Instrukcje krok po kroku dotyczące podłączania pralki

 Pierwsza pralka została wynaleziona 500 lat temu przez Leonarda da Vinci. Jednak "dotarł" on do nas dopiero jakieś 30 lat temu, ponieważ rząd radziecki uważał to urządzenie za zbędny luksus.

Podłączenie pralki o nowoczesnej konfiguracji do odpowiednio przygotowanego miejsca to zadanie na pół godziny. Oczywiście, jeśli jesteś profesjonalistą. Do mistrza domu, aby zrealizować instalację pralki własnymi rękami, pozwoli na instrukcję.

W przeciwieństwie do przestarzałych pralek ręcznych i półautomatów, w obecnej technice nie ma takich szkiców, jak odpływ węża za zlewem, pobór wody do bębna spod kranu, czy wytoczenie urządzenia na czas prania z niszy. Dzięki prawidłowemu podłączeniu elektromechanicznej pralni własnymi rękami zapomnisz o zlewie pełnym przemoczonych skarpetek lub stosie pościeli w łazience.

Wybór miejsca na instalację

Instalacja pralki zaczyna się od wyboru miejsca do instalacji. Znalezienie kącika do techniki w mieszkaniu o przestronnym, nowoczesnym układzie nie jest trudne. Inną rzeczą jest instalacja w kompaktowej hruschevka i małe mieszkanie.

Zasady umieszczania pralki

 • Idealnie jest, gdy pralka jest zainstalowana na solidnej, płaskiej płaszczyźnie, blisko punktu kanalizacyjnego - antypoślizgowa podłoga z płytek lub goły beton, aby się nie trzęsła i nie chybotała. Maszyna jest umieszczona w pobliżu rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Ale tak, by nie zagracać przestrzeni i komponować się z wnętrzem łazienki. Po każdej stronie obudowy należy pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni. Każda pralka wibruje podczas pracy, a jeśli stoi blisko siebie, może uszkodzić pobliskie przedmioty (meble, ściany itp.). Nie zaleca się umieszczania urządzenia obok umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej - urządzenie jest bezpieczne, gdy znajduje się z dala od wilgoci i wilgoci. Przy wyborze miejsca instalacji należy również wziąć pod uwagę hałas. W tłumieniu drgań pomogą specjalne tłumiki drgań, które można kupić w sklepach z artykułami sanitarnymi. Można też wykonać je samemu, wycinając podkładki antywibracyjne z filcu lub gumy (grubość 3-5 mm).

Uwaga! Pralka wymaga oddzielnego gniazdka elektrycznego o odpowiedniej pojemności i musi być uziemiona, pobierana z licznika WYŁĄCZNIE w celu zainstalowania urządzenia zgodnie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa.

Należy również zapewnić swobodny dostęp do wtyczki urządzenia. Jeśli nie jest możliwe poprowadzenie przewodów bliżej urządzenia wewnątrz ścian, należy użyć przedłużacza.

Określenie pomieszczenia do montażu

Nowoczesnym rozwiązaniem byłoby podłączenie pralki do instalacji wodno-kanalizacyjnej w następujących miejscach.

 • W łazience pod umywalką. Świetna opcja, aby zaoszczędzić trochę miejsca w kompaktowym pomieszczeniu. W kuchni (do wbudowania w garnek). Pralka pod blatem nie rzuca się w oczy i, ponownie, będzie odpowiedni, jeśli wielkość pomieszczenia jest mała. Nie jest jednak dobrym pomysłem umieszczanie urządzenia w pobliżu piekarnika lub płyty gazowej. A także w miejscach, gdzie padają bezpośrednie promienie słoneczne. W szafie, na balkonie, w korytarzu. Jeśli wszystkie media są podłączone, w tych pomieszczeniach możliwe jest również podłączenie pralki do kanalizacji.

Rozpakowanie, przygotowanie do instalacji, ustawienie pralki

Tak więc, miejsce do instalacji pralki jest wybrane. Kolejnym etapem jest rozpakowanie sprzętu. Pralka jest dość skomplikowanym urządzeniem gospodarstwa domowego i wymaga specjalnych warunków transportu, aby uniknąć uszkodzeń.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest uwolnienie bielizny z jej oryginalnego opakowania. Rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni myjki i pianki, która może być jeszcze potrzebna.

