Jak działają filtry z węglem aktywnym w okapach

 Węgiel drzewny był po raz pierwszy użyty w starożytnym Egipcie do eliminowania nieprzyjemnych zapachów. Podobnie marynarze w XVI i XVIII wieku wykorzystywali pożyteczne właściwości węgla: podczas długich rejsów przechowywali wodę pitną w zwęglonych beczkach, dzięki czemu mogła ona pozostać czysta przez kilka miesięcy.

Produkcja węgla aktywnego rozpoczęła się po II wojnie światowej, a dziś możemy go stosować do filtracji wody lub powietrza.

Jakie są szczególne cechy filtrów węglowych?

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Węgiel drzewny jest najcenniejszą formą naturalnego węgla, którego potrzebują ludzie. Składa się on w 4/5 z węgla, w 1/5 z wodoru i innych składników. To znaczy, że wypalony kawałek drewna jest najbardziej powszechną formą węgla.

Aktywacja węgla przebiega w następujący sposób - CO2 lub para wodna są wtryskiwane do węgla drzewnego, tworząc dużą liczbę małych porów. Prowadzi to do zwiększenia powierzchni węgla, co z kolei zwiększa powierzchnię wychwytu molekularnego. Jest to konieczne w celu poprawy właściwości filtracyjnych węgla.

Ekstraktory wyposażone w filtr z węglem aktywnym mogą pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu:

  • gotowane jedzenie; papierosy; Produkty używane do czyszczenia powierzchni oraz chemia gospodarcza.

Istnieją sytuacje, w których okap z filtrem węglowym jest jedyną opcją dla kuchni. Dzieje się tak w przypadku, gdy kanał wentylacyjny znajduje się w miejscu trudno dostępnym lub gdy nie ma możliwości wykonania konwencjonalnego przyłącza. Dlatego, jeśli okap nie może być podłączony do wylotu wentylacyjnego, można go użyć do recyrkulacji powietrza. Ponieważ węgiel drzewny jest doskonałym sorbentem, zatrzymuje on różne zanieczyszczenia. Dlatego tryb recyrkulacji jest doskonały do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Należy pamiętać, że z czasem filtr należy wymienić, ponieważ traci on swoje właściwości ochronne.

Właściwości filtra z węglem aktywnym

Filtr oczyszcza powietrze tylko częściowo, nie jest w stanie usunąć wszystkich możliwych zanieczyszczeń. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele z dwoma trybami pracy - przekierowaniem i recyrkulacją.

W trybie recyrkulacji powietrze będzie wypuszczane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, ale najpierw przejdzie przez 5 warstw filtrów tłuszczowych. Filtr zatrzymuje cząsteczki jedzenia i smaru, aby nie przedostawały się do silnika.

W trybie recyrkulacji powietrze przechodzi przez filtr z węglem aktywnym, a następnie jest ponownie wprowadzane do oczyszczonego środowiska kuchennego.

Okap BT 60 S

Model ten pracuje w dwóch trybach i łączy w sobie moc i elegancki wygląd. Okap jest dostępny w kolorze czarnym i białym, więc będzie pasował do każdego wnętrza. Po zainstalowaniu filtra węglowego, będzie on w stanie oczyścić powietrze w trybie recyrkulacji. Wśród zalet można wymienić następujące:

  • wydatek (wydajność) wolnego powietrza: 1000 m3/h, czyli 2 razy więcej niż w przypadku standardowych okapów wymienne filtry 5-warstwowe. Średnica kanału 150 mm Drzwi skrzydłowe zintegrowane z okapem System tłumienia otwierania drzwi Praca w 2 trybach: rozdzielający/ recyrkulacyjny nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2

Kaptur KH 60 Rustico

Dostępny w dwóch kolorach: czarny i kość słoniowa. Idealnie wkomponuje się w kuchnię w stylu prowincjonalnym lub wiejskim. Wśród zalet:

  • swobodny wylot powietrza (wydajność): 700 m3/h wymienne filtry 5-warstwowe Średnica kanału 120 mm przyciski i szyny z brązu praca w 2 trybach: nawiew/recyrkulacja nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 15 m2