Jak wybrać maszynę do cięcia: szczegółowe instrukcje

 Maszynka do strzyżenia włosów już dawno przestała być wyłącznie prerogatywą fryzjerów i stylistów. Dziś każdy może kupić narzędzie i nauczyć się, jak dbać o własne włosy. Ale najpierw musisz wybrać odpowiednią maszynę do strzyżenia włosów, biorąc pod uwagę wszystkie techniczne niuanse. Zrozumienie będzie łatwiejsze, jeśli przeczytasz artykuł do końca.

Maszynka do strzyżenia włosów czy trymer: jak wybrać?

Maszynka do strzyżenia włosów to ogólny termin, który obejmuje pojęcie trymera. Co do trymera, to urządzenie ma węższe znaczenie i funkcjonalność. Jeśli potrzebujesz urządzenia do kształtowania brody lub wąsów, najlepszym rozwiązaniem będzie trymer. Urządzenie różni się od innych maszyn specjalną konstrukcją ostrza, a mianowicie minimalną długością cięcia i niewielką odległością między zębami. Ostrza trymer niezawodnie naprawić i wyciąć nawet najkrótsze włosy, które nie można powiedzieć o urządzeniach do standardowych trymerów włosów.

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia, jeśli chcesz kupić urządzenie wielofunkcyjne? Doskonałym wyborem będą urządzenia z wymiennymi ostrzami. Najważniejsze - zwróć uwagę na długość cięcia i wybierz liczbę i jakość końcówek, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby.

Klasa

Podział klipsownic na klasy - dość umowny i dotyczy głównie kategorii cenowej danej techniki. Istnieją:

  • Urządzenia profesjonalne - modele obrotowe o największej mocy i odpowiedniej cenie; maszyny półprofesjonalne - najczęściej wyposażone w silnik piwny, należą do średniej kategorii cenowej; Urządzenia amatorskie - najbardziej budżetowe maszyny z silnikiem indukcyjnym.

Jaka jest różnica między profesjonalnymi maszynami do pisania a amatorskimi? Oprócz rodzaju silnika, profesjonalne urządzenia wyposażone są w specjalny program zatrzymujący obrót ostrzy. Tak więc, jeśli bateria zaczyna siadać, profesjonalny sprzęt po prostu przestaje działać: noże nie będą się obijać, miażdżyć ani wyrywać włosów. Zarówno modele profesjonalne jak i półprofesjonalne posiadają wysokiej jakości ostrza i precyzyjną regulację długości włosia.

Aby dowiedzieć się, która klasa jest dla Państwa niezbędna, należy zapoznać się z parametrami technicznymi maszyny i ich znaczeniem w praktyce. Zacznijmy od najważniejszego - rodzaju urządzenia w zależności od silnika.

Typ .

Najczęściej maszynki do strzyżenia dzieli się na typy w zależności od rodzaju silnika. Jest to kluczowa część urządzenia, która decyduje o wydajności produktu. Dlatego też maszyny mogą być wyposażone w silniki wibracyjne (indukcyjne, piwotowe) i obrotowe.

Urządzenia z pierwszej kategorii pracują ze średnią częstotliwością 3000 - 6000 obrotów na minutę, przez co podczas ścinania maszyna odczuwalnie wibruje w dłoni. Ponadto, modele wibrujące dość szybko się nagrzewają i nie wytwarzają zbyt wiele energii. Jeśli jednak planujesz strzyc tylko suche, krótkie włosy i nie oczekujesz, że urządzenie będzie pracować przez dłuższy czas, ta opcja będzie dla Ciebie odpowiednia.

Maszynki do strzyżenia włosów z silnikiem obrotowym odnoszą się do urządzeń profesjonalnych. Podstawą pracy takiego silnika jest skierowanie całej energii na napęd łopatki. Dzięki temu kombajny rotacyjne nie nagrzewają się podczas procesu ścinania i charakteryzują się wysoką wydajnością. Moc urządzenia typu obrotowego jest wystarczająca do strzyżenia mokrych i grubych włosów o dowolnej długości. Nawiasem mówiąc, na życie maszyny do strzyżenia wpływa nie tylko rodzaj silnika, ale także źródło zasilania. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać profesjonalną podkaszarkę o imponującej mocy i trwałości, zwróć uwagę na modele z zasilaniem sieciowym.

Rodzaj mocy

Wszystkie maszynki do strzyżenia włosów mogą być zasilane przez:

  • sieci zasilające; bateria; w obie strony.

Modele bezprzewodowe są najbardziej mobilne. Mogą być używane w dowolnym miejscu i nie są uzależnione od dostępu do źródła zasilania, ale tylko do momentu wyczerpania baterii. Urządzenia bezprzewodowe są cięższe w porównaniu z urządzeniami zasilanymi z sieci, w większości przypadków wytrzymują 30-60 minut bez ładowania. Idealny do drobnych prac, takich jak przycinanie włosków w nosie.

