Kotek, kocyk i grzejnik. Czym się ogrzać tej jesieni?

 Ukraina została pokryta falą indyjskiego lata, padł kolejny rekord temperatury i nie chce się wierzyć, że za tydzień to się skończy.

Co roku niespodziewanie przychodzi zimna fala, wracając po pracy do domu nie wiadomo, czy kot grzeje nas, czy my kota. Zimno jest dla wszystkich! Tak więc, podczas gdy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej nie spieszą się, Foxtrot ma kilka opcji urządzeń dostępnych dla każdego. Przyjrzyjmy się niedrogim opcjom ogrzewania mieszkań i poznajmy niuanse wyboru urządzeń.

Split-system

Lub jak to się nazywa w naturze - klimatyzator standardowy. Dla mieszkańca miasta jest to niezbędne urządzenie domowe o każdej porze roku. A jeśli to przypadek, że nie miałeś klimatyzatora, to najwyższy czas!

Bardziej rozpowszechnione są klimatyzatory naścienne, z dwoma blokami - wewnętrznym i zewnętrznym. Sam system Split-system pracuje w dwóch trybach - chłodzenia i grzania powietrza. Dlatego taki zakup stworzy warunki do ogrzewania powietrza w zimnych okresach, a w gorące lato będzie chłodził pomieszczenie.

Pierwszą zaletą systemów typu split jest szeroki wybór modeli o nowoczesnym wzornictwie, które będą pasować do każdego stylu wnętrza.

Z wad - trudna instalacja, która jest niemożliwa bez profesjonalnego instalatora.

Konwektor

Praca grzejnika elektrycznego oparta jest na zasadzie konwekcji, ciepłe powietrze jest łatwiejsze od zimnego, więc unosi się do góry, a zimne - opada w dół. Konwektor elektryczny pobiera chłodne powietrze przez kratkę wlotu powietrza, ogrzewa je za pomocą elementu grzejnego i kieruje do pomieszczenia. Procedura ta jest powtarzana w przypadku ochłodzenia się powietrza.

W ten sposób urządzenie może szybko i równomiernie ogrzać pomieszczenie do komfortowej temperatury. Wśród zalet konwektora:

  • Niska temperatura powierzchni urządzenia - 40-45°C, dzięki czemu nie poparzysz się na nim, jeśli przypadkowo go dotkniesz. Działa szybko i cicho, nadaje się do pokoju dziecięcego lub sypialni, ponieważ nie będzie hałasować. Łatwy montaż, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Niektóre modele są wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie komfortowej temperatury. Nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, dzięki ochronie przed rozpryskami.

Do wad należy zaliczyć koszt energii elektrycznej. Ale jeśli wybierzesz konwektor o optymalnej mocy dla danego pomieszczenia, rachunek nie będzie cię przerażał.

Grzejnik olejowy

Grzejnik olejowy jest jak soda, kupuje się go raz i jest w prawie każdym domu.

Metalowa obudowa jest wypełniona olejem mineralnym, który jest podgrzewany za pomocą elementu grzejnego. Grzejniki te wyposażone są w termostat do regulacji temperatury, schowek na przewód zasilający oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem instalacji elektrycznej. W niektórych modelach jest też specjalny czujnik, który wyłącza urządzenie, jeśli nie znajduje się ono w pozycji poziomej. Grzejniki olejowe są również zabezpieczone przed rozpryskami wody.

Szeroko rozpowszechnione dzięki łatwej obsłudze i instalacji, nie wymaga to żadnych umiejętności ani dodatkowej wiedzy.

Do zalet urządzenia należy niski koszt, cicha praca i łatwość przenoszenia z pomieszczenia do pomieszczenia.

Promiennik podczerwieni

Jest uważany za najbardziej innowacyjne i opłacalne urządzenie. Wyposażony jest w grzejnik kwarcowy, który nadaje się do tymczasowego ogrzewania. Różnica w stosunku do innych typów nagrzewnic polega na tym, że ogrzewa ona przedmioty, na które jest skierowana, a nie powietrze. Urządzenie, podobnie jak słońce, emituje energię cieplną, która jest pochłaniana przez przedmioty meble, ściany i ludzi. Oznacza to, że taki grzejnik jest idealny do ogrzewania miejscowego.

Grzejnik na podczerwień jest po prostu przeznaczony do stworzenia komfortowego środowiska dla ludzi, gdy nie jest konieczne całkowite ogrzanie pomieszczenia. Urządzenie pracuje cicho i zużywa niewiele energii elektrycznej.

Grzejniki ceramiczne emitują również światło podczerwone i ogrzewają pobliskie przedmioty i ściany.

Grzejnik

Zasada działania urządzenia jest tak prosta jak to tylko możliwe, przepędza ono przez siebie zimne powietrze i wraca do pomieszczenia, które jest już ciepłe. Termowentylatory wyposażone są w dwa niewymienne elementy - element grzejny i wentylator. W miarę jak konstrukcja staje się bardziej złożona (i wzrasta koszt), termowentylator może mieć te funkcje:

  • Termostat Mechanizm obrotowy Nawilżacz Wydmuchiwanie zimnego powietrza

Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na rodzaj elementu grzejnego, może być ceramiczny lub spiralny. Ten ostatni silnie wysusza powietrze i szybko spala tlen w pomieszczeniu, więc nie jest zalecany do stosowania w pomieszczeniach, które są zakurzone, ponieważ będzie nieprzyjemny zapach.

Grzejnik ceramiczny nie wysusza powietrza i jest bezpieczny pożarowo.

Uwaga: Urządzenia dostępne są z dwoma rodzajami wentylatorów - osiowym lub stycznym. Osiowe są małe i łatwe do przenoszenia, ale są bardzo hałaśliwe. Te ostatnie mają większe rozmiary, ale pracują cicho.

Koce elektryczne i grzejniki elektryczne

Koc elektryczny jest specjalnie zaprojektowany dla osób, którym jest zimno i nie mogą się ogrzać nawet w łóżeczku. Koniec z wtulaniem się w zimny koc lub łóżko, teraz liczy się tylko ciepło! Nie tylko rozgrzewa, ale również poprawia krążenie krwi.

Nadaje się do ogrzewania poszczególnych części ciała: talii, szyi, pleców lub nóg.

Istnieją pewne przeciwwskazania medyczne do stosowania elektrycznej podkładki grzewczej, dlatego przed jej użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Trzymaj swojego kota blisko siebie i ogrzewaj go razem, a Fokstrot pomoże Ci znaleźć odpowiednią technikę, która pomoże Ci przetrwać tę zimę! ????