Smakowite potrawy świąteczne z całego świata

 W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra zwyczajowo spędza się święta w domu, z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Kameralna atmosfera tych dni sprzyja spotkaniom towarzyskim, wesołym zabawom i zimowym spacerom. Każde święto ma swój odświętny stół, na którym znajdują się specjalne potrawy. Każdy kraj ma swoje własne zwyczaje i tradycje, które dotyczą również świątecznego menu. Dziś chcemy podzielić się z Wami oryginalnymi przepisami na świąteczne i sylwestrowe potrawy, które przygotowywane są w różnych krajach świata. Proponujemy wypróbować te menu w domu, aby zaskoczyć swoją rodzinę i przyjaciół.

Szynka pieczona

Zacznijmy może od dań głównych w menu. Jednym z nich jest pieczona szynka, potrawa powszechnie przygotowywana w Finlandii na Boże Narodzenie, gdzie nazywa się "Kinkku". Finowie używają uprzednio posolonej szynki wieprzowej (około 5 do 8 kilogramów), pokrytej musztardą, 2 do 4 łyżek musztardy, tyle samo żółtego cukru granulowanego i trochę bułki tartej do panierowania.

Na początek pieczemy szynkę w piekarniku w temperaturze 125-150 stopni przez około 40 minut (nie jest to dokładny czas - zależy od wielkości i kondycji mięsa, ale po pierwszym pieczeniu powinna mieć 77 stopni - użyj specjalnej sondy termicznej). Po - wyjmij mięso z piekarnika i pozwól mu nieco ostygnąć, usuń nadmiar tłuszczu, jeśli chcesz.

Po tym czasie obtaczamy szynkę w panierce i ponownie wkładamy do piekarnika na 10 minut w temperaturze 225 stopni (do powstania rumianej skórki). Soczysta pieczona szynka jest uważana za główne danie na fińskim stole podczas świąt zimowych.

pudding świąteczny

Robienie puddingu na Boże Narodzenie to stara angielska tradycja. Przepis ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Już w średniowieczu Anglicy przygotowywali się do świąt i gotowali ten pyszny świąteczny pudding dzień wcześniej. Proces przygotowania świątecznego puddingu nie jest wcale taki prosty - zająłby prawie cały dzień. Ale kiedy już spróbujesz nowego, oryginalnego dania, przekonasz się, że warto ????.

Do przygotowania ciasta będziesz potrzebować 175 gramów mąki, tyle samo białej bułki tartej, brązowego cukru, masła i 2 jajek. Potrzebne są wszystkie rodzaje suszonych owoców (rodzynki, kandyzowane wiśnie, mieszanka posiekanych skórek, różne rodzaje orzechów, cynamon, goździki, skórka z jednej cytryny) oraz alkohol: 100 mililitrów brandy, 4 łyżki stołowe wina imbirowego (innego) lub sok pomarańczowy. Wymieszać składniki i zalać sokiem (winem), pozostawić na 1 noc do zaparzenia.

Na ciasto wymieszaj okruchy i mąkę, ubij masło, dodaj jajka, cukier i gotowe nadzienie owocowe. Formę natłuścić i wyłożyć masą budyniową. Następnie - przykryć formę folią, umocować sznurkiem i parować 6 godzin. Po tym czasie ostudzić budyń i odstawić w chłodne, suche miejsce na co najmniej 1 tydzień. Ma to na celu umożliwienie budyniowi pełnego "dojrzewania". Gdy minie wymagany czas, budyń w pojemniku należy umieścić w dużym rondlu z zimną wodą i doprowadzić do wrzenia na małym ogniu.

Przed podaniem powierzchnię puddingu skrapia się koniakiem i podpala. Efekt będzie niesamowity. Twoi goście z pewnością docenią Twoje starania.

Gęś z jabłkami

Gęś na Boże Narodzenie przyrządza się w wielu krajach: w Danii, Szwecji, Niemczech... Przepisy w tych krajach różnią się nieco, podobnie jak podawanie do mięsa dodatków. Proponujemy Państwu tradycyjny, klasyczny przepis na pieczoną gęś z jabłkami.

