Jak wybrać przenośny głośnik z dobrym dźwiękiem

 Czy muzyka jest w Twoim żywiole? Nie możesz przeżyć dnia bez swojego ulubionego utworu? Czy lubi Pan tworzyć muzyką szczególną atmosferę? W rzeczywistości większość z nas nie wyszłaby z domu bez słuchawek i ulubionej playlisty na swoim urządzeniu mobilnym. Jedynym minusem posiadania zestawu słuchawkowego jest to, że nie można za jego pomocą udostępniać muzyki osobom znajdującym się w pobliżu. Co więc możesz zrobić? W jaki sposób dzielisz się muzyką z innymi muzykami? Co zrobić, jeśli jesteś gdzieś na łonie natury w hałaśliwym towarzystwie i chcesz dodać trochę atmosfery, włączając popularny utwór? Kup przenośny głośnik!

W sklepach z elektroniką widzimy setki głośników Bluetooth. Różnią się one wielkością, mocą, zakresem częstotliwości. Niektóre gadżety nadają się na zwykły spacer czy przejażdżkę rowerową, inne mogą stać się pełnoprawnymi "nadajnikami dźwięku" na fajnych imprezach. Istnieje również możliwość używania głośnika w połączeniu ze smartfonem, tabletem lub odtwarzaczem do słuchania w domu. Dziś pomożemy Ci zdecydować, jak wybrać przenośny głośnik i opowiemy o wszystkich niuansach jego zakupu.

Główne cechy głośników przenośnych

Zanim rozważysz opcje zakupu w sklepie, powinieneś zrozumieć ich parametry. Ale najpierw kilka słów o pasywnych i aktywnych mówcach.

  • Głośniki aktywne są wygodne w użyciu, dzięki wbudowanemu amplitunerowi. Wymagane jest jedynie podłączenie systemu. Nie ma jednak możliwości rozbudowy takiego gadżetu. Pasywny. Przystępny cenowo, ale wymaga dodatkowego zakupu odbiornika. Wymaga dodatkowej konfiguracji i zaangażowania wzmacniacza. W razie potrzeby istniejąca konfiguracja może zostać ulepszona.

Przejdźmy teraz do charakterystyki.

Moc wyjściowa

Mówiąc o najlżejszych systemach formatu 2.0 z dwoma satelitami, ich minimalna moc powinna zaczynać się od półtora lub trzech watów, jeśli system składa się z jednego głośnika. Odnosi się to do mocy RMS. W przypadku zastosowania subwoofera dla dokładniejszego i głębszego oddania częstotliwości basów, moc głośników przenośnych może być znacznie wyższa. Parametr "subwoofer" oznaczony jest osobną liczbą, która z reguły nie przekracza 150W. Akustykę z subwooferem powinni kupić ci, którym zawsze "brakuje mocy" i którzy słuchają muzyki w głośnych miejscach.

Jednak sama moc nie jest decydująca przy zakupie głośników. Jak wybrać przenośny głośnik do telefonu? Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wielkość i liczbę zastosowanych głośników. Konfiguracje z głośnikami wysokotonowymi lub oddzielną głowicą basową brzmią znacznie lepiej niż modele z pojedynczą szerokopasmową satelitą.

Obsługa szerokiego zakresu wejść i wyjść

Kto by nie chciał mieć możliwości odtwarzania na różne sposoby. Ta cecha wpływa przede wszystkim na wygodę użytkowania. Ma to sens: im więcej portów ma głośnik, tym więcej różnych urządzeń można do niego podłączyć. Niektóre mają złącze USB do parowania akustyki z laptopami i tabletami, inne mają też mini-jack i RCA. Kupując głośniki przenośne należy pamiętać o możliwości odtwarzania muzyki z kart pamięci i pendrive'ów.

Jeśli chodzi o urządzenia Apple, to mają one specyficzną konfigurację. Jak wybrać przenośny głośnik bluetooth? Gdy podłączasz głośnik jako stację dokującą do iPada lub iPhone'a, zapytaj, czy jest do niego gniazdo. Miłośnicy "jabłkowych" gadżetów powinni wybierać modele, które wspierają technologię AirPlay.

Liczba mówców i prelegentów

Parametr ten wpływa na to, jaki rodzaj dźwięku będzie wydobywał się z głośników - mono czy stereo. Jeśli nawet głośniki są małe, umieszczone w pewnej odległości, sprawią, że dźwięk będzie znacznie bardziej obszerny. Wariant ten jest jednak odpowiedni tylko dla warunków wewnętrznych - na zewnątrz efekt stereo zostanie utracony.

Aby uniknąć zniekształceń dźwięku, producenci produkują akustyki z kilkoma głośnikami, z których każdy odtwarza określone częstotliwości (niskie, średnie, wysokie). W związku z tym głośniki występują w wersjach jedno-, dwu- i trójdrożnych.

Częstotliwość odtwarzania

Dla głośników przenośnych górna granica częstotliwości mieści się w przedziale 10-55 tys. Hz. Im wyższy górny próg, tym bardziej naturalny dźwięk.

Głośnik niskoczęstotliwościowy odtwarza basy w zakresie 20-500 Hz, a im niższa wartość, tym bardziej łagodny będzie dźwięk.

Źródło zasilania

Posiadanie akumulatora eliminuje konieczność kupowania baterii. Baterie mogą być jednak źródłem zasilania, które zapewni doładowanie podczas wielodniowych wycieczek w plener. Nie trzeba się zastanawiać, gdzie naładować gadżet i szukać gniazdka. Wiele marek produkuje swoje głośniki z możliwością zasilania z sieci.

Czas pracy na baterii określa autonomię, czyli jak długo głośnik może pracować bez ładowania. Dobrze jest, gdy urządzenie może pracować w trybie pasywnym. Takie konfiguracje wykorzystują zasilanie z gniazda słuchawkowego i będą działać nawet przy rozładowanej baterii.

