodowane niewłaściwym transportem lodówki?

Jeśli transport lodówki zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, objawy pojawią się już w pierwszych godzinach po podłączeniu. Jak pokazuje praktyka, awarie mogą wynikać z następujących przyczyn

  • lodówka została podłączona do sieci elektrycznej bez zachowania odpowiedniego czasu w spokojnej pozycji w celu rozprowadzenia czynnika chłodniczego w całym systemie; urządzenie zostało upuszczone lub uderzyło o bok samochodu ciężarowego; skrzynia chłodnicza została przetransportowana pod niewłaściwym kątem; kierowca prowadził pojazd zbyt nieostrożnie, w wyniku czego olej i freon zostały poluzowane wewnątrz; ruchome części nie zostały unieruchomione, co spowodowało pęknięcie sprężyny silnika lub rur.

Lista najczęstszych awarii spowodowanych nieostrożnym transportem jest następująca

Kompresor działa jak należy, ale lodówka nie wytwarza chłodu. Dzieje się tak w wyniku uszkodzeń mechanicznych powodujących wyciek czynnika chłodniczego. Jeśli tak właśnie stało się z urządzeniem, awarię można rozpoznać po następujących oznakach:

  • po podłączeniu do prądu, lodówka pracuje przez kilka sekund, po czym wyłącza się; sprężarka nie wykazuje żadnych widocznych oznak uszkodzenia, ale lodówka nie zamarza; Ze wszystkich elementów urządzenia działa tylko jednostka oświetleniowa; wskaźnik sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnej temperatury w przestrzeni wewnętrznej urządzenia.

Co można zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności należy ustalić miejsce, w którym doszło do obniżenia ciśnienia, co doprowadziło do wycieku czynnika chłodniczego. Następnie należy wymienić filtr i wprowadzić do układu nową porcję czynnika chłodniczego. Procedura ta jest bardziej skomplikowana i niebezpieczna, dlatego lepiej skontaktować się z wykwalifikowanym technikiem.

Równie częstą awarią spowodowaną niewłaściwą relokacją jest praca silnika na biegu jałowym, czyli bez wytwarzania zimna. Taka sytuacja może nie być spowodowana awarią, a jedynie chwilowym kłopotem. Na przykład olej mógł zgęstnieć, nie spłynąć w całości do sprężarki lub zmieszać się z czynnikiem chłodniczym, pozbawiając go wszystkich właściwości. We wszystkich przypadkach zalecane jest odłączenie urządzenia od sieci i pozostawienie go na jakiś czas. Jeśli po pewnym czasie sytuacja nie zostanie rozwiązana, konieczne będzie zaangażowanie specjalisty, który będzie czyścić rury.

Jeśli przy włączaniu lodówki świeci się tylko żarówka, podczas gdy wszystkie inne elementy systemu nie manifestują się w żaden sposób, może to być spowodowane kilkoma przyczynami jednocześnie. Jeśli silnik przestał pracować z powodu oleju, to jak w większości przypadków można pozostawić lodówkę wyłączoną na jakiś czas, a sama wróci do normy. Ponadto, taka sytuacja może być spowodowana wyciekiem freonu. Czasami zatrzymanie pracy układu może być spowodowane pęknięciem sprężyn lub styków w sprężarce. W takiej sytuacji zwykły postój nie pomoże i konieczna będzie wymiana całego silnika.

Co zrobić, jeśli nie jest możliwy transport lodówki w pozycji pionowej

Całkiem logicznym pytaniem, które może się pojawić podczas przeprowadzki jest "czy można przewozić lodówkę w pozycji leżącej". Oczywiście, jak już wcześniej pisano, należy dążyć do możliwości transportu elementu wyposażenia w pozycji poziomej. Jednak na mocy obiektywnych czynników w postaci braku specjalnego transportu i innych przyczyn, które nie zależą od osoby, może dojść do sytuacji, w której jedynym możliwym transportem będzie leżenie na boku pojazdu lub w pozycji leżącej. Aby jednak nie uszkodzić urządzenia po drodze, należy wiedzieć, jak prawidłowo transportować lodówkę. W celu zminimalizowania potencjalnych negatywnych konsekwencji, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Jeśli transport jest realizowany przez firmę zewnętrzną, ważne jest, aby w zamówieniu uwzględnić możliwość transportu w ten sposób; Aby uniknąć uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, nie należy umieszczać skrzyni chłodniczej na podłodze pojazdu za pomocą drzwi lub tylnej części; układ węży wychodzących ze sprężarki może ulec uszkodzeniu, jeżeli zostanie umieszczony z boku lub pod spodem, dlatego najlepiej jest ustawić go tak, aby był skierowany w dół; ważne jest, aby zabezpieczyć lodówkę przed przemieszczaniem się, ponieważ stwarza to największe ryzyko uszkodzenia; wszystkie ruchome części, które mogą zostać uszkodzone w pozycji bocznej, muszą być bezpiecznie zamocowane.

