Jak odblokować telefon: skuteczne sposoby dla Androida i iOS

 Współczesny człowiek dosłownie nigdy nie rozstaje się ze swoim telefonem: przechowuje w nim osobistą korespondencję, zdjęcia, ważne listy biznesowe, prezentacje i wiele innych. Dlatego też większość użytkowników stara się zabezpieczyć swoje urządzenie, wymyślając hasła i klucze graficzne. Ale zapomnienie też nigdy nie zostało odwołane. Może się zdarzyć, że użytkownik wymyślił skomplikowany wzór blokady lub wprowadził ogromne hasło składające się z cyfr i liter, które następnie zapomniał. Co zrobić w takiej sytuacji i jak odblokować telefon? O tym - w dalszej części artykułu.

Jak odblokować telefon z systemem Android

Gadżety działające na Androidzie mają pewną przewagę w odblokowywaniu. Dostęp do takich telefonów może być przywrócony bez utraty danych znajdujących się w pamięci urządzenia.

Niektóre z najskuteczniejszych sposobów resetowania hasła to:

  • Korzystanie z funkcji Smart Lock; Przywracanie za pomocą konta Google; rozładowanie baterii; Używając oprogramowania ADB i TWRP; Resetowanie danych za pomocą konta Samsung.

Istnieją również opcje przywrócenia hasła lub klucza graficznego do ustawień fabrycznych poprzez menu odzyskiwania. Ale w tym przypadku wszystkie dane, wcześniej załadowane na telefon, zostaną usunięte wraz z hasłem. Jak więc odblokować telefon tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe? Poznajmy każdą z metod w szczegółach.

Funkcja Smart Lock

Ta metoda działa w przypadku osób, które wcześniej skonfigurowały Smart Lock. Jeśli wcześniej podłączałeś inne urządzenia do telefonu przez Bluetooth i przypisałeś danemu urządzeniu status bezpieczny, po prostu podłącz je ponownie. Najczęściej użytkownicy podłączają swoje telefony do smartwatcha lub systemu głośnomówiącego w samochodzie. Po połączeniu przez Bluetooth, telefon automatycznie się odblokuje i problem sam się rozwiąże.

Jak odblokować telefon przy użyciu konta Google

Jak odblokować telefon, jeśli zapomnę blokady wzoru? Konto Google daje użytkownikom wiele możliwości, w tym szybkie odblokowywanie telefonu. A jeśli korzystasz również z Google Market, czynność ta jest wykonywana automatycznie. Przeanalizujmy szczegółowo schemat działań.

  1. Wprowadź dowolny klucz obrazkowy (hasło) kilka razy z rzędu, aż system poprosi Cię o poczekanie. W tym momencie na ekranie powinien pojawić się następujący komunikat: "Zapomniałeś hasła? Kliknij na nią. Następnie należy wpisać swój adres e-mail Google oraz hasło do konta e-mail. Wciśnięcie "enter" odblokuje Twój telefon.

Co zrobić, jeśli zapomniałeś też hasła do poczty Google? Użyj komputera lub innego urządzenia, aby odzyskać dostęp do swojego konta, a następnie przejdź do odblokowania go w sposób opisany powyżej. Nie masz innego urządzenia? Spróbuj następującej metody.

  • Wybierz opcję "Połączenie alarmowe". Wybierz kombinację *#*#7378423#*#*. Następnie należy wybrać opcję Service Test - Wlan. Teraz możesz przywrócić dostęp do swojego konta Google w zwykły sposób.

Opisane powyżej metody odblokowywania wymagają połączenia z Internetem. Jeśli nie masz go w tej chwili, skorzystaj z innych metod opisanych w tym artykule.

Rozładowywanie baterii w celu odblokowania funkcji Pattern Lock

W nowoczesnych smartfonach działających na nowszych wersjach systemu Android możliwe jest odblokowanie telefonu przy niskim poziomie naładowania baterii. Poczekaj, aż bateria zostanie prawie całkowicie rozładowana, a na wyświetlaczu pojawią się ustawienia zasilania. Natychmiast przejdź do menu ustawień zabezpieczeń i dezaktywuj blokadę. Jak odblokować Blokadę Wzorca, jeśli Twój smartfon nie obsługuje nowszych wersji systemu Android? Wypróbuj metodę odblokowania z poniższego akapitu.

Ominięcie blokady wzorów za pomocą ADB

Ta metoda odblokowywania jest oparta na trybie debugowania USB. Ten tryb w urządzeniach z systemem Android daje programom komputerowym rozszerzony dostęp do systemu operacyjnego telefonu. Będziemy potrzebowali jednego z takich programów ADB, aby usunąć Pattern Lock. Ważny punkt: debugowanie USB musi być aktywne w momencie odblokowywania.