Następnie - odkręcamy śruby mocujące bęben i zamykamy powstałe otwory specjalnymi plastikowymi zatyczkami (dołączonymi do zestawu). Usunąć również uchwyty i listwy ochronne. Uwaga! Jeśli tego nie zrobisz i włączysz pralkę, z pewnością zawiedzie: poważnie uszkadzając cały wewnętrzny mechanizm.

Po usunięciu elementów mocujących zbiornik pralki zawiśnie na sprężynach. Przy okazji lepiej zachować same łączniki - być może przydadzą się w dalszym transporcie.

Przed podłączeniem pralki do sieci elektrycznej należy ją ustawić - ściśle poziomo. Weź poziomicę budowlaną i sprawdź położenie urządzeń. Jeśli występują niewielkie odchylenia, należy je skorygować, obracając nakrętki regulacyjne na wspornikach nóg. Należy pamiętać, że nawet przy niewielkiej niewspółosiowości, obracające się części myjki będą zużywać się znacznie szybciej (bęben, łożyska, mocowania koła pasowego).

Podłączenie pralko-suszarki do sieci wodociągowej

Praca pralki jest możliwa tylko przy stałym dopływie wody, co oznacza, że konieczne będzie podłączenie urządzenia do sieci zimnej wody. Ten rodzaj pracy jest najbardziej złożony i bardzo odpowiedzialny.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Przed przystąpieniem do prac należy zakręcić dopływ wody zaworem odcinającym rozprowadzającym w mieszkaniu, lub na całym pionie.

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne oraz jaką metodę podłączenia zastosować, zależy od położenia pralni w stosunku do sieci wodociągowej.

Aby nie tracić czasu na bieganie do sklepu po właściwą część, najpierw zadbaj o to, by mieć jej wystarczająco dużo:

 • rury kanalizacyjne; złączki do metalu i tworzyw sztucznych; wąż; paski do skakania, koszulki; "fumka", taśma sanitarna do uszczelniania; uszczelniacz.

Od narzędzi do wysokiej jakości pracy, których będziesz potrzebował:

 • przygotować gaz i klucz; śrubokręt (płaski i krzyżakowy); dobrze naostrzony nóż; szczypce; taśma miernicza; poziomica; urządzenie do cięcia rur z tworzywa sztucznego (można zastąpić zwykłą piłą do metalu).

Jak widać, zestaw narzędzi jest elementarny, można go znaleźć w niemal każdej domowej spiżarni.

Przystępując do pracy należy zwrócić uwagę na ciśnienie wody i stopień jej zanieczyszczenia. Aby go oczyścić, można zainstalować specjalne filtry, które zwiększają żywotność urządzeń gospodarstwa domowego. Element czyszczący jest wcinany w rurę wodną za pomocą trójnika.

Podłączenie pralki do sieci wodociągowej jest możliwe za pomocą:

 • tuleja zaciskowa. Weź wąż, z jednej strony doprowadzony do pralni, z drugiej - do zaworu. Przymocować rurę za pomocą śrub i dla przepływu wody w nim jest wykonany otwór, w którym kran jest włożona. Ten ostatni jest włączany i wyłączany po każdym praniu. Przez tee. Elastyczna rura jest podłączona do kranu w spłuczce. Z mocowaniem trójnikowym. Metoda ta jest dobra, jeśli budynek jest wyposażony w rury metalowo-plastikowe.

Podłącza myjkę zarówno na zimną jak i gorącą wodę.

W większości modeli pralni wąż jest w zestawie, ale nie fakt, że jego długość jest dokładnie wystarczająca dla Ciebie. W takich sytuacjach, w celu ułatwienia przejścia komunikacji, eksperci zalecają zakup przedłużacza.

Podłączanie węża do pralki

Wąż spustowy do ścieków może być podłączony do pralki na różne sposoby. Optymalny wariant wybierany jest w zależności od:

 • bliskość kanalizacji do urządzenia; wysokość i kąt nachylenia punktu przyłączeniowego w stosunku do urządzenia; konieczność podłączania dodatkowych urządzeń.

