Właściwa pielęgnacja lodówki jest kluczem do długiej i niezawodnej pracy.
Różnica w pielęgnacji lodówek wymagających i niewymagających rozmrażania
Z tytułu jasno wynika, że wszystkie urządzenia dzielą się na dwa rodzaje: niektóre modele posiadają funkcję rozmrażania, podczas gdy inne wymagają rozmrażania ręcznego.
W kontekście rozmrażania lodówki mówimy o systemie "No frost". Oznacza to, że użytkownik nie musi co jakiś czas wyjmować wszystkiego z komory chłodziarki i zamrażarki, aby usunąć szron. No frost odszroni się sam, przy użyciu specjalnej części grzewczej. Woda powstała w wyniku topnienia lodu spływa do rury spustowej i jest zamieniana w parę wodną przez ciepło ze sprężarki.
Jeśli w chłodziarce i zamrażarce nie ma technologii chłodzenia, to od czasu do czasu trzeba samemu uwolnić lodówkę od tworzenia się lodu. Dlaczego wewnątrz urządzenia pojawia się lód? To proste: żywność, która jest w nim umieszczona, odparowuje wilgoć, która gromadzi się na pracujących węzłach. Z pewnością warstwa lodu nie spowoduje awarii lodówki. Ale jeśli jest to ignorowane przez długi czas, warstwa w końcu zgęstnieje, a więc potrzeba będzie więcej energii i czasu, aby schłodzić jedzenie. Należy zwrócić uwagę, aby warstwa śniegu na ścianach zamrażarki i komory głównej nie przekraczała 5-6 mm. Ważne: Lepiej jest rozmrażać lodówkę, gdy jest chłodno, a po procedurze - włączyć ją wieczorem lub wczesnym rankiem, wtedy system szybciej osiągnie żądany tryb temperatury.
Ogólnie rzecz biorąc, nie trudno się domyślić, że konserwacja lodówki No frost jest znacznie łatwiejsza niż systemu, który nie posiada tej technologii.
Jak prawidłowo rozmrażać i czyścić lodówkę
Usuwanie lodu i śniegu wewnątrz lodówki nie oznacza po prostu odłączenia jej od prądu i czekania, aż się roztopi. Potrzebne jest właściwe podejście.
- Najpierw trzeba sprawdzić zawartość lodówki i upewnić się, że żadna z potraw nie zepsuje się po osiągnięciu temperatury pokojowej. Najlepiej przenieść wszystko do innej lodówki. Po drugie, jeśli w kuchni jest bardzo gorąco, najlepiej odłożyć rozmrażanie na później. W wysokich temperaturach lodówka szybciej pozbędzie się lodu, ale jej schłodzenie zajmie znacznie więcej czasu, co może mieć negatywny wpływ na żywotność jej urządzeń. Po trzecie, wyłączyć urządzenie za pomocą regulatora, a następnie z sieci. Następnie można usunąć resztki jedzenia. Jeśli nie masz innej lodówki, w której mógłbyś je tymczasowo przechować, spróbuj ułożyć wszystkie zapasy w chłodnym miejscu i przykryć kocami.
Większość nowoczesnych urządzeń posiada tackę na wodę, która gromadzi się podczas rozmrażania. Producenci mogą również zapewnić otwory do podłączenia specjalnej rury do odprowadzania wilgoci. Jeśli jednak te opcje nie są przewidziane, wystarczy zastąpić je jakimś pojemnikiem. Powinna być na tyle szeroka, aby zakrywała cały obwód dolnej części lodówki, minimalizując w ten sposób wyciek wody. W przeciwnym razie nagromadzoną wilgoć można zebrać za pomocą gąbki lub ściereczki.
Ostatnią czynnością tuż przed rozmrażaniem jest wyjęcie półek, szuflad, tacek i kratek.
Sam proces rozmrażania przebiega w sposób naturalny - albo przy użyciu automatycznego systemu rozmrażania, albo w temperaturze pokojowej. Ale i tu należy pamiętać o kilku kwestiach.
