Jak wybrać tablet: kompleksowy przewodnik kupującego

 Wchodząc do sklepu technologicznego, wielu kupujących napotyka na podekscytowanie i dezorientację. Nie wiadomo, jak poruszać się w ogromnym asortymencie, dowiedzieć się, co tak naprawdę oznaczają poszczególne cechy gadżetów i wreszcie, który tablet lepiej kupić. Brzmi znajomo? Dokończ ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie tablety.

Ustalenie, do czego potrzebny jest tablet

Aby nie dokonać złego wyboru, należy przede wszystkim określić przeznaczenie technologii. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego potrzebujesz tabletu? Dostępne są następujące opcje:

  • Dla dzieci (gry i zabawy); do oglądania filmów; w celach rozrywkowych (surfowanie po Internecie, kontakty towarzyskie, granie w gry); do pracy (aplikacje biurowe, tworzenie prezentacji); do czytania (zastąpienie książek elektronicznych); do tworzenia treści (obróbka zdjęć, projektowanie graficzne itp.).

Czy znalazłeś odpowiedni wariant z listy? Przejdźmy teraz do opisania parametrów gadżetów, które pomogą Ci zrozumieć, który tablet jest dla Ciebie najlepszy.

Moduły komunikacyjne

Od tej cechy zależy bezpośrednio połączenie gadżetu z Internetem. Istnieją w sumie trzy rodzaje połączeń: Wi-Fi, 3G i 4G. Jeśli zamierzasz korzystać z tabletu w domu lub posiadasz przenośny router Wi-Fi, wystarczy Ci gadżet z modułem łączności Wi-Fi.

Dla tych, którzy chcą korzystać z mobilnego Internetu, dzwonić lub wysyłać SMS-y za pomocą tabletu, odpowiednie będą opcje z łącznością 3G i 4G. Lepiej jest dać pierwszeństwo temu drugiemu, ponieważ technologia 3G jest już uważana za przestarzałą.

Jaki tablet powinienem kupić, jeśli potrzebuję podłączyć słuchawki, klawiaturę i inne urządzenia bezprzewodowe? Szukaj technologii, która obsługuje bezprzewodowy standard Bluetooth, co najmniej w wersji 4.0. Tablety o takiej specyfikacji powinny być w stanie udostępniać dane akcesoriom szybko i przy minimalnym zużyciu energii.

Przekątna wyświetlacza

Optymalna wielkość ekranu to 7-8 cali. Ta przekątna jest odpowiednia do wygodnego surfowania po Internecie, czatowania, grania w gry, czytania itp. Jaki tablet wybrać, jeśli chcesz oglądać filmy i seriale na swoim urządzeniu? Przekątna 9,5 cala będzie wystarczająca do oglądania filmów i pracy w aplikacjach biurowych. Jeśli Twój wzrok nie jest tak dobry lub potrzebujesz tabletu do obróbki zdjęć i tworzenia wszelkiego rodzaju treści, zwróć uwagę na technikę o przekątnej większej niż 10 cali.

Rozdzielczość ekranu i typ matrycy

Jakie inne cechy ekranu są ważne przy wyborze tabletu? Oczywiście, rezolucja. Tutaj sprawa jest prosta: im wyższa rozdzielczość wyświetlacza, tym ostrzejszy będzie obraz. Mierzone w pikselach, zalecane minimum to 1920×1080 (lub Full HD) pikseli. Użyj tych parametrów jako punktu odniesienia. Niższa rozdzielczość raczej nie zadowoli nawet najbardziej bezpretensjonalnych użytkowników.

Kolejnym kluczowym parametrem jest matryca ekranu. To właśnie ona decyduje o jakości obrazu. Nie zaleca się dokonywania wyboru na korzyść najbardziej budżetowej matrycy TFT, gdyż odwzorowanie kolorów, jasność i kąty widzenia w takich modelach pozostawiają wiele do życzenia. Matryce Oled, Amoled i Super Amoled - najlepsze na dzisiejszym rynku i, co za tym idzie, najdroższe. Złoty środek - tablety ze średniego segmentu cenowego z wysokiej jakości i trwałą matrycą IPS.

Materiał korpusu

Nowoczesne tablety są wykonane z metalu i plastiku. Zalety i wady tych materiałów są oczywiste. Technologia z metalowym korpusem wygląda reprezentacyjnie i wygrywa pod względem odporności na zużycie i trwałości. Jeśli taki tablet przypadkowo upadnie na podłogę, prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest znacznie niższe w porównaniu do plastikowego urządzenia w tej samej sytuacji.

Z drugiej strony, plastikowe gadżety są tańsze, lżejsze i łatwiejsze do utrzymania przez długi czas.

Charakterystyka techniczna

Wydajność. Ta cecha zależy od procesora tabletu i bezpośrednio wpływa na szybkość działania urządzenia. Zaleca się, aby częstotliwość procesora dobrać w zależności od przeznaczenia tabletu. Przykładowo, tablety do gier mają procesor o częstotliwości 1,5 Hz i pamięć RAM o pojemności co najmniej 2 GB.

