Jak zbudować własny komputer: instrukcje krok po kroku

 Każda osoba, która ma cierpliwość, umiejętność krytycznego myślenia i śrubokręt, może złożyć komputer stacjonarny. Tak, montaż komponentów - proces jasny, logiczny i nie wymaga szczególnej wiedzy.

Co więcej, samodzielny montaż pozwoli Państwu na znaczne oszczędności. Budżet przeznaczony na zakup podzespołów pozwoli na zakup elementów systemu o znacznie wyższej jakości i wydajności w porównaniu do tych w gotowych zestawach w podobnej cenie. Głównym problemem jest jednak kompetentny dobór części i umiejętność łączenia elementów systemu. W tym artykule otrzymasz szczegółowy przewodnik, jak złożyć jednostkę systemową i obudowę PC własnymi rękami, tak aby wszystkie elementy były kompatybilne i działały stabilnie.

Co jest potrzebne do złożenia komputera PC

Na początek musisz zdecydować się na dwa pytania:

  • Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na realizację wymyślonego projektu? Do jakich zadań potrzebny jest sprzęt.

Ustalenie budżetu pomoże Ci w miarę szybko uzyskać gotową do użycia maszynę. Możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz lub dokonywać zakupów stopniowo. Przemyślane podejście pozwoli Ci zaplanować wszystko tak, aby nie wydać za dużo i nie znaleźć się w sytuacji, w której część urządzenia jest zmontowana, a na drugą część - po prostu nie ma pieniędzy.

Funkcjonalność. Niewątpliwie każdy stacjonarny komputer PC nowoczesnego typu jest potężnym i wydajnym gadżetem. Jednak przy wyborze procesora, karty graficznej, systemu chłodzenia i ilości pamięci RAM ważne jest to, jakie zadania będzie rozwiązywać urządzenie:

  • Praca biurowa i surfowanie po Internecie. Studiowanie i praca online. Gaming PC, wykorzystanie potężnych programów, programowanie.

Do gier i rozrywki komponenty są najdroższe, ale podstawowy zestaw elementów do komputera, który będzie wykonywał proste zadania biurowe, jest niedrogi.

Zarządzanie kablami

Proces ten rozpoczyna się jeszcze przed złożeniem komputera. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na 3 parametry:

  • Preferowany jest zasilacz modułowy lub częściowo modułowy. Przy wyborze obudowy należy dokładnie ocenić jej objętość, czy jest wystarczająco dużo miejsca na zarządzanie kablami. Upewnij się, że wiązka do zasilacza jest długa.

Do instalacji wymagane jest zastosowanie kilku rodzajów wiązek:

  • Kabel standardowy. USB. Okablowanie dla gniazd audio i przycisków zasilania. Okablowanie do wiązki do przewijania.

Rozdzielenie całej "wiązki" z USB 3.0 i innymi wiązkami na raz. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie wiązek dla procesora i zasilacza. Zaciśnij każdą "wiązkę" za pomocą taśmy duct tape lub patch cord. Jest to również etap, w którym można podświetlić i zabezpieczyć okablowanie kabla modularnego.

Nawet jeśli jesteś zwolennikiem twórczego bałaganu, prawidłowe zorganizowanie okablowania komputera pozwoli Ci zaoszczędzić nerwy i mnóstwo czasu. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy przygotować podczas instalacji komponentów, prawidłowe okablowanie i mocowanie.

Najbardziej oczywistą opcją jest opaska zaciskowa lub rzep wielokrotnego użytku, które są używane w centrach danych. Z ich pomocą naprawiane są przewody i okablowanie przyszłych komputerów:

  • Tworzy separację kolorów - za pomocą patchworków można mocować przewody w zależności od ich kierunku. Oznakowanie - nawet jeśli masz wiele kabli, bez oznakowania ryzykujesz, że będziesz miał kłopoty z powodu pomyłki. Do tego celu można wykorzystać naklejki lub folię termokurczliwą. Oznakowanie przewodów - zasada "mierz 7 razy, nie tnij dwa razy". Należy pamiętać o zastosowaniu zapasowych kabli, aby można było przenosić komputer i dokonywać zmian w systemie bez konieczności wymiany przewodów.

Lepiej jest przechowywać szelki w patchworkach, mogą one być poziome lub pionowe. Tak więc, wizualnie projekt będzie wyglądać schludnie, a podczas instalacji i naprawy można łatwo znaleźć niezbędny element.

Przy układaniu kabla najlepiej jest wykonać 2 trasy: w kierunku wentylatora obudowy i systemu chłodzenia komputera oraz drugą trasę - w kierunku procesora.