Urządzenia przewodowe są rekordzistami pod względem mocy i czasu trwania sesji. Jednak ta technika jest przywiązana do punktu zasilania i ogranicza ruchy rzemieślnika. Aby zwiększyć mobilność, zaleca się wybór maszyn z długim przewodem obrotowym.

Męka wyboru nie jest dla Ciebie i chciałbyś czerpać korzyści z obu rodzajów zasilania? W takim razie maszyny akumulatorowe są stworzone dla Ciebie. Takie urządzenie można podłączyć do prądu i pracować tak długo, jak się chce, można je też naładować i zabrać ze sobą w podróż służbową. Przy zakupie należy zawsze zwracać uwagę na typ akumulatora. Jeśli bateria jest oznaczona jako Ni-MH, masz baterię z efektem pamięci. Takie urządzenie można naładować dopiero po jego całkowitym rozładowaniu.

Moc

Parametr ten dobierany jest po dokładnej analizie potrzeb. Do wykonania profesjonalnego strzyżenia potrzebna będzie maszyna typu rotacyjnego o mocy około 45 W. Takie urządzenie jest w stanie zapewnić mistrzowi dokładność i ostrość cięcia nawet na najgrubszych włosach, a także godziny pracy bez przegrzania.

Jaki jest najlepszy wybór dla maszynki do strzyżenia włosów, jeśli nie planujesz często używać urządzenia i poświęcać na zabieg więcej niż 20 minut? Odpowiednie maszyny wibracyjne o minimalnej mocy 10-20 W. Technika tej klasy należy do segmentu budżetowego i zapewnia użytkownikowi niezbędne minimum funkcji.

Specyfikacja ostrza

Ostrze jest głównym elementem każdej maszyny do ścinania, którego jakość zależy od materiału produkcyjnego, szerokości krawędzi tnącej, obecności technologii samoostrzenia, prędkości ostrzy itp. Jaką maszynę do strzyżenia wybrać? Aby to zrozumieć, poznajmy wartości wszystkich wymienionych parametrów.

Materiał

Najpopularniejsze materiały do produkcji ostrzy w przecinarkach - stal nierdzewna, ceramika, połączenie ceramiki i tytanu. Najbardziej trwałe i niezawodne noże stalowe są zasłużenie uważane. Materiał ten ma jednak pewną wadę: podczas pracy maszyny stal wyraźnie się nagrzewa, a przy nieostrożnym obchodzeniu się z nią może nawet powodować oparzenia.

Ceramika jest bezpieczna, jeśli chodzi o reżim temperaturowy, ale trwałość materiału pozostawia wiele do życzenia. Takie noże mogą zostać uszkodzone przez jeden upadek. Jak wybrać odpowiednią maszynkę do strzyżenia i połączyć zalety obu materiałów? Wybieraj ostrza metalowe z powłoką ceramiczną, diamentową lub tytanową. Powłoki te dają Ci nowe życie: ceramiczne chronią Cię przed przegrzaniem, tytanowe minimalizują alergie, a diamentowe ułatwiają rozcinanie mokrych włosów.

Szerokość cięcia ostrzy

Ta cecha jest szczególnie ważna dla tych, którzy kupują urządzenie do przycinania brody, wąsów i włosów na ciele. W takich urządzeniach szerokość ostrza powinna być minimalna. Jeśli chodzi o standardowe modele do strzyżenia włosów na głowie, szerokość ostrza powinna wynosić 35-45 mm. Jeśli nie jesteś pewien, która wartość będzie optymalna dla Twoich konkretnych zadań, pamiętaj, aby przed zakupem maszyny skonsultować się z ekspertem.

Noże samoostrzące się

Mocowanie tarczy może być śrubowe (tarcza jest przykręcona do maszyny) i odłączalne (możliwa jest szybka zmiana osprzętu). Szybkomocujące bloki nożowe mają jedną zaletę - łatwiej je naostrzyć, nasmarować i wyczyścić. Jak więc wybrać profesjonalną maszynkę do strzyżenia, aby nie musieć czyścić ostrzy? Zwróć uwagę na urządzenia z technologią samoostrzących się ostrzy. Oznacza to, że krawędzie są pod kątem 45 stopni, ostrza ocierają się o siebie podczas użytkowania i pozostają ostre przez długi czas. Mówiąc o ostrzeniu noży, warto wspomnieć o tym, jak ważne jest ich smarowanie. Procedura ta jest konieczna, aby utrzymać tarcie w określonych granicach i uniknąć przegrzania urządzenia.

Prędkość łopatki

Parametr ten określa czas trwania ścinania, ponieważ prędkość ruchu jest bezpośrednio związana z liczbą obrotów silnika na minutę.

Jak wybrać dobrą podkaszarkę z odpowiednią prędkością? Weź pod uwagę swoje doświadczenie i umiejętności strzyżenia, ponieważ duże prędkości wymagają pewnych umiejętności. Wskazówką może być wartość 10 tys. obrotów na minutę. Jest to minimalna prędkość obrotowa tarczy, która zapewnia wysoką jakość cięcia.

