Jak rozpoznać płytę główną z i bez oprogramowania

 W wielu sytuacjach może być potrzebna znajomość modelu płyty głównej. Potrzebujesz zaktualizować BIOS, znaleźć i zainstalować nowe sterowniki lub po prostu wymienić płytę główną lub inne komponenty? Wtedy informacje zawarte w tym artykule będą dla Ciebie przydatne.

Jak dowiedzieć się, jaki jest model płyty głównej komputera: wszystkie możliwe sposoby

Pytanie o to, jak sprawdzić model płyty głównej, jest istotne dla wielu zapytań. Model płyty głównej jest punktem odniesienia przy wyborze gniazda procesora, wyborze karty graficznej, zrozumieniu możliwości modernizacji komputera, itp.

Można się dowiedzieć, jak nazywa się płyta główna:

  • w dokumentacji technicznej komputera lub na powierzchni samej płyty; Oprogramowanie wiersza poleceń; W menu informacji o systemie; poprzez zintegrowane narzędzie DxDiag; Za pośrednictwem systemu BIOS; Korzystanie z oprogramowania innych firm.

Jak widać, metod jest wiele i na pewno nie zostaniesz bez informacji. Każda z wymienionych metod ma jednak swoje niuanse, które wymagają szczegółowego rozważenia.

Jak poznać model płyty głównej w systemie Windows 10 i 7

Jednym z najszybszych i najprostszych sposobów, aby znaleźć płytę główną jest użycie regularnych narzędzi systemu operacyjnego Windows. W sumie system operacyjny oferuje trzy sposoby rozwiązania problemu. Rozważmy każdy z nich krok po kroku.

Menu informacji o systemie - msinfo32

Jak mogę poznać moją płytę główną z menu informacji o systemie? Oto jak to działa.

  • Uruchomić program Run (z menu Start lub naciskając Win+R). W polu należy wpisać polecenie msinfo32 i potwierdzić operację przyciskiem OK. Na ekranie pojawi się nowe okno, kliknij na pierwszą pozycję na górze o nazwie "Informacje o systemie". Obok pozycji "Producent" i "Model" znajdziesz wymagane dane dotyczące płyty głównej komputera.

Jak poznać model płyty głównej z wiersza poleceń systemu Windows

Naciśnij kombinację klawiszy Win+R, aby uruchomić wiersz poleceń. Pojawi się menu Uruchom aplikację z pustą linią, w której należy wpisać "cmd" i potwierdzić czynność naciskając Enter.

Jeśli klawisze Win+R nie działają, kliknij przycisk Start i wpisz "Command Prompt" w polu wyszukiwania. Na górze pojawi się ikona programu, którą należy wybrać. Po wejściu do wiersza poleceń, wpisz w nim następujący tekst: "Wmic baseboard get product,manufacturer,version, serialnumber" i naciśnij Enter. W wyniku wykonania powyższych czynności system wyświetli wszystkie dane dotyczące płyty głównej, w tym nazwę, numer seryjny, wersję i producenta.

DxDiag .

Inną metodą sprawdzenia płyty głównej jest użycie narzędzia DxDiag. Aby uruchomić ten program, ta sama aplikacja "Uruchom" pomoże ci i musisz wpisać nazwę narzędzia, DxDiag, w linii. Jeśli używasz programu po raz pierwszy, będziesz musiał potwierdzić podpis cyfrowy sterowników w wyskakującym okienku. Kliknij OK, aby otworzyć kolejne okno z danymi. Wymagane informacje znajdują się w zakładce System po słowach "Producent komputera" i "Model komputera".

Sprawdź model płyty głównej za pomocą darmowego oprogramowania

Jeśli jesteś zbyt leniwy, aby majstrować przy narzędziach systemowych i nadal musisz znaleźć płytę główną, zainstaluj specjalne oprogramowanie. Istnieje wiele programów, które analizują system, a nawet oferują wskazówki dotyczące optymalizacji.

CPU-Z

CPU-Z jest narzędziem kompatybilnym z systemem Windows. Może on przeskanować komputer i podać kompletne informacje o sprzęcie, w tym model i nazwę płyty głównej. Instalując CPU-Z z oficjalnej strony, pamiętaj, że otrzymasz program w języku angielskim. Rosyjskie wersje językowe są dostępne na portalach z oprogramowaniem firm trzecich. Wszystkie dane dotyczące płyty głównej będą dostępne w zakładce "Mainboard".

