Jak powiedzieć odnowiony (REFURBISHED, CPO) iPhone: kompletny przewodnik

 Nisza używanych iPhone'ów ma duży udział w globalnym rynku smartfonów. Każdego miesiąca na portalach aukcyjnych pojawiają się tysiące ofert sprzedaży iPhone'ów, których pochodzenie bywa wątpliwe. A jeśli oczywiste podróbki, które wprawne oko natychmiast rozpoznaje, pojawiają się pytania o urządzenia regenerowane, tzw. Ważne jest, aby zrozumieć, gdzie jest odnowiony model, a gdzie, na przykład, urządzenie zastępcze dostarczane przez Apple na żądanie w serwisie. A w ogóle, co to jest odnowiony iPhone i jak go rozpoznać? Porozmawiajmy o tym wszystkim szczegółowo.

Za co przywrócony iPhone

Co roku do fabryk partnerów Apple trafiają dziesiątki tysięcy iPhone'ów z różnymi usterkami. Niektóre mają niedziałający aparat, inne "martwy" sensor, jeszcze inne nie reagują na odciski palców. Zepsute smartfony nie są wyrzucane ani poddawane recyklingowi.

Serwisanci Apple przeprowadzają kompleksową wymianę części i podzespołów urządzeń (nie naprawę!), a następnie modernizują wyświetlacz, obudowę, reinstalują system operacyjny iPhone. Urządzenie otrzyma nowy numer seryjny, opakowanie, a także zestaw słuchawkowy i ładowarkę. W rezultacie otrzymujesz regenerowany, zgodny z normami, oryginalny gadżet mobilny Apple z 12-miesięczną gwarancją!

Często "Certified Pre-Owned" (tak nazywa się program naprawy iPhone'a) dla Twojego iPhone'a to zupełnie nowe urządzenia z drobnymi wadami fabrycznymi, które nigdy nie były używane. W takich iPhone'ach część jest wymieniana, a ona jest sprzedawana, i to o rząd wielkości taniej! Ważny argument dla wielu nabywców. Ale, są tacy użytkownicy, którzy są ostrożni z odnowionym iphone. Fakt, że nie rozumiejąc, jak wygląda odnowione urządzenie, można je kupić pod pozorem nowego! Co zrobić, aby nie dać się nabrać na taką sztuczkę? Czytaj dalej.

Co to jest odnowiony iPhone (refurbished)?

Istnieją dwa rodzaje odnowionego sprzętu:

  • Certified Pre-Owned (fabrycznie odnowiony) - gadżety z wadami fabrycznymi. Są one poddawane rewizji: wymieniane są ich części, po czym ponownie zmontowane urządzenie jest testowane. Funkcjonalność, wygląd i inne parametry smartfona nie są cięte, pozostają takie same jak w nowym urządzeniu. Modele odnowione są wysyłane do sprzedaży po niższej cenie. Sprzedawca odnowiony - iPhone'y były naprawiane przez osobę nie pracującą w serwisie Apple. Wymontowano z nich płytę główną i zamontowano nową obudowę. Konstrukcyjnie telefon jest podobny do fabrycznego, ale jakościowo jest nieco gorszy od oryginalnego refurbished.

Który odnowiony iPhone kupić? Zdecydowanie oba warianty są opłacalne. Jednakże, renowacja fabryczna jest uważana za bardziej niezawodną i trwałą.

Po co kupować odnowione, skoro można kupić nowe?

Istnieje kilka ważnych argumentów.

  • Cena. To ma sens, że odnowiony iPhone będzie kosztować mniej. Użytkownik może kupić urządzenie ze znaczną oszczędnością. A w przypadku fabrycznego odnawiania gadżetów również nie straci na jakości. Gwarancja. W przeciwieństwie do innych producentów, Apple udziela oficjalnej gwarancji na smartfony SRO. Jego okres ważności - 1 rok, jak dla fabrycznie nowych iPhone'ów. Ponadto urządzeniu nadawany jest nowy numer seryjny. Zakończenie. W pakiecie z iPhone'em umieszczamy nowe słuchawki, ładowarkę, etui na kartę SIM, a także całą dołączoną dokumentację.