Proszę zwrócić uwagę! Przed zamontowaniem węża spustowego nie zapomnij o zamocowaniu zaworu zwrotnego. Jest to konieczne, aby zapewnić, że woda, która spływa do odpływu nie wraca z powrotem do wnętrzności pralki.

Istnieją dwa sposoby odprowadzania brudnej wody. Pierwszy z nich znajduje się na bocznym wylocie syfonu. Drugi - za pomocą zaciskania sprzęgła: najpierw odciąć dopływ wody, a następnie wykreślić punkt instalacji i wywiercić otwór na metalu (2 razy mniejsza niż średnica rury), a następnie na śrubokręt sprzęgła dokręcić śruby, spędzić ustawienie zaworu kulowego i podłączyć wąż hydrauliczny.

Ważne jest, aby wąż odpływowy znajdował się jak najbliżej miejsca odprowadzania ścieków. Dzięki temu pompa jest poddawana mniejszym obciążeniom, a tym samym ma dłuższą żywotność.

Automatyczne" przyłącze w łazience lub spłuczce WC

Najszybszy i najłatwiejszy sposób. Schemat podłączenia pralki jest następujący:

 • Za pomocą odgałęzienia rury usunąć elastyczną wykładzinę; poprzez przykręcenie w celu założenia złączki; Do trójnika do przykręcenia elastycznego zasilania zbiornika i węża do wody w pralni.

Ta metoda nie jest odpowiednia do instalacji pralek w łazience lub kuchni, gdzie nie ma toalety.

Podłączenie węża do kranu

Jeśli mieszkanie lub dom został już naprawiony, a punkty podłączenia urządzeń do zimnej wody nie są przewidziane, jedyną opcją pozostaje - podłączenie węża do mycia do kranu. Wśród wad tej metody:

 • obecność dodatkowych rur i wylotów, które nie przylegają ściśle do ściany i są trudne do ukrycia przed wzrokiem; prawdopodobieństwo złapania kranu wężem i rozerwania wszystkiego "na miazgę", a potem konieczność płacenia za naprawy; niemożność podłączenia pralki do baterii radzieckich, ze względu na to, że główne nakrętki mocujące znajdują się na mimośrodach; rury, które są wydedukowane pod kranem nierównomiernie, nie pozwalają na podłączenie węża równomiernie, a zatem połączenie może wyciek wody.

Jako plusy połączenia pralki z kranem można uznać łatwość, wygodę i prostotę pracy. Nie ma potrzeby przecinania rur, łamania płytek, wchodzenia pod zlew i wannę. A jeśli, nagle, w pracy urządzenia pojawi się awaria, będzie można szybko wyłączyć wodę, ponieważ główny kran będzie znajdował się bezpośrednio przy mikserze.

Z narzędzi i podstawowych akcesoriów do pracy potrzebny jest tylko klucz nastawny i śrubokręt, a także trójnik, przedłużka główna, uszczelki silikonowe i uszczelka. Kup kran, który wygląda odpowiedni dla kranu: to nie ma sensu, na przykład, aby wziąć część z pozłacanym pod urządzeniem regulacji wody w kolorze "chrom" - to będzie brzydki.

Przebieg pracy jest więc następujący.

 • Usunąć z miejsca pracy wszystko, co może się uszkodzić, stłuc (szklane półki, szczoteczki do zębów, kubki itp.). Odciąć wodę. Prawidłowo odkręcić nakrętki mocujące kran. Bierzemy kranik - trójnik, każdy wylot kompletujemy z elastycznymi uszczelkami z gumy (jeśli takie nie są dostarczone z fabryki). Na złącza nawijać materiał uszczelniający - pod gwint i bez nadmiaru (najlepiej taśmę FUM). Przykręcić armaturę tak, aby zawór wodny był dogodnie usytuowany, a wyjście pod rurą skierowane było w dół. Przykręcić przedłużenie tak, aby nie uszkodzić uszczelek silikonowych. Przymocuj baterię do trójnika i przedłużki, do której podłączamy wąż spustowy pralki. Sprawdzić szczelność połączeń poprzez otwarcie instalacji wodnej.

Na koniec pracy należy upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo podłączone. W tym celu należy odkręcić kurek z zimną wodą i włączyć pranie równolegle. Podczas poboru wody ciśnienie nieco spadnie, ale nie jest to krytyczne.

