Jak wybrać sokowirówkę?

 Zawartość:

Wstęp Typ sokowirówki Liczba prędkości Moc Materiał obudowy i siatki Ważne szczegóły Funkcje dodatkowe Sposób użycia i pielęgnacji

Świeżo wyciskane soki zawsze smakują o wiele lepiej niż te kupowane w supermarkecie. Zawierają one pełen zestaw witamin niezbędnych dla zdrowia człowieka. Nie musisz być profesjonalistą, aby przygotować zdrowy sok - wystarczy, że masz w domu sokowirówkę i zapas owoców. Chcemy podzielić się z Państwem kilkoma wskazówkami, jak wybrać ten poręczny rodzaj sprzętu.

Typ sokowirówki

Sokowirówki mogą być:

  • uniwersalne; dla owoców cytrusowych; robaki.

Sokowirówki uniwersalne

Dużą popularnością cieszy się kategoria sokowirówek uniwersalnych. Obejmuje on modele, które są nazywane "odśrodkowe" lub "odśrodkowe" (zasada działania jest taka sama). Uniwersalne sokowirówki mogą "obsłużyć" niemal każdy owoc, a nawet warzywa.

Zasada ich działania jest następująca: produkty wpadają przez gardziel na młynek tarczowy z bardzo dużą prędkością, pod działaniem siły odśrodkowej ciecz jest oddzielana od miazgi. W efekcie otrzymujemy naturalny sok, a miąższ wpada do specjalnej przegródki.

Sokowirówka odśrodkowa / Moulinex JU655H30

Tarcza i sito sokowirówki odśrodkowej / Moulinex JU385H

Wybierając uniwersalną sokowirówkę, warto zwrócić uwagę na jej separator. Może mieć kształt okrągły lub stożkowy.

Separator okrągły (cylindryczny) jest dziś już mniej popularnym typem. Jego wadą jest to, że całe ciasto pozostaje w środku - w sokowirówce nie ma automatycznego wyrzucania miąższu (o tej funkcji opowiemy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu). Oczywiście przy dużej ilości produktów szybciej zapycha się okrągły separator, dlatego sokowirówkę trzeba zdemontować i wyczyścić separator. Jest jednak pewien plus tego typu urządzenia: cylindryczny separator pozwala na uzyskanie większej ilości soku za jednym razem. Ta sokowirówka jest odpowiednia dla tych, którzy lubią sobie zafundować szklankę świeżych owoców z rana.

Sokowirówka z separatorem okrągłym / Delfa DJ-140

Model z separatorem w formie stożka ułatwia życie użytkownikowi: w tym przypadku ciasto z owoców i warzyw wpada do osobnego pojemnika. Proces ten odbywa się automatycznie przez cały czas pracy sokowirówki. W ten sposób można robić tyle soku, ile się chce, bez przerw na czyszczenie separatora.

Sokowirówka z separatorem stożkowym / Kenwood JE 880

Warto wiedzieć, że uniwersalne sokowirówki są dość nieporęczne w rozmiarze, mają dużo części, odpowiednio, do demontażu i mycia ich niż, na przykład, sokowirówki cytrusowe (o tym szczegóły - poniżej). Jednak to właśnie modele uniwersalne pozwalają na zrobienie dowolnego soku, z niemal każdego produktu.

Sokowirówka do cytrusów

Druga kategoria sokowirówek przeznaczona jest do owoców cytrusowych. Oczywiście można użyć zwykłej, uniwersalnej sokowirówki do wyciskania soku z pomarańczy czy grejpfrutów, ale w tym przypadku będzie to mniej efektywne. Model do owoców cytrusowych został specjalnie zaprojektowany do łatwego uzyskiwania soku w maksymalnej objętości. W tym celu sokowirówka posiada żebrowany stożek, który zaczyna się obracać podczas pracy urządzenia. Dla ułatwienia pozyskiwania soku owoce cytrusowe kroi się najpierw na połówki. Obracający się stożek wyciska sok, który spada do wyjmowanej miski.

Sokowirówki do cytrusów mogą być mechaniczne lub elektryczne.

Typ mechaniczny to ręczna prasa do wyciskania soku - tylko przez naciskanie na owoc.

Mechaniczna sokowirówka do cytrusów / Russell Hobbs Explore (22890-56)

Modele elektryczne są wygodniejsze - mają dzbanek z zamontowanym wewnątrz silnikiem. Po podłączeniu silnik uruchamia się, a stożek w środku dzbanka zaczyna się obracać. Wystarczy, że właściciel "przyłoży" połówkę pomarańczy (grejpfruta, limonki, itp.) do czubka stożka i lekko uciśnie.