AIDA64

Jednym z najbardziej popularnych programów wśród administratorów systemów jest AIDA64. AIDA64 posiada wszystkie niezbędne narzędzia do monitorowania systemu operacyjnego, a także wersję z rozszerzoną funkcjonalnością do optymalizacji systemu. Wszystkie informacje o płycie głównej można znaleźć w sekcji "Płyta główna" i w podpunkcie o tej samej nazwie.

Jeśli Twój komputer jest podłączony do Internetu, AIDA64 dostarczy również linki do pobrania nowych sterowników i odpowiednich wersji Biosu. Ta skuteczna aplikacja do analizy systemu nie jest całkowicie bezpłatna. Nowi użytkownicy mają jednak możliwość skorzystania z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Speccy

Jak poznać nazwę płyty głównej za pomocą narzędzia Speccy? Jest to najprostsze narzędzie z listy, które jest łatwe w instalacji i użyciu. Możesz go pobrać z CCleaner.com lub FileHippo.com za darmo. Interfejs programu Speccy jest intuicyjny nawet dla niedoświadczonych użytkowników, więc nie będziesz miał problemu z jego obsługą. Sekcja z danymi na temat płyty głównej nazywa się "Płyta główna".

Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest uważanie na dodatkowe oprogramowanie, które Speccy oferuje. Jeśli nie jesteś zainteresowany jednoczesną instalacją narzędzia CCleaner, proszę wyłączyć te elementy.

HWInfo32 Portable

Nie masz czasu na instalację? Po prostu rozpakuj HWInfo32 Portable i uruchom go z folderu pobierania. Posiada prosty interfejs menu, który jest łatwy w użyciu, nawet dla początkujących użytkowników. Informacje o płycie głównej można znaleźć w zakładce "Płyta główna". Program jest darmowy i można go pobrać z oficjalnej strony internetowej.

Znajdź model płyty głównej w BIOS-ie

Skąd możesz wiedzieć, jaka płyta główna znajduje się w Twoim komputerze, jeśli system operacyjny jest uszkodzony lub nie został jeszcze zainstalowany? BIOS pomoże Ci znaleźć odpowiednie dane. To prawda, ta metoda jest odpowiednia tylko wtedy, gdy komputer może zostać uruchomiony. BIOS to program wbudowany w płytę główną, który dostarcza użytkownikowi interfejs do konfiguracji sprzętu. Logicznie rzecz biorąc, możliwe jest znalezienie informacji o płycie głównej. Jak to zrobić?

Gdy komputer się włączy, naciśnij klawisz Delete (czasami działa F2). Jeśli masz starszy model komputera, poszukaj wcześniej w Internecie wymaganego skrótu.

Kliknij zakładkę Main i uważnie zapoznaj się z zawartością - może tam znajdować się numer seryjny komputera, który może posłużyć do zlokalizowania nazwy płyty głównej. Inną możliwą lokalizacją poszukiwanych znaków jest obszar na górze, nad wszystkimi nazwami zakładek.

Sprawdzić wizualnie płytę główną

Co należy zrobić, jeśli komputer nie chce się włączyć? Najłatwiejszym i najbardziej oczywistym sposobem rozpoznania płyty głównej jest zajrzenie do instrukcji obsługi komputera, jeśli jeszcze ją posiadasz. Jeśli nie zachowałeś pakietu dokumentacji, spróbuj metody wizualnej. Najłatwiejszy sposób kontroli jednostek systemowych ze zdejmowaną pokrywą.

W tym przypadku model płyty głównej można łatwo zidentyfikować na podstawie oznaczeń na jej powierzchni. Zazwyczaj oznaczenie modelu jest najbardziej widocznym napisem na płycie, rzadziej znajduje się na dole, pod gniazdem. Najlepiej sprawdzić, czy znaleziony kod jest nazwą płyty głównej, wyszukując go w Google. Czasami producent podaje numer seryjny zamiast nazwy płyty głównej. Znając markę i numer seryjny, można znaleźć nazwę części na oficjalnej stronie producenta.

Jeśli masz laptopa, skąd mam wiedzieć, jaki jest model płyty głównej? Na spodzie lub pod pojemnikiem na baterie laptopa powinna znajdować się naklejka z numerem seryjnym. Jeśli nie ma tam żadnych danych, spróbuj poszukać informacji o podzespołach po nazwie laptopa.