Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu i sadzy?

 Potrawy przyrządzane w piekarniku są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Z czasem jednak na wewnętrznych ściankach gromadzi się tłuszcz, brud i resztki jedzenia (np. roztopiony cukier). Oczywiście, nie dodaje to inspiracji do tworzenia nowych kulinarnych arcydzieł. O tym, jak wyczyścić piekarnik sprawdzonymi metodami z wykorzystaniem domowych sposobów - w dalszej części artykułu.

Rodzaje pieców

Jak czyścić piekarnik, biorąc pod uwagę jego typ? To bardzo trafne pytanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niektóre urządzenia w ogóle nie wymagają opieki użytkownika. Piekarniki mogą być:

  • samooczyszczanie; katalityczne; konwencjonalne (z czyszczeniem hydrolizą).

Pierwsze piece są w stanie samodzielnie oczyścić się z sadzy i wszelkich innych zanieczyszczeń niemal bez udziału właściciela. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, temperatura wewnątrz wzrasta do 500 stopni Celsjusza. Resztki tłuszczu i jedzenia nie mają szans - spalają się i zamieniają w popiół. Boisz się wysokiej temperatury? Nie martw się, nasz pyrolityczny piekarnik z funkcją samoczyszczenia bezpiecznie zamyka drzwi przed ponownym nagrzaniem. Dodatkowo, wszystkie zewnętrzne powierzchnie pozostają chłodne. Jedynym minusem piekarników z tą funkcją jest ich wysoka cena.

Piekarniki z opcją czyszczenia katalitycznego (ciągłego) nie brudzą się dzięki materiałom, z których wykonane są ich wewnętrzne powierzchnie. Proces czyszczenia oparty jest na reakcji chemicznej. Pod wpływem utleniacza znajdującego się na ściankach pieca, wszystkie zanieczyszczenia rozkładane są na węgiel i wodę. Funkcja ta jest bardzo przydatna, ale nie wieczna: średnia żywotność katalitycznego samooczyszczania wynosi 300 godzin. Ponadto, materiał z utleniaczami producenci pokrywają tylko ściany i rzadko dno urządzenia, ale drzwi muszą być czyszczone niezależnie.

Ostatni typ pieca jest najbardziej rozpowszechniony. Tajemnicą popytu na takie piece jest przystępna cena i oszczędne zużycie energii. Pytanie "jak czyścić piekarnik" jest najbardziej istotne dla właścicieli tego typu urządzeń. Aby wyczyścić piekarnik bez funkcji samoczyszczenia, należy poczekać, aż sprzęt całkowicie ostygnie i zaopatrzyć się w specjalną chemię gospodarczą odpowiednią do materiału, z którego wykonane jest wnętrze piekarnika. Inną opcją jest zapoznanie się ze sprawdzonymi metodami czyszczenia i wyczyszczenie piekarnika w domu za pomocą improwizowanych środków.

Jak mogę wyczyścić piekarnik stosując domowe sposoby?

Do ekologicznego sprzątania bez chemikaliów przydadzą się proste domowe środki, które można znaleźć w każdej kuchni:

  • soda oczyszczona; ocet; sok z cytryny.

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą sody oczyszczonej? Zwilż gąbkę lub kawałek miękkiej, czystej szmatki wodą i wsyp garść sody oczyszczonej na wierzch. Delikatnie wyczyść brud, przesuwając gąbkę okrężnymi ruchami. Główne zalety sody oczyszczonej to fakt, że jest ona przyjazna dla środowiska i nie rysuje powierzchni. Dzięki tej prostej metodzie można pozbyć się sadzy i tłuszczu nawet na tak delikatnych materiałach jak emalia i szkło. Jeśli zabrudzenie jest zbyt stare i trudne do wyczyszczenia, posyp plamę sodą oczyszczoną, wyciśnij na nią niewielką ilość wody. Pozostawić piec w tej formie na 10-20 minut, a następnie powtórzyć czyszczenie. Przy okazji, ta sama manipulacja może być przeprowadzona i przy użyciu zwykłej soli kuchennej - wynik nie będzie gorszy.

Jak szybko wyczyścić piekarnik za pomocą octu? Ocet nie tylko rozpuszcza tłuszcz, ale również pozbywa się nieprzyjemnych zapachów. Przetrzyj brudne powierzchnie szmatką nasączoną octem i pozostaw piekarnik w ten sposób na kilka godzin. Następnie wytrzyj do sucha ściany, drzwiczki i spód piekarnika. Możesz zmieszać sodę oczyszczoną i ocet razem, aby uzyskać gęstą papkę. Powstała kompozycja jest łatwa do czyszczenia tłuszczu i wszelkie utwardzone płytki na ścianach techniki.

