Uczciwy przewodnik po wyborze odkurzacza

 Czystość w domu to nie tylko źródło komfortu i dobrego samopoczucia, ale także zdrowia, a wybór dobrego odkurzacza, który nie zawiedzie, nie jest łatwym zadaniem.

Ze względu na konieczność regularnego utrzymywania czystości, należy zachować ostrożność przy wyborze producenta i parametrów technicznych. Od czego zacząć przegląd i jakie wskazówki możesz zastosować - czytaj dalej.

Rodzaje odkurzaczy

Istnieją różne kategorie odkurzaczy, mają one swoje własne cechy i zalety w działaniu. Ale, to wszystko zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i tego, co chcesz uzyskać do czyszczenia domu.

Urządzenia te można podzielić na trzy kategorie:

  • Do czyszczenia na sucho. Odkurzacze Odkurzacze pionowe (odkurzacz do mopa).

Odkurzacze do czyszczenia na sucho są powszechne wśród użytkowników, są one dość kompaktowe i łatwe w użyciu, mogą być łatwo przechowywane nawet w małym mieszkaniu. Głównym zadaniem takiego odkurzacza jest zbieranie kurzu bez konieczności zwilżania pomieszczenia.

Może być stosowany do czyszczenia laminatu, parkietu, linoleum lub dywanów.

Odkurzacze dostępne są w różnych typach filtracji kurzu i powietrza. Filtry HEPA lub filtry na bazie wody są najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza i zapobiegają ponownemu wprowadzaniu kurzu do pomieszczenia.

Popularne modele: SAMSUNG Anti-Tangle VC18M21C0VR/UK, Odkurzacz ROWENTA RO3786

Odkurzacz Dusty jest uniwersalny, może czyścić na sucho i na mokro, wystarczy wybrać odpowiedni tryb. W przypadku czyszczenia na mokro, należy wlać wodę do zbiornika i uruchomić żądany tryb czyszczenia. Woda jest rozpylana wokół mieszkania, a następnie zasysana z powrotem razem z brudem i kurzem.

Do czyszczenia mieszkania na mokro używa się zwykle przystawki do czyszczenia na mokro, np. dyszy z mikrofibry.

Powszechnie uważa się, że odkurzacze patykowe nie nadają się do czyszczenia powierzchni drewnianych. Niektóre modele posiadają przystawki do takich powierzchni, które błyskawicznie wchłaniają resztki wody, nie deformując powierzchni podłogi.

Popularne modele: THOMAS SKY XT AQUA-BOX, PHILIPS FC6408/01.

Odkurzacze pionowe przypominają mopa z dołączonym workiem na kurz. Odkurzacze te charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i bardzo dużą mobilnością, dzięki czemu są uważane za najwygodniejsze w użyciu. W niektórych modelach można odłączyć górną część uchwytu jako mini odkurzacz, aby dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc lub wyczyścić wnętrze samochodu. Źródłem zasilania jest zazwyczaj wbudowany w urządzenie akumulator. Wybierając taki odkurzacz, lepiej jest preferować typ akumulatora NiMh niż Li-ion. Istnieją również urządzenia, które są podłączone do sieci za pomocą kabla, zapewniają one mniejszą mobilność.

W osobnej grupie odkurzaczy w postaci mopa można przypisać urządzenia parowe. Generator pary może podgrzać wodę do pożądanej temperatury i zamienić ją w parę, dzięki czemu można czyścić parą.

Popularne modele: PHILIPS SpeedPro Max Aqua FC6902/01, SAMSUNG PowerStick VS60K6051KW/EV

Robot Odkurzacz

Robot odkurzacz to nowoczesny pomocnik domowy, który przypomina nawet zwierzę domowe. Oglądanie robota odkurzającego podczas pracy jest rewolucyjne i nieco niezwykłe. Urządzenie wygląda jak nieporęczna płyta z dyszami po bokach, które zbierają zanieczyszczenia. Ale to nie wszystko, co może zrobić!

Robot-odkurzacz może:

  • Sprzątanie całego mieszkania zgodnie z ustawionym programem i trasą wyznaczoną przez program. Włącz timer, który ustawisz z wyprzedzeniem. Dostań się do trudno dostępnych miejsc, takich jak pod łóżkiem, stołem czy kanapą. Niektóre modele są w stanie czyścić na mokro. Po zakończeniu pracy należy wrócić do miejsca ładowania.

Popularne modele: Xiaomi Mijia Mi Robot Vacuum Cleaner (SKV4000CN), ROWENTA RR7126WH

Porady dotyczące odkurzania

Odkurzacz

Przy szczegółowym zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną należy zwrócić uwagę na siłę ssania odkurzacza. To właśnie ten parametr odpowiada za siłę, z jaką urządzenie będzie pracować. Na wydajność wpływa również zapełnienie pojemnika na kurz, jeśli jest on całkowicie zapełniony, odkurzacz będzie słabiej wciągał kurz.

Odpylacze są dostępne w wersji tekstylnej i kartonowej. Te pierwsze są przeznaczone do stałego użytku, a te kartonowe do jednorazowego. Napełnienie jednego kartonowego worka na kurz zajmie około miesiąca. Po zapełnieniu należy go wyrzucić i zastąpić nowym.

Moc

Do małego mieszkania bez dywanów można wziąć odkurzacz o mocy 250 W. Jeśli często sprzątasz, a w mieszkaniu znajduje się dywan, kup model o mocy 300 W lub większej.

Odkurzacze różnią się pojemnością zbiornika na wodę. Logika jest tu prosta, im większy zbiornik - tym więcej wody się w nim zmieści. Oznacza to, że przy większym zbiorniku nie trzeba będzie ciągle wymieniać brudnej wody, ale zwiększy się rozmiar urządzenia. Zbiornik o pojemności 1,5-2 litrów wystarcza do sprzątania mieszkania o powierzchni do 50 m2.

Poziom hałasu

Hałas mierzony jest w dB, a dla wielu użytkowników to kryterium jest bardzo ważne:

  • 70-85 dB - w tym zakresie pracuje główna część odkurzaczy. Hałas jak w zatłoczonej kawiarni z głośnymi rozmowami. 60-70 dB - pracują ciszej, ale dźwięk będzie słyszalny w sąsiednich pomieszczeniach. 50-60 dB - dzięki dobremu wyciszeniu i mocnemu silnikowi pracuje cicho.

Dodatkowe główki szczoteczki

Zestaw zawiera zazwyczaj wiele różnych szczotek i dysz do różnych powierzchni. Nie trzeba być przesadnie wybrednym, ponieważ w większości przypadków do wszystkich powierzchni będzie używana ta sama głowica szczotki. Najczęściej będziesz używać głównej dyszy do dywanów i podłóg, szczotki do czyszczenia mebli i szczelin, do trudno dostępnych miejsc.

Teraz już wiesz, jak wybrać odkurzacz na podstawie cech i swoich preferencji. Aby zapoznać się z ofertą odkurzaczy, prosimy odwiedzić stronę https://www.foxtrot.com.ua/.