Konfigurowanie pliku wymiany w systemach Windows 10, 8.1 i 7

 Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, przypomnijmy sobie co to jest "plik wymiany"?

Mówiąc najprościej, plik wymiany (pagefile.sys, pamięć wirtualna) to miejsce na dysku twardym używane przez system Windows, gdy zabraknie mu "pamięci RAM". Zazwyczaj jest on ukryty i znajduje się na dysku C. Jego zadaniem jest zapewnienie możliwości działania programu nawet po wyczerpaniu fizycznej pamięci RAM. Dodatkowo, nowsze wersje systemu Windows przenoszą nieużywane dane do pamięci wirtualnej, co zwalnia trochę dodatkowego miejsca i odciąża dysk twardy.

Dziś porozmawiamy o tym, jak skonfigurować plik wymiany i niektóre z niuansów tego, jak to działa.

Plik Swap i rozmiar - teoria

Według wieloletnich doświadczeń praktycznych, duży rozmiar pliku swap jest nie tylko niepożądany, ale wręcz przeciwwskazany. W tym przypadku system "nadużywa" odwołań do dysku twardego zamiast bezpośrednio do pamięci RAM. Jak to jest złe?

  • Wydajność komputera spada (ponieważ "RAM" jest zawsze szybszy niż dysk fizyczny). Dodatkowym obciążeniem dla dysku jest fakt, że jest on zajęty nie tylko przez własne pliki i operacje, ale także przez plik wymiany.

W związku z tym, doświadczonym użytkownikom zaleca się zmniejszenie rozmiaru pliku pagefile.sys do połowy zalecanego rozmiaru. Ale tylko wtedy, gdy Twój komputer lub laptop ma wystarczającą ilość pamięci RAM: 3-4 GB RAM dla Windows XP, 6 GB dla Windows Vista, 6 GB lub więcej dla Windows 7, 8, 10.

Co oznacza "jeśli jest wystarczająco dużo pamięci"?

To sytuacja, w której uruchamiasz wszystkie niezbędne aplikacje, przeglądarki, wykonujesz wszystkie zadania, a wciąż pozostaje Ci około 30% pamięci RAM.

Patrząc obiektywnie, rzadko kiedy zdarza się, że np. przy 4GB RAM (przy dużym obciążeniu grami i procesami) zostaje za mało. "To dlaczego w Windows 10 trzeba skonfigurować plik wymiany?" - pytasz. Zwłaszcza, że w takim przypadku traci się wydajność! Przejdź do sedna sprawy.

Plik swap i rozmiar, praktyka: który jest poprawny i dlaczego

Optymalne dla normalnych ustawień pliku swap (w zależności od ilości dostępnej pamięci RAM) są następujące liczby.

  • 512 MB RAM - zalecana wielkość pamięci wirtualnej mieści się w przedziale 5012 - 5012 MB; 1024 MB RAM - od 4012-4012 MB; 2048 MB RAM - optymalna wielkość pliku swap od 3548-3548 MB; 4GB - 3024-3024 MB; 8GB - 2016-2016MB; 16GB pamięci RAM i więcej - plik swap jest nieistotny w większości przypadków.

Wyłania się z tego prosty wzór - im więcej dostępnej pamięci RAM, tym mniej wymaganej pamięci wirtualnej. Bez pagefile.sys system działa tak szybko, jak to tylko możliwe, dzięki temu, że dostęp do dysku twardego, a co za tym idzie pobieranie na niego danych jest ograniczone - wszystko pobierane jest bezpośrednio z pamięci.

Ważne punkty!

  • Powyższe wymiary nie są panaceum, nie można ich uznać za kanoniczne. Są to przybliżone wartości średnie dla najczęściej spotykanych konfiguracji systemu. Konfiguracja pliku wymiany dla Windows 7 powinna być oparta na parametrach systemowych konkretnego komputera, jak również na zadaniach, które na nim wykonujesz. Jednocześnie zwiększaj lub zmniejszaj wartość w zależności od potrzeb. Niektóre narzędzia i aplikacje nie działają bez pliku wymiany, niezależnie od ilości dostępnej pamięci RAM. Jest to dokładnie ten przypadek, gdy opcja jest wymagana nawet z 16 GB lub więcej. Konfigurowanie pliku wymiany w systemie Windows 8 1 i innych konfiguracjach jest konieczne, gdy pracujesz w różnych aplikacjach, między którymi przełączasz się, minimalizując je. Oznacza to, że wszystkie aktualnie używane programy pozostają uruchomione. Chodzi o to, że zminimalizowane programy są wyładowywane do tego samego pliku. Tutaj musisz albo zwiększyć plik wymiany, albo rozszerzyć pamięć RAM. Powyższe wskazówki (oraz te poniżej w tym artykule) dotyczą tylko systemów operacyjnych użytkownika, a nie systemów operacyjnych serwera.

Jeśli Twój komputer ma więcej niż 6 GB pamięci RAM, pamięć wirtualna nie jest Ci w ogóle potrzebna. Jego brak ma znaczący wpływ na wydajność systemu, wydłuża żywotność dysku twardego i znacząco zmniejsza jego fragmentację.

Lokalizacja pliku wymiany w systemie

Umieść plik pagefile.sys na szybszym dysku fizycznym. Jeżeli Twoje partycje są prawie identyczne, powinien on znajdować się na partycji, na której zainstalowany jest system Windows i programy, których zamierzasz używać. Ogólnie rzecz biorąc, na dysku, który jest minimalnie obciążony operacjami odczytu/zapisu.

Jeśli jest tylko jeden dysk, pamięć wirtualna jest umieszczona na innej (innej) partycji niż aplikacja, której używasz. Na przykład, jeśli gra jest zainstalowana na dysku D:, plik stronicowania powinien znajdować się na dysku E: lub C:. Prawie nigdy nie tworzy się osobnej partycji dla pagefile.sys, ani nie instaluje się go na więcej niż jednej partycji, ponieważ powoduje to duże obciążenie dysku twardego.

Plik stronicowania i dlaczego wybieramy ten sam rozmiar

Jak każdy inny plik, pliki swap mają tendencję do "fragmentacji", czyli rozdrabniania się. Z czasem istotne staje się uruchomienie procesu defragmentacji w celu przywrócenia poprzedniej wydajności systemu. Jednak realistyczne jest zmniejszenie prędkości i stopnia fragmentacji tylko jednego pliku. Wymaga to odpowiedniego skonfigurowania pliku swap - ustawienia dla niego identycznego rozmiaru minimalnego i maksymalnego.

Ta operacja ma dalsze znaczenie. Jeśli minimalne i maksymalne wartości pamięci wirtualnej są identyczne, system operacyjny rozumie, że nie ma potrzeby kontrolowania rozmiaru pliku, ponieważ jest on stały. W konsekwencji eliminuje to szereg dostępów do dysku, co ma pozytywny wpływ na wydajność.

Podsumowując

Ustawienie pliku stronicowania dla gier i programów jest prostą, ale bardzo ważną procedurą. Odpowiednie ustawienie wymaganych parametrów pozwala systemowi pracować szybciej i bez niespodzianek, co oczywiście przekłada się na komfort sesji użytkownika. Nie musisz jednak w ogóle konfigurować pamięci wirtualnej - możesz zaufać systemowi operacyjnemu, że sam będzie kontrolował jej rozmiar. Aby to zrobić, wystarczy zaznaczyć pole "Automatycznie wybierz rozmiar pliku wymiany" w opcjach komputera i potwierdzić zmiany, klikając "OK" i "Zastosuj". Proste jak to!