Microsoft HoloLens - przyszłość chirurgii

Nowoczesne gadżety służą nie tylko do rozrywki i codziennych zadań, niektóre z nich mogą być wykorzystywane w dziedzinie nauki czy medycyny. Na przykład, produkt firmy Microsoft został wykorzystany w pracy chirurgów. Gogle rzeczywistości mieszanej Microsoft HoloLens zostały wydane w marcu 2016 roku, współpracują z systemem operacyjnym Windows 10 oraz podsystemem Windows Holographic. Okulary zapewniają doświadczenie mieszanej rzeczywistości z hologramami, w wyniku czego użytkownik widzi otaczający go świat w trójwymiarze.

Dzięki okularom Microsoft HoloLens można poczuć rzeczywistość wszystkich obiektów: dzięki unikalnym technologiom Spatial Audio i Spatial Mapping w przestrzeni powstaje efekt pełnej obecności 3D. Microsoft zadbał o niezwykle wyraźny obraz i precyzyjny ruch dzięki szeregowi czułych sensorów. To właśnie kombinacja tych czynników oraz wysoki poziom techniczny przyczyniły się do powstania nowego projektu. Klinika medyczna Gregorio Marañón (General Hospital Universitario) wraz z hiszpańską firmą Exovite znalazła zastosowanie gadżetu HoloLens w chirurgii. Za pomocą okularów rzeczywistości rozszerzonej lekarze mogą lepiej wykonywać swoją pracę, w szczególności usuwać złośliwe guzy w mięśniach. Operacja ta jest o tyle skomplikowana, że lekarze muszą pracować z mikroskopijnymi elementami, wykonując skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Teraz, dzięki nowemu urządzeniu, operacje te będą znacznie łatwiejsze. System okularów HoloSurg daje użytkownikom dostęp do wirtualnych, interaktywnych paneli, które są wyświetlane w polu widzenia chirurga. Pozwala to lekarzowi na jednoczesne widzenie obiektów wirtualnych i rzeczywistych.

Microsoft HoloLens w pracy

Microsoft HoloLens jest wielkim przełomem w medycynie, a w szczególności w chirurgii. Pracując z pomocą okularów rozszerzonej rzeczywistości, lekarz może zobaczyć kartę pacjenta, jego zdjęcia rentgenowskie, tomografię części ciała w wymiarze 2D i 3D oraz inne ważne informacje. Do obsługi wirtualnych paneli wystarczy jeden gest lub polecenie głosowe, dzięki czemu lekarz nie musi być rozpraszany podczas skomplikowanej operacji. Możliwości dla profesjonalistów medycznych stają się bardzo szerokie. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnie osiągnięcie wiodących firm, a za nimi pójdą jeszcze bardziej znaczące projekty.

Źródło: Microsoft