Kupując iPhone Refresh, nie możesz mieć wątpliwości, że ma wszystkie oryginalne części, a urządzenie przeszło wszystkie niezbędne testy na dostępność pracy. Najważniejsze jest to, aby kupić telefon od oficjalnych dealerów.

Jakie modele iPhone'ów zostały odnowione?

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że Apple wysyła wszystkie swoje produkty do naprawy. Ale tak nie jest. Modele, na które jest obecnie popyt, są poddawane renowacji, co ma sens.

  • iPhone XS i XR. Występują na rynku WNP bardzo rzadko. Jeśli polecacie zakup takiego urządzenia, pamiętajcie o sprawdzeniu numeru modelu na pudełku, w opcjach smartfona oraz w iTunes. iPhone X. Dostępny u oficjalnych dealerów Apple na Ukrainie. Jest on o 15% tańszy od fabrycznych analogów. Na pudełku takiego urządzenia nie znajdziemy wizerunku iPhone'a - jest ono całkowicie białe, z nazwą modelu na froncie. Wizualnie również jest nie do odróżnienia od zupełnie nowego. Nie ma żadnych znaków na obudowie, że telefon jest Certified Pre-Owned, albo. iPhone 8. Nie tak popularne pokolenie ze względu na istnienie bardziej postępowej "dziesiątki". Jednakże, istnieją również modele regenerowane. "Ósemka" ma dobry procesor Apple A11 Bionic, który pod względem wydajności jest lepszy od Snapdragona 845. Pudełko smartfona jest białe, również bez obrazka, a na etykiecie obok nazwy urządzenia znajdują się litery RFB, co wskazuje, że jest to odświeżenie. iPhone 7. Najbardziej przystępne cenowo, a tym samym opłacalne urządzenie wśród wszystkich remontów fabrycznych! Jego koszt jest o 15-20% niższy od nowego. Aby sprawdzić, czy należy do oficjalnego, można przez numer modelu, który jest wymieniony w iTunes, na pudełku i w ustawieniach iPhone'a.

Jak odróżnić oficjalnie odnowionego ("ref", Apple Certified Pre-Owned, CPO) iPhone'a od używanego?

Jeśli nowe urządzenie jest identyczne z RFB (zewnętrznie i funkcjonalnie), różnica między nim a używanym iPhonem jest wyraźnie widoczna. Różnice leżą w takich punktach.

  • Opakowanie. Powyżej wspomnieliśmy już, co to jest w ref. Używane iPhone'y mają obudowę podobną do nowej, ale jest ona wykonana gorzej jakościowo. Na filmie widoczne są np. małe plamki kleju lub krzywe połączenia. Gwarancja. Wszystkie modele REFURBISHED posiadają oficjalną roczną gwarancję, używane smartfony są bez gwarancji. Jak sprawdzić, czy mój iPhone jest objęty gwarancją? "Uruchom numer seryjny na oficjalnym zasobie Apple. Sprawa. Odnowiony smartfon nie posiada żadnych zarysowań i innych wad charakterystycznych dla smartfonów bu. Naprawiane w oryginalnej fabryce, urządzenia otrzymują całkowicie nowe części, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Złącze Lightning. Refy wyglądają zupełnie jak nowe, bez śladów użytkowania czy kurzu. Obecność minimalnych skaz wskazuje, że urządzenie mobilne było używane. Zawartość opakowania. Wszystkie akcesoria i dokumentacja iPhone CPO są starannie zapieczętowane i całkowicie nowe. Aktywacja. Jeśli po włączeniu iPhone'a od razu znaleźliśmy się na ekranie głównym, omijając ekran powitalny i ustawienia wstępne, oznacza to, że urządzenie było wcześniej używane. Oznaczenie modelu. Numer na opakowaniu, w opcjach smartfona oraz w iTunes powinien się zgadzać. W przeciwnym razie jest to chińska podróbka.

Wiedząc, jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny, łatwo jest trzymać się z dala od zakupu używanego urządzenia.

Jak odróżnić odnowionego iPhone'a od chińskiej kopii?

