Kompletna lista wszystkich sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na laptopie

 Laptop pozwala na wykonywanie setek różnych operacji, wśród których są zarówno proste, jak i wymagające dużych zasobów. Sytuacje, w których trzeba zrobić zrzut ekranu na laptopie, są inne. Dlatego istnieje wiele narzędzi, które pomagają zoptymalizować ten proces.

Dla odniesienia, zrzut ekranu (screenshot) jest zrzutem ekranu laptopa lub aktywnego okna. Zrzuty ekranu pomagają w przekazywaniu informacji lub zapisywaniu potrzebnych przypomnień. Na przykład, możesz zrobić zrzut ekranu korespondencji, ilustracji, strony internetowej, pliku.

Metoda ta pozwala na szybkie przekazanie niezbędnych informacji w komunikatorach, sieciach społecznościowych lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wystarczy, że naciśniesz określoną kombinację klawiszy, a obraz zostanie zapisany w pamięci komputera. Istnieje całkiem sporo programów i sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na laptopie. Najczęściej korzysta się z aplikacji lub narzędzi, które mogą być zarówno wbudowane, jak i firm trzecich.

Jeśli często w pracy stajesz przed koniecznością wykonania zrzutu ekranu, możesz skorzystać zarówno ze standardowych funkcji laptopa, jak i pobrać jeden z setek ciekawych programów z zestawem dodatkowych opcji. Oprócz zrzutu ekranu, aplikacje pomogą Ci edytować lub napisać tekst na obrazie, zaznaczyć wymagane obszary za pomocą markera i strzałek wskazujących na ważne elementy.

Wszystkie powyższe metody są proste i nieskomplikowane. Nawet początkujący użytkownicy, którzy nie mają jeszcze styczności z oprogramowaniem dla urządzeń przenośnych, poradzą sobie z nimi.

Kiedy możesz potrzebować zrzutu ekranu?

Wiedza o tym, jak zrobić szybki zrzut ekranu nigdy nie zaszkodzi w pracy, podczas komunikacji z przyjaciółmi lub w sieciach społecznościowych, ponieważ zrzut ekranu jest poręcznym narzędziem do przekazywania informacji.

Ponadto, wygodnie jest zapisywać potwierdzenia płatności w sklepach internetowych za pomocą zrzutu ekranu. Zrzut ekranu może być potrzebny jako demonstracja błędów i innych problemów występujących na komputerze, podczas komunikacji z kreatorem lub pomocą techniczną. Również zrzut ekranu może być przydatny do zapamiętania informacji, do zaznaczenia pożądanego fragmentu tekstu, obrazu, strony internetowej, aby potem nie zaczynać poszukiwań od nowa.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

Najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie klawisza Print Screen, który znajduje się na laptopie i klawiaturze każdego komputera. Kombinacja różnych klawiszy pozwala na przechwycenie całego ekranu lub aktywnego okna.

  1. Najpierw znajdź na klawiaturze klawisz "PrntScrn", "PrtScn", "PrtScr" lub "PrtSc". W różnych modelach pisze się to inaczej. Podświetl obraz na ekranie notebooka, który chcesz "sfotografować" i naciśnij printscreen. W niektórych modelach laptopów musisz nacisnąć dwa przyciski "Print Screen" i "Fn". W tym momencie nic się nie wydarzy, więc nie martw się. Jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu aktywnego okna, kombinacja klawiszy Fn+Alt+PrtSc lub Alt+PrtSc, w zależności od laptopa.

Informacje te są zapisywane w schowku. Aby otworzyć obraz, użyjmy programu Paint. Jest on standardowy i zawsze znajduje się na laptopie, niezależnie od systemu operacyjnego. Aby znaleźć program, można skorzystać z menu wyszukiwania lub przejść do Start - Wszystkie programy - Standard - Paint.

Po otwarciu programu naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+V lub przycisk w lewym górnym rogu o nazwie "Wklej". Program oferuje szereg dodatkowych narzędzi, które pomagają w kadrowaniu, powiększaniu, uwydatnianiu obrazu, tworzeniu jasnych ramek. Używaj ich w zależności od zadania, jakie masz do wykonania.