Pierwszym krokiem procesu odblokowywania jest pobranie narzędzia ADB, instalatora Java oraz sterownika USB na komputer. Zalecamy pobieranie programów z oficjalnych stron. ADB jest częścią Android SDK, więc aby zainstalować ADB na swoim komputerze przejdź do developer.android.com. Wymagany program nosi nazwę Android Studio.

Drugim krokiem jest zainstalowanie wszystkich programów na lokalnym dysku C.

Następnie należy przejść do folderu programu na dysku C. Ścieżka do folderu wygląda następująco: C:/Users/AppData/Local/Android/Sdk/Platform-tools. Plik adb.exe powinien znajdować się w ostatnim folderze. Będziemy go potrzebować.

Podłącz urządzenie do komputera i uruchom wiersz poleceń jako administrator. Za jego pomocą przejdź do folderu z plikiem adb.exe. Aby to zrobić, wystarczy skopiować ścieżkę do folderu i wkleić ją do swojego obszaru roboczego.

Następnie wpisz polecenie adb devices. Wyświetli on Twoje urządzenie Android z statusem urządzenia lub autoryzowanego. Wprowadź następujące polecenia, jedno po drugim w wierszu.

Cd C:Users Windows AppData Local Android Sdk platform-tools

urządzenia adb

powłoka adb

su

rm /data/system/locksettings.db

rm /data/system/locksettings.db-wal

rm /data/system/locksettings.db-shm

ponowne uruchomienie

Po wpisaniu ostatniej komendy, smartfon powinien się zrestartować i włączyć bez hasła czy Pattern Lock. Wszystkie dane i zainstalowane aplikacje zostaną zapisane.

Resetowanie przez odzyskiwanie

Inną odpowiedzią na pytanie, jak usunąć blokadę telefonu jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, wystarczy wyłączyć gadżet, a następnie nacisnąć i przytrzymać określoną kombinację klawiszy. Kombinacja będzie różna w każdym przypadku. Aby dowiedzieć się, które klawisze należy trzymać, sprawdź papierową instrukcję obsługi urządzenia lub poszukaj w Internecie właściwej kombinacji klawiszy.

Naciśnięcie prawej kombinacji klawiszy otworzy menu odzyskiwania. W tym oknie należy wybrać opcję wipe data/factory reset. Należy pamiętać, że ta metoda odblokowania usunie wszystkie dane z pamięci wewnętrznej gadżetu, w tym zainstalowane aplikacje, zablokowane konta, wiadomości sms itp.

Przy okazji, jeśli masz konto Google przywiązane do telefonu, możesz również wykonać reset bez naciskania klawiszy na samym gadżecie. Aby to zrobić, przejdź do strony Google "Znajdź swoje urządzenie" (adres strony to https://www.google.com/android/find). Zaloguj się na swoje konto, wybierz urządzenie, które chcesz odblokować, a następnie stuknij opcję "Wymaż dane - wyczyść". Przy pierwszym podłączeniu telefonu do Internetu wszystkie hasła i klucze wzorcowe zostaną zresetowane, a dane usunięte.

Huawei i Honor

Jak mogę usunąć hasło z mojego telefonu Huawei i Honor? Pomocny będzie opisany wcześniej tryb odzyskiwania. Wyłącz telefon, naciśnij przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania. Po tym, jak urządzenie zawibruje, zwolnij przycisk zasilania i nadal trzymaj wciśnięty klawisz zwiększania głośności.

W menu, które wyskoczy, musisz wybrać "wipe data/factory reset" i potwierdzić akcję. Proces przywracania potrwa kilka minut. Po tym pojawi się kolejna lista opcji, dotknij "restartuj system teraz". Czasami telefon nie pozwala użytkownikowi na wejście do menu Recovery, wymagając zainstalowania aktualizacji. W takim przypadku należy zgodzić się z monitami systemu i ponownie uruchomić telefon.

Samsung

Posiadacze smartfonów tej popularnej marki mogą odblokować urządzenie za pomocą Internetu i konta Samsung. Samsung ma swoją własną usługę o nazwie Znajdź telefon. Jeśli Twój gadżet jest podłączony do konta Samsung, a także ma aktywną funkcję zdalnego sterowania, ta metoda jest dla Ciebie.