Inną opcją jest zakup maszyny z kilkoma trybami prędkości, dzięki czemu można pracować z trudnymi obszarami przy niskiej prędkości.

Dodatkowe cechy

Liczba ustawień długości. W przypadku tej cechy jest to proste: im więcej ustawień, tym większy komfort pracy rzemieślnika. Dzięki większej liczbie ustawień można łatwo znaleźć najlepsze ustawienia dla różnych cięć, od standardowych po bardzo krótkie. Długość 5-10 mm jest uważana za złoty standard. Jednak przy ultrakrótkich cięciach konieczne jest ustawienie 1 mm.

Długość przewodu

Parametr istotny dla maszyn przewodowych. Zaleca się, aby preferować maszyny z długim, obrotowym przewodem. Zapewnia to większą mobilność i swobodę ruchów.

Czas ładowania i żywotność baterii

Czas potrzebny do naładowania urządzenia zależy w dużej mierze od klasy produktu. Na przykład, urządzenia typu profesjonalnego są ładowane w ciągu godziny i mogą pracować autonomicznie przez co najmniej 50 do 90 minut. Maszyny wibracyjne mają najmniejszą pojemność baterii, a tym samym najkrótszy czas pracy. W zależności od modelu, czas ładowania może wynosić od 1 do 16 godzin.

Funkcje

  • Ssanie próżniowe jest przydatne do pielęgnacji ubrań i skóry klienta po strzyżeniu krótkich włosów. Odkurzacz zasysa z powierzchni nawet najmniejsze włoski i zbiera je do specjalnego pojemnika. Podświetlenie - służy do podniesienia jakości fryzury. Szybkie ładowanie - opcja dla tych, którzy muszą pilnie korzystać z urządzenia, w ciągu 5-10 minut maszyna będzie gotowa do prostych manipulacji. Ładowanie przez USB - ratuje życie wielu użytkownikom podczas podróży. Przełączanie napięcia - funkcja przydatna, gdy znajdziesz się w kraju o innym standardzie napięcia. Na przykład w USA jest to 110 V. Czyszczenie na mokro - możliwość czyszczenia maszyny pod bieżącą wodą bez obawy o jej uszkodzenie.

Załączniki

Nasadki pomagają uzyskać optymalne ustawienie długości i umożliwiają perfekcyjne cięcie - od półpudełek po filety. Możesz mieć 1, 7 lub więcej załączników. Nasadki do brody i wąsów to najpopularniejsze nasadki, w które wyposażone są prawie wszystkie maszynki do strzyżenia. Na drugim miejscu znajduje się głowica do piłowania, która może być używana do wykonywania płynnych przejść między włosami o różnej długości lub do szybkiego podcinania rozdwojonych końcówek.

Przedłużanie włosów może być zarówno zdejmowane, jak i teleskopowe. Pierwsza opcja jest bardziej praktyczna, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas na sprzątanie. Konstrukcje teleskopowe są wygodne w użyciu, ale trudniej się je czyści.

Przydatne dla użytkownika będą również takie opcje jak:

  • wskaźnik naładowania - informuje użytkownika o stanie naładowania; wodoodporne etui - idealne dla tych, którzy przyzwyczaili się do strzyżenia w łazience; Nożyczki - do dopasowania gotowego cięcia; podstawka do ładowania dysz i innych akcesoriów, pętla do zawieszania; oliwiarka - pomaga utrzymać ostrza w dobrym stanie walizka transportowa - do starannego przechowywania sprzętu; wyświetlacz - pozwala na zarządzanie urządzeniem za pomocą danych wyświetlanych na ekranie; tryb przycinania mokrych włosów - przydatna opcja dla trymerów.

Najlepsi producenci maszynek do strzyżenia włosów

Głównym warunkiem udanego zakupu jest wybór techniki zgodnie z parametrami, których dokładnie potrzebujesz. Nie warto kupować urządzenia tylko dlatego, że jest produkowane pod szyldem znanej marki. Warto jednak wiedzieć o najbardziej poszukiwanych producentach, zwłaszcza jeśli kupujesz maszynę po raz pierwszy.

Do tej pory najbardziej popularne marki klipsownic są zasłużenie uważane za Moser, Ermila, Wahl, Andis, Oster, Thrive i Panasonic. Wszystkie te firmy mają więcej niż długą historię, są dobrze sprawdzone na rynku i oferują szeroką gamę urządzeń.

Dobry stosunek jakości do ceny można również znaleźć w technologii produkcji BaByliss, GA.MA, Braun, Clatronic, Philips, Remington, Rowenta. Użytkownicy zauważają, że urządzenia tych marek są praktyczne, trwałe, wyróżniają się przyzwoitą ergonomią i wysokiej jakości ostrzami.