Jeśli nie potrzebujesz edytować obrazu, ale tylko zapisać - kliknij w lewym górnym rogu "Plik" i na liście, która się otworzy, wybierz "Zapisz jako". Do dyspozycji masz formaty PNG, JPEG, BMP, GIF i inne. Lepiej jest zapisać zdjęcie w formacie JPEG, aby móc je wykorzystać do różnych celów.

Nie zapomnij wybrać folderu, w którym chcesz zapisać obraz. Jeśli chcesz osadzić obraz w dokumencie Worda, użyj tego samego schematu. Najpierw naciśnij klawisz PrintScreen, a następnie użyj Ctrl+V, aby wkleić go do pliku.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie, gdy nie ma przycisku PrintScreen?

Jeśli klawiatura nie jest pełnowymiarowa i nie możesz znaleźć klawisza PrintScreen, w tym przypadku znajduje się on na klawiszach F11 lub Ins (Insert). Kolejne kroki nie różnią się od tych standardowych.

Jest to jedno z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych narzędzi. Po pierwszym razie zapamiętasz kombinację klawiszy i podczas następnej pracy będziesz czuł się pewniej bez podpowiedzi. Jeśli to konieczne, zapoznaj się z dodatkowymi opcjami, narzędziami, które sprawią, że zrzut ekranu będzie zrozumiały i wygodny dla Ciebie lub innych.

Nie zapomnij, że skopiowany do schowka obraz zniknie, jeśli spróbujesz ponownie bez uprzedniego zapisania dokumentu. Zapisz najpierw pierwszy obraz, a następnie zrób resztę zrzutów ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie w programie "Nożyczki"

Program ten instaluje się na systemach Windows 7, 8, 8.1, 10. Większość użytkowników korzysta z tego zasobu zamiast skrótów klawiszowych, ponieważ sam program pozwala na edycję i zmianę kształtu obrazu.

  1. Przejdź do panelu "Start" lub w polu wyszukiwania wpisz "Nożyczki". Przed Tobą pojawi się małe okno programu. Wybierz opcję "Utwórz". Z proponowanej listy wybierz format - "Freeform", "Rectangle" lub "Full Screen". Wybierz żądany format i zrób zrzut ekranu. Aby zapisać projekt należy kliknąć na przycisk "Zapisz jako" i wybrać proponowany format: JPG, PNG, GIF.

Jeśli chcesz upiększyć obraz, możesz użyć narzędzia Pióro, aby podpisać obraz, oraz Magicznego markera, aby zaznaczyć żądany obszar. Gumka jest potrzebna do usuwania niepotrzebnych elementów.

Obrazy PNG i JPEG nadają się do dalszej obróbki w programie Adobe Photoshop, łatwo je wysłać e-mailem lub wstawić do dokumentu, dlatego zawsze używaj tych uniwersalnych formatów.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie Windows 10, 8, 7

Dla niektórych wersji dostępne są dodatkowe opcje i skróty klawiszowe.

Win + PrntScr

Ten skrót klawiaturowy pozwala na wykonanie szybkiego zrzutu ekranu bez dodatkowej edycji. Wynik zapisywany jest w folderze "Screenshot". Folder można znaleźć w kategorii "Zdjęcia" lub poprzez pasek szybkiego dostępu dla wersji Windows 10. Jest to jeden z najprostszych i najwygodniejszych sposobów i nie wymaga użycia dodatkowych programów. Jeśli musisz edytować zdjęcia, ta kombinacja nie jest odpowiednia. W tym celu lepiej jest skorzystać z programów firm trzecich, o których opowiemy poniżej.

Win + S + Shift

Ta kombinacja pozwala na wybranie określonego obszaru ekranu zamiast całego ekranu. Ta kombinacja może być używana, gdy trzeba szybko wysłać zrzuty ekranu przez komunikatory.

Ważne: Zrzuty ekranu wykonane za pomocą tej kombinacji klawiszy nie są zapisywane w folderze! Można je wstawić do Messengera lub programu za pomocą kombinacji klawiszy "Ctrl+V". Dlatego, jeśli potrzebujesz dalszej edycji, ta kombinacja nie jest odpowiednia.