- Aby przyspieszyć ten proces, można wstawić miskę z wrzątkiem do lodówki. Lód będzie się również szybciej topił pod wpływem suszarki do włosów lub wentylatora. Jeśli zauważysz, że bloki lodu odrywają się od ścian, zaleca się ich natychmiastowe usunięcie. W ten sposób rozmrażanie będzie szybsze i będzie mniej wody. Przy okazji, bloki lodu można po prostu wyrzucić do zlewu. Należy jednak pamiętać, że wysoce niewskazane jest zdrapywanie śniegu ze ścianek lodówki na siłę! Nie tylko można porysować ściany, czyniąc je nieatrakcyjnymi, ale także ryzykować przerwanie szczelności urządzeń z czynnikiem chłodniczym. W żadnym wypadku nie podnoś niczego nożem; są do tego specjalne szpatułki z gumową końcówką, podobne do tych, którymi usuwa się lód z szyby samochodu. Ale nawet taki nóż powinien być używany tylko do usuwania rozmrożonego lodu. Gdy lód się roztopi, można umyć komory chłodziarki. Ściany, półki i pojemniki należy dokładnie oczyścić wodą z dodatkiem środka do pielęgnacji lodówek. W sklepach z chemią gospodarczą można znaleźć wiele płynów czyszczących - drogich i bardziej przystępnych cenowo. Ale lepiej jest dać pierwszeństwo preparatom o konsystencji kremu, płynu lub żelu. Produkty o tej fakturze nie pozostawiają drobnych rys na powierzchni. Dopóki wnętrze lodówki nie jest suche, nie jest wskazane jej włączanie. Wiele gospodyń zaleca przyspieszenie tego procesu poprzez odparowanie wody za pomocą suszarki do włosów. Ale nie zawsze jest to uzasadnione, ponieważ plastik nagrzewa się, a po włączeniu urządzenia zajmie więcej czasu, aby ostygnąć. Przed podłączeniem lodówki do prądu należy sprawdzić, czy jest ona sucha nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Upewnij się również, że nie ma pod nim kałuż.
Od tego momentu pozostaje już tylko kwestia odpowiedniego schłodzenia systemu i ponownego umieszczenia żywności w magazynie.
Jak pozbyć się zapachu z lodówki
Otwierasz drzwi lodówki i czujesz nieprzyjemny zapach? Jeśli masz do czynienia z podobną sytuacją, oto kilka wskazówek, jak utrzymać lodówkę wolną od tego ostrego zapachu.
Nieprzyjemny zapach może często występować z następujących powodów:
- zepsutym produktem; Istnieje jedno lub więcej luźnych opakowań; Naruszone zostały warunki lub okres trwałości zawartości; Brak kontroli zapachu w modelu chłodziarki, co prowadzi do rozwoju bakterii i pleśni; otwór spustowy (odpływowy) jest zatkany resztkami jedzenia; uszczelka na drzwiach chłodziarko-zamrażarki jest uszkodzona; Lodówka jest nowa i ma specyficzny chemiczny zapach.
Pozbywanie się zapachów
Po pierwsze: jeśli Twoja lodówka jest nowa i ma mieszankę zapachów gumy, plastiku i metalu, umyj ją roztworem wody i sody oczyszczonej, a następnie przewietrz i dobrze wysusz.
Jak dbać o lodówkę, gdy uszczelka na drzwiach jest uszkodzona? Należy go wymienić, w przeciwnym razie może się to skończyć nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale także koniecznością naprawy. Otwór odwadniający powinien być okresowo czyszczony i sprawdzany.
Najlepsza obecnie lodówka to taka, która posiada funkcję oczyszczania powietrza lub jonizacji, co pozwoli pozbyć się odrażających zapachów.
Jeśli zapach jest spowodowany przez żywność, przede wszystkim należy przeprowadzić audyt lodówki:
- Całkowicie opróżnić lodówkę z żywności; umyć półki i ściany specjalnym środkiem; wytrzeć wszystko do sucha; Przetrzyj ściany urządzenia wodą utlenioną, następnie wytrzyj je do sucha i wietrz lodówkę przy otwartych drzwiach przez około pół godziny, aby zapach zniknął; gdy lodówka jest wentylowana, sprawdź, czy nie ma w niej zepsutych produktów; wyrzuć zepsute jedzenie i starannie zapakuj pozostałe; Przestrzegaj czasu przechowywania i sprawdzaj lodówkę od czasu do czasu, aby zapobiec zepsuciu się jej zawartości.
Zapobieganie pojawianiu się nowych "aromatów"
Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się zapachu w lodówce, możesz użyć kupionych w sklepie pochłaniaczy zapachów - to najprostsza opcja. Albo możesz użyć środków zabijających zapach, które są tak samo dobre, proste i tanie. Oto najprostsze z nich.