Jak więc usunąć hasło z telefonu Samsung? Wejdź na stronę usługi "Znajdź telefon" (https://findmymobile.samsung.com) i wybierz opcję "zaloguj się". Następnie wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło. Na panelu po prawej stronie zostanie wyświetlony status podłączonego urządzenia. Wybierz "Odblokuj" dwa razy z rzędu. Następnie program poprosi Cię o ponowne wpisanie loginu i hasła. Po synchronizacji lub podczas pierwszego połączenia z Internetem hasło lub klucz graficzny zostaną zresetowane. W tym samym czasie wszystkie inne dane zostaną zapisane w telefonie.

Xiaomi

Co zrobić, jeśli zapomniałem klucza graficznego Xiaomi? Pierwszym sposobem jest znalezienie i pobranie programu TWRP. Jest to specjalne archiwum, które należy zainstalować poprzez odzyskiwanie, aby dane nie zostały skasowane. TWRP należy pobrać na kartę SD i włożyć do telefonu. Następnie wyłączamy telefon, wciskamy dwa przyciski - zwiększania głośności i zasilania. W otwartym menu należy przejść do instalacji, wybrać dysk (kartę SD) i znaleźć plik ze słowem Reset w nazwie. Klikając na niego, aktywujesz reset hasła.

Jeśli telefon nie ma niestandardowego odzyskiwania, a instalacja TWRP nie powiodła się, spróbuj następującego schematu. Wyłącz smartfon, naciśnij przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania. W menu, które pojawi się na ekranie, wybierz opcję Wipe Data i naciśnij przycisk zasilania. Następnie wybierz opcję Wipe All Data i potwierdź akcję, ponownie naciskając przycisk zasilania. Ostatnim krokiem jest wciśnięcie przycisku Confirm, odczekanie na usunięcie danych i wybranie opcji "Reboot system". W ten sposób zresetujesz hasło i będziesz mógł korzystać z telefonu. Jednak pliki i programy pobrane wcześniej na telefon zostaną usunięte.

Przez TWRP

Kolejna metoda odblokowania dla urządzeń z systemem Android, która pozwoli zachować dane w telefonie. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla telefonów z preinstalowanym oprogramowaniem TWRP recovery.

Musisz wyłączyć urządzenie i umieścić go w trybie Recovery, naciskając centrum, głośność i przyciski zasilania jednocześnie. Czasami do uruchomienia trybu odzyskiwania wymagana jest inna kombinacja klawiszy. Na przykład, w przypadku urządzeń Samsung Galaxy S8 - S10, musisz nacisnąć i przytrzymać specjalny przycisk Bixby i Volume Up + Power razem. Wyjaśnij prawidłową kombinację, korzystając z instrukcji obsługi swojego telefonu.

Następnie należy przejść do zakładki Zaawansowane->Menedżer plików, znaleźć folder danych, a w nim folder systemowy. Ze wszystkich danych, które zobaczysz, musisz usunąć pliki:

gest.klucz

locksettings.db

locksettings.db-wal

locksettings.db-shm

hasło.klucz

gatekeeper.pattern.key

gatekeeper.password.key

Pliki te są odpowiedzialne za wzór i hasło. Po ich usunięciu można zrestartować urządzenie i ponownie korzystać z telefonu.

Jak odblokować iPhone'a

Posiadacze technologii apple nie mają wielkiego wyboru sposobów odblokowania. Jedyną opcją jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Zestaw niezbędny do zresetowania hasła to kabel USB, komputer PC oraz aplikacja (program) iTunes. Komputery z systemem macOS Catalina lub nowszym będą potrzebowały programu o nazwie Finder.

Właściciele iPhone'ów od ósmego wzwyż muszą podłączyć gadżet do USB, nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny, aż na ekranie pojawi się okno odzyskiwania.

Dla tych, którzy borykają się z problemem odblokowania iPhone'a 7 i iPhone'a 7 Plus, obowiązuje ten sam schemat, tylko zamiast przycisku bocznego, musisz przytrzymać przycisk regulacji głośności.

Nie wiesz jak odblokować telefon iPhone 6s lub starszy model? Okno odzyskiwania otworzy się w ciągu kilku minut po podłączeniu urządzenia do USB i przytrzymaniu przycisku home.

W samym trybie odzyskiwania, system podpowiada użytkownikowi, jak postępować, sugerując przywrócenie ustawień fabrycznych i przywrócenie zapisanych danych.

Niezależnie od historii zablokowanego urządzenia, najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę. Zawsze istnieją opcje, aby przywrócić dostęp do swojego gadżetu, od łagodnych do radykalnych. Nawet jeśli żadna z metod opisanych w tym artykule Ci nie odpowiada lub po prostu boisz się ponieść porażkę na własną rękę, zawsze istnieje możliwość skontaktowania się z centrum serwisowym. Powiedz o problemie specjaliście i pozwól mu go rozwiązać.