Oczywiście, nie da się tego zrobić tak, jak robią to profesjonalni modderzy. Ale na pewno będziesz w stanie zorganizować zarządzanie kablami mądrze i rozsądnie w domu.

Instalowanie zasilacza

Aby kompetentnie zbudować komputer PC, ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Przy zakupie jednostki systemowej należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Zgodność złączy - ponieważ PB zapewnia pracę wszystkich elementów: karty graficznej, procesora, płyty głównej, ważne jest, aby elementy łączące były tego samego typu. To znaczy, jeśli kupiłeś kartę graficzną z 6-pinowym złączem, to kupując zasilacz, wybierz podobne złącze. Form Factor - rozmiar i kształt obudowy. Ponieważ zasilacz jest przewymiarowany, jego parametry mogą być po prostu większe niż wybranej obudowy. Moc znamionowa - parametr ten powinien przekraczać szczytowy pobór mocy urządzenia o 20-30%.

Wybór zasilacza do komputera dokonywany jest na samym końcu, ponieważ trzeba wiedzieć, jaką moc ma sprzęt i ile prądu będzie pobierał. Ale dotyczy to tylko zakupu. Jeśli chodzi o proces instalacji, to lepiej zacząć od montażu zasilacza wewnątrz obudowy.

Należy pamiętać, że konstrukcja jest dość duża i łatwo ją upuścić. Do zamocowania potrzebne są 4 śruby, ich rozmiar to 0,23-0,25. Najlepiej jest użyć śrub dołączonych do zestawu, aby dokładnie pasowały. Śruby są montowane na tylnej stronie w odpowiednich otworach. Sam zasilacz może być umieszczony na dole lub na górze. Najważniejsze, o czym należy pamiętać - mocowanie konstrukcji odbywa się od strony, gdzie znajdują się złącza przewodu zasilającego.

Instalacja płyty głównej

Złożenie komputera własnymi rękami jest niemożliwe bez montażu płyty głównej. Przy wyborze komponentu najlepiej jest preferować warianty znormalizowane. Oczywiście można wybrać topowe produkty lub ultrakompaktowe, ale optymalnie - format ATX lub mini-ATX. Są to karty graficzne dla graczy ze średniego segmentu cenowego. Są one stabilne i popularne, a jednocześnie dobrze współpracują z większością nowoczesnych urządzeń. A także posiadają wzmocnione sloty, preinstalowaną kartę dźwiękową, aktualne kontrolery sieciowe, przemyślany zestaw portów.

Ważne jest, aby MT odpowiadał procesorowi (pasujące gniazdo), a także rodzajowi pamięci RAM i posiadał wystarczającą ilość slotów na wybraną ilość pamięci RAM. No właśnie, a konstrukcja płyty głównej powinna być dopasowana do form factor, tak aby dopasować parametry do wybranej obudowy.

Zanim zamontujesz płytę główną, musisz wykonać olinowanie:

  • Montaż coolera na procesorze. Montaż procesora w gnieździe. Naprawa wszystkich płyt RAM.

Jednocześnie, pomimo tego, że płyta główna jest montowana po zasilaczu, nie umieszczamy na niej karty graficznej. Najlepiej zrobić to na końcu. Ponieważ montaż wszystkich elementów jest żmudną i delikatną pracą, bez dużego doświadczenia w interakcji z elementami systemu, osoba, która po raz pierwszy montuje jednostkę systemową, może napotkać trudności, jeśli najpierw umieści nieporęczny procesor graficzny. W końcu znajduje się on na spodzie płyty głównej.

Przy tym mechanizm instalacji jest dość prosty - montuje się go za pomocą śrub w odpowiednich szczelinach obudowy.

Instalacja procesora i systemu chłodzenia

Jeśli wcześniej nie wiedziałeś, jak złożyć komputer od podstaw, na tym etapie masz już pewne pojęcie o tym, jak wyglądają wszystkie procesy. Wybór procesora i coolera jest bardzo ważnym krokiem. Z drugiej strony, instalacja procesora jest całkiem prosta.

Na rynku dostępne są 2 popularne rozwiązania: Intel i AMD. Jest to najczęściej spotykana opcja, która jest dobrze kompatybilna z wieloma komponentami. Co do konkretnego modelu, to zależy od tego, jakie zadania i jaki budżet jest przewidziany na zakup podzespołów.