- Posyp kilka łyżek sody oczyszczonej do pojemnika, szklanki lub innego naczynia i umieść je na półce w lodówce. Pojemnik powinien być otwarty. Zmieniaj sodę raz w tygodniu. Umieść w kilku pojemnikach pokruszony węgiel aktywny. Wymienić na taką samą częstotliwość. Fusy z kawy wsypujemy do pojemnika i stawiamy go na półce w lodówce. Wymień fusy, gdy wyschną. Możesz użyć świeżo zmielonej kawy - postaw ją na półce w otwartym pojemniku. Włóż kilka korków do butelek po winie do pojemnika i umieść w lodówce. Zmieniać co dwa tygodnie. Wlej świeży sok z cytryny do kubka lub szklanki i wstaw do lodówki. Do pojemnika wsypujemy sól i dodajemy odrobinę soku z cytryny. Skórki pomarańczy ułożyć na półkach. Słoik z otrębami wstawić do lodówki. Na półkach rozłożyć kromki czarnego żytniego chleba. Przyprawy również dobrze pochłaniają zapachy: cynamon, kurkuma, goździki.
Jak widać, istnieje wiele opcji, jak prawidłowo dbać o lodówkę. I wszystkie one są dostępne.
Jak rozłożyć produkty w lodówce
Optymalnie - w grupach od góry do dołu. Każda półka ma swój własny reżim temperaturowy, co oznacza, że należy inteligentnie rozmieścić produkty. Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat prawidłowego przechowywania żywności w lodówce.
- Drzwi lodówki są najcieplejsze (+10 stopni), dlatego nie należy w nich przechowywać pojemników z mlekiem. Ale sosy, jajka, soki i alkohol - w sam raz. Górna półka (+8 stopni). Idealny do ziół, jagód i sałatek. Druga półka od góry. Można tu umieścić produkty mleczarskie oraz gotowe dania i desery. Dolna półka. Najzimniejsze (+2-3 stopnie). Tworzy optymalne warunki do przechowywania przylądków, ryb, drobiu i wędlin. Pojemniki denne. Mają one najwyższą wilgotność, która jest niezbędna do długiego przechowywania owoców i warzyw.
Proszę zwrócić uwagę! Niezależnie od miejsca w lodówce, żywność powinna być ułożona luźno obok siebie, umożliwiając cyrkulację powietrza.
Główną zasadą przechowywania żywności w zamrażarce jest to, że im niżej jest ona położona, tym jest zimniejsza. To znaczy, że lepiej jest trzymać mięso i ryby w dolnej szufladzie, lody i półprodukty w środkowej, a jagody w górnej. Przy okazji, oprócz oczywistych krewetek i pierogów, w zamrażarce można umieścić inne produkty, takie jak świeży chleb, jajka (zarówno surowe, jak i gotowane), wino (wlewane do specjalnych form), banany.
Okres trwałości żywności
Nie jest nowością, że różne produkty spożywcze są przechowywane w lodówce przez różny czas. Jeśli konserwy mogą leżeć przez bardzo długi czas, to gotowanie staje się bezużyteczne do końca dnia. Rozważmy najbardziej popularne rodzaje produktów.
- Mięso i produkty je zawierające: świeże - nie dłużej niż 48 godzin w lodówce, mięso mielone lepiej od razu wysłać do zamrażarki. Ryby: świeże - nie dłużej niż 12 godzin, solone - 24 godziny, wędzone - 72 godziny, suszone - do 2 miesięcy. Ryby w puszkach - 3-6 miesięcy. Produkty mleczne: w zależności od konfiguracji (świeży, gotowany, pasteryzowany), sery twarde - do 2 tygodni, twarogi - 72 godziny. Warzywa: pomidory, rzodkiewka, papryka słodka - 10 dni, ogórki i bakłażany - 15 dni, ziemniaki - do 3 miesięcy, kapusta - 20 dni. Owoce i jagody: produkt łatwo psujący się, więc przechowywany maksymalnie przez kilka dni. Morele - do 12 godzin, jabłka - 15 dni, banany - 3 dni, dynie - nie więcej niż 12 godzin od momentu przecięcia. Okres przydatności do spożycia gotowych produktów spożywczych zależy od artykułu. Na przykład pasztety zachowują świeżość do 48 godzin, ale kanapki z kiełbasą i serem - tylko 4 godziny.
Aby uniknąć zatruć pokarmowych i przedłużyć okres przydatności do spożycia niekiedy drogich produktów, każdy powinien znać przynajmniej przybliżony termin przydatności do spożycia. Szczegółowe informacje na temat przechowywania każdego rodzaju żywności można znaleźć na etykiecie lub w instrukcji obsługi lodówki.