Mówiąc o pamięci RAM. Tylko modele premium mogą pochwalić się większą pojemnością. Zawsze jednak można uratować sytuację, używając kart SD-flash. Przed zakupem należy dowiedzieć się, ile dodatkowej pamięci obsługuje urządzenie, ponieważ niektóre gadżety są kompatybilne tylko z kartami flash o bardzo skromnych rozmiarach.

Kamera. W średnim i budżetowym segmencie cenowym tabletów kamery różnią się skromną wydajnością. Kamery te mogą być używane do komunikacji wideo, ale nie można polegać na zdjęciach o przyzwoitej jakości. Tablety PC z wyższej kategorii cenowej są wyposażone w aparaty fotograficzne, których możliwości są porównywalne z "mini aparatami" w nowoczesnych smartfonach.

Wybór systemu operacyjnego

Każdy system operacyjny ma swoje wady i zalety. Porozmawiajmy o każdym z nich bardziej szczegółowo.

Android .

Android jest najczęściej spotykanym systemem operacyjnym instalowanym na nowoczesnych gadżetach. Android ma wiele zalet, w tym możliwość korzystania z ogromnej liczby wielofunkcyjnych aplikacji. Lonchery pozwalają na dostosowanie interfejsu tabletu do własnych potrzeb, a koszt gadżetów z Androidem jest dostępny dla przeciętnego użytkownika.

Wady Androida nie są liczne. Jest to otwarty system, który nie jest wystarczająco zoptymalizowany dla określonego typu gadżetu. Co to oznacza? Podczas pracy tabletu mogą pojawić się drobne wady. Na przykład, interfejs aplikacji może być słabo narysowany. Tacy liderzy rynku jak Samsung, Xiaomi czy Huawei rozwiązują problem poprzez dopracowanie systemu, ale i w produktach tych producentów zdarzają się drobne błędy.

iOS

iOS jest systemem operacyjnym typu zamkniętego, który działa tylko na urządzeniach Apple. Stąd główna zaleta systemu iOS. Ten system operacyjny działa tak płynnie i bezproblemowo, jak to tylko możliwe. Tablety na iOS występują w wersji kieszonkowej (iPad mini), podstawowej (iPad), z rozszerzoną funkcjonalnością (iPad Air, iPad Pro).

Oprogramowanie jest doskonale zoptymalizowane dla każdego typu tabletu, interfejs jest szczegółowo przemyślany. Wśród wad urządzeń z iOS - wysoka cena i trochę nietypowy proces korzystania z technologii jabłka, wyraźnie różniący się od urządzeń innych producentów.

Windows

Znany system operacyjny Windows jest zainstalowany nie tylko na komputerach i laptopach, ale także na tabletach. Gadżety te kupowane są zazwyczaj przez osoby, które potrzebują tabletu do pracy z kodowaniem, układem stron itp. Urządzenia oparte na systemie Windows wymagają dodatkowych akcesoriów, takich jak klawiatura i mysz. Sterowanie dotykowe nie jest dostępne we wszystkich zastosowaniach. Przykładowo, praca w Photoshopie bez myszy na tablecie z systemem operacyjnym Windows jest niemożliwa.

Współczynnik kształtu

Tablety mogą różnić się formą oraz zestawem dodatkowych elementów połączonych z gadżetem. Obok monolitycznych klasyków bez ruchomych części, pojawiają się tabletowe hybrydy z klawiaturą. Można je rozłożyć, zamieniając tablet w ultrabook.

Takie urządzenia-transformatory zainteresują zapewne użytkowników, którzy potrzebują gadżetu zarówno do rozrywki, jak i do zadań biznesowych. Jeśli nie przemawia do Ciebie hybrydowa konstrukcja, możesz wybrać urządzenie z podstawką pod klawiaturę, która służy również jako etui (jak w przypadku tabletu iPad Pro). W dzisiejszym asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie.

Pojemność akumulatora

Czas pracy na baterii i mobilność to główne zalety tabletu. Ten gadżet i kupić głównie dlatego, że urządzenie jest kompaktowe i mobilne, można zabrać go ze sobą na drogę i nie martwić się o dostępność energii elektrycznej. Zanim więc wybierzesz tablet, zwróć uwagę na pojemność baterii. Informacja o tym parametrze urządzenia podawana jest zazwyczaj w opisie, na stronach sklepów internetowych.

Jeśli kupujesz gadżet offline, pamiętaj, aby określić, jak długo tablet może wytrzymać konkretny tryb pracy. Liderami pod względem czasu pracy i pojemności baterii są urządzenia Apple, które są zaprojektowane na 10 godzin surfowania po Internecie bez ładowania.

Męka wyboru: jak ułatwić sobie ten proces?

Odpowiedź na pytanie, jaki tablet kupić, jest prosta, jeśli wchodząc do sklepu, wiemy już, do czego potrzebna jest nam technika. Drugim warunkiem udanego zakupu jest podstawowa wiedza na temat parametrów technicznych gadżetu.

Wykorzystując informacje z tego artykułu, można łatwo zmniejszyć liczbę pretendentów do tabletu do kilku przypadków, i zrobić wybór na rzecz odpowiedniego urządzenia będzie znacznie łatwiejsze.