Jak wyświetlić temperaturę CPU

 Każdy element sprzętowy urządzenia komputerowego musi pracować z pewnym stopniem stabilności. Normalne tempo pracy może zostać zakłócone przez nadmierne nagrzewanie się niektórych części komputera. Nadmierny hałas i nagrzewanie się zewnętrznych elementów komputera lub laptopa to oznaki, że coś jest zdecydowanie nie tak z komponentami. W szczególności, takie przejawy są charakterystyczną częścią procesora i karty graficznej. Nie należy jednak od razu przystępować do wymiany podzespołów. Przede wszystkim należy określić, jak bardzo rzeczywista temperatura elementu urządzenia odbiega od normy. Z tego powodu, trzeba wiedzieć, jak zobaczyć temperaturę procesora.

Informacje o tym, jak sprawdzić temperaturę procesora, mogą okazać się niezbędne do zachowania sprawności komputera. Głównym zadaniem mikroprocesora jest wykonywanie rozkazów pochodzących jednocześnie od sprzętu i oprogramowania. Odpowiednio, nieprawidłowości w jego stanie mogą wpływać na działanie całego systemu. Przegrzany mikroprocesor może spowodować uszkodzenie termiczne pobliskich komponentów. Aby tego uniknąć, należy zadbać o okresowe kontrole temperatury tego elementu. Ale aby wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę laptopa, konieczne jest również posiadanie informacji o tym, co powoduje nagrzewanie się podzespołów.

Przyczyny nagrzewania się podzespołów komputera PC

Nagrzewanie się urządzeń komputerowych może wynikać z przyczyn nie związanych bezpośrednio z problematycznym stanem sprzętu. Procesor może się również przegrzewać z następujących powodów:

  • Podkręcanie procesora. Niektórzy użytkownicy decydują się na "podkręcenie" procesora. Robi się to, aby uzyskać lepszą wydajność, gdy obciążenie jest wyższe niż zalecane. Nie jest trudno rozpocząć taki proces, ale dość łatwo o nim zapomnieć. Sprawa jest zbyt wąska. Laptopy o wąskich obudowach, a także komputery o niewielkich rozmiarach jednostki systemowej mają tendencję do znacznie szybszego nagrzewania się. Wynika to z gęstszego rozmieszczenia komponentów na ograniczonej przestrzeni. W takich sytuacjach nagrzewanie może nie świadczyć o nieprawidłowym działaniu urządzenia, a raczej o jego normalnym stanie. Niemniej jednak, w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zewnętrznego urządzenia chłodzącego. Lata użytkowania komputera. Jeśli komputer był używany przez wiele lat, przyczyna przegrzewania się procesora może być znacznie bardziej trywialna i leżeć w zanieczyszczeniu wnętrza jednostki systemowej. Płatki kurzu na chłodnicy uniemożliwiają urządzeniu prawidłowe wykonywanie swoich funkcji, co prowadzi do wzrostu temperatury w podzespołach.

Często problemy z chłodzeniem procesora mogą nie zostać wykryte podczas normalnej pracy. Spadek wydajności może objawiać się podczas wykonywania operacji wymagających dużej ilości zasobów: renderowania filmów, obróbki zdjęć czy uruchamiania wymagających gier. W takich przypadkach przyczyna przegrzewania się procesora może leżeć w następujących elementach:

  • Konieczność wymiany pasty termicznej. Zadaniem pasty termicznej jest poprawa równowagi temperaturowej pomiędzy systemem chłodzenia a sprzętem komputerowym. Z czasem wysycha i zaczyna się łuszczyć, co powoduje, że trzeba ją wymieniać co kilka lat. Ta wyschnięta pasta termiczna nie jest w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy i powoduje wzrost temperatury wewnątrz urządzenia. Problemy z układem chłodzenia. Przynajmniej raz na pół roku komputer lub laptop powinien być dokładnie wyczyszczony mechanicznie. Wraz z przefiltrowanym powietrzem do wentylatora dostają się cząsteczki kurzu i brudu, które mają tendencję do gromadzenia się. Brud w układzie chłodzenia bezpośrednio wpływa na jego wydajność, więc w takich sytuacjach możliwe jest również przegrzanie procesora. Obecność wirusów i złośliwych programów. I ten problem jest bezpośrednio związany z komponentami oprogramowania. Niektóre wirusy potrafią nie tylko w sposób niekontrolowany zużywać zasoby komputera, ale także całkowicie obciążać procesor centralny. Jeśli jego przegrzewanie się występuje bez wyraźnego powodu, w większości przypadków jest to spowodowane przez złośliwe oprogramowanie. Nieuważne budowanie. Rzadziej spotykaną przyczyną jest niekompatybilność komponentów. Przegrzewanie się procesora lub karty graficznej może być spowodowane przez cooler, który po prostu nie ma wystarczającej mocy, aby je schłodzić.