Jak wyczyścić piekarnik gazowy za pomocą soku z cytryny? Zafunduj swojemu piekarnikowi kąpiel czyszczącą. Przepis jest prosty: wyciśnij sok z połowy cytryny do dowolnego naczynia ceramicznego (nadającego się do pieczenia w piekarniku), dodaj kilka kropel dowolnego płynu do mycia naczyń i umieść w piekarniku. Ustaw temperaturę na 100 stopni, a następnie pozostaw piekarnik włączony na kilka minut, gdy płyn zacznie się gotować. Po zakończeniu wyjmij pojemnik z piekarnika i delikatnie wytrzyj ściany i dno techniki suchą, czystą szmatką. Para z detergentem i sokiem z cytryny rozpuści wszystkie zabrudzenia i czyszczenie będzie dla Ciebie łatwe.

Jak wyczyścić piekarnik z osadów węglowych za pomocą mydła do prania? Możesz zetrzeć na tarce suche mydło do prania, dodać do niego szczyptę sody oczyszczonej i łyżkę stołową octu. Zanurz szmatkę w tej mieszance i stopniowo czyść sadzę i brud ze ścianek piekarnika. Zwykły roztwór mydła pomoże na drobne zabrudzenia. Musisz zostawić go w piekarniku i rozgrzać piekarnik do 100 stopni. Para z mydłem zmiękczy tłuste osady, a ty będziesz musiał tylko przetrzeć powierzchnie suchą szmatą.

Jak wyczyścić piekarnik przy użyciu amoniaku? Pomoże efekt "namaczania": nanieś amoniak na szmatę i przetrzyj wszystkie zanieczyszczone powierzchnie, pozostaw brud na noc do namoczenia. Rano wytrzyj piekarnik czystą, wilgotną gąbką. Innym "niespodziewanym" środkiem nadającym się do czyszczenia piekarnika jest rozczyn ciasta. Należy nanieść go na wilgotne ścianki piekarnika, a po 15 minutach spłukać substancję wraz ze zmiękczonym brudem.

Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu za pomocą detergentów?

Jeśli nie chcesz wymyślać koła na nowo lub nie jesteś fanem ekologicznego czyszczenia, umyj piekarnik chemią gospodarczą. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać delikatne środki, które poradzą sobie z brudem, a integralność powierzchni nie złamie. Z proszków ściernych lepiej zrezygnować na rzecz kremowych środków chemicznych lub środków w postaci żelu. Istnieją jednak elementy piekarnika, które są przeciwwskazane do kontaktu z detergentami. Mówimy tu o żarówce, wentylatorze i panelu sterowania. Farba i różne oznaczenia na tych ostatnich mogą zostać naruszone przez aktywne substancje chemiczne.

Należy pamiętać, że czasami odpowiedź na pytanie "jak wyczyścić tacę" jest najprostsza - w zmywarce. Przeczytaj instrukcję pieca, aby sprawdzić, czy taca urządzenia może być czyszczona w ten sposób. Kolejna ważna uwaga - chemia gospodarcza czyści tylko całkowicie schłodzoną, zimną powierzchnię wewnętrzną piekarnika. Ale zewnętrzne powierzchnie pieca można bezpiecznie myć dowolnymi detergentami: nawet dość agresywne kompozycje zrobią to, sprawią, że twoje urządzenia będą błyszczeć.

Czasami tylko demontaż kuchenki, w szczególności zdjęcie drzwiczek, może pomóc w dotarciu do trudno dostępnych miejsc i znacznie ułatwić proces czyszczenia.

Jak usunąć zapach detergentów?

Jeśli jesteś zwolennikiem chemii gospodarczej, prawdopodobnie spotkałeś się z problemem zapachu pozostałego w piekarniku po czyszczeniu poprzedniego dnia. W przeciwieństwie do produktów organicznych, takich jak sól czy soda oczyszczona, których pozostałości są nieszkodliwe, pozostałości chemii gospodarczej na ściankach piekarnika nie wróżą nic dobrego dla Twojego zdrowia.

Jak zatem ochronić swoje nowe naczynia przed pozostałościami chemii gospodarczej i zapobiec przykrym konsekwencjom? Najlepszym sposobem na pozbycie się tego nieprzyjemnego zapachu detergentu jest użycie pary. Niewielka ilość kwasku cytrynowego lub po prostu soku z cytryny (skórka) może być umieszczona w ogniotrwałej misce z wodą. Następnie pojemnik umieszcza się w piekarniku i podgrzewa do temperatury 100 stopni. Po kilku minutach można wyjąć potrawę z piekarnika i cieszyć się jej przyjemnym zapachem. Po zakończeniu czyszczenia, wytrzyj ściany i spód urządzenia suchą, czystą ściereczką.