Istnieje również specjalna funkcja dla wersji Windows 10, która jest odpowiednia dla graczy, aby zrobić zrzut ekranu podczas gry. Po uruchomieniu gry wciśnij kombinację klawiszy Win+G. Na ekranie pojawi się menu gry. Naciśnij "screenshot". Obraz można znaleźć w dziale "Gry" - "DVR dla gier".

Można zmienić ścieżkę, w której zostanie zapisany obraz. Aby to zrobić, przejdź do folderu "Gry", aby znaleźć "DVR dla gier" i sekcję "Zapisz zrzuty ekranu i gotowe klipy tutaj", otwórz folder i określ adres zainteresowania.

Windows + H

Skrót ten pozwala na wysyłanie gotowych zrzutów ekranu bezpośrednio na e-mail, Dysk Google, Dropbox i inne serwery. Naciśnięcie kombinacji powoduje automatyczne wykonanie zrzutu ekranu, a po prawej stronie ekranu pojawia się lista oferująca opcje wysłania zrzutu ekranu. Uzyskany obraz można również wysłać na adres e-mail.

Jak mogę zrobić zrzut ekranu mojego notebooka za pomocą programów innych firm?

Oprócz standardowej metody, istnieją dziesiątki ciekawych narzędzi, które otwierają nowe możliwości pracy ze zrzutami ekranu. Wśród najciekawszych i najpopularniejszych wyróżniają się m.in: Lightshot, Joxi, Greenshot, Monosnap. Prezentowane programy mają podobną funkcjonalność, ale różnią się oferowanymi opcjami, dlatego warto rozważyć każdy z nich bardziej szczegółowo.

Jak zrobić zrzut ekranu laptopa za pomocą programu Lightshot

Jest to jedno z najprostszych i najbardziej bezpośrednich narzędzi, za pomocą którego można wykonywać zrzuty ekranu za pomocą kilku kliknięć. Najpierw musisz zainstalować program na swoim komputerze. Działaj zgodnie z instrukcjami i nie zapomnij wyłączyć zalecanej instalacji przeglądarki Yandex i innych elementów, jeśli ich nie potrzebujesz.

Po instalacji aktywuj aplikację i za pomocą myszki zaznacz fragment, który chcesz przeskrobać. Program pozwala na dodawanie tekstu i rysowanie na obrazie. Możliwe jest również bezpośrednie przesyłanie obrazu. Wystarczy wejść na główny serwer zasobów i wysłać link do swoich przyjaciół lub kolegów.

Możesz wybierać spośród popularnych formatów PNG i JPEG. Kolejną przydatną funkcją narzędzia jest możliwość przechowywania wszystkich zrzutów ekranu na serwerze. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie Lightshot poprzez Google lub Facebook. W osobistej szafce znajduje się historia zrzutów ekranu, dzięki czemu w każdej chwili będziesz mógł znaleźć potrzebny zrzut.

Narzędzie jest darmowe, co jest kolejnym dodatkowym atutem. Jeśli musisz stale pracować z programem, ustaw klawisze skrótów. Z ich pomocą będziesz mógł tworzyć zrzuty ekranu, a także edytować je bez konieczności wchodzenia do samego programu. Podobny zasób działa na tej samej zasadzie i oferuje standardowy zestaw narzędzi, więc nie będziesz miał żadnych trudności podczas pracy.

Zrzut ekranu za pomocą Joxi

Pierwszym krokiem jest pobranie samego narzędzia. Aby wykonać zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows, postępuj zgodnie z prostą instrukcją:

  • Kliknij lewym przyciskiem myszy na ikonę joxi; Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę i wybierz "Snippet" z menu; Użyj kombinacji klawiszy skrótu Ctrl+Print Screen.

Kroki te można dołączyć, aby wybrać konkretny obszar. Jeśli chcesz wykonać natychmiastowe przechwycenie i natychmiast wysłać je do serwera w celu dalszego przekazania, wykonaj następujące czynności:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę joxi, i przejdź do zakładki "Ekran"; Naciśnij kombinację klawiszy: Ctrl+Shift+Print Screen; Wszystkie kombinacje klawiszy skrótu można zobaczyć w sekcji ustawień samego programu.

