PlayStation 5: data premiery i specyfikacje

Sony Interactive Entertainment ujawniło logo PlayStation 5 podczas targów Consumer Electronic Show 2020.

CEO Sony Jim Ryan podczas prezentacji ujawnił kilka szczegółów i cech PlayStation 5. Nowa konsola będzie wyposażona w szybki dysk SSD, użytkownicy będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym podczas grania, jakość obrazu będzie wynosić 8K Ultra HD. PlayStation 5 ma być wyposażone w napęd optyczny Ultra HD Blu-ray. Dostępne będzie także sprzętowe wsparcie dla ray tracingu, a na kontrolerze pojawią się wibrujące i adaptacyjne kursory.

Według informacji insiderów, PlayStation 5 zostanie zaprezentowane 5 lutego i trafi do sprzedaży przed Bożym Narodzeniem 2020 roku. W Ameryce Północnej konsola trafi do sprzedaży publicznej 20 listopada w sugerowanej cenie 499 dolarów (około ₴12,300 zł). Ponadto ujawniono, że PlayStation 5 będzie wyposażone w dysk SSD o pojemności 2 TB oraz grę Gran Turismo 7.

W ostatnim wywiadzie dla Business Insider Japan, Jim Ryan powiedział, że najważniejsze cechy PS5 i różnice w stosunku do poprzedniego modelu nie zostały jeszcze ogłoszone.

Według niego, nowe konsole powinny zaoferować użytkownikom coś więcej niż tylko ulepszoną grafikę. Nowa generacja powinna mieć coś dramatycznie nowego, jak na przykład zastosowanie dysków SSD do natychmiastowego pobierania plików, dotykowe sprzężenie zwrotne kontrolerów i dźwięk przestrzenny.

Deweloperzy zauważyli, że PS5 będzie miało nowy interfejs użytkownika. Dotychczas ekran startowy był nudny i nieciekawy, teraz będzie zawierał nowe dane - informacje o dostępnych misjach czy listę serwerów, które są teraz Twoimi przyjaciółmi.

Ujawniono kilka szczegółów na temat funkcji kontrolera - w niektórych grach przyciski R2 i L2 będą miały ustawiony opór przy naciskaniu. Oznacza to, że dzięki oporowi przycisków będziesz w stanie wyczuć napięcie cięciwy! Dzięki temu będziesz mógł regulować napięcie cięciwy podczas strzału.

Wprowadzono również zmiany w systemie wibracji przycisków R2 i L2. Pierwsi użytkownicy zauważyli, że w zależności od powierzchni, po której poruszali się w grze (woda, piasek lub metal) zmieniała się reakcja na wibracje.

Cóż, mamy mniej niż rok, aby czekać! Zobaczymy, czy Sony rzeczywiście zmieni podejście do gier i doda nowe doświadczenia dla użytkowników.