Cykl życia dla czyszczenia i użytkowania wentylatora

 Lato stoi u progu, a to oznacza, że czas wyciągnąć wentylator z szafy! Wiemy, że na wiele sposobów klimatyzacja zastąpiła potrzebę stosowania wentylatorów, ale ostatnio widzimy, że ludzie zaczynają ich ponownie używać, ponieważ są tańsze i zużywają mniej energii elektrycznej. Wentylator biurkowy (lub podłogowy) jest wygodny, a wielu producentów dodaje do niego coraz więcej inteligentnych funkcji. Aby Twój wentylator służył Ci przez wiele lat, musi być regularnie czyszczony, powiemy Ci jak to zrobić w najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób.

Aby wyczyścić wentylator, należy odłączyć go od zasilania, zdjąć zewnętrzną pokrywę (w przypadku wentylatorów pudełkowych i innych przenośnych), nanieść niewielką ilość mydła na wilgotną szmatkę i dokładnie wytrzeć pokrywę. Można również spryskać osłonę wentylatora z węża prysznicowego po jej zdjęciu. Nie można jednak moczyć łopatek, chyba że można je wyjąć, ponieważ w ten sposób można uszkodzić silnik wentylatora.

Jeśli wolisz metodę czyszczenia na sucho, użyj puszki sprężonego powietrza, aby usunąć kurz. Można również użyć odkurzacza z głowicą szczotkową do szybkiego czyszczenia.

Czyszczenie wentylatora może nie być na Twojej liście codziennych porządków, ale prawdopodobnie wymaga czyszczenia, ponieważ niezależnie od tego, czy jest włączony czy wyłączony - wentylator będzie zbierał kurz.

Jeśli nie wyczyścisz wentylatora, będzie on nadal roznosił kurz po całym domu - a przecież nikt nie chce wdychać tych szkodliwych cząsteczek. Nadmiar kurzu może również przeciążyć silnik, co skróci jego żywotność i może spowodować uszkodzenie.

Instrukcja czyszczenia wentylatora krok po kroku

Czego potrzebujesz?

  • Delikatny detergent lub mydło. Ciepła woda. Śrubokręt (dla wentylatorów z wyjmowaną kratką). Parę ręczników papierowych lub ściereczek.
  1. Wyłączyć i odłączyć respirator.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wyłączyć respirator i odłączyć go od zasilania. Zasada ta dotyczy czyszczenia wszystkich urządzeń elektrycznych; należy pamiętać o odłączeniu ich od zasilania przed czyszczeniem.

  1. Zdjąć kratkę z wentylatora.

Jeśli wentylator posiada stalową kratkę, można ją zdjąć w celu lepszego czyszczenia.

  1. Odkurzyć kratkę.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie kratki jest odkurzenie jej ręcznym odkurzaczem z przystawką szczotkową (zapobiegnie to zarysowaniom).

  1. Wytrzeć kratkę.

Przetrzyj metalową lub plastikową kratkę wilgotną szmatką.

  1. Wytrzeć łopatki wentylatora.

Teraz, gdy grill jest zdjęty i czysty, wytrzeć łopatki wentylatora ręcznikiem. Jeśli to konieczne, należy użyć mydła lub łagodnego detergentu do czyszczenia łopatek wentylatora. Wytrzeć całą zewnętrzną stronę respiratora, łącznie z przewodem zasilającym, gdy jest on odłączony od zasilania.

  1. Całkowicie wysuszyć łopatki wentylatora i pokrywę.

Bardzo ważne jest, aby przed ponownym zamontowaniem respiratora wszystko dokładnie wysuszyć. Ma to na celu zapewnienie, że woda nie przedostanie się do żadnych elementów elektrycznych wentylatora, ponieważ może to być niebezpieczne.

  1. Ponownie zamontować kratkę wentylatora na miejscu.

Ostatnim krokiem jest ponowne przymocowanie kratki do wentylatora.

To wszystko. Teraz Twój wentylator jest jak nowy!

Jak wyczyścić wentylator, którego nie można zdemontować?

W przypadku wentylatorów z kratkami, których nie można zdemontować, najlepszym rozwiązaniem jest sprężone powietrze. Rozpylić powietrze na ruszt i ostrza, aby szybko pozbyć się kurzu.

Jaki jest najłatwiejszy sposób czyszczenia łopatek wentylatora?

Najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie łopatek wentylatora jest użycie ręcznika i ciepłej wody. Większość uniwersalnych środków czyszczących jest świetna dla fanów, jeśli chcesz dokładniejszego czyszczenia.

Jak często należy czyścić wentylator?

Jako ogólną zasadę, dobrym pomysłem jest czyszczenie wentylatora co trzy do czterech tygodni. Jednak te terminy nie są idealne dla wszystkich, zależy to od rodzaju wentylatora, liczby osób mieszkających w mieszkaniu, miejsca, w którym się ono znajduje i Twoich nawyków w zakresie sprzątania.