Wymiary i waga

Wybór tej funkcji zależy od scenariuszy użytkowania głośnika przenośnego. Zawsze w drodze, w pociągach, samolotach, na wycieczkach? Zabierz ze sobą głośniki w najmniejszych rozmiarach. Jak wybrać głośnik bezprzewodowy na wycieczkę rowerową lub poranny jogging? Większe urządzenia będą działać. Optymalne konfiguracje ważą do pół kilograma. Jeśli głośniki będą ustawione w statycznej pozycji gdzieś na biurku, można kupić bardziej przestronne opcje. Najważniejsze, aby być zadowolonym z jakości dźwięku.

Dodatkowe funkcje i opcje

  • Dostępność wyświetlacza. Ładnie rozszerza funkcjonalność i służy do wyświetlania nazw utworów, a także czasu odtwarzania i częstotliwości radiowej. Zintegrowany tuner FM. Wybawienie w przypadkach, gdy muzyka na urządzeniu przenośnym jest nudna. Korektor. Umożliwia precyzyjne dostrojenie pasm częstotliwości. Oddzielne filtry osłabiają lub, odwrotnie, wzmacniają sygnał wyjściowy w dostępnym zakresie, pomagając dostosować różne ścieżki do preferencji użytkownika. Redukcja szumów. Opcja ta eliminuje kliknięcia i szumy w głośnikach pochodzące z urządzeń mobilnych. Zestaw głośnomówiący. Popularna funkcja odbierania połączeń przychodzących lub Skypingu. Pilot zdalnego sterowania. Funkcja przydatna w pewnym szczególnym okresie - sterowanie pracą urządzenia na odległość.

Przenośny głośnik do domu

Optymalny głośnik domowy o dużej mocy z czystym, bogatym dźwiękiem i harmonijnym wzornictwem. Wymiary, waga i czas pracy bez ładowania nie są w tym przypadku istotne.

Wybierając przenośne głośniki, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Moc. Głośniki o mocy 5-20 W wystarczą do Twojego mieszkania lub domu. Bardzo głośny dźwięk do użytku domowego nie jest przydatny, natomiast na maksymalnym poziomie pozostanie czysty. Częstotliwość. 70-21000 Hz. W tym zakresie oglądanie filmów i słuchanie muzyki będzie na komfortowym poziomie. Opcja łączności bezprzewodowej. Opcja ta ułatwi połączenie satelitów z gadżetami. Głośnik to kolejna funkcja, która przyda się, jeśli nie chcesz, by rozpraszały Cię rozmowy telefoniczne. Odbieranie "przychodzących" połączeń telefonicznych w trybie głośnomówiącym.

Przenośny głośnik na wycieczki za miasto

Wakacje na wsi wiążą się z głośnymi imprezami, gdzie z definicji nie można obejść się bez muzyki. Jeśli jedziesz na wieś, weź ze sobą mocny głośnik, zdolny do zapewnienia czystego dźwięku przy dużej głośności.

Jaki głośnik przenośny wybrać? Główne kryteria:

  • Moc do 300 W, a im wyższa wartość, tym lepiej. Zgódź się, ulubiona muzyka, którą słychać nie tylko w domu, ale także na podwórku, tworzy niepowtarzalną atmosferę. Tylko nie przesadzaj, w przeciwnym razie będziesz musiał wysłuchiwać skarg sąsiadów. Zakres częstotliwości: do 22000 Hz. Piękny, aksamitny dźwięk bez najmniejszych szumów - marzenie każdego audiofila. Autonomia. Parametr ten jest ważny, gdy planujemy wypoczynek na świeżym powietrzu. Ponownie, im dłużej głośnik może pracować bez ładowania, tym lepiej. Optymalne ustawienie wynosi od 8 godzin do jednego dnia. Korektor. Przydatna opcja do precyzyjnego dostrajania dźwięku. Na przykład, jeśli lubisz muzykę elektroniczną lub rock, możesz ustawić głębszy bas. A jeśli chodzi o muzykę klasyczną, można bawić się efektami wokalnymi.

Dodatkowe opcje obejmują również łączność bezprzewodową i możliwość korzystania z wielu głośników jednocześnie.

Przenośny głośnik na podróż

Jak wybrać dobry głośnik przenośny na długie podróże i wyjazdy służbowe?

Najlepiej, jeśli będą to lekkie i małe modele, które mają dużą moc i długą autonomię. Główne cechy charakterystyczne to:

  • Moc wyjściowa: od 5 do 40 W. Wartość ta jest wystarczająca, aby muzyka zagłuszyła hałas otoczenia. Zakres częstotliwości: 80-2000 Hz. Podczas podróży czystość dźwięku nie jest kluczowa, więc średnia wartość częstotliwości będzie wystarczająca. Żywotność baterii. Parametr, który może być wybrany tylko w zależności od preferencji użytkownika.

Szczególnie wybredni audiofile wolą wybierać głośniki z technologią redukcji szumów, dzięki czemu nawet przy złej pogodzie ich dźwięk pozostaje na odpowiednim poziomie. Dla ułatwienia transportu można wybrać model ze specjalnym zapięciem do plecaka lub ubrania.

Wynik końcowy

Tak więc, myśląc o tym, jak wybrać przenośny głośnik, należy postępować od celu, dla którego, w rzeczywistości, jest nabyta. Do podróży lepiej używać modeli o dużej autonomii, połączonych przez bluetooth. Głośniki do domu to z kolei głośniki stereo o dobrej mocy i szerokim zakresie częstotliwości. Najważniejsze jest to, aby kupić urządzenie, którego naprawdę potrzebujesz!