Ważne! Wykonując podłączenie pralki do kanalizacji, nie oszczędzaj na komponentach - kupuj wysokiej jakości złączki, uszczelki i uszczelki, aby zminimalizować prawdopodobieństwo pęknięcia kranów.

Subtelności podsłuchu w rurze

Aby podłączyć podkładkę do komunikacji z metalu i tworzywa sztucznego może być w dowolnym miejscu do rury, cięcia w tap-tee, a tym samym, co oddział pod węża. Aby wykonać tę operację należy:

 • przeciąć rurę; zmierzyć wymiary trójnika; Odciąć część rury odpowiadającą elementowi przejściowemu; przymocować złącze do nakrętki; sfazować końce rury w miejscu połączenia z trójnikiem (przy użyciu kalibratora); nasunąć rurę na złączkę kranu; wcisnąć pierścienie uszczelniające po obu stronach i zabezpieczyć nakrętkami.

Przed rozpoczęciem wcinania zaleca się przykręcenie zaworu odcinającego do adaptera, aby zapobiec uszkodzeniu elastycznej rury metalowo-plastikowej. Po zakończeniu prac węże są zakładane na zamontowany zawór.

Wkładanie do wewnętrznej rury z tworzywa sztucznego odbywa się na tej samej zasadzie, ale przy użyciu specjalnego narzędzia do lutowania rur.

Jeśli wszystko jest mniej więcej jasne z nowoczesną komunikacją, prawidłowe podłączenie pralki do "radzieckich" rur jest nadal problemem. Ale jest to całkiem wykonalne. Co robimy?

Do podjęcia decyzji o wykonaniu zadania wymagany jest kołnierz wpuszczany (tzw. "wampir") oraz żurawik narożny na pralce.

 • Wyznaczamy miejsce na rurze, w którym chcemy zainstalować wpust, oczyszczamy je z farby i korozji. Wywiercić otwór w rurze i zamontować prostokątną uszczelkę zaciskową. Zabezpiecz go tulejką i załóż zacisk. Ostrożnie przykręcić części razem i jesteś gotowy do zainstalowania uszczelki.

Pozostaje tylko przykręcić narożny kran, a do niego rurę pralki. Nie zapomnij użyć fumku w tym samym czasie.

Podłączenie do sieci wodociągowej w dowolnym miejscu

Czasami sytuacja wymaga wyjścia pralki do bezpośredniego przewodu doprowadzającego wodę w określonym miejscu. Do realizacji wymyślonego mistrza będzie potrzebne mufowe siodło - zacisk o specjalnej konfiguracji kołnierza z gwintowanym wylotem.

Kupując okucia, należy wziąć pod uwagę, że średnica okucia była taka sama jak rozmiar rury. Twoja procedura wygląda mniej więcej tak:

 • zainstalować adapter na rurze w celu odcięcia przepływu wody; Wykonać otwór w króćcu złączki; nakręcić zawór na gniazdo.

Aby pracować wygodniej, do urządzenia należy przymocować baterię kątową.

Niuanse korzystania z pralki bez instalacji wodno-kanalizacyjnej

Pralka spełnia swoją funkcję pod warunkiem, że dostarczana jest do niej woda pod ciśnieniem. Jeśli w wiejskim domu nie ma scentralizowanego zaopatrzenia w wodę, nie jest to powód, by odmawiać korzystania z dobrodziejstw cywilizacji. Istnieje alternatywa.

Aby móc korzystać z pralki, należy zainstalować pojemny zbiornik na wodę na wysokości co najmniej jednego metra i przykręcić do niego (na dole) wąż doprowadzający wodę do wylotu pralki. Jedyną subtelnością jest terminowe uzupełnianie wody w naczyniu.

Podłączenie do kanalizacji

Podłączenie pralki do kanalizacji jest niezbędne do odprowadzenia ścieków powstałych w wyniku prania. Istnieją dwa poprawne sposoby.

W ramach systemu tymczasowego. Wąż spustowy brudnej wody jest prowadzony bezpośrednio do zlewu lub toalety. Użytkownik musi jedynie wyprowadzić rurę i przymocować ją do krawędzi pionu za pomocą specjalnego uchwytu.