Elektryczna sokowirówka do cytrusów / Philips HR2738/00

 

Sokowirówki śrubowe

Zasada działania sokowirówki ślimakowej jest zasadniczo różna od powyższych typów. Proces polega na tym, że do wąskiego gardła sokowirówki ładuje się pokrojone owoce (warzywa), dalej - wpadają one na obracający się wałek (ślimak), przewijają się i oddzielony sok spływa przez "nos" do przygotowanego wcześniej pojemnika. Pozostały placek jest odprowadzany przez oddzielną rynnę zsypową. Części ślimaka wyglądają następująco:

Części składowe ślimaka / Philips HR1895/80

 

Sokowirówka ślimakowa / Sensor SSJ4041BK

Sokowirówki ślimakowe mają kilka zalet:

  • Modele te są bardzo wydajne i pozwalają wykręcać/miażdżyć bardzo twarde produkty spożywcze, takie jak orzechy. Dzięki sokowirówce ślimakowej można łatwo uzyskać sok z owoców cytrusowych; Poziom hałasu wytwarzanego przez sokowirówkę ślimakową jest minimalny - jest ona znacznie cichsza niż wirówka czy sokowirówka do cytrusów; Ciasto jest prawie suche, co oznacza, że sok jest wyciśnięty aż do ostatniej kropli.

Ale koszt sokowirówki ślimakowej, odpowiednio, jest wyższy.

 

Liczba prędkości

Jest to kolejne ważne kryterium po wyborze rodzaju sokowirówki. Liczba biegów ma wpływ na wydajność podczas pracy pomocy kuchennej. Liczba prędkości w nowoczesnej sokowirówce może wynosić od jednego do dwóch. Droższe modele mogą mieć trzy, cztery, a nawet pięć prędkości.

Do zmiany prędkości w sokowirówkach służy osobny regulator. Może być mechaniczny - w postaci pokrętła lub "przycisku wahadłowego":

Rodzaje prędkości przełączania

Niektóre modele sokowirówek posiadają płynną regulację prędkości:

Płynna regulacja prędkości / Laretti LR7403

 

Każdy z przełączników spełnia podstawową funkcję zmiany prędkości pracy sokowirówki. Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jak wygodne będzie późniejsze operowanie techniką.

Im większy wybór prędkości sokowirówki, tym bardziej wydajna będzie sokowirówka.

 

Moc

Nie mniej ważnym kryterium przy wyborze sokowirówki jest jej moc. Tutaj zasada jest prosta: im więcej mocy - tym lepiej. Szczególną uwagę należy zwrócić przy zakupie modelu uniwersalnego - poziom mocy dla takiej sokowirówki powinien wynosić 600 W i więcej. Jeśli kupujesz sokowirówkę do częstej i ciągłej pracy (na przykład, aby zrobić sezonowy zapas soku na zimę), lepiej jest zwrócić uwagę na model o poziomie mocy nie mniejszym niż 1000 - 15000 W.

Modele ślimakowe sokowirówek mają niższą stawkę mocy - średni poziom to 200 - 400 W. Jest to wystarczające dla normalnego działania techniki.

Sokowirówki do cytrusów nie mogą też "pochwalić się" dużą mocą - jej wartość waha się w okolicach 100 W, ale ponieważ do uzyskania soku z owoców cytrusowych nie potrzeba dużej mocy - w zupełności wystarcza to do normalnej pracy sokowirówki.

Materiał obudowy i siatki

Ważne jest również to, z czego wykonana jest sokowirówka. W końcu to właśnie wysokiej jakości materiał zapewnia długą i niezawodną pracę urządzenia.

Korpus sokowirówki może być wykonany z tworzywa sztucznego. Nie oznacza to, że sokowirówka będzie z tego powodu gorzej działać: nowoczesny plastik jest bardzo trwały i bezpieczny (nietoksyczny). Jeśli będziesz ostrożnie obchodzić się z plastikowymi częściami sokowirówki (nie upuszczać ich) - posłuży Ci ona przez wiele lat.

Wytrzymała obudowa z tworzywa sztucznego / Kenwood JE 680

 

Istnieją również sokowirówki, których korpus wykonany jest z metalu. Jest to mocniejszy i trwalszy model, który nie boi się drobnych uderzeń. Ale, oczywiście, nie należy upuszczać plastikowych akcesoriów sokowirówki ????.

 

 

Wybierając sokowirówkę, zwróć uwagę na jej ruszt, czyli część, w której miąższ oddziela się od soku i wyciąga z niego jak najwięcej. Nowoczesne modele sokowirówek mają prawie wszystkie sita wykonane z metalu. Materiał ten jest trwały, łatwy do czyszczenia i mycia. Do sokowirówki zazwyczaj dołączona jest specjalna szczotka do czyszczenia siatki.