Oczywiście, transport lodówki w pozycji bocznej często nie jest zalecany przez producenta, ale jeśli zostanie przeprowadzony prawidłowo, nic strasznego się nie stanie.

Jak transportować lodówki z systemem no-frost

System "no-frost" jest prawdziwą innowacją w dziedzinie produkcji lodówek. Chodzi o równomierne rozprowadzenie chłodu w całej dostępnej przestrzeni poprzez cyrkulację strumieni powietrza. Dzięki temu nie występują różnice temperatur powodujące gromadzenie się wilgoci w jednym miejscu i zamarzanie "śniegu" w innych. Jednak obecność tej technologii z jej specyficznymi cechami konstrukcyjnymi prowokuje pytanie "jak transportować lodówkę no frost".

Chłodziarki wyposażone w tę technologię wymagają szczególnej uwagi podczas transportu. Przygotowując się do transportu, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Specyficzne umiejscowienie kompresora powoduje konieczność transportu lodówki tylko w pozycji pionowej. W innych konfiguracjach ta część mechanizmu może ulec awarii. Jeżeli wysokość nadwozia pojazdu nie pozwala na ustawienie skrzyni chłodniczej w pozycji całkowicie pionowej, ale umożliwia ustawienie jej pod kątem, należy tak właśnie zrobić. Należy pamiętać, że kąt, pod jakim będzie stała lodówka, nie powinien przekraczać 40 stopni. Aby nie dopuścić do nagłego zsunięcia się elementu wyposażenia po podłodze, należy podłożyć pod niego stary koc lub arkusze tektury.

Jak transportować stare radzieckie lodówki

Lodówki wyprodukowane w czasach radzieckich to prawdziwa klasyka. Są one trwałe i solidne, dlatego też są cenione, gdyż nie jest łatwo zdobyć do nich części, jeśli się zepsują. Jednak właśnie ryzyko złamania się podczas ciągłego użytkowania często nie pozwala na trzymanie tego cudu radzieckiej inżynierii w domu. Dlatego radzieckie lodówki mają najlepsze zastosowanie - wysyłanie go do dachy. Wyjazdy w teren charakteryzują się raczej małą częstotliwością, dlatego w tych warunkach przydaje się żywotność radzieckich lodówek. Aby urządzenie mogło prawidłowo funkcjonować w wiejskim domu, należy wcześniej zadbać o stworzenie optymalnych warunków do jego pomyślnego transportu.

Po pierwsze, modele w czcigodnym wieku nie mogą być transportowane na boku lub z tyłu. Sprawa tkwi w zbyt dużej masie kompresora w porównaniu z nowoczesnymi lodówkami. Z tego powodu może on łatwo odpaść podczas silnego wstrząsu na drodze, co sprawi, że cała operacja stanie się bezsensowna.

Zamawianie przewoźnika dla lodówki, która i tak jedzie na działkę, słusznie uważane jest za zbyt drogą usługę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na przewiezienie tego elementu wyposażenia w samochodzie osobowym. W takich przypadkach zaleca się zabezpieczenie lodówki w bagażniku poprzez złożenie tylnych siedzeń. Jednak nawet w tym przypadku transport wiąże się również z ryzykiem. Ważne jest, aby zabezpieczyć drzwi i sprężarkę, najbardziej narażone na uszkodzenia części konstrukcji. Należy również zachować ostrożność podczas wnoszenia urządzenia do domu.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę porę roku, w której odbywa się transport. Jeśli takie zdarzenia mają miejsce późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, zmiany temperatury mogą zakłócić pracę urządzenia. Z tego powodu lodówka powinna być dobrze zapakowana.

Jeśli przedmiot jest wysyłany do innego miasta, należy również wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące transportu. Lodówka powinna być dobrze zapakowana, a samochód przewożący urządzenie powinien jechać bez zbędnej agresji, gdyż wstrząsy mogą mieć szkodliwy wpływ na konstrukcję.

Ogólnie rzecz biorąc, transport lodówki, choć ma dużą liczbę niuansów, ale jeśli ściśle przestrzegać wszystkich zasad związanych z tym działaniem, podróż i późniejsza praca urządzenia pójdzie bez problemów.