Joxi to darmowy program z różnymi opcjami, który jest przydatny dla tych, którzy potrzebują wykonać dużą liczbę zrzutów ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą programu Greenshot

Jest to darmowe i proste narzędzie do robienia zrzutów ekranu. Możesz go użyć do przechwycenia całego ekranu, aktywnych okien, podświetlonego obszaru i przewijanych stron internetowych. Program jest darmowy dla systemu Windows.

Po zainstalowaniu narzędzia, kliknij na ikonę w prawym dolnym rogu ekranu i wybierz format zrzutu ekranu, który chcesz wykonać. Główne zalety to łatwość użycia i wiele opcji edycji obrazu.

Program można obsługiwać za pomocą klawiszy skrótu lub z panelu powiadomień. Aby uzyskać dostęp do programu i narzędzi, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie. Do tworzenia zrzutów ekranu program wykorzystuje znany już printscreen. Po naciśnięciu klawisza printscreen na ekranie pojawi się krzyżyk. Kliknij lewym przyciskiem myszy i zaznacz żądany obszar. Następnie program zaproponuje folder, w którym należy go zapisać.

Można również użyć narzędzi do rysowania kształtów, dodawania tekstu, podkreślania lub zamazywania określonego obszaru, kadrowania i dodawania grafiki. Ze wszystkimi parametrami można zapoznać się w ustawieniach programu, a także poznać podstawowe kombinacje klawiszy funkcyjnych.

Do wad należy zaliczyć płatną wersję dla użytkowników systemów Mac i Linux.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie za pomocą Monosnap

Program ten jest często używany do tworzenia zrzutów ekranu w grach i zasobach internetowych. Narzędzie można pobrać z oficjalnej strony internetowej - jest darmowe. Po zainstalowaniu w systemie operacyjnym Windows, w prawym dolnym rogu pulpitu pojawi się ikona programu. Aby go otworzyć, kliknij lewym przyciskiem myszy na ikonie. Po otwarciu menu staje się jasne, że program pozwala nie tylko robić zrzuty ekranu, ale także nagrywać wideo z kamery internetowej, ekran wideo, a także oferuje szereg dodatkowych narzędzi.

Aby wykonać zrzut ekranu, wybierz opcję "Snapshot Screen Area" lub użyj kombinacji klawiszy Alt+Ctrl+5. Następnie na ekranie pojawi się kursor, który należy nacisnąć i wybrać żądany obszar.

Aby przechwycić cały ekran, użyj kombinacji klawiszy Alt+Ctrl+6. Po wykonaniu zrzutu ekranu, program automatycznie oferuje dodatkowe narzędzia. Na przykład wstawianie tekstu, strzałek, ramek i kadrowanie.

Aby zapisać zrzut ekranu, użyj zwykłego przycisku zapisu. Znajduje się on na dole po prawej stronie. Na górze po lewej stronie znajdują się przyciski "Share" i "Upload". Możesz użyć ich do wysłania obrazu do sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Ale zanim będziesz mógł skorzystać z tych opcji, musisz się zarejestrować na oficjalnej stronie. Program jest odpowiedni dla tych, którzy na co dzień muszą wykonywać wiele zdjęć ekranu.

Lista przydatnych programów nie kończy się na tym, istnieje wiele innych pomocników, które pozwalają na robienie zrzutów ekranu i tworzenie przewijanych zrzutów ekranu. Niektóre z popularnych narzędzi obejmują:

  • Snagit . WinSnapr PicPick KSnapshot Nimbus Capture

Teraz już wiesz, jak szybko i łatwo zrobić zrzut ekranu lub nagrać wideo. Jeśli potrzebujesz rozwiązać standardowe zadania, użyj klasycznych narzędzi, które są już wbudowane w Windows 7, 8, 10. Jeśli sugerowane narzędzia nie są wystarczające, przejdź do zapoznania się z programami innych firm.