Jak czyścić żelazko w domu

 Bez względu na to, jak delikatnie dbasz o swoje żelazko, z czasem wewnątrz urządzenia zacznie tworzyć się kamień, a na jego powierzchni sadza. Jak więc prawidłowo czyścić żelazko i sprawić, by dbanie o nie było jak najbardziej efektywne? Oto 10 sprawdzonych sposobów, jak możesz to zrobić sam.

Niektórzy producenci nowoczesnych żelazek twierdzą, że ich cudowny sprzęt nie wymaga serwisowania przez konsumenta. Jednak twarda woda, tkaniny syntetyczne, korzystanie z urządzenia niezgodnie z instrukcją powodują korekty i obalają takie pewne siebie stwierdzenia. Najczęstsze problemy, które przeszkadzają w prasowaniu ubrań i skracają żywotność urządzenia, to kamień wewnątrz i osad na stopie żelazka. Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym sposobom czyszczenia żelazka w obu przypadkach.

Jak oczyścić żelazko z kamienia

Zanim zdecydujemy się na metodę czyszczenia, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonana jest powierzchnia robocza żelazka. Niektóre z najbardziej popularnych materiałów podeszwy to:

  • Teflon; stal nierdzewna; ceramika; aluminium; tytan.

Ostrzegamy. To, co jest odpowiednie do czyszczenia normalnej metalowej płytki, jest całkowicie niedopuszczalne dla płytki teflonowej.

Hydroperitol .

Na pierwszy rzut oka, ten antyseptyk do użytku zewnętrznego i miejscowego nie ma nic wspólnego z pytaniem: jak oczyścić żelazo z sadzy? Doświadczenie pokazuje jednak, że tabletki te skutecznie usuwają płytkę nazębną z powierzchni każdego rodzaju, pod warunkiem, że zabrudzenie nie jest zbyt stare.

Aby przepis zadziałał, wykonaj następujące kroki.

  • Wyjdź na balkon lub otwórz okna w pomieszczeniach, a na twarz załóż maseczkę medyczną. Podczas czyszczenia hydroperyt odparowuje, wydzielając nieprzyjemny zapach. Rozgnieć jedno opakowanie tabletek na proszek i rozprowadź równomiernie na desce, tak aby mieszanka wystarczyła do wyczyszczenia całej powierzchni żelazka. Rozgrzej żelazko do średniej temperatury i odłącz je od prądu. Kilkakrotnie delikatnie docisnąć zabrudzoną powierzchnię do pokruszonego hydroperitonu.

Pierwsza odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić stopę żelaza jest znaleziona. Ruszajmy dalej.

Świeca parafinowa

Do przygotowania mieszanki czyszczącej potrzebna będzie jedna świeca parafinowa, sól, tarka kuchenna i trochę cierpliwości.

  • Świecę zetrzeć na drobnej tarce. Wiórki rozsypać na drewnianej desce lub ciężkiej ściereczce. Rozdrobnioną parafinę posypujemy solą (wystarczy łyżka stołowa). Przykryć mieszaninę bawełnianą ściereczką. Przyłóż dobrze rozgrzane żelazko do tkaniny na kilka minut.

Ta opcja sprawdzi się zarówno dla posiadaczy urządzeń z metalowymi podeszwami, jak i dla tych, którzy szukają sposobu na wyczyszczenie żelazka z przypalonej tkaniny. Wosk po podgrzaniu reaguje z solą tworząc ciecz, która skutecznie rozpuszcza wszelkie zabrudzenia. Prasuj tkaninę, aż będziesz zadowolony z efektu.

Mydło do prania

Jak czyścić żelazko z powłoką teflonową? Doświadczeni hutnicy używają mydła o zawartości 72% kwasów tłuszczowych.