Metalowy ruszt / Kenwood JE 680

 

Ważne części

W tym akapicie chcemy przyjrzeć się bliżej istotnym kwestiom, które również mają wpływ na wybór sokowirówki.

Zbiornik na sok jest oddzielnym pojemnikiem, który przeznaczony jest na świeżo wyciśnięty sok. W niektórych modelach sokowirówek jest on w zestawie. Zbiornik ten wykonany jest z tworzywa sztucznego i może mieć różną objętość, od 0,5 litra do 3 litrów. Niektóre pojemniki mają wygodny uchwyt.

Zbiornik na sok / Kenwood JE 850

Gardło, wyjmowana taca i inne elementy

Są to integralne części składowe sokowirówki. Gardło przeznaczone jest do ładowania owoców i warzyw, z których później pozyskiwany będzie sok. Szyjka może być półokrągła lub całkowicie okrągła - ten typ nazywany jest "na całe jabłko". Różnica polega na tym, że w przypadku półgęska owoce muszą być wcześniej pokrojone na kawałki - nie zmieszczą się wszystkie razem.

Okrągła szyjka przeznaczona jest do "całych jabłek" - to znaczy, że nie ma potrzeby krojenia owoców: wystarczy je umyć i w całości włożyć do sokowirówki. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku.

Popychacz ułatwia podawanie owoców prosto na stół obrotowy, gdzie zostaną one poddane procesowi wyciskania soku.

Gardło do "całego jabłka" / Philips HR1855/80

Niektóre sokowirówki mają tacę załadowczą - niejako "tackę" w pobliżu gardzieli. Ułatwia proces przygotowania soku, że na tacy można ułożyć gotowe do wyciskania soku owoce, warzywa lub jagody, a także małe porcje, aby załadować je do sokowirówki.

Taca załadowcza na żywność / Zelmer 496

 

Dla ułatwienia pracy w sokowirówkach montowane są gumowane nóżki - zapewniają one pewny chwyt techniki z powierzchnią. Nie musisz się martwić o stabilność - podczas pracy gumowane nóżki są stabilnie przymocowane do stołu (lub innej płaskiej powierzchni).

Gumowane nóżki sokowirówki / Bosch MES3500

 

Dodatkowe funkcje

Oprócz tego wszystkiego, nowoczesne sokowirówki posiadają kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z tej techniki.

Technologia Drop-stop to bardzo wygodna funkcja, która jest obecna w wielu modelach. Technologia ta pozwala na podniesienie i odwrócenie "dziobka" sokowirówki po zakończeniu procesu wyciskania soku. Dzięki temu ostatnie krople soku nie spłyną na stół.

Reverse - istotą funkcji jest to, że ruch obrotowy powoduje odwrócenie kierunku. Jest to bardzo wygodne w przypadku, gdy w procesie pracy cząstki owoców "utkną" - za pomocą ruchu wstecznego mogą one "wrócić" cząstki i je usunąć. Ponadto, funkcja odwracania pozwala na bardziej efektywne pozyskiwanie soku z owoców cytrusowych.

Funkcja Turbo - obejmuje "samooczyszczanie" sokowirówki. Przycisk trybu Turbo uruchamia silny strumień powietrza, który oczyszcza filtr (siatkę) z drobnych pestek i podobnych zanieczyszczeń.

Separator piany pozwala na zmniejszenie objętości piany, dzięki czemu uzyskuje się sok prawie przezroczysty.

Funkcja "Overheat protection" zapobiega przegrzaniu sokowirówki, przedłużając tym samym jej żywotność.

"Zabezpieczenie przed włączeniem w przypadku nieprawidłowego montażu" - zapobiega włączeniu się sokowirówki w przypadku nieprawidłowego montażu.

 

Zasady eksploatacji i konserwacji

  • Wszystko należy robić po kolei: najpierw należy prawidłowo złożyć wszystkie części sokowirówki, następnie - podłączyć kabel zasilający. Plastikowych części sokowirówek z gumowymi częściami nie wolno myć w zmywarce - będą niesprawne. Po użyciu sokowirówkę należy natychmiast zdemontować i umyć. Jeśli nie zostanie to zrobione, resztki miazgi na częściach wyschną, będą trudne do umycia, na częściach metalowych może dojść do utleniania. Wygodniej jest myć części, na których znajduje się kratka, specjalną szczotką. Czasami znajduje się ona w zestawie z sokowirówką do cytrusów, ale jeśli nie, można użyć zwykłej, niezbyt twardej szczotki do naczyń.

 

Udanych zakupów i miłego apetytu ????