Stałe dopasowanie. Zapewnia stacjonarne urządzenie do odprowadzania wody. Posiada specjalne wejście do podłączenia pralki, znajdujące się poniżej poziomu kolanka syfonu.

Podłączenie pralki jest możliwe bez użycia syfonu, poprzez podłączenie węża do odpływu (pod warunkiem, że średnica tego ostatniego - 4-5 cm). Wąż spustowy przy tym wygina literę "S" i jest wprowadzany do rury tak, aby nie docierały do niego ścieki. Następnie jest on starannie uszczelniany i impregnowany uszczelniaczem. Ważne jest, aby upewnić się, że wysokość zakrętu wynosi co najmniej pół metra.

Podłączenie do sieci elektrycznej

Instrukcje do każdej myjki wyraźnie opisują, jak można to zrobić. Jest bardzo ważne, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, ponieważ pralka ma wysoki pobór mocy (do 2,5 kW) i jest w bezpośrednim kontakcie z wodą.

Wcześniej wspomnieliśmy o posiadaniu własnego gniazdka elektrycznego dla pralki. Chcielibyśmy dodać, że lepiej jest używać kabla trójżyłowego, który ma fazę, zero i bezpiecznie izolowany przewód uziemiający. Uziemienie rozdzielnicy odbywa się za pomocą specjalnej szyny o przekroju 0,3 cm.

Przy podłączaniu pralki należy przestrzegać następujących zasad.

 • Zaleca się rozprowadzenie oddzielnego przewodu od rozdzielnicy, a zasilanie poprzez oddzielnie ułożoną sieć. Aby nie psuć urody wnętrza, okablowanie można ukryć w specjalnych puszkach. Linia zasilająca pralkę powinna być zintegrowana z RCD (urządzenie zabezpieczające), oprócz wyłączników automatycznych. Wszystkie elementy sieci elektrycznej muszą ściśle odpowiadać charakterystyce technicznej i eksploatacyjnej. Do okablowania należy użyć kabla 3-żyłowego o przekroju co najmniej 1,5 cm kw. Aby uniknąć wypadków, surowo zabrania się podłączania przewodów do instalacji wodnych i grzewczych. Najbezpieczniejsze są gniazda o stopniu ochrony IP 44-65, szczególnie te skonfigurowane z pokrywą i ceramiczną podstawą, która chroni przed wodą i wilgocią. Przy podłączaniu urządzenia nie zaleca się stosowania trójników i przejściówek.

I jeszcze jedno: jeśli pralka stoi w szafie lub innym pomieszczeniu, gdzie jest dość wilgotno, lepiej podłączyć urządzenie do gniazdka z korytarza.

Pierwsza próba

Tak więc, pranie jest podłączone, cała komunikacja jest podłączona. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie działania maszyny.

Włączamy urządzenie i po kolei testujemy każdy tryb. Wskazane jest, aby robić to na biegu jałowym, bez obciążania maszyny praniem. Podczas pracy należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • jak szybko woda dociera do zbiornika; czy nie ma nieszczelności; prawidłowe działanie odpływu; jak równomiernie kręci się bęben; sprawdzić, czy maszyna się obraca; jak szybko woda nagrzewa się po nastawieniu (optymalnie w ciągu 5-7 minut).

Niezależnie od trybu pracy, pralka pracuje bez zbędnych dźwięków.

Wnioski

To wszystko - w skrócie przedstawiliśmy wszystkie niuanse instalacji pralki bez pomocy z zewnątrz. Jeśli któraś z podpowiedzi nie wydaje się w pełni zrozumiała, lub jeśli nadal masz wątpliwości co do własnych umiejętności, lepiej zaprosić mistrza.

Jeśli podłączyć pralkę do instalacji wodno-kanalizacyjnej i drenażowej nie został zakończony przez Ciebie nie do końca, specjalista będzie trzymać demontażu i zainstalować technikę ponownie. Albo dokończyć rozpoczętą pracę - w zależności od sytuacji.

Cóż, jeśli masz już przepompowane węże, przygotowane narzędzia i wszystkie niezbędne elementy, to życzymy powodzenia! Czy muszę ci przypominać, że przed rozpoczęciem pracy z kranami i rurami, musisz najpierw odciąć dopływ wody? Myślimy, że na koniec nie będzie to zbyteczne. Dziękuję za uwagę.