Jak wybrać pamięć RAM

 Chcesz, aby Twój komputer latał, a nie zamarzał? Czy często używasz ciężkich programów, takich jak Photoshop? Wtedy nie obejdzie się bez optymalizacji komputera. Można go programowo podkręcać, instalować specjalne narzędzia do monitorowania systemu, wykonywać inne operacje. Nie zawsze jest to jednak skuteczne. Dużo rozsądniej jest założyć pamięć operacyjną (RAM). Istnieje wiele rodzajów pamięci RAM, a jej wydajność zależy od wielu parametrów:
  • maksymalna częstotliwość próbkowania; liczbę impulsów potrzebnych do wykonania operacji; Kompatybilność pamięci RAM z układem wydajnościowym; łapówka za autobus; Kompatybilność gniazda RAM z płytą, itp.

Pamięć RAM i pamięć HDD to nie to samo. Aby zrozumieć, jak wybrać pamięć RAM, odwołajmy się do użytecznej analogii.

Wyobraź sobie, że Twój komputer to biurko, a pamięć RAM to blat biurka. A im jest on dłuższy i szerszy, tym więcej dokumentów można na nim zmieścić. Z kolei dysk twardy można porównać do szuflady pod biurkiem, w której przechowuje się papiery, które nie są aktualnie używane. Z tego przykładu łatwo się domyślić, że im więcej pamięci RAM ma komputer, tym więcej operacji system może przetwarzać jednocześnie. Oczywiście pamięć RAM nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wydajności komputera. Technicznie można uruchomić kilkadziesiąt programów przy małej ilości pamięci RAM, ale znacznie spowolni to działanie systemu. A teraz wróćmy jeszcze raz do stołu: jeśli jest mały, szybko zgromadzi się na nim sterta papierów, z którą coraz trudniej będzie sobie poradzić. Musisz grzebać w szufladach, aby znaleźć miejsce na to, czego nie możesz znaleźć na powierzchni biurka i aby zdobyć potrzebne dokumenty.

Tak więc, z istotą RAM rozwiązany. Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak wybrać pamięć RAM.

Rodzaje pamięci RAM

RAM to pamięć komputera elektronicznego, której głównym zadaniem jest zapisywanie kodu i danych aplikacji w trakcie jej wykonywania. Większość nowoczesnych komputerów PC używa dynamicznej pamięci DRAM, jej całkowitym przeciwieństwem jest pamięć szeregowa. W pierwszym przypadku pamięć jest zorganizowana w taki sposób, że w każdej chwili można uzyskać wartość dowolnej komórki pamięci, bez konieczności przeglądania innych komórek. Pamięć sekwencyjna charakteryzuje się dostępem do pewnego elementu pamięci poprzez odczyt innych elementów. Pamięć o dostępie swobodnym jest nowoczesnym standardem i występuje w tych typach:

  • SRAM (semiconductor static memory) - działa na zasadzie wyzwalaczy półprzewodnikowych. Charakteryzuje się dużą szybkością działania przy niewielkim poborze mocy. Nie trzeba go regenerować. Wśród wad są małe rozmiary pamięci i wysoka cena pamięci. Dziś SRAM jest szeroko stosowany jako pamięć podręczna chip wydajności w komputerach. DRAM (semiconductor dynamic memory) - składa się z kondensatorów opartych na przełączających się tranzystorach CMOS. Konfiguracja ta jest niedroga, ma dużą pojemność, ale wymaga okresowego odczytywania i przepisywania wszystkich komórek pamięci. W związku z tym charakteryzuje się wyższym poborem mocy w porównaniu do SRAM przy niższej wydajności. Pamięć ferromagnetyczna - moduły, które składają się z przewodników, z ferromagnetycznymi pierścieniami (biaxami) w miejscu styku. Matryce tego typu są odporne na promieniowanie, mogą przechowywać informacje przy wyłączonym zasilaniu. Wadą jest mała pojemność oraz fakt, że dane są kasowane przy każdym odczycie. Obecnie, ze względu na dostępność bardziej wydajnych i zaawansowanych technicznie rozwiązań, pamięć ferromagnetyczna nie jest stosowana.