Proces instalacji składa się z kilku etapów:

  • Konieczne jest wyjęcie wtyczki z płyty głównej. Znajdź oznaczenia na obwodzie CPU i odpowiadające im oznaczenia na MP. To są klucze, które muszą się zgadzać. Przesunąć uchwyt otwieracza gniazda. Jeszcze raz sprawdź, czy klucze są zgodne. Dopiero wtedy powoli i ostrożnie włóż CPU do płyty głównej. Ostatnim krokiem jest zamknięcie i zablokowanie łączników za pomocą dźwigni.

Zwróć uwagę! CPU łatwo wchodzi do procesora, nie trzeba naciskać ani przykładać siły, ponieważ spowoduje to odkształcenie i drogie elementy ulegną awarii.

Instalacja systemu chłodzenia jest wykonywana po zainstalowaniu CPU na jednostce systemowej. Chłodnice umieszczane są na górze procesora.

Ważne jest wstępne przygotowanie: wszystkie elementy odtłuszczamy, pokrywamy pastą termiczną. Lepiej jest stosować zwykłą strzykawkę, dzięki czemu uzyskuje się staranną i cienką linię.

Ważne! Niezależnie od wybranego typu chłodzenia, element ten montuje się tylko w gnieździe CPU FAN. Należy również zwrócić uwagę na napęd, jeżeli jego długość jest zbyt duża, to należy naprawić ten element tak, aby podczas chłodzenia nie dostawał się do wentylatora.

Montaż CO na procesorze Intel i AMD ma kilka różnic:

  • Intel - konstrukcja wyposażona jest w 4 nogi, które montowane są w specjalnych gniazdach. Następnie chłodnica jest mocowana za pomocą zatrzasku. AMD - tu obowiązuje ta sama zasada. Nie ma jednak żadnych zatrzasków. Mocowanie układu chłodzenia odbywa się za pomocą dźwigni.

Instalowanie pamięci RAM

Aby w pełni pracować w 2021 roku należy wybrać pamięć RAM, której wielkość nie jest mniejsza niż 8 GB. Przy zakupie modułu należy zwrócić uwagę na sloty i ich rodzaj. Powinien on odpowiadać typowi obsługiwanemu przez płytę główną. Na przykład, sloty DDR3 3200 mHz nie pasują do slotów DDR4 o częstotliwości 2400 mHz. Ważne jest również, aby zrozumieć, jaką wydajność ma sprzęt. Jest jeszcze jedna rzecz do rozważenia. Rzadko pisze się o tym w specyfikacjach, ale jest to bardzo ważne - kompatybilność dopasowania. Tak więc, na przykład, duża chłodnica może zamknąć dostęp w taki sposób, że niemożliwe będzie zainstalowanie niektórych typów kart. Przy wyborze preferuj karty z dobrym potencjałem do podkręcania.

Ogólnie rzecz biorąc, aby zebrać sam komputer, nie wymaga szczególnej wiedzy na temat instalacji pamięci RAM. Pamięć RAM wystarczy włożyć w odpowiednie sloty. Wokół obwodu miejsca lądowania znajdują się zatrzaski. Z ich pomocą listwy RAM są naprawiane. Jeśli element jest prawidłowo umieszczony, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie - oznacza to, że uchwyty się zamknęły.

Nieprawidłowo dobrana pamięć RAM nie będzie działać w ogóle lub znacznie obniży wydajność urządzenia.

Dyski HDD i SSD

W każdym systemie mogą znajdować się 2 rodzaje mediów:

  • HDD - tradycyjny wariant, który pełni rolę magazynu danych. SSD - solid state, który jest używany jako nośnik wymienny do hostowania systemu operacyjnego.

Najlepiej wybrać nomenklatury dla graczy, gdyż wykazują one najlepsze osiągi.

Każdy komputer wyposażony jest w napęd pamięci masowej. Działa on jako jednostka magazynowa, w której gromadzone są wszystkie informacje. Składając komputer własnymi rękami, musisz zainstalować odpowiednie dyski w gniazdach. W tym przypadku, w zależności od typu obudowy, mogą być przygotowane miejsca - koszyki na HDD, a są też warianty, w których gniazda nie są przewidziane.

Same napędy mogą być dwojakiego rodzaju pod względem obudowy:

  • 2,5" - ta opcja jest odpowiednia do instalacji w laptopach i komputerach stacjonarnych. 2,5" - Rozwiązanie tylko dla skrzynek systemowych. Ten typ nie jest wkładany do gniazda, ale jest mocowany w jednostce systemowej za pomocą pętli (używany jest typ SATA). M2 to inny rodzaj dysku twardego. Jest on instalowany bezpośrednio na płycie głównej. Jest on stosowany w kompaktowych wersjach desktopowych, jak również w notebookach.