Rozgrzaną stopę żelazka pociera się kawałkiem mydła do prania, aż mydło stanie się płynne. Rozpuszczony brud usuwa się miękką szmatką. Należy pamiętać, że ta opcja czyszczenia zatyka otwory w powierzchni płyty podstawy. Po zakończeniu procedury należy uruchomić żelazko na biegu jałowym na dowolnej starej szmacie, aby wyeliminować konieczność szukania sposobu na czyszczenie otworów w żelazku z kamienia i brudu w przyszłości.

Ołówek chemiczny do czyszczenia żelazka

Czyszczenie specjalnym ołówkiem chemicznym jest jedną z najbardziej popularnych metod radzenia sobie z zanieczyszczeniami na żelazku. Zwłaszcza, że ta opcja jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów podeszew. Potrzebny będzie kawałek miękkiej szmatki i sam ołówek.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą ołówka?

  • Umieść ściereczkę na podstawie żelazka. Ogrzać urządzenie. Weź ołówek i nałóż go na brudne miejsca. Gdy produkt zacznie się topić i rozpuszczać płytkę, przetrzyj płytkę podeszwy wcześniej przygotowaną szmatką.

Podczas procedury, stopiony ołówek może aktywnie spienić, będzie ostry zapach, więc zaleca się, aby oczyścić żelazko w masce ochronnej, będąc w pokoju z otwartymi oknami.

Soda

Zwykła pasta z sody oczyszczonej pomoże pozbyć się żużlu, rdzy i innych zabrudzeń z Twojego żelaza.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą sody oczyszczonej? Rozpuść substancję w odrobinie wody lub octu, aby powstała gęsta masa. Za pomocą szmatki nanieść powstałą konsystencję na rozgrzaną powierzchnię żelazka i pozostawić na kilka minut. Zrobione! Możesz zetrzeć pokruszoną sadzę gąbką lub miękką szmatką.

Sól

Jak wyczyścić żelazko z sadzy, jeśli nie masz w domu specjalnego środka do czyszczenia? Nie rozpaczaj. Prawie w każdym domu jest zwykła sól kuchenna, która uratuje sytuację. Na kartkę papieru A4 wysypujemy dwie łyżki soli i równomiernie ją rozprowadzamy. Mocno rozgrzać żelazko i kilka razy "wyprasować" sól. Nawet stara płytka nazębna powinna rozpuścić się w ciągu kilku minut takiej manipulacji.

Pasta do zębów

Pasta do zębów zawiera wiele aktywnych składników, które są odpowiednie do czyszczenia żelaza. To prawda, to stwierdzenie jest prawdziwe tylko dla białych past do zębów, struktury żelowe do naszego celu nie będą działać.

Jak wyczyścić żelazko pastą do zębów? Rozprowadzić ziarnko preparatu na powierzchni plamy i pozostawić na 5-10 minut. Następnie usuń brud czystą, suchą szmatką i kilkakrotnie przeprasuj niechcianą tkaninę, aby całkowicie pozbyć się żużlu.

Jak usunąć kamień z żelazka?

Zdarza się, że kamień nagromadzony wewnątrz żelazka może pozostawić plamy na rzeczach podczas prasowania. Brudna woda lub płatki rozbryzgnięte na ulubionym swetrze, obrusie czy pościeli mogą na długo zepsuć Ci nastrój. Aby uniknąć takich kłopotów, skorzystaj ze sprawdzonych metod ludowych.

Kwas cytrynowy

Zazwyczaj kamień tworzy się wewnątrz metalowych części, znajdujących się nad płytą podeszwy i nie jest łatwo się do niego dostać. W tym trudnym przypadku pomocny będzie roztwór kwasu cytrynowego. Należy pamiętać, że poniższa metoda jest odpowiednia dla żelazek z ceramiczną i teflonową stopą.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą kwasku cytrynowego?

  • Spuść całą wodę z urządzenia. Rozpuść dwie łyżki stołowe kwasku cytrynowego w szklance wody. Wlać masę do żelazka. Podgrzewać żelazko i prasować tak długo, aż urządzenie wypluje cały kamień.