Powyższe informacje mają na celu stworzenie w umyśle czytelnika obrazu natury RAM, jego ewolucji i fizyki. Przechodząc do kwestii wyboru pamięci RAM, pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest współczynnik kształtu. Ze względu na swoją konstrukcję, paski są dostarczane w:

  • DIMM - dwustronny typ modułów o niewielkich rozmiarach z pinami po obu stronach, stosowany głównie w komputerach stacjonarnych; SO-DIMM - stosowane w notebookach.

Kupując pamięć RAM dla komputera lub laptopa do gier, upewnij się, że jej typ jest obsługiwany przez płytę główną. Ruszajmy dalej.

Obecne normy

Do tej pory istnieje 5 generacji pamięci RAM, z których niektóre są przestarzałe, inne są tak nowe, że nie wszystkie komputery są w stanie je obsłużyć.

  • DDR1 i DDR2 to dynamiczne pamięci synchroniczne z wolnym dostępem i podwojoną prędkością transferu danych. Karty pierwszej i drugiej generacji mają 184 piny i pracują przy napięciu 2,5V z częstotliwością taktowania do 400 megaherców. Obecnie można je spotkać tylko na starszych płytach głównych. DDR3 to popularna pamięć RAM o napięciu pracy 1,5V, które jest o 30% niższe niż w przypadku pamięci drugiej generacji. Możliwe prędkości taktowania modułu wynoszą do 1800 MHz. DDR4. Najlepiej sprzedający się standard. Moduły pamięci charakteryzują się minimalnym nagrzewaniem, niskim rozpraszaniem ciepła, prędkością taktowania do 4266 MHz. DDR5 SDRAM. Najnowszy typ pamięci z 2020 roku, po raz pierwszy wprowadzony przez SK Hynix. Szybkość transferu danych wynosi 4800-5600 Mbps, co jest prawie dwukrotnie szybsze niż podstawowe parametry DDR4. Napięcie zasilania pamięci RAM zostało obniżone do 1,1V, a także wprowadzono obsługę korekcji błędów ECC, dzięki czemu niezawodność programów działających na komputerze wzrosła nawet dwudziestokrotnie. Pojemność pamięci DDR5 osiąga wartość 256 gigabajtów.

Jak dużo pamięci potrzebujesz?

Nigdy nie można mieć za dużo pamięci. Aby rozsądnie wykorzystać wydajność komputera, ważne jest sprawdzenie limitu pojemności obsługiwanej przez płytę główną. Dane te są wyświetlane na samej karcie pamięci lub na stronie internetowej producenta. Możesz również użyć specjalnych aplikacji, takich jak CPU-Z lub AIDA64.

Jak dobrać optymalną wielkość pamięci RAM? Można ją określić w zależności od przyszłego przeznaczenia danego komputera, czyli do jakich prac będzie wykorzystywany.

  • 4 gigabajty. Optymalne rozwiązanie dla podstawowych codziennych obliczeń. Zasoby te wystarczają do pełnego obciążenia systemu Windows, kilku przeglądarek i programów. Wydajność komputera nie spadnie, dopóki nie otworzysz kilkudziesięciu kart naraz. 8 gigabajtów to minimum dla każdego komputera z myślą o grach. Większość gier na takim komputerze będzie działać bez widocznych lagów, nawet jeśli aplikacja do gry jest zbyt duża. 16 gigabajtów. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wielozadaniowości, masz otwartego klienta poczty, kilka aplikacji biurowych, Adobe Acrobat i jakiś klient komunikacyjny, 8 "gig" może nie wystarczyć. Kup komputer z 16 GB "RAM", co zapewni więcej miejsca na spójne działanie wszystkich aplikacji. Możesz grać w gry z otwartymi programami działającymi w tle. Co więcej, taka ilość pamięci sprawia, że komputer jest kompatybilny z grami w rozdzielczości 4K. 32 gigabajty pamięci o dostępie swobodnym są znacznie rzadsze i zazwyczaj nie są wykorzystywane przez użytkowników. Kupując 32 GB lub więcej pamięci RAM przepłacasz tylko za niepotrzebną pojemność. Wyjątkiem są zadania komputerowej obróbki wideo i modelowania 3D. 64 GB i więcej. Tak zasobożerna pamięć RAM przyda się tylko na potrzeby wyspecjalizowanych stacji roboczych. Lub dla entuzjastów budujących wysokowydajnego potwora, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swój komputer na przyszłość.