Tak wysokiej jakości i drogie urządzenia jak iPhony są często podrabiane. Stworzony w surowym stanie smartfon próbuje się sprzedawać jako oryginał, oszukując klientów i zarabiając na tym duże pieniądze.

Oczywiście odświeżenie iPhone'a ma dużo lepszy wygląd niż podróbka. Dlatego sprawdzanie autentyczności warto zacząć od części wizualnej.

Opakowania

Zasadniczo, aby wykryć, że pudełko ma jakiś niewłaściwy wygląd, każdy będzie w stanie. Miękka tektura, krzywe łączenia, niewyraźne napisy - to wszystko powinno zaalarmować kupującego.

Druga sprawa - na odwrocie opakowania regenerowanego urządzenia znajdują się litery F i RFB, czego nie ma na podróbkach.

Trzecia sprawa to fakt, że kolor obudowy, wielkość pamięci i IMEI podane na opakowaniu mogą nie pokrywać się z parametrami telefonu. Podrobione telefony są często pakowane w niewłaściwe pudełka.

Sprawdzanie statusu i numeru

Odbywa się to przy użyciu oficjalnych zasobów internetowych Apple. Po wybraniu numeru w podanym polu wyświetlone zostaną dane dotyczące gwarancji i pomocy technicznej smartfona. Początkowo odzyskany iPhone będzie nieaktywny i musi zostać aktywowany, aby gwarancja działała. Fałszywka nie ma w tym względzie nic takiego, nie ma o niej żadnej informacji.

Czasami zdarza się, że w jakiś sposób istnieje "numer seryjny", ale został on skopiowany z oryginalnego iPhone'a. Podczas sprawdzania iPhone'a w tym przypadku zostanie wyświetlony komunikat o wygaśnięciu wsparcia technicznego.

IMEI, numer seryjny znajduje się na pudełku, z tyłu oraz w opcjach oprogramowania iPhone RCO. Bardzo często liczby w podróbkach nie są takie same. Ten ważny punkt warto również sprawdzić dwukrotnie.

Wygląd

Po sprawdzeniu opakowania, statusu i numeru iPhone'a przejdźmy do wykonania.

  • Śruby. Powinny wyglądać zupełnie jak nowe i nie wystawać ponad karoserię. Moduły kamer. Ich środek musi całkowicie pokrywać się ze szklanym "okiem" na ekranie i korpusem gadżetu. Gniazdo karty SIM oraz przyciski boczne muszą być w tym samym kolorze co obudowa urządzenia, natomiast przycisk HOME musi być dotykowy, nigdy mechaniczny. Ekran. Nie góruje, nie węszy i nie piszczy. Sprawa. Urządzenia mobilne Apple są monolityczne, tylko mistrz centrum serwisowego może je otworzyć. Fałszywki często mają usuniętą tylną okładkę. Ładowanie urządzenia. W podróbkach jest ona bardzo jasna, co świadczy o jej niskiej jakości. A co za tym idzie, rozbieżności w parametrach markowych iPhone'ów.

Kolejna kwestia: akcesoria i dokumenty podróbek mogą być oznaczone chińskimi znakami.

Złącza

Jeśli iPhone ma gniazda na karty pamięci, to na pewno nie jest to oficjalny smartfon Apple.

Menu ustawień

Czcionki i obrazy w systemie operacyjnym mogą mieć inny wygląd. Aby sprawdzić autentyczność iPhone RCO, znajdź oryginalny program do wyboru w AppStore, który na pewno nie będzie w Google Play.

Czy warto więc kupować odnowione iPhone'y? Oczywiście, nowe to nowe. Jednak urządzenia Apple REFURBISHED, CPO są bardzo popularne, nie tylko za granicą, ale także na Ukrainie. Są to naprawdę dobre urządzenia, które są realne w rozsądnej cenie, a które będą Ci służyć przez wiele lat i pracować bezawaryjnie. Nie rezygnuj z pomysłu na zakup ref. Najważniejsze to wiedzieć dokładnie, na co wydaje się swoje ciężko zarobione pieniądze.