Temperatura pracy procesora i karty graficznej

Zanim poznasz temperaturę laptopa, musisz mieć informację, jaka temperatura jest w zasadzie dopuszczalna. Procesory mają temperaturę bazową i maksymalną dopuszczalną. Wartości te są ustalane bezpośrednio w momencie produkcji.

Dla większości kart graficznych typowa temperatura pracy waha się od 60 do 70°C. A wartość od 90 do 105°C jest już wartością maksymalną. Dla procesorów AMD typowa temperatura pracy wynosi od 45 do 80°C. Maksymalna dopuszczalna temperatura w tym przypadku będzie wynosić 80-100°C. Z drugiej strony, normalny zakres temperatur dla procesorów Intela wynosi od 35 do 80°C. Z drugiej strony, wartość 80-90°C jest już krytyczna. W ten sposób, mając informacje o montażu komputera, zidentyfikowanie problemu, powodującego grzanie się procesora lub karty graficznej, będzie znacznie łatwiejsze.

Jak sprawdzić temperaturę procesora i karty graficznej

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie ma możliwości sprawdzenia temperatury procesora online. Zasoby internetowe po prostu nie mają takiej możliwości, ponieważ sprawdzenie wymaga bezpośredniego dostępu do systemu. Na szczęście istnieje cała lista podstawowych sposobów na sprawdzenie temperatury procesora lub karty graficznej. Ten zestaw narzędzi jest dość ograniczony, ale do szybkiego sprawdzenia w sytuacjach awaryjnych jest całkiem odpowiedni.

Pierwszym sposobem jest sprawdzenie sytuacji poprzez BIOS. BIOS jest pierwszym programem, który jest uruchamiany po włączeniu komputera. Głównym zadaniem tego programu jest kontrola załączania wszystkich podzespołów, a także ich prawidłowej pracy. Aby wejść do BIOS-u, zalecany klawisz musi być wciśnięty, gdy komputer jest włączony. Z reguły przycisk umożliwiający wejście do systemu jest umieszczony na dole ekranu startowego. Jeśli nie pojawi się tam żaden konkretny opis, można użyć klawisza Delete lub F2. Na liście, która się otworzy, należy znaleźć pozycję CPU Temperature, gdzie zapisana jest aktualna wartość temperatury. Poważną wadą tej metody jest to, że komputer w momencie aktywacji BIOS-u działa "bezczynnie" bez żadnych obciążeń bezpośrednio wpływających na wzrost temperatury.

Znacznie bardziej realnym sposobem na sprawdzenie temperatury komputera jest użycie specjalnego oprogramowania. Przeanalizujmy najpopularniejsze programy, dzięki którym możesz sprawdzić stan swojego sprzętu.

CPU-Z .

Jest on uważany za jeden z najbardziej popularnych programów. Istotną zaletą jest to, że CPU-Z można pobrać całkowicie za darmo. Dla kogoś może być minusem brak rusyfikacji, ale aplikacja ma intuicyjny interfejs. Po pobraniu i uruchomieniu programu, w głównej zakładce od razu pojawią się wszystkie informacje o stanie procesora.

Termometr CPU

Aplikacja ta jest również bardzo łatwa w użyciu. Ponadto jest on całkowicie darmowy. Nie wymaga żadnych dodatkowych ustawień i od razu po uruchomieniu pokazuje wszystkie niezbędne informacje. Pokazuje on nie tylko aktualną temperaturę procesora, ale także obciążenie każdego z jego rdzeni.