Częstotliwość

Kluczowa cecha pamięci RAM, która wskazuje ile operacji na danych jest przesyłanych przez kanał w ciągu sekundy. Oznacza to, że im wyższy jest ten parametr, tym wyższa jest prędkość pamięci RAM. Wartość ta jest mierzona w megahercach.

W zasadzie w komputerze można stosować moduły o różnych częstotliwościach. W tym przypadku płyta główna ustawia częstotliwość według najwolniejszego paska obliczeniowego. Dla przykładu, przy ustawieniach fabrycznych pamięć RAM trzeciej generacji najczęściej ma częstotliwość 1333 lub 1600 MHz, a DDR4 - 2133 lub 2400 MHz. W związku z tym, akceptowalną częstotliwością pamięci RAM do zakupu jest przedział pomiędzy 1600 a 2400 megaherców.

Dlaczego lepiej nie stosować modułów o różnych częstotliwościach? Może to wpłynąć na stabilność komputera.

Co to są czasy?

Czas (latencja) to opóźnienie pomiędzy poleceniem wysłanym do urządzenia a jego wykonaniem. Jest on mierzony w nanosekundach i liczbie cykli zegara. Im niższe są timingi pamięci, tym szybciej ona działa. Przykładowo, istnieją dwie listwy RAM tego samego typu o częstotliwości magistrali 600 MHz i opóźnieniu pamięci 3-3-3 oraz 5-5-5. Pierwszy moduł ma większą wydajność. Trudniej jest się zorientować, jeśli pamięć ma różne częstotliwości. Zazwyczaj płyty o wyższej częstotliwości mają też wyższą latencję, a dywidenda z tej częstotliwości może być nieistotna, niezależnie od tego, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na przykład, pamięć DDR3-1333MHz z opóźnieniem 9-9-9 minimalnie przewyższy pamięć DDR3-1333MHz z timingiem 4-4-4. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zdecydujesz się dodać nową pamięć do istniejącej pamięci, zaleca się, aby timingi obu kart były zgodne.

Tryb pracy

Tryby pamięci mogą być jednokanałowe lub wielokanałowe. Im więcej kanałów, tym lepsze osiągi. Obecnie najbardziej powszechny jest tryb dwukanałowy. Aby go aktywować, należy zainstalować dwa moduły o identycznych właściwościach (lub jak najbardziej zbliżonych) w różnokolorowych slotach. Istnieją jednak różnice, w zależności od płyty głównej. Jeśli są nie dwa, ale cztery gniazda, pierwsze działa równolegle z trzecim, a drugie z czwartym.

Po włączeniu opcji dual-channel, prędkość pamięci RAM wzrasta 2-krotnie w porównaniu z opcją single-channel. Okazuje się, że dwa moduły 8GB dadzą większą wydajność niż pojedyncza płyta 16GB.

Chłodzenie

Chłodzenie jest konieczne w przypadku większości kart pamięci. Przegrzanie układów scalonych podczas pracy może prowadzić do błędów, a nawet awarii. Do ich chłodzenia stosuje się specjalne, wbudowane radiatory, które odprowadzają ciepło.

Producenci

Rynek modułów pamięci RAM jest bardzo duży. Niektórzy producenci oferują szeroki zakres pamięci RAM, podczas gdy inni koncentrują się na obniżeniu ceny dla masowego użytkownika. Do najpopularniejszych należą Transcend, Samsung, Kingston, Apacer, Kingmax, Hynix, Micron. Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

Najlepszą opcją - kieruj się reputacją marki, recenzjami wydajności i niezawodności, a także polityką cenową firmy.