Możesz sprawdzić, czy wnętrze żelazka jest czyste, wylewając pozostały płyn. Jeśli woda jest brudna, procedurę należy powtórzyć. Zamiast kwasu cytrynowego z wodą można użyć mocno gazowanej wody mineralnej. Obecność kwasów w napoju pomoże rozpuścić niechciane pozostałości wewnątrz żelaza.

Ocet

Innym pomocnikiem w walce z kamieniem jest ocet stołowy. Przygotuj mały pojemnik, dwie szklanki wrzącej wody i cztery łyżki octu.

Jak więc wyczyścić żelazko za pomocą octu? Rozpuść ocet we wrzącej wodzie, wlej mieszaninę do pojemnika i opuść tam żelazko pozbawione napięcia, podeszwą do dołu. Upewnij się, że płyn pokrywa tylko płytę grzewczą. Po ostygnięciu wody można usunąć żelazo. Pozostaw żelazko do wyschnięcia na gazie, stopą do dołu, na 1 - 2 dni, a dopiero potem można go używać.

Opisana powyżej metoda jest odpowiednia tylko dla żelazek z metalową stopą.

Funkcja samoczyszczenia

Jeśli Twoje żelazko ma funkcję samooczyszczania, masz szczęście. Producent opracował sposób usuwania kamienia z Twojego żelazka. Wystarczy, że aktywujesz tę opcję.

  • Napełnić zbiornik wodą do pełna. Ustawić temperaturę na najwyższą wartość. Naprzemiennie nagrzewaj żelazko, a następnie pozwól mu kilka razy ostygnąć. Pochyl urządzenie nad pojemnikiem lub zlewem. Nacisnąć przycisk samooczyszczania.

Kamień powinien odparować z otworów na płycie podeszwy. Po zabiegu należy wypłukać zbiornik, a następnie wysuszyć żelazko. Jeśli posiadasz instrukcję obsługi żelazka, przeczytaj uważnie instrukcję producenta i postępuj zgodnie z nią. Samoczyszczenie może nie działać, jeśli urządzenie nie jest nowe. W takim przypadku należy zastosować jedną z metod opisanych powyżej.

Jak czyścić żelazko w domu: wskazówki i sztuczki

Nie próbuj usuwać nalotu na żelazku papierem ściernym, nożem lub innymi ostrymi przedmiotami. W ten sposób tylko porysujesz płytkę podeszwy i prawdopodobnie wyłączysz sprzęt z eksploatacji. Wyjątkiem są żelazka z aluminiową stopą. Jeżeli blat jest wykonany z aluminium, dopuszczalne są mechaniczne metody czyszczenia.

Zawsze lepiej jest zapobiegać zabrudzeniom niż walczyć z wypaleniem. Nie zgadzasz się z tym? Następnie zalecamy przestrzeganie temperatury znamionowej dla danego rodzaju tkaniny. Patrz na metki na ubraniach i innych tekstyliach. Jeśli tkanina jest delikatna, prasuj ją przez chustę serową zwilżoną wodą.

Sprawdź jakość wody używanej do prasowania. Używanie wody przefiltrowanej lub odwapnionej oznacza, że twarda woda wodociągowa często powoduje osadzanie się kamienia żelaznego.

Jak mogę wyczyścić żelazko, jeśli do stopy przykleił się plastik lub kawałki syntetycznych tkanin? Nasącz wacik lub patyczek kosmetyczny zmywaczem do paznokci i posmaruj nim zabrudzone miejsca. Uważać, aby nie dotykać korpusu żelazka, ponieważ aceton zawarty w płynie może uszkodzić plastikowe części. Po rozpuszczeniu wytrzeć do sucha czystą szmatką.

Kup deskę do prasowania ze specjalną podstawką. Jeśli chcesz na chwilę oderwać wzrok od prasowania, trzymaj żelazko w pozycji pionowej.

Wyrób sobie nawyk wycierania płyty podstawy czystą, suchą szmatką po każdym użyciu.