Dla dużej rodziny potrzebny będzie również duży ptak - gęś, ważący około 3 kilogramów. Trzeba przygotować 1 kilogram zielonych twardych jabłek z kwaskowatością. W razie potrzeby gęś myjemy i nacieramy wewnątrz i na zewnątrz przyprawami: pieprzem czarnym i białym, papryką i solą.

Umyj jabłka, pokrój je na duże kawałki i włóż do środka ptaka. Na wierzchu radzimy przymocować je drewnianymi szpikulcami, aby podczas gotowania sok z jabłek nie wylewał się. Umieść ptaka w rękawie do pieczenia i włóż go do głębokiej brytfanny, zalewając wodą.

Woda powinna całkowicie odparować przed końcem gotowania. Piecz gęś przez 1,5 do 2 godzin - gotowość możesz sprawdzić nożem lub łopatką. Mięso powinno być bardzo miękkie i soczyste, a aromat wydobywający się z piekarnika od razu wprowadzi nas w świąteczny nastrój. ????

Piernik (ciasteczka)

Ten przepis jest świątecznym klasykiem dla wielu krajów na całym świecie. Pierniczki, czy też pierniczki, jak się je również nazywa, są uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Przepis na wykonanie ciasteczek nie jest skomplikowany. Najpierw trzeba przesiać 300 g mąki z proszkiem do pieczenia, dodać szczyptę zmielonych goździków, imbir - 1 łyżeczkę suszonego i świeżego posiekanego, cynamon i dokładnie wymieszać wszystkie składniki.

Powstałą masę podzielić na 2 równe części. Osobno przesiać kakao (do smaku). Następnie bierzemy 100-150 gramów miękkiego masła, dodajemy 1 jajko i starty imbir, także - 200 gramów cukru, mieszamy te składniki mikserem. Dodaj 2 równe części przygotowanej mieszanki: jedną do mąki czekoladowej, a drugą do mąki białej. Zagnieść dwa rodzaje ciasta (konsystencja powinna być "ścisła"), zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.

Gdy minie wyznaczony czas, wyjmujemy ciasto, rozwałkowujemy je i wycinamy specjalnymi kształtami pierniczki. Ułóż je na blasze i piecz w nagrzanym piekarniku (140 stopni) przez 10-15 minut.

Jeśli chcesz, możesz przygotować krem do piernika: ubij białko z 1 jajka ze szczyptą soli, stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Udekoruj pierniki kremem i wstaw do piekarnika, aby stwardniały na 2-3 minuty (w temperaturze 100 stopni).

Grzane wino .

Nie zapomnieliśmy też oczywiście o tradycyjnym zimowym napoju rozgrzewającym - grzanym winie. Do wyboru jest całkiem sporo przepisów. Proponujemy przygotować klasyczny przepis na grzane wino.

Do gotowania lepiej jest używać czerwonego półwytrawnego lub wytrawnego wina. Nie bierz zbyt mocnego alkoholu - podczas gotowania może on wydzielać nieprzyjemny zapach. Potrzebne będzie więc około 400 ml czerwonego wina oraz przyprawy: skórka z cytrusów, 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1 lub 2 łyżki cukru, 0,5 łyżeczki imbiru, 1-2 laski cynamonu, 3 goździki i 2 kwiaty laurowe.

Wybierz dużą patelnię z grubym dnem (garnek), wlej z niej wino i podgrzewaj na małym ogniu. Po - dodać wszystkie przyprawy i cukier (ewentualnie miód). Wymieszaj, przykryj pokrywką i pozwól napojowi dobrze się rozgrzać, ale nie doprowadzaj do wrzenia.

Na koniec zdejmij garnek z ognia, dodaj skórkę z pomarańczy lub cytryny (mandarynki), przykryj pokrywką i pozostaw napój do zaparzenia na około 15 minut. Przed podaniem przecedzić grzane wino przez drobne sito.

Powyższe potrawy i napój będą miłym dodatkiem do świątecznego stołu. Będą one nie tylko ozdobą menu, ale także zachwycą smakiem Twoich gości i bliskich. Życzymy Wam smacznych i przytulnych świąt!