Jak wybrać pamięć RAM do komputera do gier

Wiele osób uważa, że jeśli komputer do gier ma 32, 64 lub 128 GB pamięci RAM, to jest super. W pewnym sensie tak. Ale tylko wtedy, gdy patrzy się w daleką przyszłość. W obecnej sytuacji jest bardzo prawdopodobne, że pamięć typu DDR4 prędzej stanie się przestarzała, niż gry będą wymagały tak dużych zasobów. To jaką pamięć RAM wybrać, 16 czy 8 gigabajtów?

Oczywiście, 16 GB jest najlepszą opcją. Instalując taką listwę, zamkniesz kwestię potencjału obliczeniowego swojego komputera na cały okres jego użytkowania. 8 GB to rozwiązanie bardziej przystępne cenowo, niemniej jednak zdolne zaspokoić apetyty miłośników wirtualnych gier na długi czas.

Nie mniej ważnym punktem przy zakupie pamięci RAM do gier jest liczba modułów. Większość nowoczesnych płyt głównych obsługuje pamięci 2-kanałowe, a niektóre nawet 4-kanałowe. Czy 2-kanałowa pamięć RAM będzie miała pozytywny wpływ na wydajność w grach? Absolutnie! Szczególnie będzie to odczuwalne w kontekście liczby klatek na sekundę (FPS), poprzez wyeliminowanie jej zwisów. Atutem posiadania wielu pamięci Random Access Memory jest łatwa i tańsza wymiana w przypadku awarii. Jeśli masz tylko jedną pamięć 16GB Random Access Memory i ulegnie ona awarii, zakup kolejnej pamięci 16GB Random Access Memory jest zazwyczaj droższy niż w przypadku, gdy płyta główna posiada np. 2 pamięci 8GB RAM. Wtedy trzeba by było wymienić tylko jedną płytę, co oczywiście jest tańsze.

Jak wybrać pamięć RAM do laptopa

Nowoczesne budżetowe lepoty wyposażone są w 4 GB RAM, droższe - 8 GB, a poziom premium - 16 GB "operativa". W większości przypadków 4 GB wystarczą, zwłaszcza że większość pracy odbywa się w chmurze.

Dla urządzeń Mac wymagania są bardziej rygorystyczne - teraz nie ma sensu kupować komputera, który ma mniej niż 8 GB RAM. Jeśli zajmujesz się profesjonalną obróbką wideo, projektowaniem graficznym lub grasz w "ciężkie" gry, kup laptopa z 16 GB RAM. Tu nie ma sensu oszczędzać, bo brak pamięci może poważnie spowolnić pracę.

Kupując laptopa, wielu użytkowników ma pytanie: "Kupić urządzenie z mniejszą ilością pamięci RAM i potem dostarczyć, czy od razu tyle RAM-u, ile potencjalnie będzie potrzebne później?". "Jak odebrać RAM?"

Wszystkie nowoczesne laptopy wyposażone są w dwa gniazda pamięci RAM. Na przykład, jeśli system ma 4GB, to są dwa sloty po 2GB każdy. Aby zwiększyć pamięć obliczeniową do 8 gigabajtów, nie będzie można usunąć jednego z nich (i umieścić bardziej zasobożernego). Będziesz musiał kupić 2 moduły po 8 GB na raz, co jest bardzo drogie i absolutnie nieuzasadnione. Podsumowując - lepiej kupić notebook, w którym wystarczająca ilość pamięci RAM jest zainstalowana NATYCHMIAST.

Na zakończenie - jeszcze jedna uwaga, nie mniej ważna przy wyborze pamięci losowej, dotyczy to zarówno komputerów PC jak i laptopów. Jeśli maszyna korzysta z 32-bitowego systemu operacyjnego, nie ma sensu instalować więcej niż 4 GB pamięci RAM - system zobaczy maksymalnie 3 GB RAM + 25 procent tego, co zostało (w sumie 3,25 GB). Aby w pełni wykorzystać potencjał pamięci RAM, wymagany jest 64-bitowy system operacyjny.