W związku z tym przy wyborze dysku twardego należy zwrócić uwagę na rozmiar i rodzaj złącza, które umożliwia podłączenie zasilacza.

W przypadku instalacji dysku SSD należy jednak pamiętać, że optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie go w odpowiednich slotach. Nie należy montować jednego dysku na drugim, ponieważ będą się one nagrzewać. Lepiej jest zainstalować dysk twardy w odpowiednim gnieździe, tam będą przechowywane wszystkie informacje. I SSD umieszczony zamiast dysku twardego. Na nim można umieścić pamięć RAM. Rozmiar dysku SSD nie powinien być mniejszy niż 120 GB. A dysk twardy - od 500 GB do kilku TB.

Instalacja karty graficznej

Producenci oferują ogromny wybór opcji, ale od dłuższego czasu optymalnym rozwiązaniem jest Nvidia GeForce GTX 1660. Ten typ w pełni pokrywa potrzeby funkcjonalne sprzętu i jest tandemem jakości i wydajności. Większość deweloperów jest zgodna, że karta dyskretna jest optymalnym rozwiązaniem nawet dla procesorów Intela. "Ciągnie" on nowoczesne gry, jak również sprawia, że komputer stacjonarny staje się "dwugłowy". Czyli wykonuje zadania procesora i układu graficznego.

Montaż karty graficznej nie sprawia trudności. Algorytm działania jest podobny do instalacji pamięci RAM.

Karta graficzna jest montowana w odpowiednim slocie, który jest podłączony do złącza. W szczelinie znajdują się dźwignie, które są rozginane ręcznie. Następnie pasek jest umieszczany na swoim miejscu, w dolnym segmencie płyty głównej. Gdy karta jest zainstalowana, zatrzask musi być zamknięty.

Po raz kolejny przypominamy, że instalacja karty graficznej jest jednym z końcowych etapów, ponieważ jej lokalizacja w niektórych przypadkach może blokować dostęp do listew pamięci i innych elementów systemu.

Podłączenie zasilania do wszystkich komponentów komputera

Znalezienie sposobu na złożenie komputera bez podłączenia zasilania jest po prostu niemożliwe. Po zamontowaniu wszystkich elementów na swoich miejscach, należy sprawdzić poprawność ich rozmieszczenia, a także przeprowadzić prace rozruchowe. W tym celu należy podłączyć wszystkie komponenty do sieci elektrycznej poprzez zasilacz.

Na początek należy wyjąć 2 główne kable:

  • Na 24 pinach, które prowadzą do płyty głównej. Na 8 pinie - jego trasa idzie do procesora.

Oba kable podłącza się do zasilacza. Na początku artykułu mówiliśmy o tym, jak ważne jest zarządzanie kablami. Jeśli nie zignorowałeś tego punktu, to w tym momencie masz już dobrze przemyślany i zorganizowany system kabli zamocowanych za pomocą opasek zaciskowych i osłon.

Najpierw podłączane jest okablowanie panelu przedniego. Jeśli robisz to po raz pierwszy i nie wiesz dokładnie, jak złożyć komputer samodzielnie, możesz to znaleźć za pomocą znaczników panelu przedniego lub F-Panelu. Następnie przyciski restartu i zasilania są również podłączone do płyty głównej. Następnie należy podłączyć kolejno:

  • Wskaźniki i światła. Diody LED rozruchu. Przycisk resetowania. Wejścia USB. Wentylatory w obudowie. Gniazda słuchawkowe, gniazda monitorowe.

Wszystkie wyjmowane elementy są oznakowane, więc nietrudno je znaleźć.

Sprawdzanie stabilności systemu i ocena wydajności

Składanie komputera, którego instrukcję masz przed sobą, kończy się sprawdzeniem działania całego systemu, a także debugowaniem kluczowych elementów. Czasami zdarza się, że samodzielne składanie komputera osobistego udaje się za pierwszym razem bezbłędnie. Częściej jednak mogą wystąpić usterki.

Aby sprawdzić działanie i wydajność należy zainstalować system operacyjny Windows lub Linux, podłączyć monitor, klawiaturę. Za pomocą narzędzi oprogramowania serwisowego zdiagnozować pracę systemu jako całości.

Jak widać, zbudowanie własnego komputera do użytku jest dość proste, jeśli podejdziesz do wszystkich pytań poprawnie. Według statystyk, samodzielny montaż pozwala zaoszczędzić nawet do 27% kosztów wszystkich komponentów w formie gotowej do użycia.