Bezpieczeństwo przede wszystkim: przewodnik po obsłudze grzejnika

 Grzejniki elektryczne raczej nie przewyższą Twojego systemu centralnego ogrzewania pod względem ogólnej wydajności, ale mogą być bardzo przydatne do ogrzewania miejscowego. Grzejniki mogą być również niebezpieczne, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad. Jeżeli planujesz używać urządzenia do ogrzewania sypialni lub pokoju dziennego, pamiętaj o następujących wskazówkach dotyczących bezpiecznego korzystania z grzejnika.

Rodzaje grzałek

Kiedy myślimy o grzejnikach, pierwsze co przychodzi nam do głowy to grzejniki elektryczne lub olejowe. Istnieją małe modele, które będą w stanie doskonale ogrzać małe pomieszczenia, a są też modele o mocy wystarczającej do ogrzania przestronnego salonu.

Grzejniki elektryczne i olejowe mogą być stosowane w domu lub w biurze, natomiast niektóre modele grzejników na podczerwień nadają się do stosowania na zewnątrz lub w pomieszczeniach takich jak balkon lub garaż.

Funkcje bezpieczeństwa, które posiada grzejnik są o wiele ważniejsze niż to, z czego jest wykonany. Warto zwrócić uwagę na certyfikację urządzenia, zabezpieczenie przed przegrzaniem, timery, długie przewody oraz wyłączenie w przypadku przewrócenia. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Automatyczne wyłączanie

Jeśli grzejnik spadnie, funkcja ta automatycznie go wyłączy. Dzięki temu nie spalisz dywanu ani niczego, co się pod nim znajduje. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta domowe, jest to również przydatna funkcja. Dla większego bezpieczeństwa trzymaj je z dala od grzejnika.

Umieść grzejniki z dala od mebli i ścian

Grzejnik należy instalować wyłącznie na płaskiej i twardej powierzchni, takiej jak beton, podłoga ceramiczna lub podłoga laminowana. Postaraj się stworzyć przestrzeń wokół urządzenia zgodnie z instrukcją, ponieważ grzejnik może być na tyle silny, że może szybko podpalić przedmioty, jeśli znajdują się zbyt blisko. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku przedmiotów łatwopalnych, takich jak zasłony, meble i ubrania, które mogą się łatwo zapalić. Nie należy również umieszczać grzejników w otworach drzwiowych lub na środku pokoju, aby uniknąć potknięcia się o nie.

Grzejniki należy trzymać z dala od wody i mokrych przedmiotów

Grzejniki nie oddziałują dobrze z wodą, dlatego należy zawsze umieszczać je jak najdalej od źródeł wilgoci (takich jak nawilżacze powietrza). Grzejniki powinny być stosowane w łazienkach tylko wtedy, gdy są specjalnie zaprojektowane do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Nigdy nie używaj grzejnika do suszenia ubrań lub pościeli, ponieważ może to spowodować poważne problemy, jeśli tkanina się zapali.

Nie należy pozostawiać grzejnika włączonego na noc

Grzejnik powinien być używany tylko przez określony czas i nigdy nie powinien być pozostawiony bez nadzoru. Grzejniki nie potrafią dobrze regulować temperatury przez dłuższy czas, co może być niebezpieczne, jeśli nie są aktywnie monitorowane. Ponadto, urządzenie, które jest stale włączone spowoduje duży rachunek za energię elektryczną. Dlatego nigdy nie należy pozostawiać grzejnika włączonego na noc lub na cały dzień. Zawsze, gdy używasz grzejnika do szybkiego ogrzania domu, pamiętaj, aby go wyłączyć przed opuszczeniem pomieszczenia, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które mogą dotknąć gorącej powierzchni lub potknąć się o przewód.

Zapobieganie pożarom grzejników

Bezpieczne umieszczanie grzejników i utrzymywanie ich w dobrym stanie technicznym jest niezbędne, aby zapobiec zapaleniu się urządzenia. Istnieje jeszcze kilka innych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo:

  • Upewnij się, że grzejnik jest podłączony bezpośrednio do gniazdka, a nie do przedłużacza. Dodawanie kabli zwiększa prawdopodobieństwo pożaru. Zainstaluj i konserwuj czujniki dymu w swoim domu, aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony.

 

Sprawdź funkcje bezpieczeństwa i certyfikaty

Przy zakupie grzejnika należy wybrać model, który posiada następujące cechy i certyfikaty bezpieczeństwa:

  • Automatyczne wyłączenie w przypadku przewrócenia się nagrzewnicy; Czujniki nadmiernej temperatury, które wyłączają nagrzewnicę, gdy temperatura staje się zbyt wysoka; kratki, aby uniemożliwić palcom zbytnie zbliżenie się do elementu grzejnego; Certyfikat bezpieczeństwa zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.

Grzejniki elektryczne to prosty i niedrogi sposób na ogrzewanie domu, trzymając się podstawowych zasad można korzystać z urządzenia bezpiecznie dla swojej rodziny przez długi czas.