HWINFO

Program HWINFO można pobrać bezpłatnie. Istotną wadą dla niektórych może być brak wersji zrusyfikowanej, ponieważ interfejs jest zbyt skomplikowany do zrozumienia. Niemniej jednak, dość łatwo jest sprawdzić temperaturę procesora, wystarczy przejść do sekcji Sensors. Oprócz aktualnej wartości ogrzewania, w tym oknie można również sprawdzić minimalne, maksymalne i zwykłe tryby temperatury dla danego CPU.

Temp. rzeczywista

Ten program jest również darmowy i dość łatwy w użyciu. Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać plik i kliknąć na skrót. Wyświetla również dane dotyczące temperatury dla każdego z rdzeni. Wadą jest to, że Real Temp jest daleki od uniwersalności. Będzie on działał poprawnie tylko na procesorach Intela począwszy od czwartego Pentium. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach rzadko można znaleźć tak stary komputer domowy.

Temp. rdzenia

Aplikacja Core Temp posiada darmową wersję. Aby go użyć, wystarczy pobrać program z oficjalnej strony internetowej i otworzyć skrót. Może on wyświetlać nie tylko temperaturę każdego z rdzeni procesora, ale także pokazywać ich wykorzystanie w procentach. Aplikacja umożliwia również instalację dodatków do monitorowania stanu innych elementów systemu.

RivaTuner .

Ten program jest przeznaczony wyłącznie do monitorowania stanu karty graficznej. Jedną z zalet jest duża wygoda. Jest to szczególnie ważne dla graczy, ponieważ pozwala na monitorowanie temperatury karty graficznej podczas gry, wyświetlając niezbędne informacje na ekranie.

CAM

Nadaje się do monitorowania temperatury zarówno procesora jak i karty graficznej. Zaprojektowany, aby być niezwykle przyjaznym dla użytkownika i łatwym do zrozumienia, interfejs tej gry jest niezwykle prosty w użyciu.

Prędkość wentylatora

Monitoruje temperaturę rdzenia procesora dla każdego z jego rdzeni. Jedyne, co powinieneś zrobić, to przejść do działu Lektury. Pozwala na zmianę prędkości obrotowej wentylatorów bezpośrednio podczas testu.

Open Hardware Monitor

Pokazuje temperaturę każdego pojedynczego rdzenia. Nie musisz nawet instalować programu, wystarczy, że pobierzesz plik i po jego aktywacji aplikacja będzie działać od razu. Nietypowo dla tego typu aplikacji, zawiera on funkcję formatowania plików tekstowych.

HWMonitor

Rzut oka na ogólną kondycję sprzętową komputera. Informacje o warunkach temperaturowych są wygodnie podzielone na grupy, dzięki czemu łatwo można się zorientować, czy dany element ma normalną temperaturę, czy wyższą niż powinien.

Specyfika .

W przeciwieństwie do wielu innych programów reprezentowanych na liście, Speccy ma rosyjską wersję językową. Dostarcza informacji o wszystkich komponentach systemu.

Aida

Aida64 to prawdziwy klasyk wśród narzędzi do monitorowania komputera. Szeroka funkcjonalność aplikacji pozwala na monitorowanie nie tylko komponentów sprzętowych, ale również programowych. Niektóre funkcje mogą być używane tylko w płatnej wersji, ale możesz sprawdzić stan swojego procesora również w wersji próbnej. Program jest zrusyfikowany, więc aby uzyskać informacje o temperaturze procesora należy przejść do zakładki "Sensors".

Jak obniżyć temperaturę i przeprowadzić konserwację zapobiegawczą

Jeśli sprawdzenie jednego ze sposobów, jak zobaczyć temperaturę komputera wykazało, że system jest zbyt gorący, to ten problem powinien być rozwiązany natychmiast. Jako rozwiązanie należy rozważyć następujące opcje:

  • wymiana pasty termicznej; czyszczenie mechaniczne; pełne skanowanie systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania; dokonywanie zmian w budowie (bez odpowiedniego doświadczenia w budowaniu komputerów nie jest zalecane do samodzielnego użytku).

Metody te mogą być stosowane zarówno jako sposób na obniżenie temperatury, jak i środek zapobiegawczy. Dbałość o komputer zawsze znacznie wydłuża jego żywotność, dlatego warto zwrócić uwagę na takie aspekty.